Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Dziecko i kot pod jednym dachem

Katarzyna Gruszczyk
Co tydzień o kotach ODC. 12/14

W artykule omówione zostało zagadnienie pojawienia się dziecka w domu, w którym mieszka kot. Autorka zwraca uwagę na najistotniejsze kwestie, które pozwolą uniknąć problemów behawioralnych.

Koty są zwierzętami, które bardzo źle znoszą zmiany w najbliższym otoczeniu. Niestety, pojawienie się w domu dziecka prowadzi do rewolucji niemal w każdym aspekcie życia zwierzęcia. W celu uniknięcia problemów behawioralnych należy pupila odpowiednio wcześnie przyzwyczajać do zmian, które na niego czekają, i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą zaspokoić wszystkie potrzeby kota. Bardzo istotne jest także dążenie do wyeliminowania wszystkich prezentowanych przez kota niepożądanych zachowań, zanim przywitamy na świecie nowego członka rodziny.

W warunkach naturalnych główną aktywnością kotów jest patrolowanie swojego terytorium w poszukiwaniu śladów ofiar i intruzów. Z tego względu zwierzęta te są bardzo wyczulone na wszystkie nowe elementy otoczenia. Każdy kot ma wdrukowaną w pamięć niezwykle dokładną mapę przestrzenną swojego terenu, z zaznaczonymi kluczowymi dla przetrwania punktami. Kot doskonale wie, gdzie najczęściej znajdzie pożywienie, oraz pamięta miejsca, w których może się schronić przed zagrożeniami. Od znajomości swojego terytorium zależy przetrwanie kota. Z tego względu każda zmiana w przestrzeni jest źródłem stresu, z którym – w zależności od osobniczych cech charakteru oraz przebytych doświadczeń – kot poradzi sobie lepiej lub gorzej. Pojawienie się dziecka w domu bardzo istotnie ingeruje w otoczenie. Towarzyszy temu wprowadzenie do mieszkania masy nowych przedmiotów, z ogromem nieznanych zapachów. Ponadto zmianie ulegają wszystkie znane kotu rytuały oraz zachowanie właścicieli, którzy całą swoją uwagę w pierwszych miesiącach po porodzie będą poświęcali dziecku. Wreszcie zakłócony zostanie spokój kota i możliwość wypoczynku. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się niepożądanych zachowań u kota i zredukowania stresu, jaki może przeżywać, powinniśmy go odpowiednio przygotować na powiększenie rodziny. Bardzo ważne jest, aby wszystkie zmiany wprowadzać stopniowo i odpowiednio rozłożyć je w czasie. Planując przestrzeń dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę także miejsce dla kota, mając na uwadze wszystkie elementy zapewniające kotu dobrostan. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów niewychodzących, które są skazane na warunki panujące w mieszkaniu.

Zabawa i eksplor...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały