Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Liczba kuwet

Blanka Majewska
Kocia kuweta ODC. 5/8

W filmie autorka porusza zagadnienie odpowiedniej liczby kuwet w domach, gdzie mieszka więcej niż jeden kot.

Transkrypcja video Liczba kuwet

00:00:17

Cześć, powiemy sobie teraz o zagadnieniu zasadniczym z punktu widzenia kota, chociaż jest ono dosyć krótkie.

00:00:26

A mianowicie o tym jaka jest odpowiednia liczba kółek.

00:00:31

W kocim domu przyznam, że bywa czasami to takie źródło niewypowiedzianego konfliktu pomiędzy opiekunem a kotem, gdzie część opiekunów dąży do tego, żeby tych kuwet było jak najmniej. Natomiast koty, które przez tysiąclecia samodzielnie mogły wybrać miejsca, w którym załatwią swoje potrzeby.

00:00:57

Fizjologiczne potrzebują wyboru, potrzebują takiej przestrzeni.

00:01:04

Co na temat liczby kuwet mówią specjaliści Polska behawiorystka, Małgorzata Biegańska, Hendryk. Podaję taką zależność, że liczba kubek powinna odpowiadać liczbie grup społecznych plus jeden, więc jeśli mamy 2 koty, które dobrze się ze sobą dogadują i stanowią taką jedną grupę społeczną.

00:01:29

Będzie odpowiadał im, będą odpowiadały i 2 kuwetę, natomiast jeśli są ze sobą skonfliktowane bądź nie znają się, potrzebujemy 3 kuwet, ponieważ każdy z tych kotów jest osobną grupą społeczną.

00:01:46

Co na ten temat mówi brytyjska behawiorystka trudni Atkinson. Jest ona zdania, że liczba kubat powinna odpowiadać liczbie kotów plus jeden, zwłaszcza.

00:01:59

W takich sytuacjach konfliktowych.

00:02:03

Powiem teraz o sytuacji z własnej praktyki. Miałam jakiś czas temu okazję opiekować się 4 kotami, które miały do dyspozycji wyłącznie jedną kuwetę i czym skutkuje posiadanie zbyt małej liczby kuwet w kocim domu. Przede wszystkim mamy nieprzyjemne zapachy, które ll możemy napotkać w mieszkaniu po 2 F Il.

00:02:33

Mamy oddawanie kału oraz moczu poza kuwetę, to w związku.

00:02:38

Wtem wymaga to od lat codziennej pracy, sprzątania, flustracji i 3 taka sytuacja, jaka może wiązać się ze zbyt małą liczbą kubek to pojawienie się konfliktów, ponieważ czysta kuweta jest zasobem, o który koty mogą, że sobą rywalizują.

00:03:02

Czy w takim razie wystarczy, że w jednym miejscu ułożymy 2 bądź 3 kuwety i w ten sposób zapewnimy kotom wystarczającą liczbę tego zasobu?

00:03:15

Niestety, koty takie kilka kuwet umiejscowione w jednym miejscu odbierają jako jedną kuwetę. Dlatego ważna jest również lokalizacja to żeby te kuwety znajdowały się w innych miejscach.

00:03:34

Jeszcze powiedzmy sobie o takiej fill takim ważnym temacie, kiedy w jakich sytuacjach zwiększyć liczbę kuwet? Pierwsza z nich dotyczy stanu chorobowego.

00:03:48

Jeśli zwierzę cierpi na przykład na problemy z pęcherzem moczowym bądź problemy z układem ruchu, staramy się wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom i dostawiane kuwetę, żeby ograniczyć taką konieczność.

00:04:07

2 przypadek dotyczy sytuacji, kiedy w mieszkaniu bądź w domu mamy więcej niż jeden poziom i wtedy obowiązuje taka zasada, że na jeden poziom stawiamy jedną kuwetę i 3 sytuacja.

00:04:24

Jeśli zwierzę narażone jest na dodatkowy stres, na przykład dopiero pojawiło się w mieszkaniu bądź jak już powiedzieliśmy sobie występuje konflikt, wtedy zwiększamy.

00:04:37

Liczbę kubat opowiem jeszcze o takim dosyć specyficznym przyp.

00:04:42

Tatku Kotki ll Dakoty, którą przez długi czas mieliśmy okazję się zajmować. Była to kotka, która mieszkała sama w domu.

00:04:54

Ll była jedynym zwierzęciem i miała 3 kuwety. Każda z nich służyła im, służyła jej do innego celu. W kuwecie zamkniętej kuchni oddawała wyłącznie.

00:05:08

Kał w kuwecie otwartej w przedpokoju oddawała wyłącznie mocz, natomiast w sypialni, w zależności od upodobania oddawała albo kał, albo mocz.

00:05:22

Więc tak jak widzimy te preferencje, kocie mogą być naprawdę różne, natomiast jeśli będziemy fill, jeśli sprostamy kocim oczekiwaniom i zapewnimy takie minimum, przyczyniamy się do tego.

00:05:39

Że zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały