Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak żywić koty?

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Co w tę miskę? ODC. 6/7

Z filmu dowiesz się jakie modele żywienia kotów można rozróżnić oraz na co zwracać uwagę dobierając odpowiednią karmę dla Twojego pupila.

Transkrypcja video Jak żywić koty 

 

00:00:17 

Dzień dobry, nazywam się Agnieszka Cholewiak Góralczyk. 

00:00:22 

Zwierząt oraz behawiorystą na naszym dzisiejszym spotkaniu porozmawiamy krótko o tym, jak żywić. 

00:00:29 

Koty to zagadnienie budzi zawsze bardzo wiele emocji na wszelkiego rodzaju grupach społecznościowych, gdzie ten wątek się pojawia. Pierwsza podstawowa informacja to taka, że koty to zwierzęta mięsożerne, czyli podstawę ich diety powinny stanowić tkanki pochodzenia zwierzęcego. Tak także to jest rzecz, od której należy zacząć, ponieważ ostatnio pojawia się. 

00:00:54 

Trochę głosów, że koty można wyżywić wegańską. Absolutnie dementuję taki pomysł. Nie będziemy tutaj omawiać karno wegetariańskich ani wegańskich, ponieważ w mojej opinii są to diety szkodliwe dla zwierząt. 

00:01:07 

Należy pamiętać, że nie zapewniał one witaminy, a tauryny i kwasu arachidowego w odpowiedniej dawce dla naszych zwierząt, ponieważ koty nie są przystosowane do pobierania tych substancji z pokarmu roślinnego, tak, że to jest bardzo ważna informacja. Proszę, że byście unikali tego typu karą, ponieważ to może zaszkodzić waszym zwierzętom. 

00:01:29 

Jeżeli chodzi o same modele żywienia, jakie mamy do wyboru, to możemy skorzystać z pan komercyjnych. Wśród klan komercyjnych będziemy mieli karmę, Mokrem oraz karmy słuchem i możemy także przygotowywać samodzielnie posiłki dla naszych zwierząt. 

00:01:45 

Czy to za pomocą diety barf bądź jej gotowanego odpowiednika? Jest też opcja żywienia kotów dietą hol play, czyli taką dietą, która polega na podawaniu martwych tuszek gryzoni. 

00:01:59 

Małego ptactwa. 

00:02:01 

Oczywiście zakupionego w specjalistycznych sklepach oferujących tego typu bezpieczny asortyment dla naszych kotów. 

00:02:09 

Od razu chciałabym powiedzieć, że mimo iż karma sucha pojawia się u nas jako informacja, że możemy ten żywić koty, że te karmy są dostępne w sklepach, to chciałabym, żeby każdy z was bardzo dokładnie przemyślał i nie stosował tego typu żywienia u kotów. 

00:02:25 

Nie jest to optymalne dla nich z tego powodu, że fill karmy suche po pierwsze są suche, więc nie zapewniają odpowiedniego poboru wody dla kota. Do tego karma sucha, aby zostać strawią ą ściąga wodę. 

00:02:39 

Do jelit z organizmu, więc nie dość, że nie dostarcza odpowiedniej dawki wody dla naszego kota. 

00:02:46 

To jeszcze pobiera dodatkowo wodę z organizmu, co sprawia, że koty żywione wyłącznie suchym pokarmem często cierpią z powodu odwodnienia. 

00:02:56 

Także odradzam ten tryb żywienia. Ja w zasadzie nie prowadzę pacjentów na karmach suchych, jedynie jeżeli zaczynamy od bardzo złej karmy suchej, do której kot był przyzwyczajony, jest mu ciężko przestawić się na karmę mokrą. To próbujemy poprzez przejście na wyższe jakościowo karmy suche. 

00:03:16 

Powolutku przestawiać kota, później proponując mój pokarm mokry, więc to jest pierwsza podstawowa informacja. Jeżeli Twój kot jest na karmie, suchej to rozważyłabym jednak rezygnacja jest tego modelu żywienia, ale nie w sposób gwałtowny ani szybki. 

00:03:32 

Najpierw wykonaj badania swojemu kotu, zanim przystąpisz do zmiany diety, a zamierz kota do lekarza weterynarii i wykonaj badania krwi takie jak morfologia biochemia. Skup się szczególnie mocno na nerkach oraz wątrobie. 

00:03:46 

Warto też przyjrzeć, jak radzi sobie trzustka, ponieważ karmy suche są. 

00:03:50 

Karmami o znacznej zawartości węglowodanów, które są niekorzystne dla kociego organizmu. Koci organizm radzi sobie z węglowodanami. Powiedzmy do 5% w diecie w karmach suchych. Ze względów technologicznych jest ich zazwyczaj wielokrotnie więcej, szczególnie w tych karmach o niskiej jakości popularnie i wszędzie dostępny także badania przed zmianą karmy są jak najbardziej wymagane, bo każdy kociarz powiem, że koty nie pokazują objawów chorób albo pokazują te objawy, kiedy jest już zbyt późno. 

00:04:23 

Na to, aby odpowiednio pomóc zwierzęciu. Dobrym przykładem są tutaj choroby nerek, gdzie często koty nie pokazują nam żadnych objawów aż do momentu, kiedy 70% tkanki nerek jest tak naprawdę już zniszczonej. Tak i dopiero wtedy opiekun zauważa, że kot więcej pije, że quot więcej siusia możliwa jest wychudzenie organizmu. Pojawiają się problemy, że kot jest senny, jest taki bardziej zmęczony, apatyczny, nie ma siły i dopiero to skłania. 

00:04:52 

Opiekuna do tego, aby zabrać kota do lekarza weterynarii. Dlatego pierwszej podstawowa rzecz dotycząca żywienia. 

00:05:00 

Jeżeli planujecie zmianę żywienia, przebadajcie wasze zwierzę. Warto również wykonać badanie z krwi jonogram, aby określić, czy prawidłowe są u kota, poziomy wapnia, fosforu, sodu, potasu, chlorków i magnezu oraz badanie moczu. 

00:05:15 

To jest bardzo ważne. Badanie, które polecam wykonywać co pół roku zwierzęcia, ponieważ ono jest bardzo dobrym markerem, wcześniej pokazującym czy nie zaczyna dziać się coś z nerkami. Należy też pamiętać, że koty często cierpią z powodu. 

00:05:30 

Problemów z pęcherzem i też często objawy wyłapujemy już zbyt późno. 

00:05:36 

Także bardzo polecam takie badanie, jeżeli chcecie samodzielnie w domu kontrolować poziom ph moczu u kota, możecie zakupić w aptece najlepiej w internetowych, bo stacjonarnie często te produkty nie są dostępne. 

00:05:50 

Paski do badania ph moczu kota jest to bardzo, bardzo tanie i łatwo. Takie badanie wykonać wystarczy. Wojtek kot się załatwi wziąć troszeczkę mogą przyłożyć pasek i robić regularne pomiary. Jeżeli widzicie, że ph waszego zwierzęcia jest nieprawidłowe. 

00:06:06 

Zabieracie go na wizytę lekarską, aby sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się z jego organizm. 

00:06:12 

Jeżeli chodzi o badanie moczu, takie, które wysyłamy do laboratorium, chciałabym też, żebyście wiedzieli, że takie badanie należy wykonać maksymalnie w przeciągu 4 godzin od momentu pobrania tej próbki moczu, czyli jeżeli wasz kot załatwił się na przykład do specjalnego żwirku do wypalonej kuwety, by ten mocz pobraliście, a to powinniście go natychmiast zawieźć do lecznicy i zadbać o to, żeby został szybko przebadane. Tak jeżeli ten mocz będzie stał powyżej 4 godzin. 

00:06:40 

Toph w tym moczu zaczyna rosnąć i mogą wytrącać się pewne patologie w moczu, które mogą potem wprowadzać w błąd co do tego i jaki jest stan zdrowia waszego zwierzęcia? 

00:06:50 

Także to jest temat około żywieniowym, ale jest bardzo ważny z punktu widzenia was jako kocich opiekunów, żebyście też mogli w odpowiedni sposób zarządzać dietą waszego zwierzęcia. 

00:07:00 

Wynika to z tego prostego faktu. 

00:07:03 

Że jeżeli planujecie zmiany, musicie mieć pewność, że kod jest na te zmiany gotowy i nie wchodzicie z tymi zmianami w momencie, kiedy kot źle się czuje tylko ty. 

00:07:12 

Niestety, podczas złego samopoczucia, kiedy pobierają pokarm, często mogą dostać niechęci do tego pokarmu i później nie będą chciały go pobierać. Tak. 

00:07:21 

Do tego moja wielka prośba. Jeżeli po tym wystąpieniu moim będziecie chcieli zmienić dietę kota, zacznijcie od. 

00:07:30 

Jeżeli też macie kota na prawidłowym modelu żywienia, jesteście z niego zadowoleni również nie zaniedbuj cie badań i wykonujcie je regularnie. 

00:07:39 

Co mam na myśli, jeżeli mamy kociego Seniora, to najlepiej takie badania wykonywać co 6 miesięcy. Jeżeli mamy kota, który jest kotem dorosłym, wykonujemy takie badania raz do roku. Dobrze, do tego wszystkiego jest tak, że dołączyć badanie usg. Takie badanie również nam pokaże stan narządów zwierzęcia. 

00:08:00 

Także to są podstawy. Jeżeli jesteście już go. 

00:08:02 

To WI. 

00:08:03 

Na zmiany w żywieniu waszego zwierzęcia to należy przyjrzeć się waszym możliwościom. To jest bardzo ważne, ponieważ musicie sobie szczerze odpowiedzieć i jaki macie budżet na żywienie waszego zwierzęcia oraz jakie macie możliwości, jeżeli chodzi o przygotowywanie samodzielnie posiłku w domu, a. 

00:08:21 

To taki model żywienia jest wielokrotnie tańszy niż kupowanie dobrych jakościowo puszek. To może być nawet jedynie 1/3 kosz. 

00:08:29 

Wpół, dobrych puszek, także. Myślę, że warto jest o to powalczyć, ale jeżeli chcecie iść dietę barf bądź jej gotowany odpowiednik, to musicie posiadać odpowiednią wiedzę, a do tego typu działań to jest dla was bardzo istotna informacja. 

00:08:45 

Nie rzucajcie się w tą na szybko nikt was nie goni, nic się nie dzieje. Możecie być spokojnie na dobrych wysoką, jezdnych karmach. 

00:08:53 

Tak przez czas, kiedy wy będziecie się uczyć i jak dieta barf ciała. Oczywiście jeżeli nie macie warunków, nie macie czasu, wcale nie musicie karmić i dietą bac. 

00:09:02 

I karmienie dobrymi wysokojakościowy mi puszkami będzie równie dobre. Pamiętajcie o tym. 

00:09:10 

Żeby zwracać uwagę na skład każdorazowo, kiedy ty knujecie zamówienia, czy to też kupujecie Karmę sklep, ponieważ składy mogą ulegać zmianie, to jest dla was bardzo ważna informacja, abyście widzieli, jak blokujecie swoje środki. 

00:09:24 

Tak częste finansowa przy żywieniu kota jest również istotna i nie wstydźcie się o tym rozmawiać i tego analizować. Chcemy, żebyście kupowali jak najlepsze produkty odpowiedniej cenie. 

00:09:36 

Dobra, czyli takie podstawowe informacje. Już wiecie, jak wybrać taką dobrą karmę? Odwracacie opakowanie i sprawdzacie, co znajduje się w składzie, jeżeli znajdują się tam pozycje, których nie rozumiecie, jeżeli widzicie tam cukier, barwniki, karmel, jest to karma, którą należy odstawić. 

00:09:53 

Jeżeli widzicie w tej karmie zboża produkty uboczne pochodzenia roślinnego, również nie jest to karma, o którą wam chodzi w żywieniu waszego zwierzęcia. 

00:10:03 

Skład powinien być dla was jasny. Dobrze rozpisane powinien się tam znaleźć mięso, ale jeżeli są produkty uboczne, to powinny być rozpisane, że mamy tam na przykład serca żołądki, wątrobę. 

00:10:15 

Co w tej dramie dokładnie się znajduje. Jeżeli przeczytasz takiej opis Carmen i czujesz, że to jest to zerknij jeszcze w skład analityczny zwrócił uwagę na to, czy jest oznaczenie na przykład stosunku wapnia do fosforu. Jak to Wszystko tam wygląda i czy ta karma koreluje z wyniki wynikami badań twojego zwierzęcia? 

00:10:34 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zasięgnąć porady specjalisty. 

00:10:41 

Do czego zachęcam tak, a wszystkie wątpliwości należy rozwiewać dużo informacji znajdziecie teraz w internecie. Tylko Wszystko również weryfikujcie i sprawdzajcie w wielu źródłach, aby czuć się bezpiecznie. 

00:10:54 

Jeżeli chodzi o sam wstaną opcje żywienia kotów, to pamiętajcie o tym, że jest to zwierzę, które pobiera często małe posiłki i to nie jest tak, że jeżeli nałożyć mu karmę mokrą, to musicie ją natychmiast schować. Po tym, jak kot stracił nią zainteresował. 

00:11:10 

Nie tak, być może wasz kot akurat chciał zjeść niewielką porcję, chwilę odpocząć i zaraz podejdzie również do miski. Zdarza się czasami, że koty, którym właśnie chowamy tak miskę i wydzielamy ją ściśle cierpią z powodu właśnie stresu, tak, że to jedzenie jest pojawia się i znika. 

00:11:27 

Ona także musicie tutaj dokładnie dobrać opcje żywienia do waszego kota. Jeżeli macie kota z tendencją do przejadania się, który doświadczył syndromu głodu, tak jeżeli jest to kot, który przeszedł bardzo ciężkie przejścia, może być to kot, który już stale. 

00:11:44 

Będzie się przesiadał, będzie zjadał zbyt wiele pokarmu, szczególnie na jeden. Na przykład posiłek może dochodzić aż do wymiotów. Wtedy taką karmę musicie chować i musi być ten dostęp reglamentowany, aby nie dochodziło do tego typu problemów. Czasami wydaje się ten problem wygasić jak zwierzę. Przyzwyczai się do tego, że pokarm jest spalę dostę. 

00:12:06 

Także znowu patrzeć na naszego kota jako jako indywidualną jednostkę. Nie patrzycie na ogół wszystkich produkt, tylko na to, jakie wy macie zwierzę w domu. 

00:12:15 

Jeżeli chodzi o samo zmienianie diety, pamiętajcie o tym, że kotów nigdy nie głodzi my, bo tam namawiamy, przekonujemy, stosujemy różne Sztuczki, na przykład dos maczanie możecie używać wszelkiego rodzaju past różnego rodzaju sosiku w mieszania z karmami niskiej jakości, które po prostu nakłada, są atrakcyjne, często pomaga. 

00:12:36 

Pomagają karmy na bazie tuńczyka takie filetowe, aby do smazyc co tu taki posiłek macie też cały asortyment do. 

00:12:43 

Sma Czaczy, czyli. 

00:12:44 

Takiego suszonego mięska, które jest w formie pyłku. 

00:12:48 

To bardzo ładnie atrakcyjnie pachnie i może kota zachęcić, jeżeli kot jest mocno uzależniony od suchej karmy, to możecie karmę zblendować na zupełną papkę i pyłek i posypywać nim na. 

00:13:00 

Mokrą karmę, patrzcie na to wasz kot dobrze odpowiada, ale jeżeli wasz kot absolutnie nie chce współpracować, nie głodzić ego i podajecie mu jego pokarm, próbując następnego dnia przekonać go do tego, aby. 

00:13:14 

Lepszy posiłek, na którym wam zależy. Próbujcie też różnych karm różnej konsystencji, tekstur tekstury Pamiętajcie o jednym kot posiada jedynie 500 kubków smakowych, my mamy 10000, więc to nie jest tak, że co tu chodzi o sam smak, bo tam bardzo ważny jest zapach i dla kota jest bardzo ważna tekstura pokarm. Także zwracajcie też na to uwagę, że być może masz kod wolałby inny tekst turowo pokarm warto to dokładnie sprawdzić. 

00:13:43 

Ponieważ macie ogromne bogactwo karm na rynku tych dobrej jakości, w różnych fill konsystencja to nie jest tak, że znajdziecie tylko i wyłącznie mielonki wśród dobrych paru znajdziecie także karmy o konsystencji musu na przykład. 

00:13:57 

Więc polecam tej patrzeć szerzej, nie załamywać się i nie poddawać. Jeżeli karmicie dobrą mokrą karmą, to pamiętajcie o tym, że jeżeli dajecie kotu przysmaki, to nie powinny one stanowić więcej niż 10% dawki dziennej. 

00:14:12 

W pokarmie takiego, co? 

00:14:13 

Ta fill tak, że tutaj też dbajcie o jakość tego pokarmu. To co jest jeszcze dla was bardzo ważne, to dbałość o to, aby zwierzę otrzymywało odpowiednią ilość kalorii, także jeżeli chodzi o kalorie, to tutaj będziecie mieli start. 

00:14:28 

Jak możecie sobie policzyć, ile wasze zwierze powinno tych kalorii pobierać i prawdopodobnie przygotowujemy jakieś dodatkowe nagranie dotyczące tego, jak skarmy wyliczyć, ile posiada kalorii. Jeżeli nie ma takiej informacji podanej niektórzy producenci taką informację podają. 

00:14:47 

Pamiętajcie, że mamy ogromną plagę otyłości wśród zwierząt. 

00:14:51 

Co jest bardzo dużym problemem, dlatego powinniście ściśle monitorować, czy wasze zwierzę otrzymuje odpowiednią dawkę kaloryczną? To są najważniejsze informacje w pigułce dotyczące waszego kota. 

00:15:04 

Chciałam tylko jeszcze dodać, że jeżeli wasz kot przejdzie na karmę mokrą i przestanie pobierać wodę z miseczki, nie oznacza to, że możecie tą miseczkę z wodą usunąć, a kot pobiera wodę z pokarmu. Tak, ale na przykład przy zwiększonym wysiłku albo przy większej temperaturze otoczenia. 

00:15:20 

On może potrzebować go poić się i wypić więcej wody z miseczki. 

00:15:25 

Zawsze świeża woda powinna być dla waszego zwierzęcia dostępna. Dziękuję, że byliście ze mną, że tego wszystkiego wysłuchaliście i mam nadzieję do zobaczenia wkrótce dziękuję. Pozdrawiam. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały