Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Postępowanie dietetyczne w nieswoistym zapaleniu jelit

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Dieta w chorobach ODC. 6/4

Wsakazania odnośnie postępowania dietetycznego w przypadku nieswoistego zapalenia jelit.

Leczenie łagodnego IBD zarówno u psów, jak i u kotów można rozpocząć od wprowadzenia diety eliminacyjnej (równolegle z antybiotykoterapią oraz leczeniem wprowadzonym przez lekarza weterynarii), najlepiej z nowym źródłem białka albo z białkiem, które nie było często stosowane w diecie zwierzęcia (ewentualnie z białkiem hydrolizowanym). Od opiekuna chorego zwierzęcia należy zebrać dokładny wywiad dotyczący dotychczasowego żywienia pupila. Pomoże to wykluczyć ewentualne błędy żywieniowe oraz wytypować rodzaje białek, z którymi zwierzę wcześniej nie miało styczności (jak pokazuje doświadczenie, jest z tym coraz trudniej, ponieważ opiekunowie chcą dbać o swojego pupila i rozpuszczają go dużą ilością różnorodnych produktów).

W przypadku gdy okaże się, że choroba, która miała być IBD, jest „tylko” nietolerancją albo alergią pokarmową, a wyleczenie jest możliwe poprzez samą dietę eliminacyjną, istotna jest kwestia akceptacji nowego pokarmu przez zwierzę. Nie wolno zwierząt głodzić, aby zmusić je do jedzenia, szczególnie że przy IBD apetyt jest zazwyczaj zmienny, co wpływa negatywnie na stan zwierzęcia. W początkowym okresie zmiany diety w przypadku braku akceptacji nowego pokarmu można zalecić stopniowe mieszanie karmy obecnej z karmą docelową, aż do uzyskania całkowitej akceptacji nowego typu pożywienia.

Na rynku są obecnie dostępne komercyjne karmy monoproteinowe tylko z jednym rodzajem białka zwierzęcego i bez zbędnych dodatków, które mogą dodatkowo drażnić jelita. Istotne są również dodatki technologiczne – różnego rodzaju zagęstniki stosowane w karmach mokrych, zarówno psich, jak i kocich. Zdarza się, że to one odpowiadają za negatywne reakcje organizmu. W przypadku takiego podejrzenia lepiej sprawdzi się dieta przygotowywana przez opiekuna w domu zgodnie z wytycznymi zoodietetyka.

Jeśli opiekun zwierzęcia wyraża wolę żywienia dietą BARF bądź jej gotowanym odpowiednikiem, to jest to jeden z dobrych wyborów dietetycznych przy IBD. Wymaga jednak sporo wiedzy, aby taki pacjent był prowadzony w sposób efektywny, dlatego też warto uzyskać pomoc dietetyka mającego doświadczenie w tym zakresie. Przy diecie BARF najlepiej rozpocząć od białka, z którym kot bądź pies nie miał wcześniej styczności – często jest to królik bądź wieprzowina. Należy dokładnie kontrolować podaż tłuszczu, gdyż ten podany w nadmiarze może dać efe...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały