Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak czytać etykiety karm gotowych?

Małgorzata Głowacka
Co w tę miskę? ODC. 4/7

W artykule przeczytacie o zasadach etykietowania karm i jakie informacje powinny się znaleźć na etykietach karm gotowych.

Jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia psów i kotów jest ich prawidłowe żywienie. Wybór odpowiedniej diety dla czworonoga może stanowić dla opiekuna poważne wyzwanie, zwłaszcza w obliczu mnogości dostępnych na rynku produktów. Z tego powodu warto nauczyć się czytać etykiety karm gotowych, co pozwala na obiektywną ocenę produktów i najlepsze dopasowanie pokarmu do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Prawidłowe żywienie psów i kotów polega na podawaniu im pokarmów, które w pełni zaspokoją potrzeby żywieniowe pupila. Celem pokarmu jest dostarczanie składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów). Warto wiedzieć, że część tych składników zwierzę jest w stanie „wyprodukować” samodzielnie w trakcie przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Jednakże istnieje duża grupa substancji, tzw. niezbędnych składników odżywczych, które nie mogą być wytworzone przez psa lub kota i muszą być dostarczone z pokarmem. Bardzo ważna jest również świadomość, że potrzeby żywieniowe różnią się w zależności od: gatunku zwierzęcia, wieku, wielkości rasy (masy ciała), aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego (np. ciąży, laktacji) czy stanu zdrowia lub choroby. Wszystkie niezbędne dla danego gatunku składniki odżywcze muszą być zbilansowane z energią tak, aby zwierzę w odpowiedniej porcji pożywienia otrzymywało wymaganą dawkę kalorii i substancji odżywczych. Taka dieta pozwala na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji czworonoga. Jak zatem dowiedzieć się, czy dany produkt będzie dobry dla naszego pupila?

Zasady etykietowania karm

W Unii Europejskiej sposób opisywania karm dla zwierząt jest ściśle regulowany poprzez wytyczne ...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały