Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Fizjoterapia stawu skokowego i ścięgna Achillesa- pakiet ćwiczeń

Dr n. wet. Aneta Bocheńska
Fizjoterapia psów i kotów ODC. 8/10

W tym odcinku autorka w sposób praktyczny prezentuje jak prawidłowo przeprowadzić skuteczną fizjoterapię stawu skokowego i ścięgna Achillesa u zwierząt.

Transkrypcja video Fizjoterapia stawu skokowego i ścięgna Achillesa- pakiet ćwiczeń  

00:00:17 

Oceniając staw skokowy, na początku oglądamy czy jest obrys prawidłowy czy nie ma obrzęku, czy jest ustawione fizjologicznie, czyli nie ma przeprostu czy nie ma jakiegoś właśnie tego ustawienia 100 pochodnego, czyli wtedy pacjent całą. 

00:00:34 

Kończyna jest ułożona na powierzchni właśnie w ten. 

00:00:38 

O matsuo mocujemy zaraz pokażę, jak tylko nagrodzą mojego. 

00:00:45 

Partnera w pracy nowsze o masujemy, patrzymy, czy mamy pełne zgięcie pełen wyprost. Należy dokładnie omawiać sięgnął achilles, a tutaj dokładnie od gdzie rozpoczyna się mięsień brzuchaty łydki. Jeśli N achilles a do Guza piętowe go czy jest prawidłowa ruchomość? Ono jednak pewnego rodzaju ruchomość powinno. 

00:01:13 

To powinno mieć, czy nie ma obrzęku ani z przodu, ani dookoła. 

00:01:17 

Zestawu fill i zaczynamy wykonywać takie testy ortopedyczne, czyli stabilność. Czy nie mamy nadmiaru ruchów na zewnątrz i dobsze środka oceniając? 

00:01:28 

Czekajac postaw się dobrych jest brawo super Fill. Oceniając ustawienie stawu skokowego patrzymy, czy nie ma nadmiernej rotacji i kończyny na zewnątrz i czy nie ma nadmiernej rotacji. Kończymy do wewnątrz, przy czym wtedy GUS piętowe jest rzeczywiście bardzo mocno zrootowany nazev. 

00:01:46 

No dobrze jest oczywiście przeprowadzić badanie całej kończyny, czyli stawu biodrowego stawu skokowego oma czujemy palce czy nie ma tej postawy kraba, czyli takich paluszków i pazurków pogiętych porównujemy z 2 Kończyną czy są symetryczne, czy jakby to powiedzieć? Są prawie, że lustrzanym odbiciem. 

00:02:10 

Jeśli chodzi o zabiegi fizykalne w przypadku fali uderzeniowej rekomenduje ułożenie pacjenta najlepiej na boku, chociaż rzeczywiście w przypadku tutaj mojego partnera nie będzie to dla niego najbardziej komfortowa pozycja, więc też może być wykonana fala uderzeniowa w pozycji w pozycji stojącej, ale wowczas staramy się podnieść tą kończynę w takiej pozycji pozycji Luźnej Fill, jakby staramy się, żeby kończynami nie była oparta oparta o pow. 

00:02:40 

Może przypadku pacjentów owłosionych nie jest konieczne wydalanie bardzo mocno kończyny wydalanie miejsca aplikacji, którą aplikujemy falę. Niemniej jednak, jak pacjent ma bardzo dużo taki gęsty podszerstek. 

00:02:59 

Hmm, proszę rozważyć tą opcję, czy nie będzie ewentualnie potrzeby trochę zwiększą zwiększyć parametrów parametrów zabiegu? Kończymy mocno smarujemy żelem z pociągającym. 

00:03:11 

I staramy się na małe stawy aplikować ten aplikator jak najmniejsze. 

00:03:16 

Że Al, żeby ta to uderzenie było w miarę precyzyjne na początku zabiegu. Tak jak powiedziałam, aplikujemy, czyli smarujemy je żel sprzęgający o już. 

00:03:27 

Oraz dobrze super. 

00:03:29 

Film może być wcześniej trochę zmoczyć. Sierść będzie będzie nieco łatwiej. 

00:03:40 

Pamiętamy, żeby aplikator fali uderzeniowej był przekładany prostopadle wcześniej dobrze jest oswoić pacjenta z dźwiękiem. 

00:03:52 

Z dość taki nieprzyjemny, ale większość pacjentów całkiem nieźle toleruje. 

00:04:01 

Ur i stosujemy taką technikę, którą określamy jak przy malowaniu, czyli jakby. 

00:04:15 

Aplikatorem jeździmy, nie trzymamy cały czas przy jednym w jednym punkcie. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne, ale przesuwane tak delikatnie falą uderzeniową po stawie. 

00:04:27 

W przypadku szczeniąt oczywiście mój partner w dzisiejszym filmie jest 15 latkiem, więc wieka szczenięce już ma za sobą dość dawno. W przypadku szczeniąt szczeniąt o proszę zwrócić uwagę na to, aby rzeczywiście. 

00:04:41 

Nie było bardzo mocnego docisku fali uderzeniowej, tak jak w przypadku innych pacjentów, ale na szczenięta z taką większą większą uwagą. 

00:05:04 

Omijamy sam głos piętowe nie aplikujemy ły fali uderzeniowej bezpośrednio na tą wyniosłość kostną. Po zabiegu należy po prostu wytrzeć i pamiętajcie o ograniczeniu ruchu na przynajmniej 3 dni po zabiegu fali uderzeniowej bezpośrednio po fali uderzeniowej możemy wprowadzić laseroterapię w celu takiego działania. 

00:05:26 

Sprzeciwu Bólowego przeciwobrzękowe go aplikacje lasera. 

00:05:30 

No wykonujemy zarówno w przypadku promowania gojenia po uszkodzeniach ścięgien i więzadeł stawu skokowego, jak i w przypadku choroby zwyrodnieniowej zmian zwyrodnieniowych, a także po prostu bolesności okolicy czy uszkodzeń tkanek miękkich tkanek miękkich tutaj by zademonstruje, w jakich ruchach i gdzie. 

00:05:52 

Dokładnie mamy zaaplikować. 

00:05:53 

Laser, natomiast laser nie będzie dzisiaj włączone. Mamy jakby nasz. 

00:05:59 

Mój partner filmowy dzisiaj nie ma najlepszego nastroju na kręcenie, więc pokażę tylko, a nie ma takiej konieczności, żeby akurat był zastosowany w jego przypadku zabieg fizykalne. Pokaż dobry pies. 

00:06:15 

A może trochę będzie lepiej zaraz? 

00:06:17 

W przypadku uszkodzenia ścięgna ścięgna oczeki. 

00:06:20 

Dobry pies ma prawo. 

00:06:22 

Czekaj dobry w. 

00:06:24 

Przypadku uszkodzenia ścięgna Hill sa ważne jest, żeby zaaplikować laser dokładnie na całe ścięgno, ale też z uwzględnieniem mięśnia brzuchatego łydki fill pójście mglistego, czyli żeby także objąć brzusie w niej sianie samo nie samo ściągną ll. Bardzo ważny jest ten element przyczepu. 

00:06:43 

Na kości piętowej, ale pamiętajmy, że ścięgno mięśnia zginacza palców nie kończy się na guzie piętrowym. 

00:06:52 

Idzie dalej, więc. 

00:06:53 

W przypadku zwichnięcia tego ścięgna czy generalnie problemów 100 lekką ll i ze ścięgnem achilles. 

00:07:00 

A proszę o przedłużenie aplikacji lasera nieco nieco dalej i aplikujemy tak jak czyli oko aplikujemy po prostu dokładnie na ścięgno brzusia mięśnia. 

00:07:13 

Także przyśrodkowo fill strona grzbietowa stawu skokowego. Dobrze jest też. 

00:07:20 

EE wśród wśród to czekaj dobrze w śródstopie i tak jak powiedziałam fill w przypadku zwichnięcia ścięgna zginacza bardzo powierzchownego przedłużyć aplikacje laseroterapii na śródstopie na tą stronę podeszw ową, żeby jak by objąć całe ściągnął tego mięśnia, gdyż jakby idzie do do palców. 

00:07:43 

Laseroterapię w zależności od posiadania sprzętu możemy aplikować zarówno nie na owłosioną skórę, jak i w przypadku sprzętu, który nie ma takiej jakby. 

00:07:53 

Ll opcji, że jest uwzględniona sierść, to proponuję wygolić. Natomiast jeśli nie wydalamy, to uwzględnić, że jaka jest długość sierści i jaki jest kolor sierż. 

00:08:07 

LIW przypadku szczeniąt przypominam, że aplikacje zabiegu wykonujemy także na 2 stronę przypadku aplikacji ultradźwięków terapeutycznych. Jeżeli mamy mały staw, czy to ściągnął, jest u małego pieska i nasza głowica jest zbyt duża, czyli ta powierzchnia głowicy nie mamy pełnego kontaktu zestawem do rozważenia jest wykonanie zabiegu po prostu wodzie. 

00:08:32 

W przypadku pracy manualnej. 

00:08:35 

Dobrze jest połączyć pracę manualną, na przykład, że rozpoczynamy od della Sera Laseroterapii. Działamy trochę przeciwbólowo, jakby przygotowujemy spraw do pracy manualnej i wchodzimy w pracę manualną w terapii manualnej friel bierzemy pod uwagę ćwiczenia biernego zakresu ruchu, czyli zgięcie i pełen wyprost. 

00:08:57 

Zgięcie i pełen wyprost L kilka razy 10 nawet 15 razy. Pacjent nie powinien czuć dyskomfortu. Nie powinno to boleć. 

00:09:09 

Staw skokowy powinien się. 

00:09:10 

W pełni zamknąć i wyprostować. Proszę brać pod uwagę, że przy pracy na podstawie skokowym pracuje tak, że tak, że kolano oczywiście nie ratujemy na zewnątrz nie notujemy do wewnątrz, tylko delikatnie prowadzimy ruch. 

00:09:26 

W przypadku mobilizacji stawowych fajnie tutaj sprawdzają się mobilizacji pierwszego stopnia, czyli te szybkie krótkie ruchy, jak i mobilizację 2 stopnia. Nieco większa amplituda i nieco wolniejsze. 

00:09:40 

Przy pracy manualnej na ściągnie achilles, a uwzględniamy oczywiście całe ścięgno z wszystkimi składowymi tego ścięgna, czyli fill, zarówno wniesienie smukły pół ścięgnistych dwugłowy uda brzuchaty. 

00:09:56 

To przecież brzuchaty łydki i zginacz palców i powierzchowny, czyli jakby przy pracy na ścięgna achilles a czy czy terapii tego tego ścięgna rozpracowujemy każdą składową tego ścięgna i to jest bardzo ważne, czyli nie pracujemy tylko na ściemnienie. Pracujemy tutaj tylko na tej ELW przypadku małych piesków dość krótkie i powierzchni, ale pracujemy tutaj na też brzuszkach mięśni fl przy rozciąganiu mięśnia zginacza palców powierzchownego. 

00:10:26 

Uwzględniamy także tutaj ll to ścięgno, gdzie ma przebieg przebieg dalszy. Proszę zwrócić uwagę, jeśli badamy jeszcze wrócę na chwilę do. 

00:10:38 

Jeśli wrócę na chwilę do badania, to żeby mieć ten punkt odniesienia. Jeżeli 2 Kończyna jest zdrowa, to porównujemy sobie i ll patrzymy czy wracamy do tego punktu Zero zazwyczaj nim wrócimy idealnie do tego punktu Zero, ale proszę jak by. 

00:10:59 

Pracować jak najwięcej, jak najwięcej się da. 

00:11:05 

Prawo EE, jeżeli pacjentowi sprawia problem czy czy czuję duży dyskomfort przy zgięciu i wyproście przeciwnych biernego zakresu ruchu, możemy sobie pomóc wy prosto w ując kończyny w kolanie i Biodrze, a i Staw Skokowy powinien się tutaj prostować samoczynnie. 

00:11:26 

Tak jak już powiedziałam na tej części teoretycznej. 

00:11:29 

Dobry piesek leży leży dobrze? 

00:11:30 

Wszystko jest fl przy wszelkich wszelkiego rodzaju uszkodzeniach czy problemach w stawie skokowym. 

00:11:37 

Zwróćcie uwagę na to mięsień, lędźwiowo biodrowy i fill w terapii manualnej. Proszę też wziąć pod uwagę Mięsień, Lędźwiowo Biodrowych, gdyż wszelkiego rodzaju rotację kończymy ll mogą tutaj spowodować bolesność czy też dyskomfort w tym. 

00:11:55 

Co do ćwiczeń w stanie dobrze zostań, ale zostań. 

00:11:58 

Ze mną bardzo dobry pies. 

00:12:02 

Że no wiem dobrze. Nagroda się należy tak jak bym bardziej proszę super dobry pies. A co do ćwiczeń? Tak jak powiedziałam, dbamy o to żeby żeby dobry nic się nie dzieje, ale jest umiesz ćwiczenia panamską przekątnej dobrze ll żeby wziąć pod uwagę ćwiczenia, które pracują nad prawidłowym rozłożeniem zostań rozłożeniem ciężaru ciała ll, czyli balans po przekątnej balans każdą kończyną nie tylko dobry jest ok. 

00:12:30 

Jest w porządku i po kolei podnosimy fill i ćwiczenia na deskach na deskach balansujących. 

00:12:38 

Haker może dzisiaj nie ma najlepszej lepszego humoru i niestety EE mm pan fryzjer zdezerterował, bo miał być jeszcze u fryzjera przed naszym nagraniem, ale fryzjer jest darter ował wymówił się jakąś tam nie niedyspozycją międzymorza. Haker dzisiaj nie jest najpiękniejsza, ale zawsze najlepszych. 

00:12:58 

Wykonując ćwiczenia tak, aby pies wszedł kończynami piersiowymi na podest i schodził i wchodził l jakby próbujemy dociążyć ciężarem ciała kończyny nie dni czne. 

00:13:12 

Ale też dobrze EE. To ćwiczenie wpływa na, że tak powiem rozbudowanie mięśnie mięśnia brzuchatego, łydki i rozek wyrost ćwiczenie, czyli poprawienie zakresu ruchu w stawie w stawie skokowym. 

00:13:28 

Cofaj cofaj cofaj co dobrze hop no Chodź hop to dobrze super cofaj cofaj dobrze że choć od dobrze brawo Sia dobrze. 

00:13:42 

Choć chłop dobrze. 

00:13:44 

I siad hot dobrze siad i hope dobrze i siad to też wiczenia, która wspomaga jakby ruchomość samego stawu skokowego ll nie ma jest super wpływu na rozwój mięśni, bo tak jak już mówiłam na prelekcji nowej części teoretycznej. 

00:14:03 

Tam jako takich nie brzustów mięśnia nie ma natomiast ćwiczenie, w którym dociąża ciężarem swojego ciała, a kończone miednicą, a potem zmienia pozycję fajnie. 

00:14:16 

Wpływa na poprawę zakresu ruchu tego aktywnego zakresu ruchu, bo bo nie mówimy tutaj o tym biernym zakresie ruchu. Oczywiście on też się on też się poprawia. Dobrze dostaniesz praw, możemy to ćwiczenie nieco zmodyfikować tak, aby pacjent wchodził na podest kończynami miedniczki nimi i. 

00:14:33 

Choć dobrze. 

00:14:36 

No Chodź no i cofaj cofaj Cofaj cofaj że i żyć choć znać i cofaj. 

00:14:46 

Cofaj cofaj cofaj są fajne, dobrze super dobrze wiedzieć no Chodź, Chodź dobrze zawój. 

00:14:57 

Ok dobrut jest super, dobra utrzymanie pozycji. 

00:15:03 

Zaś prawo chodzi. 

00:15:04 

Bo Cofaj Cofaj dobrze super dobry pies. 

00:15:11 

Znajdź coś choć dobrze i cofaj, cofaj, cofaj. 

00:15:17 

Dobrze wybra albo. 

00:15:19 

Super i Zejdź. Chodź, Chodź i Cofaj i Zejdź choć znajdź no i co? 

00:15:29 

To fajnie dobrze i znajdź no cześć, przyjdź i cofaj i znajdź zajdzie i cofaj dobrze wroga. 

00:15:41 

Cię nie polega na tym, żeby wchodził i schodził kończynami mie dni Czny Mina. 

00:15:46 

Naprawdę podest Chodź. 

00:15:48 

Chodź, no Chodź. 

00:15:49 

Dobrze brat. 

00:15:51 

No takim ćwiczeniem, którzy które też poprawi rozłożeniu ciężaru ciała, będą wszelkie ćwiczenia na deskach balansujących przez cięgnie przy niestabilność ach stawu skokowego. 

00:16:04 

Na pewno do pełnego wygojenia nie proponuje ćwiczeń. Siad dobrze nie proponuje ci renia ćwiczeń na niestabilnych powierzchniach typu ll dyski sensoryczne czy też poduszki takie miękkie miękkie czekamy an. 

00:16:21 

Aż fill będziemy mieć pewność, że staw jest. 

00:16:26 

W pełni stabilne dobrym ćwiczeniem, które które będzie w stanie dobrze obrót obrót to pies, które fajnie wpływa na motorykę i też pracuję nad taką takimi ruchami poza fizjologicznymi i które, które może się przydać, jest są ćwiczenia obrotów zarówno w jedną, jak i w 2 stronę. Dlatego, że pies jest zmuszony do pewnego rodzaju taki. 

00:16:56 

Takiego, jakby wykręcania może wykręcanie nie fill idealnym słowem, ale do takiego fill po nadprogramowego ustawiania kończyn. 

00:17:06 

Do obrotu obrót dobrze i 2 strona obrót dobrze. 

00:17:13 

Dobrze super. W przypadku ćwiczenie pamiętajmy o rozgrzewce fl lub może to być po prostu spacer w kłusie około 10 7 minut. 

00:17:25 

Czasami wystarczy, może mogą to być ćwiczenia biernego zakresu ruchu. Wtedy pamiętamy, że to nie tylko staw, który rehabilitujemy, czyli w naszym przypadku staw skokowy, ale wszystkie wszystkie sprawy, a po zakończonych ćwiczeniach proszę rozważyć konieczność stretchingu. Czy będzie tutaj fill konieczny stretching? 

00:17:42 

Czy musimy ten stretching wykonać jako stretching bierny, bo czasami staw, który rehabilitujemy dobrze jest jeszcze lekko porozciągać, czyli jak by pogłębić ruch zarówno zginania, jak i prostowania? A może będziemy? 

00:17:57 

Mieli konieczność, czy też będziemy potrafili zmusić pacjenta do Stretchingu aktywnego Fill przy Stretchingu stawu skokowego takie proste. 

00:18:05 

Proste wyciąganie się psa powinno być yyy wystarczające przy leczeniu ścięgna Hill ścięgna na achilles, a po zerwaniu dobrze jest ten stretching, jednak aktywnie wykonać tak, aby tą bliznę jeszcze rozpracować i żeby ta struktura blizny cały czas nam się przebudowała w kierunku jak najbardziej prawidłowego ułożenia z cięgiem kolagenowych staw Skokowy Spawem. Jeszcze tak niestety dość często w fizjoterapii, pomijanym przede wszystkim koncentrujemy się na kolanach i biodrach. 

00:18:38 

Ale mam nadzieję, że ten film przybliży państwu fizjoterapię stawu skokowego. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały