Skąd biorą się kocie zabawki – potrzeby kocich zabaw i jak je realizować

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Co tydzień o kotach ODC. 1/14

Omówienie roli zabawy w życiu kota, zasady o których należy pamiętać planując sesję zabawową dla kota.

Jak się bawić z kotem?

Transkrypcja video Skąd biorą się kocie zabawki – potrzeby kocich zabaw i jak je realizować

00:00:17

Witam państwa bardzo serdecznie nazywam się Małgorzata Biegańska hendryk Jestem technikiem weterynarii, behawiorystka zwierząt towarzyszących i za o. Dietetyczką kop.

00:00:26

Dzisiaj spotykamy się w takim nowym cyklu nagrań i porad, który postanowiłam poświęcić tematyce kociej zabawy, kociej zabawy oraz kocich zabawek, bo w kocim świecie te 2 elementy mocno się ze sobą łączą.

00:00:44

Jest to takie szkolenie, które nagrywam w sposób dosyć nietypowy, ponieważ tym razem chciałam Państwa zaprosić do mojego domu, do domu moich kotów.

00:00:52

I do świata.

00:00:52

Zabawek, którymi na codzień bawią się moje koty.

00:00:57

Co równym zainteresowaniem, jak to koty?

00:00:59

Fill natomiast, aby wam to przybliżyć i pokazać tą od nieco bardziej praktycznej strony.

00:01:06

To chciałabym przede.

00:01:07

Wszystkim fill zaprosić was na taki cztero odcinkowy cykl.

00:01:10

W pierwszym odcinku będziemy się bardziej zajmować rzeczami związanymi z teorią, czyli czym tak naprawdę jest zabawa w jakiś sposób koty się bawią, co jest im potrzebne do realizacji ich naturalnych właściwych gatunkowo zachowań.

00:01:28

A w kolejnych spotkaniach będziemy się skupiali na 3 różnych grupach, zabawek, zabawkach dystansowych, zabawkach węchowych oraz zabawkach przeznaczonych.

00:01:37

Do Pogoni aportowania.

00:01:39

Zanim jednak zaczniemy rozmawiać, już stricte o szczegółach, to chciałabym wprowadzić kilka takich dodatkowych informacji, żebyście Państwo dobrze zdawali sobie sprawę z tego, skąd się biorą kocie potrzeby zabawowe i jakie skutecznie realizować.

00:01:54

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zabawa w świecie zwierząt wcale nie jest takim oczywistym zachowaniem. Okazuje się bowiem, że wszystkie aktywności, które są związane z tematem zabawy, tak naprawdę z punktu widzenia zwierzęcego przetrwania niespecjalnie mają sens. Jeżeli popatrzymy na niej w nieco szerszej perspektywie.

00:02:16

Oczywiście naukowcy zgadzają się co do tego, że zabawa odgrywa bardzo istotną rolę w życiu zwierząt młodych. I tak na przykład kocięta, które bawią się w młodym wieku.

00:02:27

Dzięki tej aktywności ćwiczą swoje przede wszystkim zachowania łowieckie zdolności ruchowe, koordynację, ale również uczą się tego, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi dla siebie sytuacjami.

00:02:40

Jest to jak najbardziej logiczne i uzasadnione, natomiast oc obawiam się zwierzęta dorosłe, to jest bardzo ciekawe pytanie i przeprowadzono z tym.

00:02:49

Kierunku wiele różnych.

00:02:50

Badań analiz i tak naprawdę żadne z tych badań nie było w stanie w pełni wyjaśnić sensu zabawy dorosłych osobników.

00:02:58

W końcu zabawa wymaga od zwierzaka.

00:03:01

Pewnej podaży energii i zaangażowania.

00:03:03

Wiąże się z tym, że inni zbierze, podejmuje pewną aktywność, a przecież ten.

00:03:09

Czas, który poświęca na zabawę i tą energię, którą inwestuję, mogłabym przeznaczyć na zupełnie inne elementy. Mogłoby wtedy na przykład eksplorować teren, polować, odpoczywać, szukać partnera do rozrodu. Te wszystkie rzeczy mogłyby się odbywać, a tymczasem zwierzę decyduje się jednak na podejmowanie zabawy.

00:03:32

Zabawa, jak wiemy również przeprowadzonych pod tym kątem badań, jest o tyle ważna, że pozwala nam na relaksacji na poprawę ogólnego samopoczucia powoduje wyrzut endorfin powoduje, że nasz mózg czuje się lepiej, jest pozytywnie pobudzany.

00:03:51

Dlatego pomimo faktu, iż zabawa ewolucyjnie nie jest tak naprawdę czymś priorytetowym, to jednak odgrywa ona bardzo ważną rolę w życiu różnych gatunków zwierząt, w tym oczywiście kotów.

00:04:02

Jeżeli chodzi o koty, to zabawa najczęściej polega na realizowaniu kocich potrzeb łowieckich związanych z tym, że pomimo udowodni udomowienia kot nadal pozostaje drapieżnikiem i wos z naszych domowych warunkach.

00:04:19

Oczywiście ilość bodźców i elementów, których quot doświadczam na codzień jest zdecydowanie mniejsza niż w świecie zewnętrznym, w którym quot.

00:04:31

A całą eksplorację i Wszystko, co się z nią wiąże. Dlatego właśnie rolą zabawy jest urozmaicanie pociągu świata. Naszym zadaniem jest więc takie zaplanowanie sesji Zabawowych, żeby kot nie tylko dostawał nowe elementy, które go pobudzają i pozwalają na realizację jego potrzeb, ale także, żeby dzięki tej realizacji potrzeb czuł się spełniony i szczęśliwy. Dlatego bardzo ważnym elementem przy zabawie, o którym koniecznie trzeba pamiętać, jest dumny k niecałych.

00:05:02

Sesji, które przebiegają w pewien konkretny, określony sposób.

00:05:07

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że jeżeli bazujemy w naszej zabawie na zachowania związanych z polowaniem, to kot w naturze poluje po części dla samej aktywności faktu polowania, ale po części również dlatego, że kluczowym elementem jest złapanie ofiary, a następnie jej zjedzenie. Dopiero zjedzenie ofiary powoduje, że mózg traktuje cały ten element jako domknięty proc.

00:05:35

Jest to rzecz, o której wielu wielu opiekunów albo zapomina, albo po prostu nie jest tego świadoma, że każda zabawa powinna dla kota właśnie kończyć się sukcesem.

00:05:47

Sukcesem zdecydowanie może być pochwycenie zabawki, wyniesienie zabawki, ale także konsumpcja ofiary. Oczywiście nie chodzi nam tutaj fizycznie o zjedzenie zabawki.

00:05:57

Ale na przykład o to, że po każdej turze zabawy po każdej sesji powinna następować wymierna Nagroda w postaci przekazywanego kotu, na przykład przysmaku.

00:06:08

Ja w swoich sesjach zabawowych najczęściej korzystam ze zdrowych, stuprocentową mięsnych przysmaków, które albo są w formie takich małych kosteczek i nie ułatwia mi prezentacji, ponieważ jest bardzo zainteresowana zawartością miseczki albo są to takie małe kosteczki, które na przykład mogę wrzucać do zabawek węchowych.

00:06:28

Albo po prostu porzucać KOD u. Na zakończenie sesji Zabawowej albo korzystam.

00:06:33

Z takich paseczków mięsa, które również dobrze się sprawdzają jako elementy, chociażby właśnie do ukrywania w na przykład w macie węchowej.

00:06:43

Natomiast zawsze dbam o to, żeby jakość tego czym nagradzam kota była jak najlepsza, żeby były to rzeczy, które w żaden sposób mu nie zaszkodzą, które będą mu się pozytywnie kojarzyły i które przede wszystkim będą też zgodne z jego potrzebami żywieniowymi, jaką mięsożercy i w miarę możliwości też surya. Na nagradzać można też, więc tym samym nie ma problem.

00:07:05

Jeżeli chodzi o zaplanowanie takiej sesji zabawowej, to tutaj bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że po pierwsze kot jest zwierzęciem zmierzch owym, a zatem ma swoje konkretne pory aktywności.

00:07:18

Takie pory aktywności to jest przede wszystkim fl wieczór oraz godziny poranne przypadku różnych pór roku. Te godziny poranne będą przypadały też na różne okresy.

00:07:31

Co również trzeba wziąć pod uwagę, natomiast jeżeli mamy do czynienia z.

00:07:37

Tylko tam, który rzeczywiście aktywizuje się w takich porach. To najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie sesji zabawy właśnie wtedy, wtedy, kiedy nasze zwierzę jest chętny do interakcji.

00:07:46

Wtedy, kiedy łatwo daje się zaprosić do zabawy wtedy, kiedy jest nią rzeczywiście zainteresowane, nie ma sensu pobudzać kwota do aktywności w momencie, kiedy akurat przypada jego czas na drzemkę, ponieważ to.

00:08:01

Jest po prostu.

00:08:03

Wbrew jego potrzebom i on taką zabawą nie będzie w aktywny sposób zainteresowany. Natomiast jeżeli trafimy w dobry moment, to kot dużo chętniej podejmie w zabawę i dużo chętniej będzie chciał w niej partycypować.

00:08:18

Razem z nami.

00:08:19

2 bardzo ważna rzecz to intensywność konkretnych sesji Zabawowych. Zabawa fill.

00:08:27

U kota powinna odbywać się raczej w krótkich sesjach, ale częściej niż w jednej długiej sesji, która byłaby dla zwierzaka bardzo męcząca.

00:08:38

Wynika to z tego, że kot w naturze jest krótkodystansowych, tym jest sprinterem i ciężko mu przez dłuższy czas intensywnie na przykład biegać za zabawką, ponieważ może to doprowadzić chociażby do przeciążenia organizmu. Dlatego jeżeli bawimy się z naszym kotem i on nadal jest.

00:08:57

Ciągle jeszcze zainteresowany zabawą, ale widzimy już pewne takie fizyczne objawy zmęczenia.

00:09:03

Czyli na przykład kot zaczyna dyszeć, zaczynają mu się płacić łapki ślizga się na podłodze. Ll widać, że rzeczywiście jest mocno znaczone.

00:09:11

To w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej przerwać tą sesję, a w przyszłości w ogóle nie doprowadzać do takiej sytuacji, ponieważ widzimy, że nasz zwierzak jest już po prostu zbyt mocno zbyt intensywnie w to zaangażowani, także lepiej krócej, a częściej, zwłaszcza że koty często dosyć krótko skupiają się na jednej rzeczy. Taki średni czas skupienia kotem na danym zadaniu wynosi do 10 minut.

00:09:35

Stąd długie sesje zabawowe.

00:09:37

Też nie są wskazane, ponieważ mogą zwyczajnie zwierzaka znudzić.

00:09:41

Następna bardzo ważna sprawa, to jest rotacja zabawek, koty, które są cały czas stymulowane w ten sam sposób, również po jakimś czasie tracą zainteresowanie taką formą interakcji, bo po prostu młodzi ich fakt, że mają ciągle robić to sam.

00:10:01

Jeżeli kot eksploruje środowisko w naturze, to zazwyczaj ma tam bardzo dużo różnych elementów, z którymi się spotyka. Są to elementy ruchowe dźwiękowe. Fill to są nowe rzeczy.

00:10:12

Które znajduje to są na przykład ślady innych zwierząt, na które natrafia.

00:10:17

Dlatego warto pamiętać o tym, że jedna wędka w domu czy jedna Myszka, jedna piłeczka, to jest za mało i.

00:10:24

Jeżeli będziemy kota stale stymulować w jeden i ten sam sposób, to po jakimś czasie kompletnie straci tym zainteresowaniem. Dlatego różnorodność jest ważna. Bardzo istotnym elementem jest też kwestia zbawiania kilku kotów w tym samym domu.

00:10:40

Kot generalnie nie przepada zazwyczaj za zabawą w obrębie grupy. Wynika to z faktu, o którym wspominała swego czasu na jednej z konferencji dr Samir Al, która mówiła o tym, że kot tak jak jest samotnym łowcom, tak samo jest samotnym zabawa łowiczem.

00:11:00

Ll, że tak powiem.

00:11:01

Bo tak najprościej jest przetłumaczyć słowa pani do.

00:11:05

Chodzi o to, że koty polują w pojedynkę, a skoro zabawa ma odtwarzać łańcuch łowieckim, to również powinna przebiegać w pojedynkę.

00:11:14

Z tego powodu należy pamiętać o tym, że jeżeli mamy więcej zwierząt, to każde z nich powinno mieć zagwarantowaną możliwość indywidualnego wybadania się.

00:11:25

Jeśli właśnie taką opcję preferuje często opiekunowie skarżą się wtedy, że jeżeli z jednym kotem próbują się bawić zamkniętym pomieszczeniem, to 2. Na przykład siedzi pod drzwiami i miauczy albo skrobie.

00:11:36

I to powoduje, że ten pierwszy już w ogóle.

00:11:38

Nie potrafi się skupić na zabawie.

00:11:40

Co w takiej sytuacji w takiej sytuacji dobrze jest najpierw zająć się kotem tym bardziej aktywnym i zainteresowanym integracją, czyli tym, który będzie nam skrobał drzwi i zagwarantować mu wcześniej najpierw odpowiednią dawkę ruchu, a potem zostawić go z drogą zabawką, która jednocześnie będzie formą nagrody.

00:11:59

Taką rolę będą nam pełniły między innymi zabawki węchowe, o których będę mówić w kolejnych częściach. Jeżeli chodzi o taką formę nagrody, to kot wtedy sam w łatwy sposób.

00:12:12

Wydziela sobie kolejne fajne elementy w postaci znajdowanych smaczków, a tym samym jest zaangażowany w aktywność, która jest dla niego bardziej interesująca niż fakt tego, że kolega czy koleżanka bawi.

00:12:24

Się za drzwiami.

00:12:25

Jeżeli trafimy z kolei na koty, które potrafią bawić się grupowo, bo to też się zdarza, to powinniśmy pamiętać o tym, żeby dokładnie przyjrzeć się, czy wszystkie zwierzaki w takiej grupie mają faktycznie odpowiednio zrealizowane swoje potrzeby? Może być bowiem tak, że jeden kot monopoli zuje zabawę.

00:12:42

Zagarnia zabawki dla siebie, a pozostałe zwierzaki już nie mają szansy na to, żeby rzeczywiście faktycznie wybawić się w odpowiedni dla siebie.

00:12:50

Sposób dlatego takie sytuacje zawsze trzeba bardzo uważnie analizować i świadomie patrzeć na to, czy każdy kot wychodzi z tej zabawy w odpowiedni sposób za stymulowanie i rzeczywiście zadowolony.

00:13:05

I taka ostatnia rzecz, o której chciałabym powiedzieć w tym spotkaniu, to bardzo istotna zasada mówiąca o tym, że przy zabawie z kotem powinniśmy zawsze pamiętać.

00:13:19

Że to kot w pierwszej kolejności ma się dobrze bawić. My jesteśmy tylko jego pomocnikami, jego asystentami tej czynności. Naszym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków, przeprowadzenie odpowiednio sesji, zabawy i co istotne, ta sesja zabawy musi się też odbywać w warunkach bezpiecznych.

00:13:39

Musimy pamiętać o tym, że to bezpieczeństwo w zabawie jest o tyle ważne, że jeżeli kota spotka w czasie zabawy coś nieprzyjemnego.

00:13:47

To wtedy istnieje szansa, że skojarzy to było przyjemne doświadczenie samym faktem zabawy.

00:13:53

I może się.

00:13:54

Zrazić może wręcz dojść do pewnego straumatyzowane ja tego doświadczenia i on więcej tego nie będzie.

00:14:01

Już chciał powtórzyć, dlatego jeśli tworzone mu tą zabawę, otoczenie jest do tego przystosowane. Mamy Plan tej zabawy.

00:14:10

Chcemy w jakiś sposób ją zrobi?

00:14:12

Pamiętajmy, że to kot w pierwszej kolejności mówi nam, czy dobrze się rzeczywiście w tej całej sytuacji czuje czy nie?

00:14:20

Dlatego jeśli mamy kota, który lubi się bawić w ten sposób, że leży na pleckach i łapie sobie łapkami.

00:14:26

Sznurek które my mu?

00:14:27

Machamy nad głową i bawi się wtedy najlepiej na świecie. To nie ma sensu zmuszać go do gonienia.

00:14:33

Nie ma sensu zmuszać go do aktywności do biegania.

00:14:36

Bo to on ma być.

00:14:38

Szczęśliwy i zadowolony, to jest nasz priorytet.

00:14:41

Stąd właśnie ten cykl, żeby przybliżyć państwu różne metody i różne formy zabaw z różnymi kotami, w tym tylko asystuje mi kiwi.

00:14:49

Moja dziesięcioletnia niesłysząca kotka, która mam nadzieję też pomoże mi zaprezentować pewne rzeczy.

00:14:54

Tak, żeby łatwiej.

00:14:55

Wam było z tego skorzystać?

00:14:57

Natomiast pamiętajcie, priorytetem jest dobre samopoczucie i radość waszego zwierzaka. My jesteśmy po to, żeby ułatwić, mógł wejście w ten pozytywny stan.

00:15:08

Dziękuję serdecznie i zapraszam na kolejne części do naszego spotkania.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały