Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Nabycie dwóch szczeniąt

Anna Dankowska
Instrukcja obsługi szczeniaka ODC. 4/9

Odpowiadamy na pytanie czy nabycie dwóch szczeniąt jednocześnie jest dobrym wyborem.

Transkrypcja Nabycie dwóch szczeniąt 

00:00:17 

Dzień dobry państwu Anna bańkowska, Jestem hodowcą psów rasowych oraz gogo terapeutom. Hoduje miniaturowe wspaniale, czyli kawalerię raz przy razie cavalier King Charles spaniel spaniel kontynentalny miniaturowy, czyli papilon oraz w tym japoński. 

00:00:32 

To są Wszystko prze do towarzystwa przy o bardzo łagodnym usposobieniu i bardzo żywiołowym, ale towarzyskim to towarzyski w Czechach. 

00:00:43 

I teraz chciałabym aż do dzisiaj opowiedzieć coś. Czy uważam, że dość istotną ją w sprawę, ponieważ zdarza się, że możemy popełnić taki błąd nieświadomie. 

00:00:53 

Albo nie popełnić błędu i świadomie poprowadzić taką sytuację w sposób ukierunkowany. 

00:00:58 

Mianowicie fill zdarza mi się też jako hodowcy takie pytanie czy można nabyć 2 szczeniaki albo że ktoś nabywa szczeniak szczenię? 

00:01:07 

Chcę nabyć w cenie z mojej hodowli z 2 hodowli albo szczenięta ze w ogóle z różnych ras, ale w tym samym czasie taką motywacją, żeby im się nie nudziło i czy warto i teraz kilka słów na ten temat. 

00:01:19 

Przede wszystkim wiele osób mogą być o 2 szczeniaki z tego samego miotu. Tak jak powiedziałam, 2 szczeniaki z różnych hodowli albo 2 szczeniaki z różnych hodowli i różnych ras. 

00:01:28 

Albo w tej samej hodowli, ale innych ras sytuacji możliwych jest. 

00:01:33 

I przede wszystkim motywacja, którą kierują się osoby, które podejmują pewne, czy jest różnorodne. Czasem ktoś chce rozwinąć się w dogoterapii i postanowił sobie kupić je 2 przy jednocześnie, żeby szkolić od razu 2 psy, żeby wejść w tą dogoterapii. 

00:01:47 

Mieć jednak od razu 2 psy dla tego, co jest oczywiście z punktu widzenia tego celu uzasadnione, żeby między 2 przy ponieważ no jeden pierwszy nie jest zawsze zaspokoi nasze wszystkie zawodowe potrzeby. Pies musi więcej odpoczywać niż my. Czasami może być niedysponowany, może być chory i. 

00:02:03 

Stąd chcę sobie zachować taką ciągłość. 

00:02:07 

WU dyspozycyjności naszego partnera w bogota. 

00:02:10 

Chcemy nabyć 2 psy lub nomi. Rozważamy to również z punktu widzenia takiego, że ten pies będzie w stadzie. No to tak, jak mamy dwójkę dzieci i też chcemy, żeby one są wtedy razem i się nie nudzą. 

00:02:23 

Przy dodatkowo jak zostają same w domu mendzie i mniej nudno, bo bo im się lęku separacyjnego, czy boimy się tej samotności psa jak wychodzimy do pracy bo ty babci jest motywacja może być bardzo. 

00:02:35 

I teraz ll mówimy teraz tutaj o takim aspekcie jak właśnie samotność czy lęk separacyjny. I tutaj mam na myśli stado domowe stado psie stado psio ludzkie, że być może jakby wychodzimy z. 

00:02:46 

Domu to ten pies. 

00:02:48 

Lepiej funkcjonuje, gdy ma tego będzie miał tego towarzysza. 

00:02:51 

No i teraz tutaj chciałabym opowiedzieć o tym, co mówisz. No to mówiąc znowu badania naukowe na ten temat na temat więzi między. 

00:03:01 

Witam i na temat tego, czy dobrą decyzją jest, gdy nabędziemy te 2 szczenięta w tym samym czasie. 

00:03:09 

Więc po pierwsze oczywiście życie zna mnóstwo niezwykłych historii, więzi między psami, historii, więzi między psami a człowiekiem. Wiele o nowoczesnych, najnowszych badań naukowych mówi o tym, że. 

00:03:25 

Po wielokrotnych testach, przy szczególnie przy nieraz pierwotnych. 

00:03:31 

Coraz mocniej rozwinęły relacje z człowiekiem i ta relacja skubi. 

00:03:36 

Ma charakter tak silny, że pies często mając do wyboru innego psa i człowieka, wybiera jednak więc człowiekiem to jest bardzo ciekawe. 

00:03:47 

Myślę i interesujące, ale częściej opiera się na tej silniejszej więzi, jaką łączy go z człowiekiem niż innym przem nawet jeżeli z tym psem łączą go pozytywne, dobre, mocne relacje, wzmocnione rozwinięte, prawidłowo rozwijające. 

00:04:02 

Się L. 

00:04:05 

Są mówią badania na temat pamięci zwierząt. 

00:04:09 

I więzi matka, dziecko i dziecko, dziecko i Szczeniak, Szczenię, Szczenię z tego samego miotu. Otóż matka zawsze pamiętać dziecko, dziecko zawsze pamięta matkę, tak mówią. 

00:04:19 

Badania przeprowadzone po kilku latach wprawdzie nie są to badania prowadzone po 10 latach od rozstania takich kategoriach. 2 3 lat po rozstaniu matki mietowej ze swoimi dziećmi spotkano. 

00:04:33 

Zwierzęta dokonano tych badań. Badania wykonano w taki sposób, że najpierw sprawdzano matkę, potem sprawdzano szczelnie, czyli stawiano matkę przed babką. 

00:04:45 

Wstawa stawiano na przykład kilka psów tej samej rasy tej podobnie wyglądające w tym samym wieku. No i matka pierwsza nawiązywała kontakt ze swoim dzieckiem, a nie? 

00:04:58 

Innymi podobnie zrobiono odwrotnie, czyli było ileś matek. Załóżmy w tym samym wieku podobnie wyglądających tej samej rasy i podstawia. 

00:05:06 

No to szczenie tejże matki. Ono też w pierwszej kolejności wybierało tą swoją matkę. Czy do niej podchodziło z nią się witało? 

00:05:15 

Czyli jakby udowodniono, że matka poznaje dziecko. Dziecko poznaje swoją matkę przynajmniej w takim czasu okresie, który, który który był w tych badaniach przyjęty, czyli około 2 3 lat od rozstania. 

00:05:27 

Jeśli chodzi o rodzeństwo namiotowe, to ono się rozpoznawało, ale jeżeli ten okres był bardzo krótki, po dłuższym okresie już się tak łatwo nie rozpoznawało. 

00:05:37 

Chyba, że ten kontakt między szczeniakami był utrzymywany długo również dowiedziono, że po tych tam niewielkim okresie typu 2 lata czy 3 lata, że też też jednak też te szczeniaki miot owe rodzeństwo się rozpoznawało. 

00:05:54 

Natomiast no tu to to bardzo ciekawie pokazuje te relacje i tą tą siłę, która może nastąpić i kiedy się nie rozstaną i gdy się rozstaną, że one są tak naprawdę one się rozpoznają, co nie oznacza, że będą miały ślub, a więź, ponieważ tak naprawdę w stadzie jest tak jak w stadzie ludzkim. 

00:06:14 

Jednym naszym bratem dogadujemy się lepiej z innym bratem. To gorzej ze siostrą dogadujemy się jedną lepiej z 2 gorzej czasami się mamy świetne relacje z rodzeństwem, a czasami mamy takie sobie. 

00:06:25 

I tak samo jest w stadzie psim. 

00:06:27 

Czasami matka z córką dogadują się znakomicie, zwykle się nie zwalczają zwykle nie, nie, nie zrobią sobie krzywdy, ale mają czasami silniejszą więź, a czasami mniej sino są zwykle na siebie. 

00:06:41 

Oparcie są bronią się nawzajem i te relacje między członkami stada bywają bardzo, bardzo interesujące, ale one również nawiązują się bardzo ciekawie, gdy nie ma biologicznego powiązania między członkami stada. 

00:06:56 

Da, ale jest na przykład ścisłe powiązanie wiekowe, czyli na przykład dołożymy do stada po roku jakiegoś psa lub równocześnie to te więzi również mogą nawiązać się bardzo. 

00:07:09 

Silne, no ale wróćmy do naszego tematu czy dołożyć, czy dołożyć, czy wziąć razem 2 szczeniaki do jednego w stada i stworzyć w ten sposób więc stado od samego początku. 

00:07:22 

Są 2 aspekty. Tak takiej pierwszy jest taki, że na pewno ta więź między tymi psami. Jeżeli one temperament ami, osobowościami nie są kompletnie różne i po prostu zwyczajnie sobie nie pasują, bo tak może się zdarzyć tak, jak się zdarza w stadzie ludzkim, to zwykle kamienisty między tymi szczel. 

00:07:42 

Jak amy na ma zuję się silna i następnie więź między nimi jako osobnikami dorosłymi. Jest też bardzo silna. To jest pozytywna tego strona, natomiast negatywna jest taka, że z obserwacji psów dziko żyjących po wyprowadza się wniosek, że często ta więź jest tak silna, że jeżeli weźmiemy 2 szczeniaki równocześnie, to to siła tej więzi między piersiowej przeważa nad więzią między poszczególnymi. 

00:08:12 

Psami a człowiekiem, cóż uważa i utrudnia nawiązanie dobrej prawidłowej relacji między psem a człowiekiem. 

00:08:20 

Czy można to rozwiązać? Można można w taki sposób, że właściciel przewodnik będzie osobno pracował w każdym 3 psów, że nie będzie tak, że one zawsze będą razem, tylko budowanie tej więzi będzie odbywało się nad na na zasadzie takiej właśnie separacji częściowej i budowaniu więzi między właścicielem, przewodnikiem tego tego. 

00:08:47 

Ta a tym sam sposób wese parowane. To jest rozwiązanie na to, by być lepszy. 

00:08:54 

Więź między tymi psami, która wspólnie zaczęły start w nowym domu, nie była silniejsza niż między tymi psami a człowiekiem. 

00:09:03 

Oczywiście tak jak podkreślam, więzi między członkami stada mają swoją specyfikę. Czasami różnice płciowe powodują w spór czasami właśnie jedno płciowość spowoduje spór i brak dobrych relacji. Czas ww w niektórych rasach i to też jest czasami typowe dla danej rasy. 

00:09:21 

Czy jeżeli trzymają w ogóle mocną dominację w swoich cechach osobowości, to czasami dochodzi do. Jeżeli to są, to jest ta sama płeć. 

00:09:30 

Czy są to 2 psy lub 2 sztuki to dochodzi do do do konfliktów i wcale ta więź nie jest taka taka prawidłowa albo jest bywa utrudniona więzi między członkami stada czasami mogą być różne jeśli chodzi o różnice wiekowe, czyli jakby nie nasza sytuacja kiedy bierzemy 2 szczeniaki w jednym wieku, gdy jest zbyt duża różnica wieku, to te więzi czasami między członkami stada mogą być zaburzone. 

00:09:55 

Bardzo dobrą red. 

00:09:58 

Dobrym czasem na to, żeby z dobre stado domowe, ale jednocześnie nie stworzyć sobie sytuacji, w której będziemy bardzo intensywnie musieli pracować na preparaty wnym, nawiązywaniem więzi między nami a tym, a każdym z tych psów jest to, by różnica wieku między członkami naszego psiego stada domowego stada była na przykład rok. 

00:10:18 

To półtorej, czyli kiedy, kiedy ten pierwszy pies, który u nas jest już ten okres, czy Niemcy wchodzi w okres młodzieńczych, jest jeszcze bardzo skory do zabawy i nawiązywania kontaktu, ale jednocześnie. 

00:10:29 

Niż już z nami zdążył już nawiązać mocną więź i wtedy bierzemy kolejnego. 

00:10:33 

Psa, która jest duża szansa, że na pewno mam dobrą relację, jeżeli oczywiście tych cech indywidualnej na to pozwolą, ale jednocześnie nie będzie takiej sytuacji, w której ten pierwszy pies będzie miał trudności w nawiązaniu relacji z nami. 

00:10:50 

Ponieważ nie wiem już tak naprawdę ta relacja została zbudowana. 

00:10:52 

A ten 2 pies. 

00:10:54 

Będzie miał szansę przy tym stabilnie, stabilnej relacji tamtego psa. Wejść do tego stada zarówno psiego i jak i ludzkiego. 

00:11:02 

No i oczywiście ta różnica indywidualne możemy wziąć 2 szczeniaki. Takie sytuacje też oczywiście już widziałam, które stworzyły jakiś tam szczeniaki razem i one się razem chowały, żeby nie było nudno, a potem się okazało, że właśnie, ponieważ były to były to 2 samce. 

00:11:17 

To zaczął się bardzo konfliktować, że to walczyć o dominacje i tak naprawdę ten ten szczyl, który przyświecał tej decyzji, okazał się pewnym utrudnieniem, utrudnieniem dla budowania relacji w stadzie, a nie ułatwieniem dla ich funkcjonowaniu. 

00:11:34 

Dlatego zawsze podejmując tą decyzję, musimy indywidualnie ocenić tą sytuację i spróbować wyważyć plusy i minusy. Bardzo dziękuję. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały