Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Sekwencja wydalania w naturze

Blanka Majewska
Kocia kuweta ODC. 1/8

Autorka omawia sekwencję wydalania kota w naturze. Tłumaczy etapy procesu i zwraca uwagę na czynniki szczególnie istotne dla kota.

Transkrypcja video Sekwencja wydalania w naturze

00:00:18

Pan kot załatwia się poza kuwetą. Był złośliwy. Ile razy spotkałeś się właśnie z takim stwierdzeniem z ust opiekuna? Ja przyznam, że zdecydowanie zbyt wiele.

00:00:30

Dlatego postanowiłam, że czas rozprawić się z tym szkodliwym mitem. Witam cię bardzo serdecznie. Ja nazywam się blanka majewska na codzień wspieram kocich opiekunów w rozwiązywaniu codziennych problemów.

00:00:46

Od 2 lat zawodowo pracuje z kotami, pierwotnie jako cat sitter, czyli profesjonalny opiekun kota na czas wyjazdu, obecnie również jako koci behawiorysta. Zapraszam Cię bardzo serdecznie do nowego cyklu.

00:01:01

Które dotyczy profilaktyki, problemów, kuwety.

00:01:05

Wu 8 najbliższych odcinkach zastanowimy się, jak zaaranżować strefę kuwet ową, żeby była ona bezpieczna, komfortowa, wygodna dla kota, żeby chętnie się w niej pojawiał.

00:01:20

Jeszcze powiedzmy sobie o tym, że ważne jest to, żeby mieć świadomość, że właśnie takie zaaranżowanie przestrzeni kuwet owej na potrzeby kota sprawia, że.

00:01:35

Fl minimalizujemy ryzyko wystąpienia pewnych problemów behawioralnych. Dlaczego? Bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

00:01:45

Zaczniemy od procesu wydalania, sporo mówi się o oddawaniu kału oraz moczu. Poza kuwetą jest to taki palący problem dla wielu opiekunów.

00:01:58

Chcemy go jak najszybciej wyeliminować i to o czym też należy wspomnieć. To jest to, że właśnie nieprawidłowa u nas ja oraz defekacja są przyczynami, dla których opiekunowie są sfrustrowani. Część z nich decyduje się na.

00:02:17

Oddanie porzucenie zwierzęcia.

00:02:20

Natomiast to znaczy my się skupimy. To jest taka kwestia podstawowa, czyli to w jaki sposób wygląda proces wydalania układowy.

00:02:31

W naturze takim słowem kluczem. To jest wybór zarówno koty dzikie, jak i Quot wolnożyjące samodzielnie wybierają miejsca, w którym oddadzą kał bądź mocz.

00:02:46

I w tym.

00:02:47

Miejscu należy wspomnieć o tym, że kot domowe tak naprawdę nie są do końca udomowione. Pochodzą od Żbika Lubińskiego zamieszkującego tereny Afryki. Jest on takim samotnym łowcom i w naszych domach są dopiero od kilkudziesięciu lat.

00:03:09

To zdecydowanie za mało, żeby wyzbyć się takich swoich pierwotnych instynktów. Im właśnie te pierwotne instynkty często sprawiają, że kot podejmuje taką, a nie inną decyzję. To tyczy się również takiej strefy życia, jak wydał.

00:03:31

Danie fill nawet w momencie, kiedy mamy my łuczka domowego nie wychodzącego rasowego. Ta zasada również tyczy się właśnie naszego kota i dla komfortu wszystkich domowników warto mieć na uwadze, że kot do oddawania kału i moczu nigdy nie wybiera miejsce przypadkowych.

00:03:58

Wydalanie to czynność fizjologiczna, podczas której zwierzę narażone jest na niespodziewany atak. I właśnie dlatego wybiera takie miejsca, które uzna za bezpieczne kojarzą mu się one właśnie z bezpieczeństwem, ze spokojem oraz taką intymnością.

00:04:18

I w tym momencie możemy się zastanowić, co może być przyczyną takiego niepokoju. Fill takiego lęku u drapieżnika, jak się okazuje na niego w naturze również czekają całkiem spore i realne niebezpieczeństwa, a są nimi po pierwsze silniejszy Drapieżnik, a po 2 konkurent, które może chcieć zagarnąć terytorium, na którym przebywa nasz kot.

00:04:49

I właśnie dlatego elgot wybierają takie przestrzenie otwarte dają im one po pierwsze więcej jak jedną drogę ucieczki, a po 2 również poczucie kontroli, ponieważ wypadku, gdyby nagle na Horyzoncie pojawił się jakiś int.

00:05:10

To jest zwierzę, jest w stanie go faktycznie namierzyć i kolejną rzeczą, na jaką kod wy naturze ma wpływ jest to wybór podłoża.

00:05:23

Jeśli z jakiś względów nie odpowiada modalne podłoże, może on zmienić miejsce i wybrać takie, które na przykład jest wygodniejsze dla jego łapek bądź bardziej odpowiada mu zapach.

00:05:39

Sn tak jak sobie już powiedzieliśmy. Żbik Nowiński zamieszkuje półpustynne, pagórkowate oraz trawiaste tereny Afryki Bliskiego Wschodu oraz Półwyspu Arabskiego. W związku z tym załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na sypkim podłożu i jest nim piasek.

00:06:05

Musimy wiedzieć, że wydalanie nie jest taką chaotyczną czynnością, a stanowi sekwencje następujących po sobie zachowań. W pierwszym kroku quot, wybiera miejsce. Następnie fill węszy w tym miejscu w 3 kroku. Wykopuje to.

00:06:29

Kołek następnie skłóca z ogonem, który jest ułożony niemalże poziomo do podłoża, odwraca się po wypróżnieniu, zakopuje swoje odchody, ponownie wesz i następnie oddala się z miejsca.

00:06:51

I jeszcze warto wspomnieć o tym, że u niektórych kotów pewno te elementy nie występują, jak na przykład to.

00:07:00

Że część kotów nie zakopuje odchody.

00:07:04

Mało tego, naukowcy podczas jednego z badań to zdecydowali się na takie bardziej szczegółowe. No takim bardziej szczegółowy opis ll wydalania i okazuje się, że znaleźli aż 39 takich mikro zachowań i jakie towarzyszą, co tu właśnie podczas tej czynności przejdziemy teraz do takiej kwestii, która jest przez wielu opiekunów?

00:07:36

Nacodzień pomiana.

00:07:38

Jeśli właśnie nie ma problemu swirze strefą kuwet ową, a mianowicie to jak często powinien wypróżniać się zdrowe dorosły kot, zdrowy dorosły kot oddały mocz około 2 do 4 razy w ciągu dnia.

00:07:56

Natomiast kał zazwyczaj raz dziennie, chociaż uzależniony jest też to od diety, jaką spożywa, więc jeśli zauważymy, że nasz kot.

00:08:08

Nagle oddaje mocz 6 7 razy dziennie.

00:08:12

Podczas wypróżniania jest spięty, w lokalizuje długo kału bądź mocz. Mają taką konsystencję, która odbiega od dotychczasowej. Na przykład zobaczymy krew.

00:08:25

Jest to oznaka, że należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Pamiętajmy o tym, że kot ukrywają objawy choroby i im szybciej opiekun zareaguje, tym szybciej możemy pomóc naszemu.

00:08:44

To Wszystko w następnym odcinku pogadamy sobie o kuwecie o właściwościach kuwety. Jak wybrać wygodną, bezpieczną dla kota taką, z której chętnie będzie korzystał? Dziękuję.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały