Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Kot w domu i co dalej?

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
House of Cat ODC. 6/8

Jak zachowywać się kiedy kot już trafi do naszego domu? Jakie warunku mu zapewnić, aby poczuł się bezpiecznie i komfortowo? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w drugim odcinku z serii.

 

Transkrypcja Kot w domu i co dalej? 

00:00:17 

W momencie, w którym do naszego domu trafia nowe zwierzę, powinniśmy w pierwszym momencie zapewnić mu możliwie dużo ciszy i spokoju. 

00:00:26 

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu osobnego pomieszczenia, w którym początkowo gromadzimy wszystkie kocie zasoby. Wyznaczamy zatem jeden pokój, najlepiej taki, który nie jest jakoś intensywnie, regularnie użytkowane i tam w pierwszym momencie ustawiamy kocią kuwete, miski drapak, kryjówkę, w której zwierzak może się schronić. Jednocześnie dbamy o to, żeby zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których kot mógłby utknąć. 

00:00:56 

Zatem sprawdzamy, czy nie ma jakiejś dziury za kanapą albo szpary za mądrość. 

00:01:00 

Fanką, gdzie kot mógłbyś się wcisnąć, a potem miałby problemy z wyjściem i do tak przygotowanego pomieszczenia wnosimy nowego domownika. 

00:01:10 

Dlaczego w ten sposób? Bo mała przestrzeń, w której kot może swobodnie eksplorować, jest dużo łatwiejsza do zapoznania się dla zwierzaka, który początkowo będzie obarczony stresem. 

00:01:23 

Pamiętajmy, że każda zmiana w kocim życiu to bodziec stresowy i stres nie może być na tyle silny, żeby przez dłuższy czas. 

00:01:32 

Uniemożliwiał kotu zapoznanie się zarówno z nowym miejscem, jak i z warunkami. 

00:01:37 

Bardzo ważne jest też właściwe dobieranie naszej interakcji z nowym kocim domownikiem. Nasza interakcja powinna być stopniowa, delikatna. Nie możemy kota do niczego zmuszać. 

00:01:48 

Zawsze bardzo smutne są dla mnie historie o zwierzakach, które wracają z adopcji po 2 3 dniach dlatego, że opiekunowie są zawiedzeni tym, że kot nie chce się do nich przytulać. 

00:02:00 

Nie chce się z nimi bawić drapie bądź wyrywa się przy. 

00:02:03 

Próbie brania na ręce syczy. 

00:02:05 

Prycha spod kanapie i poprostu się. 

00:02:08 

Nie dając zwierzęciu czasu na aklimatyzację potęguje my jego stres. Pamiętajmy, że u kotów bardzo ważna jest zasada tak zwanego samodecydowania o sobie, czyli kot powinien móc zdecydować, czy chce do nas wyjść, czy chce z nami spędzać czas, czy chce wchodzić w interakcje. To on daje sygnał. Czy jest na to gotowe? 

00:02:33 

Bardzo ważne są jego wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie. Kot, który dobrze żył z ludźmi, który wcześniej był wychowywany w domu, w którym albo są też inne zwierzęta, albo i nie, ale gdzie był już kontakt z człowiekiem, będzie się generalnie aklimatyzować łatwiej koty, które nie miały żadnej styczności z ludźmi, mogą mieć bardzo duże problemy w aklimatyzacji, które czasami wręcz są nie do pokonania. 

00:02:59 

U kota kluczową rolę odgrywa bowiem tak zwany okres pierwotnej socjalizacji, czyli pierwszy mniej więcej 12 tygodni życia, kiedy to kot poznaje świat i rządzące nim zasady. 

00:03:10 

Jeśli w tamtym okresie nie miał styczności z człowiekiem, to będzie odbierał prawdopodobnie nasze ludzkie towarzystwo jako formę zagrożenia. 

00:03:21 

Przekonanie się o tym, że nie jesteśmy dla niego zagrożeniem i że może w naszym towarzystwie czuć się swobodnie, potrafi zajmować długie miesiące, jeśli nie lata. 

00:03:31 

Dlatego generalnie bardziej wskazana jest adopcja czy przyjmowanie pod swój dach właśnie kotów socjalizowane Hbo jest to zdecydowanie mniejszy stres zarówno dla nich, jak i dla opieki. 

00:03:43 

Kuna jeśli zdarza się tak, że musimy zaopiekować się kotem, który do tej pory nie miał styczności z człowiekiem, ten azyl, który dla niego tworzymy. 

00:03:53 

Jest tym ważniejsze, czasami wręcz zdarza się tak, że elementem tego azylu staje się duża klatka kennel owa, której umieszczamy wszystkie kocie zasoby i zaczynamy od umieszczenia kota właśnie w takiej klatce. 

00:04:06 

Klatka absolutnie nie jest więzieniem, nie jest formą żadnego ukarania zwierzęcia, tylko właśnie sposobem na zbudowanie bezpiecznego otoczenia. Kot, który funkcjonuje na początku w takiej klatce, czuje się bardziej bezpiecznie i też ma większą swobodę, pomimo tego, że jest. 

00:04:26 

Klienty w. 

00:04:27 

Podejmowaniu takich prostych decyzji typu czy leżę w lewej części klatki, czy w prawej czy chce zjeść czy nie. 

00:04:34 

Czy idę do kuwety do klatki? Nikt nie może wchodzić do klatki, nie należy wkładać rąk w klatce. Należy manewrować na przykład zasobami. Wtedy w miarę możliwości, kiedy kota w niej nie ma. Jeśli jesteśmy już na etapie wypuść. 

00:04:47 

Mieszkania albo też w klatce musi być przestrzeń, w której kot może się schronić. Na przykład transporter bez kratki albo dostosowany karton. 

00:04:56 

Jeśli kot chowa się na przykład do transportera w naszej obecności, wtedy możemy swobodnie wyczyścić kuwetę, zmienić wodę, nałożyć jedzenie, ale absolutnie nie wyciągamy rąk do kota, dopóki on sam do nas nie przyjdzie. 

00:05:08 

Ta sama zasada dotyczy przebywania Scott em w całym pomieszczeniu, czyli jeżeli kot nie wita nas od progu i nie jest od razu zainteresowany kontaktem, to nie wyciągamy go na siłę spod kanapy. 

00:05:21 

Nie staramy się do niego wkładać rąk, jeśli siedzi gdzieś na przykład schowany w kącie, tylko po prostu spokojnie siadamy sobie w 2 części pokoju i możemy na przykład poczytać książkę, popisać coś na komputerze, pooglądać sobie film na słuchawkach też unikamy wtedy głośnych dźwięków. 

00:05:37 

Nie jest też wskazany na przykład rozmawianie przez telefon yy z kimś przez dłuższy czas w pokoju, w którym przebywa taki kot, ponieważ głośne dźwięki związany z na przykład z taką emocjonującą rozmową telefoniczną mogą być też dla kota trudny do odczytania i do zrozumienia, raczej staramy się przebywać z kotem w ciszy, ewentualnie w towarzystwie jakiejś łagodnej muzyki. 

00:05:57 

Przypominam w tym miejscu, że mamy coś takiego jak muzyka relaksacyjna dla kotów, która również jeżeli będzie na przykład odtwarzana z laptopa, może delikatnie nam łagodzić. 

00:06:08 

Takie Stany napięcia u Zwierza. 

00:06:10 

To w jaki sposób podejdziemy do kota w pierwszych dniach naszej relacji będzie bardzo mocno wpływało na to, jak kot będzie nas postrzegał później, jeśli będziemy spokojni. 

00:06:21 

Łagodni przewidywalni kotu łatwiej będzie nawiązać z nami kontakt, jeśli będziemy się zachowywać nerwowo, gwałtownie wydawać głośne dźwięki. No to też jego poziom zaufania do nas będzie mniejszy. 

00:06:34 

Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy chcemy zapoznać kota z dziećmi, ponieważ dzieci często bardzo euforycznie reagują na zwierzaka i wkładają w to bardzo dużo emocji. 

00:06:44 

Tymczasem kot, który nie miał wcześniej styczności z dziećmi, może się po prostu przestraszyć i z tego powodu kontakt z dzieckiem w domu będzie dla niego trudniejszy. Kiedy zaczynamy pokazywać go tu dalszą część? 

00:06:58 

W domu wtedy, kiedy kot sam da nam sygnał, że jest na to gotów, czyli dopóki kot wyraźnie nie sygnalizuje. 

00:07:06 

Słuchaj, chcę wyjść z tego pomieszczenia. Raczej nie staramy się, co zabierać na zewnątrz, natomiast jeżeli kot zaczyna miałczeć pod drzwiami, drapać w te drzwi, skakać w kierunku klamki, próbuje wybiegać z pomieszczenia. 

00:07:18 

Kiedy my przechodzimy przez drzwi, jest to dla nas taka informacja, że Aha, dobrze poczuł się już na tyle bezpiecznie, że można mu pokazać kolejne fragmenty te. 

00:07:27 

Pretorium jak to robimy najlepiej? 

00:07:30 

Puścili go do następnego pomieszczenia, ale jeszcze nie dawać mu dostępu do wszystkiego, czyli jeśli na przykład jego pokój wychodzi na korytarz, z którego są dalsze drzwi do dalszych pomieszczeń początkowo można zamknąć większość tych drzwi i dać mu do wyboru na początek tylko jedno pomieszczenie plus korytarz. 

00:07:48 

Pamiętajmy, żeby drzwi do kociego pokoju zawsze zostawały otwarte, bo pokój jest dla niego azylem. Jeżeli na tej nowej przestrzeni wydarzy się cokolwiek stresującego bądź jakiegoś problematycznego. 

00:08:01 

Kot powinien móc uciec do siebie. 

00:08:04 

Bo tam czuje się bezpiecznie. 

00:08:06 

Dlatego właśnie takie azylowe przestrzenie są bardzo ważne. Jeżeli nasz kot podejmie eksplorację dalszych pomieszczeń, możemy mu po kawałku pokazywać dom aż do etapu, w którym będzie miał dostęp do całości przestrzeni. Pamiętajmy też, że koty mają coś takiego w swojej psychice, jak chęć sprawdzania dostępności za. 

00:08:29 

Sobą. Jeśli zatem pokażemy mu jakieś pomieszczenie, potem nie zamkniemy o tym znowu pokażemy i znowu zamkniemy. To kot nie będzie wiedział, czy to pomieszczenie jest dostępne, czy nie jest, czy ono tam w ogóle było, czy nie może się nim dużo bardziej interesować niż w przypadku, gdybyśmy zupełnie mu tego pomieszczenia nie pokazywali. 

00:08:49 

Jeśli zatem jest jakiś fragment domu, w którym nie chcecie, żeby wasz kot przebywał, to starajcie się po prostu w ogóle go tam nie zapraszać. Wtedy on nie będzie odczuwał dyskomfortu z powodu tego, że w danym momencie. 

00:09:02 

Nie może się tam dostać? 

00:09:04 

Ponieważ przeprowadzka do nowego domu i przyjęcie zwierzaka pod swój dach, to dość stresujące przeżycie. Tak naprawdę dla wszystkich stron możemy wspomagać ten proces, wprowadzając łagodne środki redukujące stres i napięcie takim najczęstszym preparatem, z którego się korzysta, są preparaty w postaci dyfuzorów finalnych do kontaktu. 

00:09:26 

Albo mamy tam preparaty feromon owe najczęściej w takiej sytuacji bazujące na frakcji w ramon uwf 3, czyli Feromonów policzkowych, które są przez koty wykorzystywane do oznaczania przestrzeni. 

00:09:40 

Zatem wprowadzamy chemiczny odpowiednik feromonów, którym kot oznaczałby całe swoje terytorium poprzez ociera mi się policzkami o różne przedmioty. Tyle tylko, że robimy to jakby za niego te feromony ułatwiają aklimatyzację. 

00:09:56 

Natomiast należy pamiętać 

00:09:58 

Że mają też swoją wydajność, jeśli chodzi o przestrzeń, w których je wykorzystujemy. Najczęściej jeden dyfuzor wystarcza na około 60 m² pomieszczenia, a skuteczność takiej terapii feromon owej będzie słabsza. Jeżeli w tym czasie będziemy na przykład intensywnie wietrzyć w domu. Jeśli więc chcemy się na to zdecydować, raczej wtedy zamykamy okna i po prostu pozwalamy preparatom działać 2 formą takich preparatów są preparaty bardziej ziołowe, które również wpływają na koty wyciszająco i uspokajająco. 

00:10:29 

Też możemy z nich korzystać w takiej właśnie dyfuzor owej posta. 

00:10:34 

Będą one przez koty wdychane bez konieczności podawania czegoś czy dopiska czy z jedzeniem, czy w jakiś inny sposób wprowadzania do organizmu, jeśli chodzi o preparaty, które mają nam zadziałać poprzez przewód pokarmowy, to tutaj mamy generalnie 2 grupy. 

00:10:49 

Mamy preparaty tryptofan owe i takie, w których skład wchodzi waleriana i one raczej mają kota odstresowywać, ale również te z walerian ą trochę o śmierć. 

00:11:00 

Czyli jest to. 

00:11:01 

Takie działanie bardziej popychając E troszeczkę kota do eksploracji. Uwaga, nie używamy absolutnie waleriany u kotów, które mają jakiekolwiek tendencje do zachowań agresywnych, bo walerianę może je nasilać. 

00:11:13 

Natomiast 2 grupą są preparaty bazujące na Alpha kazo za opinie, czyli nap w tydzien mleka, którys koleją na działanie Przeciwlękowe i uspokajające. 

00:11:23 

Więc jeśli mamy kota silnik przestraszonego, to raczej suplementacja w kierunku alfa kazu za pilny będzie dla niego lepsza. 

00:11:30 

Ponieważ dzięki temu on łatwiej przejdzie pewne bariery strachu w swojej głowie właściwie lęku w swojej głowie. 

00:11:39 

Być może szybciej się zaaklimatyzuje. Można też korzystać z takiego łagodnego środka uspokajającego i powiedzmy sprzyjającego dobremu samopoczuciu w postaci roztworu olejku lawendowego, rozpuszczonego w wodzie, czyli bierzemy 2 3 krople olejku lawendowego takiego naturalnego, najlepiej z apteki Rozpuszczamy mniej więcej w pół litrowym pojemniku z wodą i taką fill takim roztworem możemy spryskać pomieszczenia, w których kod się znajduje. 

00:12:10 

Możemy też spryskać tym jego Olegowi, jego drapak, miejsca, w których lubi przedm. 

00:12:15 

Dodać i dzięki temu spowodujemy, że on po prostu będzie się czuł tam swobodniej. Dla landa jest dla kotów bezpieczna w niskich stężeniach i więc można jak najbardziej takiego roztworu używać bez groźby zatrucia zwierzaka. 

00:12:30 

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, jeśli chodzi o zabezpieczanie i przygotowywanie takiej przestrzeni już większej pod naszego nowego domownika. 

00:12:38 

Jest zabezpieczenie okien i balkonów, czyli koniecznie pamiętajmy, żeby zadbać o to, aby w domu były zainstalowane siatki bądź przynajmniej kratki na uchylne okna uchylne okno potrafi być straszną pułapką dla kota, a jeżeli zwierzę się w klina, jest taką przestrzeń w postaci zawężając ej się szpary, to często obrażenia wewnętrzne, do których dochodzi, są tak głębokie, że jedyne co można zrobić, to tylko poddać pacjenta. Eutanazję także pamiętajmy o tym, żeby zabezpieczyć okna. 

00:13:09 

Jeżeli chcemy, aby nasz kot korzystał również z otwartego, w pełni okna, zakładajmy siatki na całą przestrzeń okienną. 

00:13:16 

Ponieważ koty są zwierzętami, które nie są w stanie oszacować odległości, której same nie pokonują zatem kot wie. Jaka jest wysokość zbiórka na ziemię? 

00:13:25 

Ale nie ma pojęcia jaka jest wysokość 2 piętra do trawnika pod spodem, stąd nie jest w stanie zrozumieć tego, że wyskoczenie z takiego okna może się dla niego skończyć bardzo źle. 

00:13:36 

Ta sama zasada dotyczy balkonów, jeśli chcemy, żeby nasze koty z nich korzystały, musimy pamiętać o tym, że balkon również musi być właściwie zabezpiecza. 

00:13:46 

Siatka powinna być rozpięta w całej przestrzeni balkonu, czyli jeżeli mamy do czynienia na przykład z Loggią, to cała wnęka musi być zabezpieczona siatką. 

00:13:57 

Nie wystarczy zabezpieczenie samej balustrady. Tak samo jeśli mamy balkon, który wystaje przed elewację budynku, musimy zbudować stelaż, na którym rozepnie mysia. 

00:14:06 

TA, jeśli nasz balkon nie ma sufitu, to również musimy siatkę położyć z góry. Tylko wtedy nasz kot będzie w pełni bezpieczny. Zatykamy wszelkiego rodzaju dziury, szpary, szczeliny. Jeśli gdzieś balkon ma tylko nawet niewielkie, ale mimo Wszystko jakieś możliwości przedostania się, również musimy zadbać o to, aby to zabezpieczyć. Bardzo dobrym testem jest tak zwany test mandaryn. 

00:14:31 

Można przyjść z piłeczką bądź po prostu z mandarynką na taki balkon i starać się przepchnąć ją przez różne miejsca. 

00:14:40 

Jeśli przejdzie mandarynka, to prawdopodobnie przejdzie też kocia głowa, ale jeśli przyjdzie kocia głowa, to przejdzie reszta kota. Zatem wszystkie tego typu punkty muszą być odpowiednio zabezpieczone do zabezpieczenia balkonów. 

00:14:53 

Dobrze jest wybierać siatki metalowe, które nie są podatne na warunki atmosferyczne i które nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem słońca. 

00:15:01 

Siatki metalowe są też bezpieczniejsze dla zwierząt, które lubią obgryzać pewne elementy, ponieważ taka siatka się nie zerwie nie pęknie, nie zostanie przecięta pazurami czy też właśnie podziurawiona kocimi zębami. 

00:15:14 

Pamiętajmy też, żeby oczka siatki były możliwie drobne, aby nasz kot nie był w stanie na przykład wciągnąć do wnętrza balkonu przelatującego ptaka. 

00:15:24 

Niestety takie sytuacje się zdarzają i są one bardzo niebezpieczne zarówno dla kotów, które mogą się zarazić różnymi chorobami. Od takiej ptasiej ofiary. 

00:15:33 

Jak również dla samych ptaków, które po prostu padają ofiarą kociego drapiesz niczego instynktu. 

00:15:38 

Jeśli nasze koty bardzo lubią spędzać czas na balkonie, w lecie możemy pomyśleć nawet o tym, żeby wystawić im tam kuwetę. 

00:15:45 

Warto też na pewno zorganizować przestrzeń w postaci dostawienia jakiś drapaków czy półek, tak żeby kot mógł oglądać świat z różnych perspektyw. 

00:15:54 

Balkon dla kota to jak czytanie gazety dla człowieka, mnóstwo informacji, zapachów, dźwięków, rozrywka, fantastyczne miejsce do spędzania czasu odpoczynku również do odizolowania się od innych członków grupy. 

00:16:07 

Ale pamiętajmy też, że balkon to zagrożenia możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym na bardzo gorących przestrzeniach balkonowych. Na balkon mogą też przylecieć groźne dla kota owady. 

00:16:18 

Przed takimi elementami musimy naszego zwierzaka chronić i raczej mieć go pod kontrolą. Dlatego ja osobiście odradzam pozostawianie kotów na balkonach. Na przykład na okres, kiedy wychodzimy do pracy, tylko balkon powinien być dostępny raczej w obecności opiekuna, żeby w razie jakiegoś kłopotu można było szybko i skutecznie zareagować. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały