Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zabawki do pogoni i aportowania

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Co tydzień o kotach ODC. 4/14

Przekrój zabawek służących kotu do pogoni i aportowania, zwócenie uwagi na zabawki niepolecane.

Transkrypcja video Zabawki do pogoni i aportowania

00:00:17

Witam państwa w 4 odcinku naszego cyklu o kodzie ich zabawkach i zabawach.

00:00:24

Na zakończenie naszego spotkania tematyką zabawek do pogo mija aportowania. Wszyscy wiemy, że koty lubią małe obiekty, które są łatwe w noszeniu, podrzucaniu, Gonieniu, ale także zrzucaniu.

00:00:39

Koty są zwierzętami, dla których świat wydaje się być jednym wielkim ekranem dotykowym, a używanie łapek jest bardzo ważnym elementem ich codzienności, w tym także zabawy.

00:00:50

Dlatego dobór odpowiednich zabawek jest czymś bardzo istotnym, ponieważ tylko tam, gdzie kot może w skuteczny sposób realizować swoje potrzeby, rzeczywiście możemy doprowadzić do sytuacji, w której mamy szczęśliwe i zadowolone z życia zwierzę.

00:01:06

Jeśli chodzi o.

00:01:07

Małe zabawki dostępne fill na rynku produktów dla kotów to naprawdę jest tego multum i wybór odpowiedniej, odpowiedniego rodzaju tej zabawki może być bardzo utrudniony, dlatego bardzo serdecznie zachęcam do tego, żebyśmy próbowali różnych rodzajów zabawek, żeby nasze koty miały możliwość zetknięcia się z rozmaitymi przedmiotami, ponieważ dzięki temu dużo łatwiej rzeczywiście odkryjemy.

00:01:37

Jakie są preferencje naszych?

00:01:40

Bazując na arsenale zabawek, które przez lata zgromadziłam w pracy z moimi kotami, chciałabym pokazać państwu kilka różnych elementów, które u moich kotów wzbudziły większe lub mniejsze zainteresowanie, również w zależności od konkretnego zwierzaka. Podzieliłam sobie te zabawki na 2 podstawowe grupy, czyli właśnie na zabawki. To Pogoni.

00:02:02

Fill i raczej te zabawki, czyli po prostu biegania podrzucania, łapania, kiedy zabawka jest rzucana i te zabawki, które bardziej wiążą się z aportowanie, czyli noszeniem w pyszczku, przenoszeniem tych zabawek po domu, ponieważ wbrew pozorom aportowanie nie jest domeną wyłącznie psią jest sporo kodów, które aportują zabawki, przynoszą jej opiekunowi, wręcz zachęcają w ten sposób do interakcji.

00:02:29

Chciałabym też w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż nasze koty niestety często interesują się rzeczami przedmiotami, które nie są do tego prawidłowo, jakby przeznaczone i też niestety zdarzają się sytuacje, w których koty korzystają z nich w niewłaściwy sposób.

00:02:49

Taka sytuacja dotyczy najczęściej małych drobnych przedmiotów typu gumki do włosów, gumki, recepturki, jakieś małe drobne elementy, jak na przykład końcówki.

00:03:01

Patyczków do uszu.

00:03:02

Masa kotów bardzo lubi biegać za właśnie podłużnymi, a nie okrągłymi obiektami fill i tutaj musimy bardzo ważną uwagę. Musimy bardzo naszą uwagę skierować na to ty.

00:03:15

Kot przypadkiem tych rzeczy nie próbuje zjadać, ponieważ jest to dość częste, zwłaszcza w przypadku sznurkowa tych podłużnych przedmiotów, że koty próbują je obgryzać i niestety je połykają. Takie przedmioty najczęściej lądują później w kocim żołądku. Tam są w stanie utknąć na dłuższy czas.

00:03:36

I niestety są zwierzęta, u których kończy się to koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, ponieważ no nie ma innej możliwości uwolnienia tych przedmiotów z przewodu pokarmowego kota.

00:03:47

Pozostawienie ich tam wiąże się z bardzo poważnym ryzykiem utraty zdrowia i życia zwierzaka. Dlatego jeśli znikają wam w domu takie przedmioty, jak właśnie gumki czy jakieś inne sznureczki patyczki, postarajcie się zwrócić na to uwagę, żeby uniknąć ewentualnej tragedii, w której kot będzie miał swój czynny, aczkolwiek no.

00:04:07

Nie planowany przez niego udział.

00:04:09

Ale wracając do.

00:04:10

Tematyki zabawek, to co tutaj mamy na początek może bardziej te zabawki, które moje koty wykorzystują do Pogoni i właśnie zabawy samodzielnej jest ich tutaj trochę, bo na przestrzeni lat udało nam się wiele różnych elementów zgromadzić i oczywiście, jak to zawsze w życiu jedne są bardziej 2 mniej trafione.

00:04:30

EE takim pierwszym elementem, który chciałam państwu pokazać jest fill mini skarpetka to jest w zasadzie chyba niemowlęta skarpetka to której został dorzucony dzwoneczek i to jest zabawka, która pomimo tego, że wzbudza duże zainteresowanie moich pacjentów w czasie konsultacji moich kotów, nie interesuje w ogóle mogłoby jej nigdy nie być i nikt z tego tytułu nie odczuł przykrości, podobnie jak na przykład takiej sporej piłeczki z grzechotką, która w zasadzie też nikogo nie interesuje. Fil jest sobie, bo jest jest.

00:04:59

To lekka piłka, która wydaje niezbyt głośny.

00:05:03

Dźwięk, ale dla moich.

00:05:04

Kotów jest zupełnie nieinteresująca, chociaż na przykład wzbudza zainteresowanie kociaków. Jeżeli jakieś się pojawiają sn fill to również jest taka myszka, która niespecjalnie była Wszystko czy lubiana fill. Pomimo tego, że ma takie szeleszczące wkładki w uszkach i miała przez to być bardziej atrakcyjna, nie była.

00:05:25

Tu z kolei mamy myszkę sz nurkową taką łóżkową, która l na pierzasty ogon Ek. Zdarzało się, że ta Myszka rzeczywiście trochę koty interesowała głównie Stefana, ale to było takie raczej taka przejściowa fascynacja. Tym sposobem Wszystko zabawki, które niespecjalnie trafiły w gusta moich kotów, natomiast to się sprawdziło.

00:05:46

Klasyczne małe myszki z grzechotkami.

00:05:52

Bardzo właśnie, których sam dźwięk jest w stanie wywabić mi kota fil z najgłębszej dziury.

00:06:02

I nory Stefan kocha te Myszki miłością wielką interesuje się nimi już od nastu lat i absolutnie atrakcyjność tych zabawek nie spadają.

00:06:02

Dzień dobry.

00:06:12

Sn fill myszki są czymś, co?

00:06:15

U wszystkich moich kotów?

00:06:16

Dobrze działa, no może poza killick, która po prostu nie słyszy.

00:06:21

W związku z czym?

00:06:23

Taka Myszka nie.

00:06:24

Jest dla niej aż tak interesująca. Natomiast ta konkretna cicha grzechotka schowana w plastikowym korpusie iq, który jest pokryty kawałkiem futerka, to jest absolutny hit i mam bardzo dużo fill doświadczeń z tym.

00:06:40

Bardzo dobrych, bardzo pozytywnych. Jedyne na to zawsze zwracam uwagę to, żeby przed oddaniem tych zabawek kotu sprawdzić, czy przypadkiem nie mają plastikowych oczu i plastikowego noska, ponieważ to zdecydowanie bardziej.

00:06:56

Polecałabym usunąć na wypadek, gdyby kot na przykład próbował to odgryźć i pół więc plastikowych elementów plastikowe elementy eliminujemy resztę możemy oddać.

00:07:07

Kotu do zabawy.

00:07:09

Fill odpowiednikiem tej myszki jest taka futrzana kuleczka ze sznurkami, która również ma w sobie taki cichy dzwoneczek. Ta kuleczka w.

00:07:18

Też jest interesują.

00:07:20

Ale już nie tak.

00:07:22

Bardzo jak te zwykłe klasyczne myszki do kupienia, w zasadzie chyba w dowolnym sklepie zoologicznym. I tutaj też chciałam się podzielić takim plikiem.

00:07:30

L kupuję te myszki w sklepie zoologicznym, w którym leżą one w jakimś dużym pojemniku. Zawsze staram się wybierać te.

00:07:38

Które są od spodu?

00:07:41

Dlatego, że takie zabawki leżą w wy tym miejscu dłużej, więc mają więcej ciekawych zapachów.

00:07:49

One będą dla.

00:07:50

Kota po prostu bardziej interesujące po przyniesieniu, bo będą jednocześnie jeszcze niosły ze sobą element fill Factory, tzn.

00:08:00

Pozostałe zabawki, które przez lata udało nam się przetestować w domu.

00:08:04

Co między innymi.

00:08:07

Bardzo lubiany przez koty naturalne korki, które są dosyć bezpieczne i o ile kot rzeczywiście nie próbuje ich obgryzać, to można zostawiać cię do zabawy.

00:08:19

Gumowe kolczaste piłeczki, które generalnie rzadko kiedy się sprawdzają, ale raczej służą kotom młodszym niż starszym LW moim przypadku kocięta dosyć chętnie się bawiły.

00:08:33

Tym rodzajem zabawy.

00:08:35

2 zabawki gumowe, które mają taką ciekawą właściwość, że po rzuceniu ich na ziemię.

00:08:43

Odbijają się w dość losowy sposób EW te takie gumowe Kauczukowe czy piłeczki czy zabawki również mogą być fajnie wykorzystywane w pracy z kotami aktywnymi.

00:08:58

Jednak nie wszystkie zwierzaki będą nimi zainteresowane, więc tutaj jakby trzeba się liczyć z opcją porażki i nie.

00:09:05

Ma się co zrażać.

00:09:07

Inne zabawki, których jeszcze helstrup jeszcze korzystamy, to takie duże futrzane kulki. One też czasami przydają się przy aportowaniu i taka taki trójkąt piramidka też dosyć chętnie wykorzystywana przez koty w czasie ll zabaw.

00:09:22

Takich bardziej właśnie Pogoń owych 2 grupa zabawek, o których chciałabym powiedzieć, to właśnie zabawki do przede wszystkim aportowania i jeśli chodzi o ten element, to w naszym domu powstała ich całkiem spora kolekcja.

00:09:36

Zabawki do aportowania powinny być w pierwszej kolejności małe i lekkie, ale również łatwe do chwycenia w pysk przez zwierzaka, bo jeżeli coś jest duże, to niekoniecznie będzie spełniało te wymogi i quot, niekoniecznie będzie zainteresowany właśnie taką formą zabawy w naszym przypadku doskonale sprawdziły się przy aportowaniu.

00:10:01

Zabawki podłużne.

00:10:04

Fill, które można chwytać w pyszczek, ale również pokryty taką specjalną siateczką. To jest cała linia takich zabawek, które nie były co prawda przeznaczone oryginalnie jako zabawki, a portowe, ale u Stefana one wzbudziły bardzo duże zainteresowanie i też używamy ich od lat.

00:10:22

Najstarszy zabawki z tej serii, czyli właśnie takie 2 małe ruloniki są Z nami od czasu Stefan owego dzieciństwa i cały czas są przez niego używane i cały czas wzbudzają jego zainteresowanie.

00:10:36

Więc akurat takie elementy z naszego doświadczenia mogę serdecznie polecić nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, ale także trwałe.

00:10:44

Z kolei na przykład.

00:10:45

Kiwi jako ulubione zabawki do Aportowania Fl przy uznała Fill takie 2 Pluszowe rybki.

00:10:55

To są rybki, które przyszły do nas?

00:10:56

Kiedyś z jakąś wędkę?

00:10:58

Tą wędka odeszła w niepamięć córki zostały odwiezione, rybki zostały rybki, są absolutnym hitem, jeśli chodzi o jej aportowanie, jak również 3 zabawka, którą ona uwielbia.

00:11:09

I jest to szczur.

00:11:11

W tur jest pluszowy, nie ma absolutnie żadnych grzechotek nie wydaje dźwięków ll nic się z nim nie dzieje. Jeżeli chodzi o jakieś dodatkowe walory.

00:11:22

Natomiast szczur jest absolutnie ulubioną zabawką, czyli jeżeli ten szczur kiedyś nam przepadnie, albo gdzieś zostanie w jakiś inny sposób unicestwiony, to obawiam się, że moja kotka umrze z rozpaczy, a ja zaraz potem zajął z tytułu jej roz.

00:11:36

Dobrze bywają takie zabawki, szalenie ważne dla naszych kotów, chociaż z naszego punktu widzenia nie przedstawiają sobą żadnej specjalnej wartości, ale dla kota jest w nich coś wyjątkowego i o takie zabawki szalenie trzeba dbać, bo w momencie, w którym one się gdzieś właśnie za tracą, zrealizowanie kociej potrzeby zabawy bez takiego rekwizytu jest naprawdę szalenie.

00:12:00

Innym rodzajem zabawki do częściowo aportowania właśnie, ale też Pogoni są takie śmieszne. Rureczki plecione, które odkryłam w zeszłym roku po raz pierwszy i one służą do tego, żeby jakby strzelać nimi się w pewnym sensie w ten sposób, że zginamy taką.

00:12:21

Rolkę po czym?

00:12:22

Wypuszczamy ją i ona sobie leci gdzieś tam w przestrzeń lekkie, fajne fill nie spotkałam się z sytuacją, w którym koty miały być fill. Na przykład próbować coś takiego zwieść.

00:12:34

L inne.

00:12:37

Zabawki, które również mogą być wykorzystywane do aportowania, to są takie małe pluszaki. One mają w środku szeleszczącą folię formie jakiegoś takiego jak jaszczurki czy czy myszki.

00:12:48

Również jest sporo kobiet, które lubią to aportować, ale zależy od konkretnego podoba. Natomiast w naszym domu absolutnym hitem.

00:12:59

Jest tak zwaną trytka, czyli plastikowy pasek do spinania kabli zapięta w takie uszko, która jest absolutnym, najbardziej na świecie ulubionym elementem.

00:13:11

Stefana Ll Stefan pod Rybkę przyjdzie zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, co się akurat dzieje w świecie i w jego życiu, jest wstanie się wybudzić z najgłębszego snu na ten dźwięk.

00:13:22

I Trytka zawsze wzbudza jego głębokie głębokie zainteresowanie.

00:13:29

Co nam to pokazuje, że wcale nie musimy korzystać z zabawek komercyjnych, że często nasz kot chętniej będzie bawił się czymś, co sami mu zaproponujemy niż zabawką kupowaną w sklepie z etykietą, certyfikatem i rekomendacją osoby X CZY y tak naprawdę zawsze o tym, w jaki sposób się bawić i jaki sposób fill.

00:13:52

Czerpać z tego radość powinno decydować nasze zwierzę.

00:13:56

Na koniec chciałabym jeszcze pokazać L 2 grupy zabawek, które być może okażą się przydatne gdzieś w przyszłości. Pierwsza z nich to są tak zwane zabawki elektroniczne.

00:14:07

My mamy w domu 2.

00:14:09

Jedna, to jest taka rybka, którą można wpuścić do pojemnika z wodą. Ona jest.

00:14:13

Na baterie w.

00:14:14

Momencie, kiedy znajduje się w wodzie, zaczyna machać ogonem i wtedy też zaczyna po prostu pływać.

00:14:20

Po okręgu w koty.

00:14:22

Które lubią zabawy wodą, mogą taką zabawkę bardzo docenić.

00:14:26

2 z tych zabawek elektronicznych, z których korzystamy.

00:14:29

Lel, to jest tak zwana?

00:14:33

Mechaniczna Biedronka działa ona w ten sposób, że na zasadzie wibracji po włączeniu po prostu porusza się po podłodze. Koty mogą ją obserwować, mogą na nią polować, mogą też po prostu być l gdzieś obok.

00:14:52

I patrzeć, co ta Biedronka sobie wyczynia zaletą tej Biedronki jest to, że ona jest cicha, w związku z czym dla większości zwierząt nie stanowi problemu pod względem dźwiękowym, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie budzi niepokoju i nie powoduje ze stresowania.

00:15:09

Ostatnia grupa zabawek, o której chciałabym powiedzieć, to są te zabawki, których szczerze nie polecam. Są to elektroniczne zabawki wydające dźwięk o ta akurat przestała w tym momencie, ale.

00:15:23

Nie jest to zabawka, która piszczy przy dotyku.

00:15:29

Takie dźwięki są dla chłopów bardzo nieprzyjemne i mogą wywoływać ich niepokój ze względu na częstotliwość.

00:15:38

Oczywiście są koty, które lubią ll tego typu stymulacje dźwiękową, ale będzie ich raczej mniej niż więcej. A poza tym taka zabawka jest nieprawdopodobnie irytująca dla człowieka, zwłaszcza kiedy zostanie znaleziona o 4 nad.

00:15:51

Ale więc nie polecam ich jako takiego normalnego elementu wyposażenia domu, bo raz, że właśnie może doprowadzać do jakichś negatywnych skojarzeniu zwierzaka.

00:16:03

I negatywnych reakcji.

00:16:04

A 2 że.

00:16:05

Po prostu, no jest bardzo trudna. Hmm znoszeniu dla nas jako opiekunów.

00:16:15

I kolejny rodzaj.

00:16:17

Który też by się z tym.

00:16:19

Łączył o to są na przykład wszystkie zabawki piszczące.

00:16:24

Tak niektóre wydają bardzo.

00:16:26

Głośne ostre dźwięki, one też przez większość kotów nie są dobrze tolerowane. Raczej bym ich.

00:16:31

Nie wprowadzała ze.

00:16:32

Względu na to.

00:16:33

Żeby nie dokładać dodatkowych negatywnych bodźców dźwiękowych.

00:16:36

I do tej samej.

00:16:37

Grupy zaliczają się takie głośne zabawki plastikowe z Dzwoneczkami czy jakimiś innymi elementami, takie kulki czy takie bębenki.

00:16:49

Kiedy poczuł się po ziemi, generują bardzo duży hałas.

00:16:54

Nie są zabawki, z którymi nasze koty czują się dobrze. Koty mają doskonały słuch, nie potrzebują tak głośnych bodźców, żeby zainteresować się zabawką.

00:17:03

Wręcz przeciwnie, tego typu zabawki odstraszają i powodują, że kot zaczyna sobie negatywnie kojarzyć cały element z nimi związany. Dlatego jeżeli chcemy wybierać zabawki dla potrzeb naszych zwierząt, to pamiętajmy o tym, że to.

00:17:20

Wyposażone w doskonałe zdolności łowieckie, mały, skuteczne drapieżniki z potrzebą gonienia chwytania.

00:17:29

I zabijania swoich ofiar.

00:17:31

I ten element jest w ich życiu naprawdę bardzo ważny i bardzo często pojawiający się w naturalnym.

00:17:41

Dlatego pamiętajmy też o urozmaicenia. Pamiętajmy o bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, żeby była pewna różnorodność, żeby nie było nudy, żeby zabawki pojawiały się i znikały, żeby były w kocim świecie elementem rotacyjnym i żebyśmy podczas sesji zabawowych przede wszystkim kładli nacisk na dobrostan i bezpieczeństwo naszego zwierzaka.

00:18:01

Mam nadzieję, że zawarte w tym cyklu informacje okazały się dla państwa interesujące i przydatne i na zakończenie życzę wam wielu wspaniałych wspólnych chwil zabawy z waszymi kotami. Do zobaczenia.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały