Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń separacyjnych u psów

Piotr Leszczyński
Zaburzenia separacyjne psów ODC. 2/11

Zaburzenia separacyjne u psów - omówienie najcześciej spotykanych przyczyn i czynników ryzyka ich wystąpienia.

Transkrypcja video Przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń separacyjnych u psów

00:00:17

Dzień dobry Witam państwa na 2 z 7 mini wykładów czy raczej pogadanek, które poświęcamy zaburzeniom separacyjnym psów. W tej części powiemy sobie o przyczynach zaburzeń separacyjny hon i o czynnikach ryzyka ich wystąpienia.

00:00:36

Wśród najczęściej spotykanych przyczyn zaburzeń separacyjny hon możemy wymienić następujące, będzie to nie zaspokojenie potrzeb psa, brak lub zła socjalizacja, traumatyczne doświadczenia w wieku dorosłym, nadmierne przywiązanie do opiekuna oraz czynniki chorobowe i czynniki genetyczne.

00:01:03

Wśród przyczyn na pierwszym miejscu wymieniamy brak zaspokojenia potrzeb psa. Zastanówmy się teraz krótko, jak nie zaspokojenie potrzeb psa możemy powiązać z rozwojem zaburzeń z reparacyjnych i pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy, to jest rzecz bardzo oczywista. Mianowicie pies jako zwierzę społeczne odczuwa potrzebę bycia blisko czło.

00:01:29

Wieka FIL, więc jeśli mamy opiekuna, który spędza 8 godzin poza domem i mieszka sam z psem, jeżeli do tych 8 godzin dodamy jeszcze dodatkowe 2 godziny poza domem poświęcone na różne inne aktywności, jak zakupy, spotkania z przyjaciółmi, to mamy opiekuna, którego nie ma 10 godzin w domu i przez 10 godzin pies musi przebywać sam.

00:01:56

A oprócz tego prosta matematyka mówi nam, że jeśli do tego dołożymy sobie 8 godzin snu, to tak naprawdę na pozostałe czynności obowiązki i przyjemności zostaje temu człowiekowi około 6 godzin. On w tych 6 godzinach musi spróbować zaspokoić potrzeby.

00:02:19

Swojego psa to oprócz potrzeby bliskości jest oczywiście spacerowanie, któremu też należy poświęcić dużo czasu. My te potrzeby oceniamy w zależności od typu od rasy i od wieku psa i oczywiście zdajecie państwo sobie sprawę, że inne potrzeby będzie miał jamnik inne.

00:02:38

Potrzeby miał będzie miał bernardyn. Jeszcze inne potrzeby owczarek niemiecki, ale jeżeli mamy na przykład owczarka niemieckiego i nie ma nas w domu przez około 10 godzin.

00:02:49

To zastanówmy się, czy w ciągu tych 6 godzin jesteśmy w stanie odbyć kilka długich aktywnych.

00:02:56

Spacerów powiązanych z tropieniem, zwężeniem z eksploracją nowych miejsc tym, że ten pies będzie mógł być spuszczony z linki i będzie mógł sobie swobodnie pobiegać.

00:03:07

Czy tak naprawdę te spacery nie ograniczają się być może do tego, że wychodzimy na 15 minut, żeby pies się załatwił, a później chcemy, żeby leżał sobie spokojnie na kanapie i pięknie wyglądał? No nie po to mamy psa. Bierzemy pewną odpowiedzialność za psa. Kiedy?

00:03:26

Go bierzemy do swojego domu i musimy również myśleć o wypełnianiu jego takich podstawowych.

00:03:33

Potrzeb ten brak obecności to jest oczywiście podstawowa przyczyna, kiedy pies zostaje sam w domu i nie ma towarzystwa człowieka.

00:03:42

No to będzie z tego powodu cierpiał, bo może się frustrować, że długo jest sam. Może się w tym czasie po prostu nudzić.

00:03:50

Może być zły z tego powodu, a jeżeli będziemy mieli do czynienia z osobnikiem lękowym, no to wtedy jest duża szansa, że pogłębią się te zachowania lękowe, a my będziemy mieli gotowy problem.

00:04:04

W postaci na przykład nadmiernej lokalizacji czy olbrzymich zniszczeń w naszym mieszkaniu.

00:04:13

Dalej na naszej liście mamy brak socjalizacji lub złą socjalizację w wieku szczenięcym. Dlaczego mówimy o tym okresie rozwojowym jako o ważnym?

00:04:25

Mianowicie dlatego, że jest to czas, kiedy gwałtownie rozwija się układ nerwowy. Jest to czas, kiedy zwierzęta uczą się pewnych zachowań, będąc zresztą miotu i z mamą powolne odstawianie od karmienia mlekiem i ekspozycja na.

00:04:43

Takie sytuacje, kiedy mama znika i następnie się pojawia, sprawia, że.

00:04:49

Młode psy szczenięta uczą się, że z frustracją można sobie poradzić, bo po okresie strachu i niepokoju jest powrót mamy i manipulacja uczuciem ulgi wraca mama, odczuwam ulgę, jest znowu fajnie znika mama naturalny, ewolucyjny mechanizm hmie do tego, żeby schować się do gniazda i z niego nie wychodzić. Obawa przed obcymi strach przed otoczeniem jest naturalnym mechanizmem ewolucyjnym.

00:05:21

Który pomaga zwierzętom przetrwać, ale też kształtuje.

00:05:25

Nam osobniki stabilne emocjonalnie i zaniedbania z tego okresu mogą skutkować rozwojem zaburzeń lękowych, które pojawią się w wieku dorosłym, a które często w 100 współtowarzysz om zaburzeniom separacyjnym i dlatego ten okres jest tak ważny i dlatego o nim mówimy. Jako kolejnej przyczynie możliwości rozwoju zaburzeń separacyjny hon.

00:05:54

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zachowań separacyjny jest traumatyczne doświadczenie, są traumatyczne przeżycia w wieku dorosłym i tutaj najlepszym przykładem są psy, które trafiają do nowych domów po schronisku.

00:06:12

Po pierwsze najpierw trafiają z jakiejś przyczyny do schroniska. Bardzo często jest to utrata obecnego domu, na przykład z powodu śmierci opiekun.

00:06:21

No i przebywają w tym nowym środowisku, zmieniają kompletnie otoczenie. Jest to dla nich nowe psy, wrażliwe, lękowe bardzo to przeżywają.

00:06:34

Po tym pobycie w schronisku trafiają do nowego domu i z reguły dość szybko nawiązują więź z nowym opiekunem. Zaczynają za nim podążać krok w krok.

00:06:46

Nie odstępować go każde zniknięcie takiego człowieka z pola widzenia wprawia psa rodzaj paniki zaczynają skomleć być, a kiedy zostają same w domu, bardzo często niszczą przedmioty.

00:07:01

Próbują wyjść z tego pomieszczenia, wydostać się z tego pomieszczenia za wszelką cenę, ponieważ go nie znają. Szczególnie jest to widoczne u osobników podatnych na zachowania lękowe.

00:07:16

I takich yy No nazwijmy to z lucke wrażliwych psów, które trudno znoszą nowe sytuacje. Trudno się do nich przystosowują.

00:07:26

I często w takich sytuacjach rozwijają zaburzenia separacyjne.

00:07:35

To, o czym przed chwilą powiedziałem, ściśle wiąże się z kolejną pozycją na naszej liście, a więc z nadmiernym przywiązaniem do opiekuna i my mówiliśmy przed chwilą o psach schroniskowych, które dość szybko mogą rozwinąć i przywiązać się do swojego nowego opiekuna. Ale również pamiętajmy o ludziach, którzy otaczają nadmierną miło.

00:07:56

Swoje psy i nagle z jakiejś przyczyny przestają poświęcać im tyle uwagi. To jest zaburzone relacje. Pies człowiek dotyczą oczywiście nie tylko psów, które wyszły i to ze schroniska i trafiły do nowego domu, ale dotyczą też psów, które żyją z nami i nagle z jakiejś przyczyny, na przykład z powodu śmierci opiekuna i trafienia do nowego domu, albo z powodu tego, że w rodzinie pojawia się dziecko, nagle okazuje się, że.

00:08:26

Dotychczasowa rutyna dnia tak mocno się zmienia, że pies przestaje być w centrum uwagi.

00:08:33

I ludzie, zajmując się innymi rzeczami, zaniedbują jego potrzeby, a pamiętacie państwo potrzeby psa były jako numer jeden na naszej liście i ta zmiana, jeśli jeszcze trafimy na osobnika lękowego lub bardzo wrażliwego, może skutkować rozwojem zaburzeń separacyjny hon u takiego psa, który nigdy z tego powodu wcześniej w swoim życiu nie cierpiał.

00:09:01

Na końcu naszej listy mamy czynniki chorobowe i czynniki genetyczne i zastanówmy się teraz, czy choroba czy przeżywane stan chorobowy i przyjmowane leki mogą wpływać na rozwój zaburzeń separacyjny hon.

00:09:16

Kiedy trafiają do nas na konsultacje psy z objawami zaburzeń separacyjny zawsze nasze pierwsze pytania dotyczą stanu zdrowia psa. Czy jest na coś leczony, czy przeżywa jakąś chorobę, czy przyjmuje jakieś leki? Dlaczego to jest takie istotne?

00:09:33

Otóż wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przeżywana choroba to.

00:09:40

Obniżony nastrój to rozchwiane emocje, to większa irytacja i niższy próg reakcji. My po prostu źle się czujemy. Podobnie psy, które chorują źle się czują, jeżeli jeszcze tej chorobie towarzyszy ból lub towarzyszy świąd.

00:09:55

Jeżeli jeszcze dodatkowo pies przyjmuje leki, które na przykład zwiększają pragnienie i on musi częściej wychodzić na dwór, żeby załatwić swoje potrzeby.

00:10:05

To wyobraźcie sobie państwo, co on musi przeżywać, kiedy opiekun znika mu z pola widzenia i nie ma go w domu przez parę godzin na zasadzie zwykłego warunkowania pies będzie kojarzył ból jest będzie kojarzył przeżywany dyskomfort, z tym, że opiekun znika z domu i nie ma go przez ileś godzin związku z tym ten stan nieobecności będzie się psu bardzo źle kojarzył i może rozwinąć taki pies. Zaburzenia separacyjne, niepożądane zachowania.

00:10:37

Nawet po wyleczeniu mamy do czynienia. Często mamy do czynienia z psami, które są już zdrowe, które nie przyjmują leków, ale bardzo źle tolerują nieobecność opiekuna.

00:10:49

Bardzo źle znoszą ten stan, kiedy opiekun znika z pola widzenia taki długotrwały stres nie sprzyja leczeniu jak wiadomo, a wręcz przeciwnie.

00:11:03

Utrudnia nam leczenie i kiedy współgrają te 2 rzeczy, a więc jakiś stan chorobowy, przeżywany ból i zachowania separacyjne, to mamy do czynienia z trudnym pacjentem.

00:11:14

Musimy tu zwykle działać dwutorowo i współpracować z lekarzem weterynarii oraz z opiekunem, kiedy ten podejmuje z jednej strony leczenie kliniczne, a z 2 strony terapię behawioralną.

00:11:28

I na końcu naszej listy mamy czynniki genetyczne. Należy zastanowić się, czy zaburzenia separacyjne można odziedziczyć. Jeśli państwo zapytacie nas, czy istnieje gen lęku separacyjnego czy gen zachowań separacyjnym, zaburzeń separacyjny hto oczywiście nasza odpowiedź będzie brzmiała nie, choć czynniki genetyczne są nie do przecenienia, dlatego, że my dzisiaj wiemy, że zaburzenia lękowe pełne.

00:11:58

Pewne struktury uszkodzenia struktur móz.

00:12:01

Głowych czy zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników można dziedziczyć i w związku z tym, jeśli mieliśmy do czynienia w poprzednich pokoleniach z osobnikami lękowymi, to jest duża szansa, że w miocie znajdą się osobniki szczenięta, które w przyszłości mogą takie zachowania prezentować i dlatego będą miały tendencję do roz.

00:12:26

Zwoju, tak jak powiedziałem, zachowań lękowych, które często współ towarzyszą zaburzeniom separacyjnym. Dlatego tak jak powiedziałem, czynniki genetyczne są nie do przecenienia i musimy mieć je na uwadze, kiedy mówimy o rozwoju zaburzeń separacyjny hon na końcu spojrzymy sobie na planszę, na której wymieniamy jeszcze dodatkowo czynniki ryzyka.

00:12:48

O niektórych z nich już oczywiście sobie powiedzieliśmy w trakcie omawiania przyczyn rozwoju zaburzeń separacyjny ich jak na przykład to, że pies, że jest jednym opiekunem.

00:12:58

I nie ma do pomocy nikogo, kto mógłby go zająć, kto mógłby się nim zaopiekować? Pod nieobecność opiekunach czy psy pozyskane ze schroniska z ulicy odłowione gdzieś tam z jakiejś włóczęgi?

00:13:12

Natomiast tu dodatkowo jeszcze musimy powiedzieć, że życie w takim reżimie, gdzie opieką często będzie karał psa, nie adekwatnie do jego zachowań. Jeśli to będą jeszcze kary fizyczne, których my praktycznie już teraz w szkoleniu nie stosujemy.

00:13:29

To jest duże szanse pogłębienia tych zachowań separacyjny chri i wręcz przeciwnego.

00:13:35

Efektu do zamierzonego. Dodatkowo jeszcze tutaj musimy sobie powiedzieć o tym, że kastracja jest takim czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju zachowań lękowych i też zachowań separacyjny hon. Szczególnie jeżeli pomyślimy o samcach i o zabiegu kastracji, to musimy mieć z tyłu głowy.

00:13:58

Informację zakodowaną, że pozbawiając psa samca testosteronu pozbawiamy go hormonu, który odpowiada za takie śmiałe i odważne zachowania, więc jeżeli mamy osobnika dojrzałego osobnika, który wykazuje zachowania lękowe w życiu dorosłym, to poddanie go zabiegowi kastracji może nam jedynie te zachowania pogłębić i możemy mieć do czynienia z bardzo poważnymi zaburzeniami, z którymi trudno będzie nam sobie poradzić, bo po prostu nie ma już narządów.

00:14:29

Który produkował by Testosteron dodatkowym czynnikiem.

00:14:34

Osobno wymienionym tutaj na planszy jest podeszły wiek psa psy, podobnie jak ludzie cierpią na zaburzenia poznawcze w wieku podeszłym wieku, bardzo mocno zaawansowanym i taka jesień życia psa czasami przebiega z różnego typu zaburzeniami psy, które zwykle radziły sobie pod nieobecność opiekunów.

00:14:56

Nagle przestają sobie z tym radzić, nagle będąc starszymi o wiele trudniej znoszą samotność i o wiele bardziej potrzebują wsparcia swojego opiekuna.

00:15:07

Więc pamiętajmy o tym, że to jest ściśle związane z ich wiekiem i dajmy im więcej wsparcia w tym czasie, bo wtedy rzeczywiście go potrzebują. Dziękuję państwu za uwagę za wysłuchanie tego mini wykładu i zapraszam na kolejną pogadankę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały