Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Puppy Boom - czyli pandemiczne szaleństwo

Anna Dankowska
Co tydzień o psach ODC. 3/15

W filmie autorka opowiada o przyczynach i skutkach jakie niesie ze sobą pandemia COVID-19 na chęć zakupu/adopcji psów.

Transkrypcja video Puppy boom – czyli pandemiczne szaleństwo 

 

 

00:00:17 

Dzień dobry państwu Anna dankowska, Jestem hodowcą psów rasowych rasy cavalier King Charles Spaniel Chin, japoński i papilon, czyli spaniel kontynentalny, miniaturowy oraz Jestem również praktykującym dogo terapeute. 

00:00:30 

To chciałabym państwu opowiedzieć z perspektywy hodowcy z perspektywy również dogo terapeuty i osoby pracującej z dziećmi z perspektywy pedagoga. 

00:00:40 

O tak zwanym papi bum w naszej mam nami covidowej czym jest owa papi bum i jakie ma podłoża oraz jakie to ma konsekwencje i na to zwracać uwagę słów kilka. 

00:00:54 

Szanowni Szanowni Państwo pandemiczne papi bum rozpoczęło się oczywiście z początkiem covidowe COVID. 

00:01:02 

Zamknięcia z powodu COVID już w zeszłym roku, szczególnie czasem takim, który my jako hodowcy postrzegamy jako jako szczególnie szczególnie intensywny. 

00:01:15 

To był okres pierwszego, dłuższego, większego i aktywnego. Lock dawn uczyli marca od marca dwutysięcznego 20 roku, kiedy faktycznie wielu z nas trafiło. Większość z nas trafiło do domu ze względu na to, że do domu trafiły. 

00:01:29 

Dzieci, no i to zarówno dzieci przedszkolne, żłobkowe, jak i dzieci szkolne. No a wraz z nimi do tych domów trafiło wielu rodziców, którzy na zmiany lub jednocześnie pracowali zdalnie lub pełnili opiekę nad dziećmi. 

00:01:41 

No i stworzyło to sytuację, w której bardzo wiele osób postanowiło zrealizować albo swój dotychczasowy Plan posiadania psa odkładane ze względu na to, że nie przebywali długo w domu, a uznali, że ten czas zamknięcia. Film, który ma swoją perspektywę. 

00:02:00 

Może wygenerować taką możliwość, że. 

00:02:03 

Że ten ten czas dla tego zwierzaka będziemy posiadać. 2 grupa osób nie miała wcześniej takich planów, ale pandemia właściwie. 

00:02:15 

Zasugerowała im tą możliwość. Czy ten pomysł, że może to jest fajny czas, żeby zwierzę trafiło do naszego domu? Wreszcie 3 grupa osób, która dopiero z upływem czasu uznała, że że ich stan psychiczny czy czy samopoczucie jest, jest naprawdę niskie i właściwie to można by zrobić i wpadła na ten pomysł, że może to by będzie zbierze i może to akurat będzie. 

00:02:40 

Stąd my hodowcy. Następny sposób odczuli odczuliśmy napływ także Banem. Tak zwane kandydatów na nabywców naszych szczeniąt, czyli Puppy Bum Ll i teraz też pandemii wywołuje i może wywołać negatywne skutki w zakresie przeciągu. 

00:02:58 

Przeciągają czegoś ze stresu i napięcia są doprowadzić może, jak wiemy również do Stanów depresyjnych czy innych zaburzeń psychicznych. Dotyczy to zarówno uwięziony w domu dzieci i młodzieży, jak i o. 

00:03:10 

Ograniczonych społecznie, jak i dorosłych. 

00:03:13 

Pandemiczne stres był niewątpliwie jednym z przyczyn ków do tego, by ta popularność w nabywaniu zwierząt czy psów do domu się zwiększyło. 

00:03:24 

Jednocześnie ta mimowolna izolacja w domu i zamknięcie w domu spowodowało napływ takiego myślenia, że właściwie to jest świetny czas. 

00:03:36 

By te cele zrealizować. 

00:03:38 

N za N teraz i teraz czy pies jest może być rzeczywiście antydepresantem w takich okolicznościach? 

00:03:44 

Bądź pełnić rolę kompensacyjne dla naszego negatywnego. Kampuczy jest samopoczucia czy samopoczucia naszych dzieci. 

00:03:53 

Zalety posiadania psiego przyjaciela w pandemii można oczywiście prześmiewczo powiedzieć, że była było była. Było to tak nam mediach społecznościowych, dość popularyzowane, że pożyczę psa sąsiada, żeby pójść na spacer, bo nie można inaczej wychodzić. 

00:04:05 

Natomiast wracając do tej realnej strony tego tego zjawiska, to ona naprawdę ma miejsce do dzisiaj ze szczególnym uwzględnieniem tego początkowego okresu, ale nadal trwa. 

00:04:18 

Pies zdecydowanie nie na każdego, że działa jako lek antydepresyjny. Wiesz, nie jest dla każdego i każdy nie nadaje się do tego, by posiadać. 

00:04:28 

Pies dla dziecka jako pomysł kompensacji relacji społecznych u zubożałych relacji społecznych, ograniczeń w poruszaniu się ograniczeń w opuszczaniu domu fill i teraz ma to różne aspekty i stron. 

00:04:42 

Z jednej strony wydaje się to świetnym pomysłem, dużo lepszym niż pluszak gra komputerowa i wydaje nam się, że w tej trudnej sytuacji, której znalazły się nasze dzieci i młodzież, też Jestem mamą dorastających córek fill. Wydawałoby się, że jest to świetny pomysł. 

00:04:57 

Ja zdecydowanie potwierdzam jako właściciel hodowca dogo terapeuta jako mama, że obecność. 

00:05:06 

Dobrze przygotowanego psa właściwej rasy psa w domu z dziećmi, które są też do tego właściwie przygotowane. 

00:05:14 

Rewelacyjnie wpływa na rozwój, wpływa relaksująco, ma dobroczynne znaczenie dla samopoczucia i rozwoju dzieci. Jednak to jest teza, która wymaga również spełnienia innych uwarunkowań, które są tu niezwykle istotne. 

00:05:33 

Jest dla dziecka. 

00:05:34 

W towarzysz pandemii i w życiu, ale czy? 

00:05:38 

Z taką misją, że my temu dziecku powierzymy tego psa do opieki i damy mu odpowiedzialność za tego psa. Słyszałam wiele już koncepcji o tym, że dziecku przed tym, żeby bardziej sku bardzo chce, pisałam, bo bardzo wiele z dzieci sobie marze. 

00:05:51 

Oczywiście o czworonożnym przyjacielu dziecko, które chce sam, kupuje mu się smycz i teraz ono chodzić ze smyczą na spacer, przez co ma nam udowodnić, że będzie odpowiedzialnym opiekunem psa. 

00:06:06 

Istą koncepcją proszę państwa stanowczo się nie zgadzam jako pedagog, jako hodowca i jako dogo terapeuta, jako osoba, która pracuje z dziećmi i która pracuje z psami, która ma świadomość psychologii fill odnośnie psychologii rozwoju dziecka oraz o odnośnie behawior u i psychologii psa. 

00:06:28 

Przede wszystkim dziecko, nawet nastolatek, nawet późne nastolatek nie jest zdolne do przyjęcia opieki i odpowiedzialności. 

00:06:38 

Za żywe zwierzę. 

00:06:39 

W takim wymiarze, jakim to zwierzę tego wymaga. 

00:06:42 

Oraz nie możemy tego od tego dziecka oczekiwać. To zbyt duże oczekiwanie. Nie mamy do tego prawa. 

00:06:50 

Dajmy dziecku czas i swobodę. 

00:06:55 

I obowiązki na miarę ich wieku. Do takich obowiązków niewątpliwie nie należy odpowiedzialność za żywe zwierzę w aspekcie jego wychowania, pielęgnacji z aspekcie jego żywienia, traktowania i. 

00:07:10 

Umieszczenia w naszym zespole domowym czy w naszym środowisku i jako członka grupy o swoich swoich całokształcie, swoich potrzeb I i II. 

00:07:23 

Rozwoju to zdecydowanie nie jest dobre pomysł ze względu na dziecko to znakomity pomysł. Jeżeli my jako dorośli weźmiemy odpowiedzialność za psa. 

00:07:33 

I chcemy tego psa i mamy do tego warunki. To jest świetny pomysł, że dziecko będzie rzeczywiście czerpać obecności tego psa, ale nie obciążamy dziecka odpowiedzialnością wyłączną za psa nawet częściową. 

00:07:48 

Dajmy mu przyjemność bycia z psem, ale nie obciążaj my go tym, to nie jest na miarę nawet 13 czternasto piętnasto czy 16 latka. 

00:07:57 

Przed którym jest jeszcze wiele wyzwań, wiele. 

00:08:00 

Zmian, które piec może ograniczać lub to, że my powierzamy tego psa wyłącznie jego odpowiedzialność. 

00:08:08 

Z 2 strony mamy psa. 

00:08:09 

Który ma swoje potrzeby i do których zaspokajania to nasz fill nasz nastolatek, nie jest on nieco regulowanych, jeszcze emocja i o niewy regulowanym jeszcze rozwoju społecznym, emocjonalnym. Chciałam, będąc w tej fazie rozwoju i i i. 

00:08:27 

I Jem rozwoj emocji regulacji emocji się znajduje. 

00:08:33 

W związku z tym dla psa. 

00:08:36 

Również, który wyczuwa znakomicie. 

00:08:38 

PL Brak stabilizacji czy brak poczucia bezpieczeństwa nie jest dobrym przewodnikiem? 

00:08:44 

Dziecko samo dziecko, które nie jest do tego przygotowana. Dziecko może być świetnym członkiem rodziny, ale nadal my dorośli musimy wziąć odpowiedzialność dla tego psa, za jego rozwój, za jego poczucie, bezpieczeństwo i za jego do prostu. 

00:08:58 

Więc to tak w skrócie o tym, czy to jest dobry pomysł dla dziecka. Być może jest, ale pamiętajmy, że to jest nasza rola i nasz naszą nasza odpowiedzialność, by ten pies się czuł dobrze i myśmy nasze dzieci czuły się dobrze z tym psem. Musimy przygotować dzieci, musimy się nauczyć o języku psa, o języku, jego potrzeb, o charakterze potrzeb psa. 

00:09:19 

O tym, czego nie lubi, czego nie może, a co może i co powinien. 

00:09:26 

To jest wiedza, którą można zdobywać z przyjemnością i czerpać ogromną przyjemność obecności psa w rodzinie. Jednak trzeba to zrobić świadomie i jednak z perspektywy osoby dorosłej. 

00:09:36 

Pandemiczne Psy pandemiczny papi bum rozpoczął się rzeczywiście tak, jak wspomniałam wraz z pandemią perspektywa dłuższego przebywania w domu skłoniła wielu do tej decyzji. 

00:09:46 

Kupmy szczeniaka, teraz mamy czas. Hodowcy przeżyli oblężenie. Jakie to ma? 

00:09:51 

Skutki pogrążenie nadal trwa. Wzrosły ceny szczeniąt w profesjonalnych hodowlach, ale również niestety wzbudziło to bardzo dużą aktywność pseudohodowli. I tutaj chciałam państwa przede wszystkim uczulić na to, jeżeli również uznaliście. 

00:10:05 

Czego nie krytykuje, że ten czas pandemii to dobry czas na to, żeby pies trafił do waszej rodziny? Uznaliście, że również w perspektywie po pandemicznej ten pies znajdzie tam swoje miejsce, aby dla niego czas i to Wszystko będzie nadal funkcjonowało tak jak teraz. Tyle że teraz macie więcej czasu. Dostęp sam przebywać. Macie to Wszystko przemyślane i taką podjęliście decyzję. 

00:10:26 

To zwracam, chciałabym uczulić na kilka rzeczy z perspektywy hodowcy, które są pochodną bardzo wielu doświadczeń, bardzo wielu rozmów i przede wszystkim fachowej wiedzy, którą w tym zakresie posiada. 

00:10:40 

Przede wszystkim proszę uważać na pseudo hodowle jedynym legalnie działającym w Polsce i na świecie związkiem, który ma roztacza taki płaszcz ochronny nad dobrostanem zwierząt i tak samo kolejną nad dobrostanem ludzi w aspekcie nabywania tychże zwierząt jest sii, czyli związek technologiczne w naszym kraju. Jest to związek enologiczne Polsce. 

00:11:04 

Wszelkie inne związki o też w nazwie Posiadałam sobie Kynologia Stowarzyszenia, Stowarzyszenia i inne organizacje Kynologiczne, która również legitymują się tym, że rozdają tak zwane rodowody. 

00:11:19 

To są związki, które nie mają charakteru poza legalnym ich zgłoszeniem do do do rejestru nie mają charakteru legalnego z punktu widzenia tej tego bezpieczeństwa psa tylko związek Genealogiczny w Polsce, czyli etsi jako organizacja międzynarodowa. 

00:11:36 

Dba o to by do rozrodu były dopuszczane psy, reproduktory oraz suki hodowlane, które przechodzą w specjalną procedurę, nie dopuszcza się do rozrodu w związku Kono logicznym w Polsce suk czy psów niedojrzały oni prawidłowej budowie anatomicznej lub nieprawidłowym charakterze, co jest weryfikowane w pewnym procesie. 

00:11:58 

Po dopuszczeniu, następnie oczekuje się od hodowców. 

00:12:00 

Odpowiednich badań oczekuje się jest. 

00:12:04 

Następuje kontrola miotu, kontrola krycia częstotliwości krycia i cały szereg innych czynności, które ma na celu stworzenie nam bezpiecznego rozrodu bezpieczne gość punktu widzenia, hodowania zdrowych, potencjalnie zdrowych i zrównoważonych osobników. 

00:12:22 

Oraz z punktu widzenia tego, co my otrzymamy i jak będą traktowane również te zwierzęta hodowlane. 

00:12:29 

Natomiast pseudohodowle to łatwo znajdziecie państwo w Internecie zarówno drastyczne albo bardzo drastyczne filmem zdjęcia z pseudohodowli, jak i te, które pod płaszczem tys gości teoretycznej również nie cechuje profesjonalizm ani w hodowli, ani w socjal rozwoju socjalnym, tychże szczeniąt, ani w rozwoju, ani w dbałości takiej o charakterze medycyny medycznym, czyli tego tej tej tej weryfikacji weterynaryjnej badań, czy czy w ogóle weryfikacji danych osobników. 

00:12:59 

Jako prawidłowej, prawidłowo zbudowanych, zachowujących się reprezentantów swojej rasy. 

00:13:07 

Proszę pamiętać, że jeżeli ktoś mówi, że daje psu, trzeba rodowód, no to już świadczy o tym, że to jest na pewno pseudohodowla, ponieważ w związku co? 

00:13:16 

No logiczne w Polsce wydajemy metryki, na podstawie których rodowodu wyrabia sobie właściciel. Bardzo wiele takich przypadków jest ceny tych szczeniąt pseudohodowla co obecnie w okresie papi bumu, czyli w tym pandemicznym i około pandemicznym okresie są bardzo zbliżone do cech fill psów profesjonalnych hodowlach to też bywa mylące. 

00:13:39 

Fill niektóre przybyl do naszych rąk mogą trafić również adopcji czy ze schroniska ll takie pomysły też oczywiście funkcjonują. Nie zawsze wybieramy psa rasowego i tutaj też zwracam uwagę na to, bo jeżeli nie mamy doświadczeń z psami, by zaufać. 

00:13:55 

Jednak behawior liście poradzić się, ponieważ pies, który nawet w opinii schroniska to opinii osoba, która posiada na przykład jakieś stado psów do adopcji, przejawia takie czy inne cechy. 

00:14:09 

W naszym nowym domu można zachowywać się inaczej, dlatego do tego też trzeba być przygotowanym. Do tego też trzeba profesjonalnie podejść. 

00:14:18 

I było, ponieważ może być tak, że będziemy zmierzać fill, mierzyć się z trudnościami, o których nie oczekiwaliśmy, który, który trudno było się spodziewać takich trudności. 

00:14:27 

Oczywiście też możemy nie uniknąć, jeżeli jeżeli i tu chciałabym powiedzieć jeszcze o innej ważnej rzeczy. Gdy wybieramy psa rasowego fill jeżeli już doszliśmy na czy do Szydło, ktoś do wniosku, że teraz właśnie w tym okresie postanowił kupić psa rasowego, to jeszcze musi dokonać wyboru. Jaki to będzie pies? 

00:14:47 

No i teraz bardzo wiele psów nam się może podobać. Zaczynamy szuk, czy mamy oglądać w Internecie. Zaczynamy pytać znajomych mniej się bardzo wiele też psów podoba spogląda tylko bardzo jako hodowca państwa odczują szczególnie jak jeżeli są, czy państwo, czy osoby, którą doradzacie nie są. 

00:15:08 

Doświadczone w PL W kontekście. 

00:15:13 

Tego jak dana rasa, jaką ma specyfikę dana rasa warto naprawdę zgłębić temu nie tylko rozmawiać z hodowcą danej rasy, który zawsze o swojej rasie opowiada. 

00:15:23 

No takie rzeczy, które które dziś, które gdzieś Rób to, do których ma przekonanie. Jednak nie każdy hodowca szczerza powie Dukla koło, ten pies się nie nadaje. 

00:15:33 

Fill, mam nadzieję, że większość hodowców profesjonalnych tak postępuje, jednak warto zgłębić temat i przeczytać, jakie jest pochodzenie psa, jakie jest jego pierwotne przeznaczenie, czyli jeżeli to był pies polujący aktywny, to nie oczekujmy, że to będzie w domu pies kanapowy. 

00:15:49 

Nawet jak tak wygląda, jeżeli to był pies, który uwielbia wodę, to nie oczekujmy, że nie będzie wskakiwał do każdego przydrożnego zbiornika wodnego. 

00:15:56 

Jeżeli to był pies, który był stworzony do walk, to nie liczmy, że będzie bardzo przyjazny i łagodny wobec innych psów czy członków stada. 

00:16:04 

Jeżeli to jest pies w opisie rasy, nie przepadają za dziećmi. No to nie możemy oczekiwać, że nam się uda. 

00:16:11 

Starajmy się nie omijać żadnych istotnych informacji w opisie rasy i jej historii. Historia danej rasy ma niezwykłe, niezwykle duże znaczenie dla tego, co w tych psich genach siedzi, jakie jest jego przeznaczenie, jaka jest jego cecha. 

00:16:27 

Jeżeli to jest pies pałacowy, który miał grzać kolana dam dworu, który miał być łagodne, to pewnie taki będzie. Jeżeli to był pies pałacowe, ale który mieszkał poza Pałacem i miał pomagać w polowaniach. 

00:16:41 

No nie oczekujmy, że będzie mało uszczypliwy, bo on właśnie miał w lokalizować. 

00:16:46 

Miał wyganiać, miał przeganiać. Jeżeli to był pies stróżujący, to on będzie miał takie tendencje. Dlatego to jest oczywiście temat bardzo złożony, jednak warto pamiętać o tym, że ten wybór rasy nie może polegać tylko na tym, że wybieramy wielkość i wygląd. 

00:17:05 

Pamiętajmy, że psa wybieramy na kilkanaście lat, że on ma swoje potrzeby. Specyfika każdej rasy powoduje, że ten pies ma swoje potrzeby i my musimy też je zaspokajać, by nasza współpraca i wzajemne relacje układały się prawidłowo. 

00:17:22 

Wybór rasy i hodowli to kolejna ważna rzecz. 

00:17:25 

Jak już wybraliśmy rasę, warto wybrać hodowle w sposób również staranny. Jeżeli nie jesteście państwo pewni, czy dana hodowla to związek kynologiczny w Polsce, czy nie warto odezwać się do oddziału danym rejonie związku Kynologicznego w Polsce, sprawdzić, zapytać, zadzwonić, dowiedzieć się, która hodowle mają szczenięta lub sprzedana hodowla należy właśnie do związku genealogicznego kolejno dowiedzieć się o badania suki psa. 

00:17:54 

Oraz o socjal uczulam również na to, by nie odbierać zbyt wcześnie szczeniąt, nawet gdy bardzo na to czekamy i nie możemy się doczekać dla szczenięcia. 

00:18:03 

Ten rozwój do 11. 12 tygodnia życia w stadzie pierwotnym z matką z innymi osobnikami w stadzie ma niepowtarzalne znaczenie dla jego późniejszego, stabilnego i prawidłowego rozwoju. 

00:18:17 

Z, jeżeli chodzi o psa schroniskowe go czy adopcyjnego pies dorosły czyszczenie to też jest dylemat, który ma bardzo wiele aspektów i tutaj również należy pamiętać o tym, że każdy styl, każde z tych sytuacji może mieć różny przebieg. 

00:18:33 

Jeżeli nie wiemy, jakie jeżeli pies urodził się w schronisku, urodził się w domu adopcyjnym w jakiś określonych w. 

00:18:39 

To na pewno na niego wpłynęło, ale wpływ na niego również ma zasób genetyczny, który w sobie nosi i jeżeli to jest szczelnie, to pewnych rzeczy dowiemy się później. 

00:18:48 

Jeżeli to jest pies dorosły, to również jest pewna niespodzianka, która wiąże się z tym rząd, że on przeniesie się do innych warunków niż te, w których dotychczas funkcjonował i przyszło mu i żyć. W związku z tym mu tu też musimy najlepiej zasięgnąć Rady profesjonalisty i spróbować tą sytuację ocenić najlepiej. 

00:19:09 

Jak moge? 

00:19:11 

Proszę i ostatnie już tak powiem wniosek rzecz którą, na którą zwracam państwu uwagę, żebyśmy pamiętali, że jeżeli w tym papi bumie. 

00:19:21 

Który nie chciałabym, żeby to miało by być dźwięk pejoratywny, zdecydujemy się na nabycie psa szczeniaka psa dorosłego czy szczeniaka psa rasowego czy nie rasowego. Pamiętajmy, proszę, że pandemia się kiedyś skończy musi. 

00:19:37 

My też zabezpieczyć psa i jego potrzeby również na ten czas po pandemii, czyli wiedzieć, że jak już my wrócimy do normalnych uwarunkowań, do normalnej sytuacji, w której będziemy jednak ten dom opuszczać, to, że mamy na to pomysł, że ten pies sobie z tym poradzi, a w tym czasie, w którym przyzwyczajamy go do naszego życia, w których którym na razie zawsze ktoś jest w domu, to żebyśmy też uczyli go rozstania. 

00:20:00 

Uczyli go tego, że czasami zostaje sam, by ten lęk separacyjny, potem nie był dla niego i dla nas. 

00:20:07 

Obciążającym dziękuję. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały