Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Drapaki - co preferują nasze koty?

Mgr inż. Katarzyna Olejnik
Co tydzień o kotach ODC. 5/14

W tym odcinku omówione zostały drapaki - rodzaje materiałów, z których są wykonane, ich prawidłowa lokalizacja oraz kocie preferencje w zakresie wyboru najlepszego drapaka.

Transkrypcja video Drapaki - co preferują nasze koty 

00:00:17 

Dzień dobry państwu. Witam bardzo serdecznie nazywam się Katarzyna Olejnik, Jestem magistrem inżynierem zoty. 

00:00:24 

Miki a dzisiaj w ramach cyklu co tydzień o kotach postaram się przedstawić Państwu garść informacji na temat drapaków dla kotów, które, jak mam nadzieję, okażą się przydatne przy wyborze tego akcesorium dla państwa pupila. 

00:00:39 

I tak mimo, że w dzisiejszych czasach, co ty jako gatunek uznawane są za udomowione, ll nie zatraciły one swoich pierwotnych instynktów ani złożonego behawior u. Jaki jest z nimi związane? Drapanie jest dla kota absolutnie naturalnym zachod. 

00:00:55 

Daniem, które służy do utrzymywania higieny pazurów poprzez usuwanie starszej lub częściowo uszkodzonej części wierzchniej pazura, nazywanej także pochwą rogową pazura fill, eksponując tym samym ostrzejsze zakończenia swoich pazurów. 

00:01:12 

Pozwala też rozciągnąć ciało, pozwala nawet oznaczyć teren przy pomocy przy pomocy tych gruczołów umiejscowionych w przestrzeni między up łóżkowej. 

00:01:23 

I tak, podobnie jak w przypadku śladów kału i moczu, oznaczenia powstały w wyniku drapania fill są sygnałem dla innych kotów, które informuje, że na danym terenie przebywa inny osobnik i okolica ta przez niego jest teraz odwiedzana regularnie kilka bądź nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. 

00:01:41 

Ta sama zasada dotyczy naszych kotów utrzymywanych mieszkaniach w domach, po prostu kotach, kotach domowych fill. Jeśli kot zaczyna drapać w określony obiekt, na przykład nasza ulubiona kanapa to nasz nowy fotel. 

00:01:55 

Zazwyczaj zostaje oznaczone niestety regularnie. 

00:01:58 

Często wpływ na wybór potencjalnego drapaka ma materiał, z którego dany obiekt jest wykonany zarówno pod kątem materiału, ale też jego orientacja w przestrzeni nie pozostaje kodu obojętna. Jeśli chodzi o materiały, ll powszechnie uznaje się, że najbardziej odpornym materiałem na koty. 

00:02:18 

Sl INA na ich preferencje tu drapania jest welur dlatego że ten grubszy splot, który może pomóc kotu usunąć tą pochwą rogową, o której mówiłam przed chwilą jest ukryty pod dosyć gęstą warstwą materiału i nie jest on tak dla kotów atrakcyjny, jak na przykład grubsze sploty, o które kot może się haczyć i może po prostu pomóc sobie tą pochwą rogową usunąć. 

00:02:42 

Jeśli mamy problem nasilonym drapaniem fill przez kota jakiegoś elementu naszego wystroju, może warto przyjrzeć się też tego temu, z czego ten mebel jest wykonany. 

00:02:56 

Może to jest coś, to nasz kot. Ewidentnie preferuję, do tego wrócę jeszcze za chwilę, ale może może mieć też wpływ na to samo ustawienie naszego me. 

00:03:05 

Dla mianowicie quot najchętniej drapie w przedmioty, które nie są w obrębie na przykład kuwety czy też miejski. To nie jest dla kota naturalne miejsce do zabawy, dlatego warto zachować odstęp minimum metra pomiędzy tymi 2 obszarami, tworząc taki trójkąt życia naszego. Co tak? W którym obszary poszczególne dziedziny jego życia, obszary, które to dziedziny definiują, nie nachodzą na siebie. 

00:03:29 

Jeżeli chodzi o koty wychodzące lub dziko żyjące, najczęściej wybierają one pionowe obiekty, tak jak na przykład pnie drzew okazjonalnie może pnia, które są jeszcze pokryte korą ostatecznie może być też wykorzystana mocno ubita gleba. 

00:03:46 

U nasze koty domowe mogą drapać zarówno w obiekty poziome, jak i pionowe. Często jednym z elementów naszego drapaka najczęściej podstawą lub może piętrem naszego drzewka jest wykonana z drewna lub jego komponentów, takich jak sklejka, płyty osb czy przeróżne komponenty drewniane. 

00:04:07 

Ale wykorzystywane komercyjnie ll pokryte są najczęściej linkom sizal ową, bądź też wykonane są z kartonu ll lub też odmiennymi odmiennymi materiałami. 

00:04:19 

I tak na przykład jakiś czas temu natknęłam się na polskim rynku na drapak wykonanej ze splotu hiacynta wodne z hiacynta wodnego, ale jest to niestety jeszcze dosyć duża innowacja i zdecydowanie nisza na rynku zdecydowaną większością dostępnych u drapaków są te, które są sizal owe. 

00:04:38 

I Kartonowa. 

00:04:41 

Na znaczenie terenu w postaci drapania fill wpływa wiele czynników. Aktywność tam występuje już po raz pierwszy nawet w około trzydzies tym 5 dniu życia. 

00:04:52 

Ll koty, którym usuwa lub też przycina się pazury ll, również przejawiają skłonności do drapania Fill i dotychczas nie dokopałam się i nie mael do końca badań, które potwierdzają genetyczną genetyczne dziedziczenie skłonności do. 

00:05:11 

Podrapania natomiast niewykluczone, że mniejsza aktywność w tym obszarze. 

00:05:15 

Może być dziedziczna. 

00:05:17 

Na Uniwersytecie w stanie indiana przeprowadzono badania, z których wynika, że przedstawiciele bardziej dzikich ras takich jak koty bengalskie uznawane są za bardziej aktywne w drapaniem. 

00:05:29 

Za nimi plasują się gotyckie jam Skie i abyśmy niskie natomiast mniejszą inicjatywę w oznaczaniu terytorium wykazują Persy Bezwłose, Sfinksy oraz Kornisz. 

00:05:40 

Wszystkie koty biorące udział w opisanym badaniu są kotami utrzymywanymi ll w warunkach domowych. Są to koty niewychodzące ll zachowanie, jakim jest drapanie ma dla kotów bardzo duże znaczenie i nie powinno być powodem do karcenia zwierzęcia. 

00:05:57 

Może ono wtedy ulec intensyfikacji, a nawet przerodzić się w bardziej uciążliwy proceder. Tak na przykład znaczenie moczem lub też jeszcze mocniejsze drapanie w niepożądany przez nas obiekty. 

00:06:10 

Według danych z lat 90. Ll drapanie w niepożądane przez właściciela sposób może przejawiać się nawet u od 15 do 42% populacji kotów domowych. Według danych z Centrum Neurobiologii i Behaviors Uniwersytetu Pennsylvania w Filadelfii problemy behawioralne również te zaliczające się do naturalnego behawior u tych zwierząt. Jak opisywane przeze mnie drapanie są główną przyczyną usypiania zwierząt i wynikającą z braku akceptacji. 

00:06:41 

Danych zachowań przez opiekuna. 

00:06:43 

Fill spadek komfortu życia właściciela czy też opiekuna fill spowodowane problemami wynikającymi ll z dużego natężenia aktywności zwierzęcia może prowadzić do zerwania więzi, opiekun, zwierzę oraz obopólnego stresu może skutkować oddanie zwierzęcia do schroniska lub nawet w skrajnych wypadkach eutanazję zwierzęcia. 

00:07:05 

Fill badania, jakie przeprowadziłam na potrzeby mojej pracy inżynierskiej, miały na celu ustalenie preferencji kotów różnych ras, dotyczących materiałów do materiałów używanych do produkcji drapaków fill, w tym karton sizal oraz drewno naturalne. W moim wypadku był to akurat wiąz. 

00:07:24 

A jako odniesienie do naturalnych warunków panujących na zewnątrz. 

00:07:28 

Fill każdy z drapaków wystawiony był na ekspozycje pojedynczo fill przez okres 7 dni. Fl opiekunowie określali czas spędzony na drapaniu oraz ogólne zainteresowanie fill każdym z wariantów. 

00:07:41 

Według danych uzyskanych na podstawie obserwacji właścicieli fil najchętniej użytkowanym materiałem okazały się być sizal, natomiast ty drewno naturalne wzbudzało wstępnie największe zainteresowanie wśród zwierząt, prawdopodobnie ze względu na zapach i innowacji. 

00:07:58 

W porównaniu do drapaków z jakimi Quote miały wcześniej do czynienia w Il no i właśnie to, z jakimi koty miały dragami wcześniej do czynienia wpływało bezpośrednio na interakcję z tym, a nie innym drapakiem w takim stopniu dlatego, że większość kotów, która brała udział w badaniu, miała wcześniej do czynienia z drapakiem silowym, w związku z czym przyzwyczajenie tych kotów do jednego materiału przejawiało się w dalszych badaniach. Dlatego dosyć istotne. 

00:08:27 

Elementem wyposażenia naszego kota jest właśnie dobra niemu takiego materiału, jaki sprawia mu przyjemność, ponieważ może okazać się, że zwierzę będzie chciało się tego materiału zwyczajnie trzymać. 

00:08:37 

F'ie naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie poszli natomiast zdecydowanie o kilka kroków dalej i w zeszłym roku pojawiła się publikacja ich badań. 

00:08:49 

Na 36 kotach domowych badania były przeprowadzone również pod kątem preferencji kotów względem materiałów używanych w drapak ach komercyjnych, ale też zarówno ll zarówno materiałach, jak i bodźcach, które mogłam to użytkowanie wzmacniać. Ekspozycja na każdy przedstawiony wariant podobnie trwała 7 dni i tak stoją. Czy kartonowy słupek był częściej wybierane od kartonu poziomego w kształcie litery s wśród dorosłych kotów? 

00:09:19 

Różnice były wysoko istotne w przypadku kastrowanych samców, ale nie szamil to ciekawe. 

00:09:26 

Spośród pionowych drapaków pokrytych linkom kartonem był też materiał tapicerski oraz materiału dywanowym fill. Najczęściej używane były również kartonowe i linowe, czyli czyli popularną nasze sizal owe a ze statystycznego punktu widzenia fill różnice były wysoko istotna. 

00:09:46 

Jest badaniach opisano też wpływ kocimiętki oraz silverline. 

00:09:52 

Mam na polskim rynku jako pałeczki ma tatami w formie pałeczek do gryzienia dla kotów bądź też zwykłego suszu. Ta, podobnie jak kocimiętka i zarówno jak i pierwszy, jak i 2 dodatek, zwiększał zarówno czas drapania, jak i jego częstotliwość. 

00:10:11 

Natomiast w innych badaniach tych samych film z tego samego Uniwersytetu skupiono się również na preferencjach wśród młodszych kotów, czyli takich, które nie osiągnęły jeszcze. 

00:10:22 

8 tygodnia życia. 

00:10:24 

Celem badań było ustalenie preferencji drapaka u młodszych zwierząt. 

00:10:29 

Uzyskanych danych wynika, że drapak kartonowy fill wybierane były znacząco częściej od konopnego i sizal owego fill i jeżeli chodzi o konopnej się za logo, mam tutaj oczywiście na myśli linkę, a nie całą formę drapaka wykonaną z tego materiału. 

00:10:45 

Znacząco częściej od konopnego i zerowego pod kątem linek LI były to słupki postawione w płaszczyźnie pionowej LI porównują, czy ten sam model drapaka zaprezentowane w płaszczyźnie pionowej i poziomej ll kocięta preferowały płaszczyznę poziomą, czyli taką, która leży bezpośrednio na podłożu najchętniej wybieranym wariantem okazał się być drapak kartonowy w kształcie litery SIW tych badaniach był on bezkonkurencyjny. Oprócz niego próbka z długim dywanowym włosiem również była dla kociąt. 

00:11:19 

Podobnie jak dłuższe drapaki kartonowe w prostokątnym kształcie, również położone pozycji wertykalnej. Ja Przepraszam horyzontalnej. 

00:11:28 

Sn fill pocięto z racji niedojrzałości płciowej ll nie tylko żyć tam nie wykazywały reakcji na używaną kocimiętkę, bądź też inne używane bodźce, czyli właśnie Silver rain lub też. 

00:11:41 

Fill jego służ i olej ll i wynika to z tego, że ll reakcja nie była fill. Wynika to z tego, że reakcja nie wystąpiła ze względu na niedojrzałość płciową u kociąt i co ciekawe, u kotów kastrowanych ta reakcja może wystąpić nadal, więc jeżeli co duży raz był dojrzały płciowo i reagował nam na kocimiętkę po kastracji i ta reakcja raczej nie za. 

00:12:07 

Za ll co jeżeli pro pro pojawia nam się problem Szkotem, który namolnie dorabia nam elementy naszego wystroju, które niekoniecznie które drapanie niekoniecznie jest nam na rękę. 

00:12:21 

Uważam, że powinniśmy nie karcić kota, tylko bardziej obserwować, sprawdzić w Czoko to najchętniej drapię, gdzie te przedmioty się znajdują i może idąc tym tropem powinniśmy mu zapewnić coś podobnego. I tak na przykład mój kot bardzo chętnie drapię. 

00:12:37 

Współcz dywanu, czyli w dość twarde materiały bardzo fajnie sprawdza mu się jako zamiennik tego materiału sizal. 

00:12:45 

Ll bardzo polecam też obserwacje tego, w jakiej płaszczyźnie nasze koty najbardziej lubią. Najbardziej odnajdują się podczas drapania. No i tak oczywiście drapak kartonowy w kształcie litery s używany przez małego kota, młode kocię kota norweskiego leśnego nie będzie dla niego o drapakiem odpowiednim. Kiedy kot osiągnie już dojrzałość, jest odłóż dosyć duże zwierzę i należy zapewnić mu odpowiednie. 

00:13:14 

Fill odpowiednie akcesorium do jego do jego rozmiarów i przede wszystkim do jego potrzeb. Podobnie jak w przypadku małych kociąt, nasze drapaki na słupku są odpowiednie i chcemy troszeczkę rozszerzyć z naszemu kotu możliwości. 

00:13:30 

Warto zadbać o to, żeby podstawę naszego drapaka była odpowiednie, stabilna. Jeżeli mamy dosyć dużego lub ciężkiego kota, albo bardzo aktywnego, który chętnie skaplam z kąta w kąt, warto zainteresować się. 

00:13:44 

Drapakiem o szerszej podstawie, czyli takim, który nie będzie musieli bał i też nie będzie dla niego potencjalnie niebezpieczny. 

00:13:52 

Fill, jeśli chodzi o fill, jeśli chodzi o samą drapanie kotów hmm niepożądane miejsca w i L. Myślę, że warto zainteresować się również tak, jak wspomniałam wcześniej tym, gdzie nasz tam, gdzie dany drapak stoi i może ewentualnie zapewnić kotu miejsce dla niego troszeczkę bardziej rozrywkowe, z lepszym widokiem, na przykład przy oknie, kiedy samo używanie drapaka wiąże się również faktem. 

00:14:20 

Na przykład wyglądania przez okno, co powoduje jednocześnie, że kot chętniej korzysta z danego miejsca. No i oczywiście przez to zwiększa prawdopodobieństwo użycia na drapaka w pożądanym przez nas celu. 

00:14:33 

Dlatego bardzo serdecznie zachęcam do obserwowania swoich zwierząt, do obserwowania tego, gdzie akcesoria są ułożone, w jakim nasze akcesoria są w stanie dlatego, że warto też wymienić, kiedy są zużyte. 

00:14:46 

Ll oczywiście apropo fill zużycia naszych akcesoriów dosyć istotnym punktem jest właśnie znaczenie terenu przez naszego kota. Warto wziąć pod uwagę to na przykład podczas przeprowadzki bądź też stałej zmiany miejsca. 

00:15:03 

Jakie jakie kot będzie użytkował w mieszkaniu, na przykład przeniesienie wszystkich kocich akcesoriów z pokoju do pokoju, dlatego, że drapak, jak już wspomniałam, jest też miejscem, w którym, co to znaczy swój teren i dla kotów, które wykazują duże reakcje stresowe na tego typu zmiany. Zabranie ze sobą starego drapaka do nowego mieszkania. 

00:15:23 

Jest też gestem w kierunku ukłonem w kierunku naszego kota. Jest to jest to dla niego akcesorium, które daje mu pewnego rodzaju komfort, co też dla niego może być istotne właśnie w przypadku sytuacji stresowych. 

00:15:37 

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie informacje w jakikolwiek sposób przyczynią się do tego, że Drapaki państwa fill kotów zostaną bardziej użytkowane. Mam nadzieję, że koty po dzisiejszym odcinku będą bardziej zadowolone. 

00:15:54 

Bardzo serdecznie zachęcam zarówno do obserwacji kotów, jak i eksploracji polskiego rynku, dlatego, że możliwości jest naprawdę sporo. 

00:16:01 

W razie w razie pytań bardzo serdecznie zapraszam również do kontaktu i dziękuję serdecznie za uwagę przy dzisiejszym odcinku pozdrawiam bardzo serdecznie i do zobaczenia. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały