Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Składniki odżywcze kociej diety

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Wprowadzenie do zdrowego żywienia kotów ODC. 2/4

W tym odcinku autorka omawia poszczególne składniki odżywcze kociej diety i wyjaśnia dlaczego istotne jest prawidłowe jej skomponowanie.

Transkrypcja video Składniki odżywcze kociej diety

00:00:17

W 2 odcinku naszego cyklu o wprowadzeniu do zdrowego żywienia kotów chciałabym skupić się troszeczkę bardziej na składnikach odżywczych kociej diety i wyjaśnić, dlaczego kot musi jeść w taki, a nie inny sposób, czego potrzebuje.

00:00:32

Co konkretne składniki odżywcze mu dostarczają i w jaki sposób z nich korzysta? Że my jednak przejść do tej części, najpierw zastanówmy się, czym w ogóle jest trawienie.

00:00:43

Otóż trawienie jest to enzymatyczny rozkład składników pokarmowych na małe możliwe do przyswojenia przez organizm cząstki, które przenikają głównie na zasadzie dyfuzji z jelita. Do pozostałych tkanek są rozprowadzane za pomocą krwi i w ten sposób trafiają.

00:01:02

Do wszystkich części organizmu, które muszą być prawidłowo odżywiane.

00:01:06

Z kolei przy pomocy chłonki są usuwane metabolity trawienia, które również wracają do przestrzeni przewodu pokarmowego i stamtąd są usuwane wraz z kałem. Jeśli chodzi o części stałe bądź poprzez nerki do pęcherza i z moczem, jeśli chodzi o części płynne.

00:01:27

Przewód pokarmowy kotów jest dostosowany do specyficznego trawienia właściwych dla nich substancji odżywczych i przede wszystkim mówimy tutaj o białkach i tłuszczach.

00:01:41

Mają podstawową funkcję budulcową bez białek kot nie jest w stanie się regenerować, a ograniczanie podaży białka do kociego organizmu.

00:01:52

Jest tak naprawdę.

00:01:52

Bardzo negatywne z punktu widzenia funkcjonowania jego systemów, trawienia i takiej codziennej i tak naprawdę egzystencji.

00:02:02

Białka, które kot spożywa, muszą być białkami pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jeżeli spróbujemy żywić kota białkami roślinnymi, nie będzie on w stanie wykorzystać ich w takiej formie, żeby rzeczywiście dostarczyć sobie wszystkich składników odżywczych.

00:02:17

Jeśli chodzi o białka w kociej diecie, dzielimy je na tak zwane egzogenne i endogenne i egzogenne. To są te, które musimy dostarczyć z zewnątrz, czyli kot musi je otrzymać w pokarmie, aby mógł prawidłowo funkcjonować.

00:02:31

Przykładem takiego egzogenne go białka bardzo ważnego w żywieniu kotów jest tauryna.

00:02:36

Tauryna to aminokwas, który odpowiada między innymi za prawidłową pracę serca za dobry wzrok, ale również za rozwój ciąży i właściwy wzrost i rozwój kociąt w pierwszym okresie życia.

00:02:49

Niedobory tauryny nowe, jeżeli nastąpią, prowadzą do deformacji do kłopotów ze wzrostem kocięta są niewłaściwie wykształcone. Jeżeli chodzi o rozwój fizy.

00:03:00

Ale również w ogóle nie prawidłowo się rozwijają, dlatego udział tauryny w kociej diecie jest takie ważne. Tauryna jest aminokwasem, który w zasadzie nie podlega przedawkowaniem, ponieważ jej nadmiar y są usuwane z Moczem, ale generalnie na dzień dzisiejszy przyjmuje się, że taka podstawowa dawka tauryny, którą kot powinien otrzymywać w pokarmie, wynosi 800 mg na kilogram gotowego produktu. Jeśli korzystamy z karmy gotowej.

00:03:24

A jeżeli samodzielnie tworzymy kotem pożywienie posiłki, to też musimy pamiętać, żeby w takiej ilości ją suplementować. Dlaczego koty nie produkują samodzielnie tauryny, ponieważ w naturze ich dieta jest w nią nieskończenie bogata głównie tauronie, znajdziemy w mięśniach gryzoni, a ponieważ gryzia nie stanowią w większości przypadków podstawy kociej diety, to ewolucyjnie kod zatracił umiejętności. Syntetyzowana tauryny i tworzenia i w swoim organizmie, ponieważ zawsze miała mniej.

00:03:55

Wręcz nadmiar i nie musiał się martwić o jej źródło.

00:03:58

Dopiero w momencie, w którym koty przeszły na żywienie komercyjne i nie zaczęliśmy dbać o to, co znajduje się w ich miskach.

00:04:06

Rzeczywiście zaczęło dochodzić do niedoborów tauryny, kiedy jeszcze nie zdawano sobie sprawy z tego, jak istotnym aminokwasem jest ona kocim funkcjonowaniu.

00:04:15

Stąd właśnie patrząc na karmę i wybierając Karmę, powinniśmy zwrócić uwagę na informacje o ewentualnej zawartości tauryny. Ale jeśli takiej informacji na etykiecie nie ma, zawsze warto zwrócić się do producenta i poprosić o.

00:04:29

Przesłanie takiego oznaczenia, jeżeli chodzi o tą zawartość.

00:04:34

Białko w kociej diecie powinno stanowić około 50 do 52% suchej masy, bo dopiero wtedy kocie zapotrzebowanie jest rzeczywiście pokryte.

00:04:46

Czasami zdarza się taka taka teoria, czy takie stwierdzenie, że zbyt duża ilość białka doprowadza do chorób nerek, bądź też może doprowadzić do tak zwanego przebija uczenia organizm?

00:05:00

I pierwsza i 2 informacja nie jest informacją prawdziwą za choroby nerek i obciążenie nerek w kocim organizmie odpowiada bowiem nie białko, tylko przede wszystkim wolne sole fosforu, które w momencie, w którym nie są prawidłowo zbilansowane przez udział wapnia w diecie, rzeczywiście mogą doprowadzać do fizycznego uszkadzania neutronów w momencie, kiedy przechodzą przez proces filtracyjny w net.

00:05:23

Jeżeli natomiast będzie to dieta właściwie prawidłowo zbilansowana o odpowiednim stosunku wapnia do fosforu, to najprawdopodobniej takiej sytuacji w ogóle nie będzie, ponieważ wapń i związuje wojnę sole fosforu i utrzymuje je w jelicie, wydalając je później kot może wydalić później razem skałę.

00:05:43

Natomiast jeżeli wapnia będzie za mało, fosfor rzeczywiście może się przedostawać do nerek i w momencie, kiedy będzie wydalany z moczem, może doprowadzać do uszkodzenia tego organu. Stąd właśnie.

00:05:54

Bilans wapniowo fosforowy. To jest również ta rzecz, o którą musimy pamiętać i o którą musimy dbać o diecie naszego kota.

00:06:01

2 sprawa, czyli tak zwane przebijał czenie, to już w zasadzie w ogóle jest jakieś kuriozum, ponieważ białko w organizmie nigdzie się nie magazynuje, ażeby doszło do przebaczenia, czyli jak rozumiem, prawdopodobnie chodzi tu o zatruć białkiem czy też spowodowanie zbyt dużej ilości białka przetrzymywania tego białka w organizmie musielibyśmy mieć miejsce, w którym to białko się odkłada.

00:06:22

Tymczasem takiego miejsca nie ma, więc nie można mówić o przebijał czeniu. Można natomiast mówić o ewentualnej zbyt wysokiej podaży białka, która.

00:06:32

W szczególnych przypadkach może prowadzić do otyłości, ponieważ jak wspominałam w poprzednim odcinku, co ty?

00:06:38

Przetwarzają sobie białka na cukry, a nadmiar cukru w organizmie może rzeczywiście prowadzić do tego, że powstaną l nieprawidłowości w postaci odkładania później tkanki tłuszczowej, czy to podskórnej, czy wewnątrz otrzewnowej, która otacza nam narządy wewnętrzne.

00:06:58

No to faktycznie nadpodaż białka w dłuższej perspektywie może prowadzić do nadpodaży węglowodanów, która może z kolei prowadzić do nadwagi i otyłości. I tutaj znowu troszeczkę wracamy do kwestii węglowodanów.

00:07:11

W diecie ll, które tak naprawdę w momencie, kiedy będą dostarczane również zewn.

00:07:16

Już ponad to, co kot sam sobie wyprodukuje w ramach swoich potrzeb również będą nam prowadziły do niepotrzebnego i niewłaściwego wzrostu masy masy ciała zwierzęcia.

00:07:29

Większość moich pacjentów, którzy trafiają do mnie z objawami nadwagi i otyłości. To są koty, które przez jakiś etap swojego życia, albo nawet przez większość swojego życia były karmione karmami. Wysoko węglowodanowy mi najczęściej były to karmy suche.

00:07:43

Tak więc jest to kolejny argument za tym, żeby węglowodanowe w diecie unikać nie jeśli chodzi już o te węglowodany, skoro już tak od nich o nich zaczęłam mówić, to z naturalnym diecie kota udział roślin wynosi mając 2 a 5% i są to takie rośliny nazwijmy to bez znaczenia dietetycznego to znaczy kot nie zjada ich po to żeby się nimi.

00:08:05

Na jeść, żeby dostarczyć sobie składników odżywczych czy też energii, ale zjada je między innymi po to, żeby oczyszczać sobie przewód pokarmowy, żeby radzić sobie z kulami włosowymi, które musi gdzieś tam usuwać z jelit albo też zjada je po to, żeby w jakiś sposób po prostu przeczyścić swój przewód pokarmowy.

00:08:23

Ale absolutnie nie zjada roślin po to, żeby czerpać z nich energię. Natomiast tym, co jest najistotniejsze pod kątem czerpania.

00:08:31

Energii w kocim organizmie są tłuszcze tłuszcz dla kota jest właśnie takim szybkim źródłem energii, ale poza tym tłuszcz ma również inną, bardzo istotną rolę. Mianowicie jest nośnikiem dla witamin. Grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witaminy, a DEIK nie będą prawidłowo przyswajany przez organizm. Jeżeli nie będzie możliwości rozpuszczania ich właśnie w tym elemencie pok.

00:08:58

Dlatego też diety silny niskotłuszczowe podawaną przez długi czas mogą prowadzić do awitaminozy tych witamin i koniecznie trzeba na to zwracać uwagę.

00:09:07

Dieta niskotłuszczowa w ogóle nie jest zdrowa dla większości kotów, jeżeli miałaby być przez dłuższy czas podawana, ponieważ kot na takiej diecie po prostu jest słabszy.

00:09:18

Poza tym tłuszcz odpowiada również za smakowitość pokarmów i pokarmie jest w granicach około 35 38% tłuszczu. W suchej masie to są te programy, te pokarmy.

00:09:28

Najchętniej przez koty spożywane powyżej 40% tłuszczu w suchej masie pokarm już traci swoją smakowitości kot może nie być nim zainteresowany.

00:09:37

Jeżeli wiemy już, jak wyglądają te podstawowe funkcje białek i tłuszczy, to taka informacja powinna nam pomóc w sytuacji, kiedy chcielibyśmy wprowadzić naszym, co to jakąś przekąskę, która składałaby się na przykład surowego mięsa. Jeżeli więc chcemy kupić kotu, taki kawałek mięsa sklepie, to nie wybierajmy mięsa czystego takiego ładnego.

00:10:02

Pozbawionego wszystkich jakichś elementów typu przerosty, jakieś właśnie tłuszczowe. Takie fragmenty do to są rzeczy, które dla kota są dobre.

00:10:11

To są rzeczy, których nasz kot potrzebuje. Jeżeli mam do wyboru piękny kawałek wołowego utca albo poprze raz daną karkówkę, ja wybiorę dla kota karkówkę, bo w niej będzie więcej istotnych dla niego substancji, które też będą lepiej przez niego przyswajane. Pamiętajmy natomiast, że takie przekąski z surowego mięsa, jeśli jest to mięso nie suplement owane, mogą pojawiać się.

00:10:32

Koci diecie mniej więcej 3 razy w tygodniu.

00:10:35

A jeżeli chcemy podawać surowe mięso części bądź oprzeć na nim dietę naszego kota? No to już musimy zadbać o właściwą suplementację.

00:10:43

Jeżeli chodzi o tłuszcze, to nie sposób jeszcze nie wspomnieć o takim elemencie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli to, co my najczęściej znamy pod nazwami Omega 3, Omega.

00:10:55

6 przede wszystkim kwasy Omega 3 są tutaj dla nas takie istotne, bo zazwyczaj w mięsie zwierząt rzeźnych, w których produkowane są karmy kwasów Omega 6 jest dość sporo, ale Omega 3 mogą być w niewystarczającej ilości.

00:11:09

Dlatego też warto je za suplementować szczególnie kwasy Omega 3 zalecane są dla kotów z problemami alergicznymi, skórnymi, zapalnymi, ale generalnie wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Biorą udziału w.

00:11:25

Usuwaniu wolnych rodników są też odpowiedzialne między innymi za umiejętność uczenia się i zapamiętywania. To głównie kwas DHA.

00:11:33

A, który właśnie zalicza się do grupy kwasów Omega 3, także kwasy i DHA i EPA są bardzo, bardzo istotne.

00:11:42

Pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry. Przede wszystkim to działanie przeciwzapalne. Jest tutaj bardzo ważne. Odżywiają nam włos, ale też ich udział w diecie wspomaga na przykład procesy, odkład czanie.

00:11:55

Dlatego przekonanie kota do tego, żeby spożywał gdzieś w swojej diecie właśnie takie kwasy. Omega 3 jest zdecydowanie z korzyścią dla jego organizmu.

00:12:05

Skargach, z którymi mamy styczność na rynku komercyjne. Czasami pojawiają się też takie dodatki, jak na przykład błonnik albo fill.

00:12:13

Włókno pokarmowe są to nie strawione węglowodany, które stanowią rodzaj wypełniacza kot nie jest w stanie ich przetworzyć i przyswoić do organizmu, natomiast ich rola nabyć między innymi.

00:12:27

Ulatwienie kotu, na przykład wydalania kału w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zwierzętami ze zwierzęciem z tendencją na przykład do zaparć.

00:12:36

Mojej ocenie jest to najlepsza praktyka, ponieważ po pierwsze obecność błonnika czy włókna pokarmowego zwiększa objętość kału, więc tak naprawdę kot ma więcej materiału do wydania.

00:12:50

Po 2 duża zawartość błonnika może prowadzić do rozpychania ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, co jest szczególnie groźne u kotów z zespołem okrężnicy olbrzymiej, ponieważ pozorne ułatwienie wydalania kału tak naprawdę może doprowadzać do bzdurnego rozpychania tej okrężnicy i de facto kot będzie się czuł jeszcze gorzej.

00:13:11

A po 3 obecność błonnika, czyli włókna pokarmowego, może też nasilać procesy fermentacyjne w jelitach, co niekoniecznie będzie przez kota dobrze odbierana i może oglądać jego dyskomfort.

00:13:26

Dlatego też jeżeli mamy problemy z zaparciami, to zdecydowanie lepiej jest spojrzeć na dietę, na przykład pod kątem udziału podrobów karmie.

00:13:34

Bo to właśnie regulując udział podrobów, możemy wpływać na konsystencję kału, jak również dobrze jest się przyjrzeć tematowi wspomniane już w poprzednim odcinku Mikrobioty Jelitowej, bo często odpowiednia suplementacja florą, czy na przykład preparatami probiotycznymi również pomaga w uzyskaniu prawidłowej perystaltyki jelit.

00:13:53

To co jeszcze jest też szalenie ważne w kociej diecie i o czym nie można zapominać to kwestia spożywanej przez koty wody.

00:14:01

Koty są zwierzętami, które wywodzą się z obszarów pustynnych, a tam no jak nietrudno się domyślić, nie ma łatwo dostępnych źródeł wody.

00:14:08

W związku z tym, co te ewolucyjnie mają bardzo ograniczone poczucie pragnienia i są przystosowane do tego, żeby woda obierać w pokarmie.

00:14:17

Dlatego też w sytuacji, w której kot i je jego mózg w zasadzie od razu przyjmuje informacje o tym, że automatycznie kot się napił, jest to potwornie zgubne, zwłaszcza w sytuacji. Jeżeli mamy kota na diecie.

00:14:30

Słuchaj, dieta sucha zawiera w sobie mniej więcej od 3 do 12% wilgotności, gdyby zawierała więcej, to po prostu już nie byłaby sucha. Średnio przyjmuje się w obliczeniach Zero dietetycznych, że jest sucha karma to około 10% wilgotności. Tymczasem karme mokra to jest zazwyczaj między 78 82% wilgotności, natomiast surowe mięso waha się w zależności od fragmentu tusz który sprawdzimy od mniej więcej 65 do 78, czasami nawet 80%.

00:15:00

Nie sposób dostarczyć do kociego organizmu prawidłowych ilości wody, jeżeli zapewnimy kotu suchą karmę, nawet ze stałym dostępem do miejsca, w którym może się napić koty po prostu nie czują pragnienia.

00:15:14

Dlatego bardzo ważne jest to, żeby przemycać im wodę właśnie w pokarmie. Niekoniecznie oznacza, czego może od razu do mokrej karmy musimy dolewać go tu wodę, ponieważ ilość płynów, które on przyjmuje zjadając dobrą jakościowo wysoką, jasną puszkę.

00:15:30

Zazwyczaj pokrywa jego dobowe zapotrzebowanie. Na wilgotność przyjmuje się, że dorosły kot jeden z pokarmu o wilgotności powyżej 67%.

00:15:40

Będzie już mógł zaspokoić swoją swoją potrzebę picia. Oczywiście to nie oznacza, że możemy zlikwidować miskę z wodą, bo ta bezwzględnie musi być dostępna i musi w domu stać.

00:15:52

Ale koty na mokrej diecie, które nie piją nie jako dietetyka niepokoją mniej niż kot, który jest na diecie suchej i pije dużo.

00:16:03

Te wszystkie informacje złożone w całość dają nam tak naprawdę komplet danych do tego, w jaki sposób wybierać dla naszego kota karmy, które chcemy dla niego kupić, zamówić czy w jakiś inny sposób dostarczyć do jego miski także w kolejnych częściach w kolejnych odcinkach opowiem już konkretniej o wyborze odpowiednich kar, ale cały czas trzymając się tych założeń, o których powiedziałam teraz.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały