Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zmiany w zachowaniu kota seniora

Katarzyna Gruszczyk
Co tydzień o kotach ODC. 8/14

Jakie zachowania kociego seniora powinny szczególnie mocno zwrócić naszą uwagę?

Zmiany w zachowaniu kota seniora. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Wraz z wiekiem każdy żywy organizm, niezależnie od gatunku, podlega nieuchronnym zmianom – głównie związanym z obniżoną zdolnością radzenia sobie z fizjologicznymi i środowiskowymi czynnikami stresogennymi. I choć kot – w porównaniu z innymi gatunkami – starzeje się w bardzo dobrej kondycji psychicznej, to trzeba zwrócić uwagę na występujące w podeszłym wieku choroby somatyczne.

Układ odpornościowy starszego organizmu staje się coraz mniej wydolny, wzrasta ryzyko pojawienia się nowotworów, a czynność poszczególnych narządów staje się coraz bardziej upośledzona. Zmiany dotykają nie tylko fizycznej strony funkcjonowania organizmu, lecz także psychicznej, objawiającej się specyficznymi zmianami behawioralnymi mogącymi wystąpić w starszym wieku. Najczęściej wiążą się one z upośledzeniem zdolności poznawczych zwierzęcia. Jest to pojęcie, które odnosi się do wszystkich procesów, dzięki którym istota żywa zdobywa wiedzę, jest w stanie przetworzyć uzyskane informacje i stworzyć swój obraz świata.

Kot w toku swojego rozwoju osiąga bardzo wysoki poziom zdolności poznawczych. Jest zdolny do obrazowego i abstrakcyjnego myślenia, ułatwiającego mu budowanie dość skomplikowanych strategii łowieckich. Jedną z kluczowych zdolności poznawczych jest tzw. stałość przedmiotu. Dzięki niej nawet w momencie, w którym dany obiekt znika z pola widzenia kota, jest on nadal świadomy jego istnienia . Inną cechą kotów jest ponadprzeciętna orientacja w przestrzeni. Koty są zwierzętami wysoce terytorialnymi, w związku z tym muszą posiadać specjalne umiejętności pozwalające im odnaleźć się w przestrzeni. Jest nią przede wszystkim zdolność percepcji przestrzennej samego siebie w odniesieniu do poszczególnych punktów na mapie swojego terytorium. Dzięki temu koty są w stanie zebrać bodźce wizualne, słuchowe i zapachowe w jedną spójną mapę przestrzeni, dzięki której z niezwykłą dokładnością orientują się w świecie. Wraz ze stopniem starzenia się organizmu, a co za tym idzie – postępującymi procesami degeneracyjnymi w mózgu zdolności poznawcze mogą ulec znacznemu osłabieniu. Trzeba jednak zauważyć, że w porównaniu z innymi gatunkami ogólnie kot star...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały