Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Transkrypcja video Kiedy muszę iść do okulisty 

 

00:00:17 

Dzień dobry, nazywam się Anna cisło pa kult, Jestem lekarzem weterynarii, Okulistą zajmuje się leczeniem chorób oczu, psów, kotów oraz koni. Jednocześnie Jestem doktorem nauk biologicznych i zajmuje się pracą naukową. 

00:00:33 

Nad regeneracją siatkówki. 

00:00:36 

opowiem teraz państwu o. 

00:00:39 

W sytuacji, kiedy opiekunowie zwierząt przeprowadzają psa kota na wizytę okulistyczną, mówiąc, innymi słowy, odpowiemy sobie na pytanie, kiedy muszę iść do okulisty ze swoim zwierzęciem? 

00:00:59 

Po pierwsze wtedy, kiedy mam psa lub kota rasowego, istnieje wiele publikacji na temat chorób oczu u zwierząt rasowych. Dlatego właściciele zwierząt rasowych badają oczy ze względów hodowlanych raz w roku, ale często również dlatego, że chcą mieć pewność, że ich zwierzę wolne jest od wad genetycznych. 

00:01:29 

Czy chory? 

00:01:29 

Które pojawiają się wcześniej albo później, ale które mogą rozwinąć się z uwagi na pewne predyspozycje genetyczne w późniejszym wieku. 

00:01:41 

Do Okulisty powinienem się zgłosić. Czy powinnam się zgłosić również wtedy, kiedy mam psa pracującego trening psa pracującego jest czasochłonny i wymaga precyzyjnego widzenia. Polecam, aby przed poświęceniem czasu do treningu zwierzęcia użytkowego. 

00:02:09 

Żeby przed takim treningiem przyjść na wizytę okulistyczną po to, żeby zbadać, czy zwierzę dobrze widzi, żeby w treningu nie pojawiały się pewne problemy behawioralne. 

00:02:23 

Związane z gorszym widzeniem. 

00:02:28 

Kiedy dojdzie do urazu oka? 

00:02:33 

Powinnam zobaczyć takiego psa lub kota. Dlaczego? Dlatego, że urazy oka bywają podstępne, mogą być urazy tępy, albo mogą być urazy. 

00:02:44 

Ostre urazy tępe są to urazy, kiedy WU oko na przykład uderza piłeczka. 

00:02:51 

Jest to. 

00:02:52 

Dość powszechna sytuacja podczas zabawy. 

00:02:55 

Z psem. 

00:02:56 

Z fizycznego punktu widzenia siła uderzenia w przypadku uderzenia. 

00:03:02 

Piłki, w gałkę oczną. 

00:03:04 

Gromadzi się głównie na tylnej ścianie gałki ocznej. Powoduje to, że niegroźny uraz, który polega, na które wydawałoby się, że jest niegroźny, bo tylko piłeczka uderza w oko i z zewnątrz nic nie widzimy. 

00:03:18 

Niemniej jednak w podczas badania okulistycznego badania usg Gałki ocznej okazuje się, że to styłu w tylnym biegunie oka mogą pojawić się duże problemy typu odklejenie siatkówki, na które trzeba natychmiast zareagują. 

00:03:33 

Dodać lelu raz ostry oka. Jest to sytuacja, kiedy dochodzi do urazu ostrym przedmiotem gałki ocznej w naszej literaturze okulistycznej tak zwany uraz spowodowany kocim pazurem jest jakby osobną jednostką chorobową. 

00:03:53 

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że przychodzą do mnie opiekunowie zwierząt ze szczeniaczkiem, który ma mocno przymknięte oko i jest właśnie po zabawie. 

00:04:03 

Scott M. 

00:04:05 

Oraz EE ten ma to do siebie, że koty machając łapkami, broniąc się przed szczeniaczkiem, który chce się bawić, bawić z nimi bardzo często potrafią zrobić uszkodzenie, które z zewnątrz jest niewielkie, ale z uwagi na głębokość wysuniętego kociego pazura, bardzo często w takich sytuacjach dochodzi do uszkodzenia torebki. 

00:04:29 

Soczewki u psów, uszkodzenia torebki soczewki niesie ze sobą ryzyko zapalenia wewnątrzgałkowego tak zwanego wako litycznego zapalenia błony naczyniowej, które jest stanem bardzo groźnym. Wymaga tak naprawdę bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej i może prowadzić nawet do utraty gałki ocznej. 

00:04:57 

Proszę przyjść do gabinetu okulistycznego wtedy, kiedy pies gorzej widzi i teraz możecie sobie zadać pytanie, ale skąd ja mam wiedzieć, że mój pies gorzej widzi i to jest problem? 

00:05:12 

Ja podczas badania okulistycznego sprawdzam wzrok zwierzęcia, badając reakcję na odruch grożenia i odruch oślepiania. 

00:05:22 

WU wątpliwych przypadkach mogę wykonać również obiektywne. 

00:05:28 

Badanie od ocenę funkcjonowania siatkówki wykonując tak zwaną elektro retino graf. 

00:05:35 

Kluczowe jest jednak to, kiedy właściciel, kiedy opiekun zwierzęcia ma się zdecydować, sama zobaczyć, że może być jakiś problem z widzeniem u jego podopiecznego. 

00:05:49 

Najczęściej EE, kiedy psy gorzej widzą, to mają problemy behawioralne, czyli w przypadku psów towarzyszących. 

00:05:59 

Tych pojawiają się pewne lęki. Ll jest na przykład lęk przed wychodzeniem na spacer wieczorem, dlatego, że bardzo często pierwszą grupą komórek światłoczułych, które chorują są pręciki odpowiedzialne zawsze za widzenia mocne, więc nagle zwierzę zaczyna nie z gorszą orientację wu warunkach mniejszego oświetlenia zaczyna bać na przykład ażurowych schodów. 

00:06:29 

W przypadku psów pracujących. 

00:06:31 

Przewodnicy psów pracujących widzą pewne problemy w wykonywaniu zadań pojawia się niepokój, czasami pojawia się agresja oraz czasami może się pojawić. 

00:06:43 

To już pracya, że zwierzę nie jest w stanie wykonać precyzyjnie pewnych zadań, na przykład takich jak gryzienie w każdym z tych przypadków. 

00:06:54 

Powinniście zgłosić się. 

00:06:56 

Do okulisty po to, żeby zbadał wzrok. W niektórych przypadkach okaże się, że są pewne problemy okulistyczne innych. Może się okazać, że faktycznie mamy do czynienia tylko ze zmianami behawioralnymi. 

00:07:11 

Każdy kot, który skończy 5 lat, również powinien pojawić się u okulisty, dlatego, że koty bardzo często cierpią na retinopatię nadciśnieniową związaną z wysokim ciśnieniem. 

00:07:25 

Kwii, która również może przebiegać w UE w sposób podstępny i również może być tak, że opiekunowie kotów zgłoszą się do nas wtedy, kiedy choroba jest mocno zaawansowana. 

00:07:41 

Lepiej prowadzić profilaktykę, niż leczyć ciężkie odwarstwienia siatkówki. Dlatego moja rekomendacja jest taka, żeby u kotów powyżej 5 roku życia mierzyć ciśnienie krwi oraz razy w roku. 

00:07:56 

Odwiedzić lekarza weterynarii okulistę. 

00:08:01 

Wiecie państwo eee z chorób naszych ludzkich, że jest taka jednostka chorobowa jak cukrzyca. Ll na pewno część państwa słyszała o tym, że choro, że osoby chore na cukrzycę mają również problemy okulistyczne. 

00:08:19 

Ll najczęściej w przebiegu cukrzycy u ludzi mamy problem z funkcjonowaniem siatkówki, natomiast u zwierząt często powikłaniem cukrzycy jest. 

00:08:32 

EE, uważam, że każdy pies czy kot, który cierpi na cukrzycę powinien raz w roku l mieć pełne badanie okulistyczne w celu wczesnego wykrycia problemów. Często jako lekarz weterynarii okulista Jestem pytana o to. 

00:08:53 

To jak powinna wyglądać profilaktyka, jak powinienem często powinnam często chodzić do Pani, żeby badać oczy u mojego psa czy u mojego kota faktycznie nie ma takiego jednoznacznego stanowiska lekarzy weterynarii, okulistów, dotyczących zwierząt nierasowych. 

00:09:14 

EE, jeżeli chodzi o zwierzęta rasowe, powinny one raz w roku mieć badany wzrok. Natomiast moje osobiste odczucie jest takie, że u pozostałych zwierząt należy badać, jeżeli oczywiście okulistycznego nic się nie dzieje. Profilaktycznie powinniśmy badać oczy raz w roku tudzież raz na 2 lata. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały