Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Dobór szczeniaka, wybór rasy

Anna Dankowska
Instrukcja obsługi szczeniaka ODC. 1/9

W pierwszym odcinku z serii autorka odpowiada na pytanie jak prawidłowo dobrać rasę szczeniaka do naszych potrzeb i możliwości

Transkrypcja Dobór szczeniaka, wybór rasy 

00:00:17 

Dzień dobry państwu Anna dankowska, Jestem hodowcą psów rasowych i dogo terapeutom i dzisiaj chciałabym państwu powiedzieć troszkę o tym, jak wybrać właściwą rasę dla siebie. Jak wybrać szczeniaka i jak podjąć właściwą decyzję? 

00:00:35 

Decyzja jest niezwykle ważna, ponieważ jak wiadomo psa przy splocie szczęśliwych okoliczności i zdrowiu. Wybieramy na wiele lat, dlatego rasy to niebagatelna decyzja i mająca bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze funkcjonowanie z pieskiem i nasze funkcjonowanie ro. 

00:00:56 

Inne znane mnie jest bardzo wiele historii, kiedy ktoś dokonał wyboru rasy jednak nie do końca zgodnie ze swoim trybem życia, nie do końca zgodnie z potrzebami psa finałem. 

00:01:07 

Czego był taki wewnętrzny konflikt rodzinny, który powodował to to flustracje między gatunkową oraz wewnątrz gatunkową, czyli to, że pies nie ma zaspokojonych potrzeb. 

00:01:21 

Wedle swoich wedle tych swoich kierunkowo znanych i zidentyfikowanych, niezaspokojonych potrzeb. A także człowiek nie nadawał się do zaspokajania tych potrzeb, ponieważ bardzo psuło mu to funkcjonowanie, do czego też miał prawo, co najczęściej skutkuje tym, że wewnątrz rodziny tworzy się konflikt polegający na tym, że każdy próbuje znaleźć winnego. Każdy próbuje znaleźć rozwiązanie. Każdy próbuje stworzyć sytuację, w której. 

00:01:53 

Jednak to opieka nad tym psem wyglądać będzie inaczej, a wygląda jednak tak. 

00:01:57 

Żeby jest, staje się bardziej wymagającym niż zakładaliśmy. Rośnie bardziej niż zakładaliśmy. Jego wielkość sprawia, że i jego potrzeby sprawiają, że mamy wrażenie, że coś jest nie tak sam albo coś nie tak z nami prowadzi to do zupełnie niepotrzebne i w tej sytuacji frustracji. 

00:02:15 

By wyeliminować ryzyko takiej sytuacji, wyeliminować ryzyko tej obopólnej flustracji, niezaspokojenia oraz że na przykład potrzebę wielokrotnych wizyt u behawiorysty czy zoo psychologa. 

00:02:31 

Rekomenduję państwu, by kierując się. 

00:02:37 

Potrzeba mi psa danej rasy oraz swoimi możliwościami i swoimi przyzwyczajeniami dokonać wyboru oraz zgodnie z tymi. 

00:02:48 

Z tymi czynnikami, ponieważ bardzo często jako hodowca odbieram telefony, które pokazują mi, że jednak społecznie jesteśmy zupełnie inaczej nastawieni do kupna pierwszego szczególnie psa. Jeżeli ktoś już miał psa danej rasy. 

00:03:05 

To oczywiście ma pewne doświadczenia, natomiast zdajemy, zdajemy sobie sprawę z tego, że doświadczenie z jednym sam nie daje nam całego spektrum możliwości patrzenia i odpowiedzi na to, jak będzie funkcjonował każdy kolejny. Ponieważ fill York, Yorkshire terrier czy labrador Retriever to są 3 o określonych cechach i teraz to. 

00:03:29 

Że dany egzemplarz tych cech wszystkich nie pokazuje w takim wyraźny sposób jak inne nie przedstawiciele danej rasy nie oznacza, że i ten jeden nam się trafił wyjątkowo inny niż niż wzorzec oraz nam mówi. 

00:03:45 

To nie oznacza, że ten kolejny nie będzie jednak zupełnie zgodny ze wzorcem rasy, czyli oprócz tego, że podoba nam się z wyglądu, że mamy do niego duży sentyment, to jednak pokaże nam cechy, z którymi będzie na przykład nam dość trudno fun. 

00:03:58 

Nie dopuścić do tego chciałabym powiedzieć, jak wybrać rasę, czym się kierować przy wyborze rasy dla siebie, dla rodziny, jak wybrać hodowle i kolejno finalnie, jak wybrać już konkretnego szczeniaka wszystkie te rzeczy i te czyn te momenty wyboru są niezwykle ważne z punktu widzenia właśnie eliminacji ewentualnego rozczarowania, które najczęściej nie jest zawinione przez nikogo poza tym, że jest zawinione przez wybór, którego dokonaliśmy. 

00:04:31 

Przede wszystkim wybór ras tej wybór hodowli. Będę to podkreślać wielokrotnie podczas wszystkich swoich wystąpień powinien być wyborem wyłącznie w związku na lodowiec zrzeszonych w związku Kynologicznym w Polsce, czyli w Międzynarodowej Federacji Wyno logicznej. Czy jest i ponieważ i tutaj zwracam znowu uwagę w innym swoim wystąpieniu tłumaczyłam to bardziej. 

00:04:56 

Szczegółowo, by szukając trzeba szukać hodowli, które mają strony internetowe, które można nas odnaleźć na oddziale na stronie oddziału konkretnego związku kynologicznego, bo można było zweryfikować, czy dana hodowla to jest schodowa właśnie ecji zkwp, by rzeczywiście nierz sugerować się ogłoszeniami no elicie, ponieważ profesjonalni hodowcy rzadko ogłaszają sprzedaż czyniąc na o elipsie. Jeżeli już to robią, to łatwo ustalić, że jest to hodowla. Rzeczywiście zrzeszona w Federer. 

00:05:30 

SI czy zkwp, a nie jest to pseudohodowla pseudohodowla. Dlaczego? 

00:05:36 

Tutaj też chciałabym zdementować coś, z czym się spotykam. Też niezwykle często, szczególnie gdy ktoś po wielu latach lub pierwszy raz kupuje psa. 

00:05:45 

Pierwsza rzecz, Dlaczego nie pseudohodowla ten pies jest trochę tańszy. Po pierwsze, w tej chwili patrząc na na to, jakie ceny kształtują się pseudohodowla, ponieważ one są widocznie ona właśnie głównie w takich portalach jak allegro PL. 

00:06:00 

To są ceny, które są bardzo zbliżone do cen psów pochodzących z zkwp, więc to jest pierwsza pierwsza rzecz, że ta różnica jest nie wielka. 

00:06:12 

Nie można powiedzieć, że jest to tak istotna różnica nia przykład dwukrotna, by można było to rozważać w tych kategoriach. Ponadto. 

00:06:23 

Szczeniaka w związku, co na logicznym w Polsce jest pochodną, o czym mówiłam na podczas jednego wystąpienia z pochodną bardzo wielu czynników, które wpływają na to, że taz hodowla ma charakter hodowli profesjonalnej. 

00:06:35 

Wpływ na to ma zarówno nadzór w związku z magicznego w Polsce napisu COM hodowlaną nad dopuszczeniem suki hodowlanej reproduktora do rozrodu nad kontrolą rozrodu jako takiego czy danego miotu, czyli krycia miotu kontroli odchowu. 

00:06:51 

I warunków, w jakim, w jakich te psy są chowane, ma to na celu czuwanie nad dobrostanem tych zwierząt, które są szczególnie 100. 

00:07:00 

Które są sukami hodowlanym. Dlaczego, proszę państwa, jest to takie ważne, bo jeżeli kupujemy psa, zakładam, że jesteście państwo odwróceni w kierunku dobrostanu zwierząt. 

00:07:13 

Jesteście państwo absolutnie przekonani, że zwierząt nie wolno krzywdzić, a to, co się wydarza w pseudo hodowlach jest niestety motywowane wyłącznie zyskiem, a prowadzone bardzo często lub prawie zawsze przez osoby, które mają niskie niski szacunek do zwierzęcia. 

00:07:31 

I chowane są te zwierzęta. 

00:07:34 

Poza okresem rozrodu, albo nawet w trakcie warunkach urągających wszelkim zasadom i. 

00:07:43 

Po prostu budzącym powszechne powinno powinno to budzić, budzić powszechne oburzenie. Znane są mi historię z pierwszej ręki, gdzie gdzie tacy pseudo hodowcy drzewa ją na weterynarza, aby uśpić sukę, która ma 7 lat, jest zdrowa, ale nie jest już im potrzebna do rozrodu, która jest, że któreś ze zwierząt was trzymane są w klatkach plenerowych tam żyją. 

00:08:05 

W swoich odchodach są fatalnie żywione, nie są badane, więc tym samym jakby nie gwarantujecie sobie państwo tej tej, nie dajecie sobie tej szansy, bo gwarancji na zwierze dać nie można. 

00:08:18 

Nie, nie dajecie sobie państwo szansy, by takie zwierzę było zdrowe i dobrze socjalizowane, a już tym bardziej, że kondycja psychiczna suki jest jest z całą pewnością fatalne. 

00:08:32 

Jak wybrać rasa dla siebie i dla rodziny? Przede wszystkim bardzo często spotykam się z tym również wśród znajomych czy osób, które mnie pytają, jaką jako eksperta o to o jakąś rasę, że noszą się z zamiarem nabycia psa danej rasy, bo zwracam uwagę przede wszystkim na ty pracy na grupę kono logiczną. Od chociaż o tym zaraz powiem, że bywa ona. Czasami mylą psa, a i na to jakby. 

00:08:59 

W jakim typie rasy jest pies, który nam się podoba, bo wiadomo, że pies mu się musi nam się podobać. 

00:09:03 

Są małe psy, które mi się nie podobają charakterologicznie i z wyglądu są duże psy, które mi się podobają bardzo, ale nie zupełnie nie odpowiadałoby mi charakterem i nie chciałabym takiego przemyć w swoim stadzie, ponieważ ja mentalnie, charakterologicznie, osobowościowo nie do końca chciałabym się zmagać z takim charakterem uprze, który jest determinowany przez Czechy genet. 

00:09:26 

W związku z tym, jeżeli nam się podoba jakiś pies idziemy. 

00:09:29 

Wychodzimy od tego punktu, czyli wybieramy psa, bo to jest ładny piesio nam się naprawdę podoba, nie ma w tym co do zasady. 

00:09:36 

Oczywiście nic złego. Wzięliśmy tego psa, on nam się spodobał. No i teraz musimy przejść do kroku numer 2, czyli zobaczyć z jakim typem rasy jest ten pies przeczytać, jakie ma potrzeby, jakie są potrzeby, które my musimy zaspokoić oraz takie zwykłe bytowe warunki, które musimy mu zapewnić. Jaka jest wielkość tego prze? 

00:09:56 

Czy miejsce, w którym mieszkamy ze względu na spacery na potrzebę biegania na potrzebe. 

00:10:01 

Zucia lizać i na potrzebę bycia w domu czy w mieszkaniu, czy te pies tej rasy tej wielkości się do tego nadaje. 

00:10:10 

Kolejno miejsce naszego zamieszkania, bo dużego psa nie weźmiemy do mieszkania, ponieważ to będzie dla niego i dla nas udręka zawsze. 

00:10:20 

Mmm bardzo często prowadzić może do zaburzeń psychicznych zaburzeń zachowania u zwierzęcia. Tym samym będzie to negatywnie wpłynąć, wpływać na nasza funkcjonowa. 

00:10:31 

Możliwość pogodzenia potrzeb przej człowieka, czyli to czy my jesteśmy w stanie nabywając psa, który jest duży, bardzo ładny, ale wymaga bardzo dużo biegów i bardzo dużo biegania. 

00:10:46 

Bardzo dużo długo na długie dystanse, codziennie bardzo dużo wymaga aktywności intelektualnej, fizycznej, a my jesteśmy w takim trybie funkcjonowania, że takiej potrzeby nie będziemy w stanie zaspokoić. 

00:11:00 

To myślenie w takich kategoriach, że czasem nam się uda albo zrobimy to w Weekend. Może nie być wystarczające dla tego psa, co zrodzi jego frustracje, kolejno zaburzenia zachowania, z którymi my będziemy musieli się borykać, bo one w ogóle nam się będą wydawały wydawać niepowiązane, a jednak będą i właściwie doprowadzi to do obustronnej frustracji. 

00:11:20 

I nie mówię tego teoretycznie, tylko mówię to z ogromnego doświadczenia, które mam i takich właśnie. 

00:11:28 

Psio ludzkich historii. 

00:11:30 

Kolejna rzecz, którą my musimy brać pod uwagę to uwarunkowania genetyczne i przeznaczenie psa. 

00:11:35 

I to jest. 

00:11:36 

Coś, na czym bym chciała się na chwilę zatrzymać, bo to jest właściwie najważniejszy czynnik, który będzie nam determinował, z jakim sam będziemy mieć do czynienia. 

00:11:45 

Dlaczego? Dlatego, że pies danej rasy został stworzony ze względu na zaspokojenie określonych potrzeb. Pies pasterski do zaganiania na przykład owiec pies użytkowy do jakiś konkretnych celów pies? 

00:12:00 

Myśliwski do wspierania z instynktem łowieckim do wspierania myśliwy pies do towarzystwa do umilania czasu i teraz jakby biorąc to pod uwagę oraz wchodzenie tego psa czy i do czego ta rasa stała stworzona, jak została stworzona, jaka jest jej historia i jakie cechy przeważają w danej rasy cechy genetyczne? Ponieważ te cechy będą się charakteryzować powtarzalnością i powinny. 

00:12:31 

Zdeterminować naszą decyzję, czy nam to odpowiada? Czyli jeżeli weźmiemy małego psa. 

00:12:36 

Szpica miniaturowego, który wygląda uroczo i ślicznie Przystrzyżone, ale jest wyjątkowo szczęśliwy i zwykle nie lubi dzieci. To czym mają z dzieci możemy zrobić, ale on będzie naprawdę ładny. 

00:12:48 

Naprawdę ją jest mały, wszędzie go zabiorę, będę go nosić w torebce, jak niektórzy noszą, będzie będzie to słodko wyglądało. 

00:12:54 

I ja to. 

00:12:55 

Wszystko rozumiem, bo oczywiście one są śliczne ładne. 

00:12:58 

Natomiast jest to. 

00:12:59 

Pies, który nie nadaje się za bardzo do osób z małymi dziećmi i które ponieważ te psy nie tolerują takich zachowań, a. 

00:13:07 

Jakie często prezentują dzieci, ale nie możemy zablokować zupełnie funkcjonowania dziecka, które jest funkcjonowaniem naturalnym. 

00:13:15 

Ponadto jest to pies, który dużo wokali zuje i ja i to i tego też w tej rasie. To też teraz jest ciężko wyeliminować. 

00:13:24 

Oczywiście nie mówię o przypadkach incydentalnych, kiedy przedstawiciel danej rasy wyjątkowo nie przejawia typowych dla rasy 3 oraz nie mówiła sytuacji, kiedy taki pies o trochę nie takich zachowaniach, które mogą nam utrudnić funkcjonowanie, trafia do stada, który jest kompletnie inne i tu stał. 

00:13:42 

To w dużej stopniu będzie determinowało jego zachowanie. Będzie je hamować oczywiście pod warunkiem, że to jest pies, który taki tak plastycznie do tego stada podejdzie, a nie będzie stawiał bardzo dużego oporu i dalej funkcjonował jak jak jak jak jak typowy przedstawiciel swojej rasy. 

00:14:01 

Stąd, jeżeli wiemy, że Boston terier był przeme stworzonym do walk między sobą, to wiemy, że choć jest to pies w grupie psów do towarzystwa, to nie oznacza, że będzie w świetnie funkcjonował w każdym innym psem, ponieważ on był. 

00:14:20 

Pochodzenia stworzony do walk między sobą i ta jego tendencja do walki z innym psem, żeby zagryźć bywa problemem socjalnym tego psa w kontaktach z innymi psem i musimy brać to pod uwagę, gdy takiego psa nabywamy dla rodziny, choć jego oczywiście przydatność w funkcjonowaniu z dziećmi z rodziną zdecydowanie determinuje jego jego przynależność. Do grupy 9 czy grupy psów do towarzystwa. 

00:14:48 

Jak wybrać hodowlę? Wybraliśmy już raz, że wiemy, że cechy danej rasy nam odpowiadają. Wiemy, że chcemy się z nimi zmierzyć. 

00:14:57 

Wiem, że jest duża szansa, że ona wystąpią i jesteśmy na to gotowi. Wybieramy hodowca i teraz, gdzie szukać profesjonalnej hodowli, jak przeprowadzić rozmowę, by pozyskać ważne informacje i czy kupić tanio i szybko na to krótko odpowiem w innym swoim wystąpieniu na innym podczas innego webinaru możecie państwo więcej dowiedzieć na temat. 

00:15:19 

Do tego, o czym charakteryzuje się hodowla profesjonalna, jakie ma cechy i dlaczego właśnie warto wybrać przez hodowli prowadzą. 

00:15:26 

Tonalnej i jakimi cechami charakterystycznymi powinna się ona ll powinna ona jakie ona przed startem zresztą powinna posiadać. Oni też gdzie szukać? 

00:15:36 

To już powiedziałam na początku to powinna być strona internetowa, która również posiada logo związku, który określonego w Polsce wsi. 

00:15:43 

Mamy możliwość również, że mamy wątpliwości sprawdzić na stronie internetowej Związku Genealogicznego czyta czy czy pod numerem telefonu sprawdzić, czy ta lodowa faktycznie jest. 

00:15:56 

Zarejestrowana w zk. 

00:15:58 

No i teraz. 

00:16:00 

Jak poprowadzić rozmowę, bo pozyskać ważne? 

00:16:02 

Chciałabym się nad tym chwilę zatrzymać, ponieważ jako hodowca odbieram czasami kilkanaście telefonów dziennie, licząc z informacjami na wiadomościami na messengerze na fejsbuku, informacjami mailowy mi i SMS owymi, to zawsze każdego dnia odbywam ileś rozmów albo ich nie odbywam, ponieważ rozmowa toczy się w taki sposób, że zniechęca mnie bardzo do nabywcy od razu dlatego chciałam wyczulić państwa na to, jak warto prowadzić tą rozmowę, by uwiarygodnić własną osobę. 

00:16:34 

Jako potencjalnego nabywcę. Dlaczego? 

00:16:37 

Jestem również nabywcom ja prócz tego, że Jestem hodowcom kawalerów, jakiś czas temu nabyłam papilon, a w tej chwili Jestem w fazie nabywania psa innej rasy i również takie rozmowy odbywam, więc Jestem po obu stronach, ale najczęściej Jestem jednak po stronie hodowcy i ta rozmowa przebiega bardzo różnie, przede wszystkim bardzo przykra kulturowo. Sprawa ludzie się w ogóle nie przedstawiają. 

00:17:00 

Mogłem dzień dobry mówią czy jest piec i za ile i taka rozmowa mnie już od razu zniechęca, ponieważ chcę wiedzieć z kim rozmawiam, bo nie sprzedaje butów, nie sprzedaje rzeczy niematerialnych, tylko sprzedaje żywą istotę, której los jest mi delikatnie mówiąc nie obojętny, a dobitnie mówiąc, bardzo mi zależy na tym i zdarzyło mi się w swojej historii. 

00:17:23 

Hodowcy wiele razy, że rozmowy prowadziłam, ale sama doszłam do wniosku, że nie Jestem na tyle. Nie Jestem pewna tego nabywcy, jego postawy jego. 

00:17:32 

Przekonania i na temat tego, co go czeka. 

00:17:35 

Że nie podjęłam decyzji, ponieważ nie miałam spokoju co do tej decyzji co do sprzedaży szczenięcia tej ani innej osobie. 

00:17:42 

Dlatego mówiła, że warto, jeżeli chcemy uwiarygodnić własną osobę, chcemy, żeby w tej rozmowie w hodowcom było Wszystko transparentne. Powiedzmy coś o sobie. Ja również jak dzwonię w sprawie nabycia psa innej rasy wśród hodowców, których w ogóle nie zna, to najpierw opowiadam o sobie o tym, jak żyję. 

00:18:00 

Że mam męża, że mam dzieci w jakim wieku, że mam dom albo z ogrodem, że ile mam psów, czym się zajmuje, w jaki sposób funkcjonuje z moimi psami, w jaki sposób je traktuje, starając się, jakie mam wykształcenie, dlaczego chcę nabyć tego psa? Dlaczego doszłam do takiego do takiej decyzji? 

00:18:20 

Będą na to, by ta osoba po 2 stronie miała jakkolwiek. 

00:18:25 

Pogląd na ten temat, z kim ma do czynienia, bo jeżeli ja panicznie boję się sprzedaży psa, który mógłby trafić do pseudohodowli, to jeżeli ktoś mnie bardzo mało powie o sobie, to ja codo zasady już Jestem nastawiona. 

00:18:39 

EE negatywnie do tego, ponieważ boję się, gdzie trafi ten pies. Jeżeli słyszę rozmowę, w której ktoś mi mówi, że chce kupić psa dziecku, ale sam nie chce się nim zajmować. 

00:18:50 

To po tym, jak tłumacza, dlaczego uważam, że to nie jest prawidłowe jako pedagog, jako hodowca, jako właściciel psa z punktu widzenia psa i z punktu widzenia dziecka, ale nadal widzę, że to jest brak jakiejkolwiek zrozumienia tego, że że że jest to brak zrozumienia potrzeb psa i dziecka. No to ja rezygnuję z takich dalszych rozmów. Nie jest to dla mnie przekonujące, jeżeli. 

00:19:13 

Słyszę, że ktoś tak naprawdę nie wie do końca, czy chcę w ogóle prze właściwie się waha, ale nie dzwonię po to, żeby to rozwiać, tylko dzwonić, żeby zamówić psa. 

00:19:23 

To staram się tą rozmowę prowadzić. Tak był także, żeby ta osoba sobie z informacjami, które ode mnie uzyska, poradziła z decyzji. Czy rzeczywiście jest gotowa na przyjęcie psa jako członka swojej? 

00:19:37 

W związku z tym myślę, że przedstawiając się o hodowcy, warto najpierw zacząć od siebie i potem odwrotnie. Na pewno z całą stanowczością dużo chętniej hodowca opowie o sobie. 

00:19:49 

Potem, w jakich warunkach, jak i warunkach socjalnych zdrowotnych znajdują się u niego psy? Jak wyglądałam odchów tych szczeniąt? Jak wygląda sytuacja, w której, w której jest od. 

00:20:03 

I tak dalej i tak dalej jak jak jak dalece można liczyć na Radę dotyczące osobowości danego szczeniaka. Dlatego myślę, że to otwiera tą rozmowę na takie pory, że powiedzmy coś o sobie i wtedy żądajmy czy oczekujmy w 2 stronę tego samego. 

00:20:21 

Rozmowa na pewno będzie łatwiejsze kupić tanio kupisz szybko, to jest też bardzo częsty telefon, bo. 

00:20:27 

Ja chcę teraz. 

00:20:28 

Ale ja teraz nie mam szczeniąt, będę kryła, trzeba poczekać sama. 

00:20:32 

Tam sama czekam sama, czekałam na każdego właściwie ze swoich psów odpowiednio długo fill, dlatego, że zależało mi na psie swej przez ucze z tej hodowli ani innej ze względu na pewne uwarunkowania, na których mi zależy, o których, o których warto posłuchać na innym moim mówi nasze, czyli co jest ważne, gdy wybieramy sobie psa na kilkanaście lat. 

00:20:57 

W związku z tym nie zawsze kupić taniej i nie zawsze kupić szybciej będzie właściwą decyzją, a już w szczególności ze względu na to, że każdy hodowca wkłada bardzo dużo pieniędzy wysiłku odchów szczeniąt w rozwój szczeniąt w rozwój i warunki, które stwarza rodzicom tych szczeniąt. 

00:21:15 

Dlatego ważne jest, by o tym pamiętać. Hodowla profesjonalna to oczywiście te procedury bezpieczeństwa, o których wspomniałam, które dla nas są pewnym gwarantem kontroli. 

00:21:25 

EE nad nad nad gniotami kontroli nad tym co dzieje się w hodowli. 

00:21:35 

Ważne fill ważne jest również z punktu widzenia z punktu widzenia wyboru rasy informacji o rasach psów. Tutaj na prezentację można zobaczyć strona psy PL. 

00:21:45 

To to strona, na której można znaleźć rzeczywiście bardzo rzetelne informacje i bardzo szeroko opisane, odwołując się do wzorca rasy, które w znacznym stopniu ułatwią nam dowiedz. 

00:21:57 

Zdaje się, jaka jest charakterystyka? Ja tego psa, jaki jest wzorzec, jaka jest grupa genealogiczna, jaka jest, jak jest, jaka jest taka charakterystyka, przydatność dla danej rodziny i tą stronę zdecydowanie polecam. 

00:22:10 

To jest strona, która jest prowadzona bardzo profesjonalnie. Oprócz tego wzorce ras z zkw P, czyli związku logicznego w Polsce są dostępne wszędzie, czyli wybieramy na przykład Cavalier King Charles spaniel wzorzec rasy i taki wzorzec rasy sobie drukujemy czy czy czy. 

00:22:27 

Czy czytamy, on jest dostępny w Internecie bez problemu. 

00:22:31 

I wtedy wiemy, jak zgodnie z oczekiwaniami, jakby pierwotnymi dla stworzenia rasy oraz tymi, które są pozytywnie oceniane przez podczas wystaw czy przeglądów hodowlanych piec, o jakim jakim charakte