Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Poród fizjologiczny oraz możliwe komplikacje poporodowe u kotek cz.1

Najważniejsze informacje na temat porodu u kotek i potencjalnych zagrożeń mu towarzyszących.

Trwająca u kotek średnio 63–66 dni ciąża kończy się porodem. Hodowca oczekujący przyjścia na świat zdrowego miotu kociąt musi liczyć się z możliwymi komplikacjami podczas porodu, które często wymagają natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Wystąpienie tzw. ciężkiego porodu (partus gravis) u kotek jest zdecydowanie rzadszym schorzeniem niż u suk, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, z jakimi komplikacjami możemy mieć do czynienia, aby łatwo odnaleźć się w danej sytuacji.

Szereg zmian, do jakich dochodzi w organizmie kotki pod koniec ciąży, umożliwia narodziny kociąt, które to inicjują całą akcję porodową.  Znajomość prawidłowego przebiegu porodu jest dla hodowcy bardzo ważna. Klasycznie wyróżnia się następujące po sobie w sposób ciągły trzy fazy porodu. Podział umożliwia łatwiejsze zrozumienie całego procesu. Jednak zanim to nastąpi, mamy jeszcze objawy zwiastunowe, w których kotka staje się spokojniejsza, mniej aktywna, poszukuje cichego miejsca – choć nie zawsze jest to regułą. Właściciel może zaobserwować powiększenie się gruczołu mlekowego, a mleko pojawia się około 24 godziny przed samym porodem. Natomiast 12–24 godziny przed akcją porodową temperatura ciała spada o około 1ºC, co umożliwia określenie terminu porodu przez hodowcę oraz odpowiednie przygotowanie się.

Z własnego doświadczenia zachęcam do kontroli temperatury ciała systematycznie, minimum dwa razy dziennie, już na 6–7 dni przed spodziewanym terminem porodu, oraz poinformowanie lekarza weterynarii, aby w przypadku komplikacji był na miejscu.

Fazy porodu

Jak już wspomniano, u kotek wyróżnia się trzy fazy porodu:

  • 1 faza – rozwierania się szyjki macicy,
  • 2 faza – wypieranie płodów,
  • 3 faza – wypieranie błon płodowych (łożyska).

Pierwsza faza porodu trwa średnio 5–12 godzin, kiedy to kotka staje się niespokojna, nerwowa, a także często miauczy. Jak u każdej samicy, w tej fazie następuje przygotowanie miejsca porodu, czyli tzw. moszczenia gniazda, które często ugniata łapami, obraca się w nim. Występuje też wzmożone zainteresowanie zewnętrznymi narządami płciowymi, które są często wylizywane. Można również zaobserwować brak apetytu, a także, choć...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały