Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Wybór żwirku

Blanka Majewska
Kocia kuweta ODC. 3/8

W filmie autorka omawia wady i zalety żwirków oraz podpowiada jak dopasować konkretny rodzaj żwirku do potrzeb naszego kota.

Transkrypcja video Wybór żwirku

00:00:17

Jeśli jestes opiekunem kota, który bardzo długo szukała odpowiedniego żwirku, prawdopodobnie w temacie podłoża kultowego mógłbyś napisać do.

00:00:28

Doktorat w tym odcinku cyklu poświęconego profilaktyce problemów kultowych powiemy sobie o różnych typach żwirków, ich właściwościach. Następnie przedstawię swoje obserwacje na temat żwirków, które chętnie są wybierane przez koty. I tak.

00:00:48

Takich, które nie są EE żwirkiem pierwszego wyboru, zaczniemy od typów żwirku ze względu na materiał, z jakiego są one wyprodukowane. Mamy 3 takie główne rodzaje żwirki roślinne, żwirki, bentonit owe oraz żwirki silikatowe. Potocznie zwana żwirka mi silikonowymi.

00:01:17

Zacznijmy od żwirków roślinnych. Są one wykonane z włókien roślinnych, najczęściej w sklepach możemy spotkać się, że żwirka mi drewnianymi oraz kukurydzianymi.

00:01:31

Jednak na rynku pojawiają się też takie nowości jak żwirki roślinne wykonane ze skorupek orzechów włoskich czy pszenicy. Żwirki roślinne mają to do siebie, że dobrze pochłaniają.

00:01:47

Zapachy. Część z nich jest również zapachowa.

00:01:51

I są biodegradowalne, wielu opiekunów wrzuca je do toalety i w ten sposób je utylizuje. Natomiast warto wspomnieć, że zgodnie z polskim prawem z ustawy z 2001 roku o zbior o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

00:02:14

Żaden żwirek, również taki wykonany z włókna rozdrobnionego roślinnego, nie powinien być wyrzucany bezpośrednio do toalety, ponieważ może to powodować zatory w kanalizacji.

00:02:32

Żwirki roślinne mają różne stopień pylenia oraz roznoszenia się. Ze względu na to, że część z nich jest bardzo lekka, może to powodować.

00:02:45

Że EE ten stopień roznoszenia się będzie?

00:02:49

Przejdźmy dalej do żwirków bentonit owych wykonane są ze skały osadowej tak zwanego bentonitu.

00:02:59

Mają strukturę, która jest zbliżona do piasku, w związku z czym EE koty chętnie w nich kopią. Są również łatwo dostępne, nie powinny być oferowane. Co tam z tendencją do jedzenia żwirku, ponieważ może to powodować zatory, niedrożność przewodu pokarmowego.

00:03:23

Następne w kolejności są żwirki silikatowe bywają również nazywane Żwirka mi silikonowymi są wykonane z żelu krzemionkowe go, który znany jest z tego, że bardzo dobrze pochłania zapachy, więc na przykład, jeśli zdarzyłoby się, że miałbyś zalany telefon, właśnie taki żel krzemionkowy bardzo dobrze.

00:03:54

Jak wysusza różnego rodzaju przedmioty?

00:03:58

Dodatkową właściwością, oprócz bardzo dobrego pochłaniania zapachów jest to, że żwirek silikatowy i jest bardzo lekki i dosyć tani w produkcji takie właściwości, któremu zawsze są dla kotów wygodne. L to chociażby taki nieprzyjemne, szeleszczący odgłos.

00:04:27

Część kotów, która jest bardziej lękliwa, może fill wzbudzić w sobie. Z tego powodu awersję mamy rok.

00:04:36

Również EE różną strukturę i jedna żwirki al jednych producentów są mają mniejsze grudki, inne większe i te są takimi dużymi kryształkami mogą drażnić kocie łapki żwirki. Dzielimy również ze względu na stopień z bryle nia. Mamy żwirki zbryla jące oraz nie zbrylający.

00:05:04

Żwirki z bru lion C działają w ten sposób, że pod wpływem cieczy w kuwecie tworzyć tworzą się grudki, które każdorazowo przy każdym czyszczeniu opiekun wyrzuca, w związku z czym mocz jest każdorazowo usuwany sku.

00:05:24

Watę żwirki nie zbryla jące są bardzo chłonne i chłoną ciecz, jednak nie usuwa się ich każdorazowo przy czyszczeniu kuwety.

00:05:38

To mówią o tym producenci, że to jest taka zaleta i opiekun usuwa w nich każdorazowo wyłącznie kał natomiast sam żwirek usuwany jest całościowo co jakiś czas.

00:05:55

I ostatni podział, jaki chciałabym przedstawić, to są żwirki bezzapachowe oraz żwirki zapachowe. Jeśli podejrzewamy, że nasz kot jest dosyć wybredne, jeśli chodzi o dobór żwirku, skłaniałabym się raczej ku żwirko WI bezzapachowa. No pamiętajmy o tym, że koty mają znacznie bardziej wyczulony zmysł węchu.

00:06:20

Posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych, podczas gdy ludzie mają ich pień około 5 milionów. Dlatego taki intensywny zapach żwirku może być dla kota uciążliwy.

00:06:35

Powiem teraz o takich swoich spostrzeżeniach, w związku z czym w związku z tym, jakie żwirki chętnie koty wybierają, a.

00:06:45

Jakie nie są żwirka mi pierwszego wyboru?

00:06:50

Takie żwirki, które cieszą się największą popularnością są to żwirki bentonitowy.

00:06:58

Albo żwirki roślinne z bru lion CZ takimi drobnymi kulkami, tak zwanym kruszonym również żwirki, które są bezzapachowe i ll żwirki zbryla jące się przez to możemy każdorazowo usunąć moc. Natomiast żwirki, które nie są w i m nie, należą do takiego pierwszego wyboru. To grube żwirki.

00:07:29

Które u części kotów mogą powodować podrażnienie łapek. Dodatkowo żwirki drewniane, grube te LED owe, które również w ten sam sposób działają i żwirki zapachowe.

00:07:47

Jeśli ten zapach jest zbyt intensywny, może to być dla kota przytłaczające i takie żwirki mnie zbryla jące się zawsze jest to związane ze specyfiką danego produktu.

00:08:00

Ale z moich obserwacji wynika, że też wirki, które się nie zbryla ją, opiekunowie rzadziej.

00:08:09

Jednak ten ta kuwety czyszczą i na sam koniec jeszcze kilka takich uwag w związku z ze żwirka mi. Po pierwsze pamiętajmy o tym, że dobór żwirku jest decyzją kota po 2.

00:08:27

Jeśli decydujemy się na to, żeby spróbować zmienić, co to już żwirek, róbmy to stopniowo, żeby uniknąć problemów powrotowych.

00:08:39

I taka 3 dobra dla opiekunów. Informacja jest taka, że za pomocą E różnych gadżet.

00:08:46

Otóż LI takich akcesoriów, które ułatwiają opiekunom życie możemy poradzić sobie z nadmiarem żwirku na naszej podłodze. Dziękuję bardzo.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały