Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Podróże z psem w dobie COVID-19. Co warto wiedzieć

Marzena Zbierska
Co tydzień o psach ODC. 7/15

Z artykułu dowiecie się czy i jak zmieniły się zasady podróżowania z psem w czasie pandemii COVID_19 oraz jak aktualnie kształtuje się sytuacja dosepności szczepionki na koronawirusa dedykowanej zwierzętom.

Zarejestrowano już pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko COVID-19 dla zwierząt, jednak nie ma wskazań do masowych szczepień psów i kotów. Nie ma również innych dodatkowych wymagań w przypadku podróżowania ze zwierzętami za granicę. Wprawdzie psy i koty mogą zarazić się koronawirusem, ale jak dotąd nie ma dowodów na to, że przenoszą zakażenie na ludzi. Zawsze warto jednak zachować środki ostrożności w krajach, w których wirus jest bardzo aktywny. Co warto sprawdzić przed wyjazdem na zagraniczne wakacje z psem?

Przy przekraczaniu granicy z psem lub kotem na pokładzie obowiązują te same zasady co przed pandemią – paszport, mikroczip oraz książeczka zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Wprawdzie Inspekcja Weterynaryjna nie wprowadziła żadnych dodatkowych wymogów dotyczących podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi wynikających z pandemii COVIDD-19, ale ostrożności nigdy za wiele. Zwierzęta towarzyszące mogą chorować na COVID-19 i warto zadbać o ich bezpieczeństwo podczas wakacji.

Szczepienia psów i kotów

Jak podaje World Small Animal Veterinary Association (WSAVA), w marcu zanotowano przypadki kilku psów i kotów w USA, które miały przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, co rozwiało wątpliwości i przesądziło, że mogą one zarazić się koronawirusem. Niedługo potem w Rosji zarejestrowano pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko COVID-19 dla zwierząt, pod nazwą Carnivac-Cov. Preparat przeszedł badania kliniczne na psach, kotach i zwierzęt...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały