Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak żywić psy?

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Co w tę miskę? ODC. 7/7

W tej części cyklu autorka porusza najistotniejsze kwestie dotyczące prawidłowo dobranego modelu żywienia dla Twojego psa.

Transkrypcja video Jak żywić psy 

 

00:00:17 

Dzień dobry, nazywam się Agnieszka Cholewiak góralczyk, Jestem za o dietetykiem behawiorystą zwierząt oraz technikiem weterynarii. Pracuje w lecznicy właśnie jako dietetyk. Pomagam dobrać pożywienie dla danego psa bądź kota. 

00:00:33 

Zależnie od jego stanu zdrowia, tak aby mu pomóc to raz, żeby pomóc niemu jego opiekę. 

00:00:38 

Unowi to od czego musimy zacząć, rozważając żywienie psów, to kwestia dotycząca tego, czym tak naprawdę jest pies, ponieważ jest to gatunek bardzo zróżnicowany. 

00:00:48 

Tak mamy tutaj podział zarówno na typy użytkowe, czyli mamy psy towarzyszące psy pracujące, gdzie na przykład wyróżniamy psy myśliwskie, psy obronne oraz mamy psy na przykład ras pierwotnych tak, czyli wyścigowe zaprzęgowe. 

00:01:03 

Mamy też podział, jeżeli chodzi o wielkość psów tak, bo mamy przy raz to i raz małych mamy psy średnie duże olbrzymie to ma ogromne znaczenie dla tego, jak powinniśmy żywić nasze zwierzę i na czym powinniśmy się skupiać. 

00:01:18 

Fill to, co jest absolutną podstawą, to to, że pies powinien być żywiony dietami, które zawierają tkanki pochodzenia zwierzęcego, która zawierając mówiąc. 

00:01:28 

Prost mięso także to jest pierwsza i podstawowa informacja. Ja nie prowadzę psów na dietach wegetariańskich ani wegańskich i jeżeli nie wymaga tego bezwzględnie stan zdrowia danego zwierzęcia, ponieważ są jednostki chorobowe, przy których musimy rozważać tego typu rozwiązania. Jednakże to nasze spotkanie jest poświęcone są głównie z. 

00:01:51 

Zdrowym, więc proszę was skupcie się na tym, aby w diecie waszego zwierzęcia była odpowiednia ilość wysokiej jakości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. 

00:02:03 

Jest to naprawdę istotna kwestia dla zachowania zdrowia przez wasze fill zwierzę to to dla was też jest bardzo ważną informacją to to, że nawet jak karmić N najwspanialszą najlepszą karmą bądź najlepszym modelem żywienia, który sam przygotowujecie, nie znaczy to, że wasze zwierzę nie zachoruje. 

00:02:22 

Dieta jest najlepszym sposobem profilaktyki zdrowotnej, ale nie sprawia, że zwierzę staje się odporne na choroby. Także i tak musicie pamiętać o regularnych badaniach waszego zwierzęcia. 

00:02:35 

Jeżeli chodzi o psy dorosłe, takie badania wystarczy wykonywać raz do roku i to nie polega na tym, że idziecie do lekarza i lekarz o madsa zwierze, obejrzy i stwierdzi, że Wszystko jest ok. Powinniście wykonać badania krwi, morfologię, biochemię, jonogram. 

00:02:53 

Oraz polecam wykonywać badanie moczu. Takie badanie moczu jest tym pierwszym badaniem, które nam może pokazać. 

00:03:00 

Jakie ewentualne nieprawidłowości się pojawiają, także to jest bardzo ważne, abyście dbali o to badanie. Jeżeli chodzi o wasze psiaki, pamiętajcie też, że to są zwierzęta, które sporo czasu spędzają na dworzu na różnego rodzaju aktywnościach, więc ryzyko związane z pasożytami również jest tutaj całkiem spory. 

00:03:19 

Także powinniście co 3 miesiące robić badanie kału u waszego zwierzęcia, ponieważ często zgłaszają się do mnie osoby, których. 

00:03:28 

Pies ma objawy ze strony układu pokarmowego, biegunki, wymioty, a nie było wykonywane badanie kału. Od tego należałoby zacząć, ponieważ pasożyty fill bądź zaburzenia Bakteryjne mogą wywoływać takie objawy. 

00:03:44 

Tak także pamiętajcie o regularnym badaniu kału u zdrowego psiaka. Też raz do roku polecam zrobić Ubeckie, abyście byli pewni, jak tam Wszystko w środku u waszego psiaka wygląda tak, bo rozumiem, że jesteście tutaj z nami na naszej platformie. 

00:03:59 

Ponieważ chcecie jak najlepiej dbać o waszego psa. 

00:04:02 

Taka, przechodząc do samego żywienia, chciałabym, abyście podchodzili do tego tematu bardzo świadomie. Pamiętajcie o tym, że w toku życia waszego psa wydacie bardzo duże pieniądze na pokarm dla niego. 

00:04:15 

Tak to są kwoty, które mogą odpowiadać fill zakupowi całkiem przyzwoitego samochodu, więc powinniście się mocno skupiać na składach produktów, które kupujecie dla swojego psiaka. Tak, jeżeli żywicie dietami przygotowanymi w domu, czyli na przykład dietą barf. 

00:04:33 

Bądź i gotowanym odpowiednikiem. Tutaj również powinniście dbać. 

00:04:37 

Oto jakiego surowca używacie? Czy jest to dobrej jakości mięso? Musicie pamiętać o odpowiedniej suplementacji? Tak nic nie robimy bez przemyślenia, po coś robimy, Wszystko robimy dokładnie i wyliczamy. 

00:04:51 

Jeżeli sami szykujecie posiłki dla waszego psiaka, to wy jesteście odpowiedzialni za skład tego, co ląduje w jego misji. 

00:05:00 

To jest bardzo ważne i chciałabym podawać mocno zaakcentować, żeby to nigdzie nie umknęło. Jeżeli chodzi o sam wybór, czym możecie żywić waszego psa? 

00:05:10 

To zależy od tego jak jakie macie możliwości. Każdy z nas ma różne możliwości czasowe, to do przygotowywania diety oraz różne możliwości finansowe. 

00:05:20 

Tak jak mówiłam, na początku psy znacząco różnią się pod względem wielkości. Dużo łatwiej jest mówić o ożywieniu psa, który waży 3 4 kg 10 niż psa. 

00:05:31 

Który waży 90 kg, powiada. 

00:05:33 

Mimo że jest to o wiele bardziej kosztowne przeciwieństwie do kotów i psów, możemy stosować suchą karmę w żywieniu, chociaż nigdy to nie będzie ten najlepszy, najwspanialszy wybór. 

00:05:44 

Także, jeżeli żywicie suchą karmą warto zadbać o dodatkowe urozmaicenie diety w postaci na przykład fill oleju Omega 3, aby wzbogacić tą dietę okazjonalnego podawania żółtka jaja wprowadzenia świeży świeżych warzyw i jeżeli jest taka możliwość, a wasz psiak dobrze. 

00:06:02 

Brakuje na dołączenie do jego diety, na przykład wysokiej jakości karm mokrych, tak? 

00:06:08 

Dobrze, zastanówcie się na jakie możliwości możecie sobie pozwolić i pamiętajcie ta też, że nie musicie wcale w Pogoni za tym, żeby było Wszystko idealne i wspaniałe dla waszego psa brać się za rzeczy i za tematy, które są dla was zbyt trudne i zbyt mocno obciążające czasowo czy też finansowo, bo nie podołacie temu i będziecie tylko sfrustrowani rozczaruj. 

00:06:31 

Pani i to może sprawić, że w ogóle ten temat przestanie być dla was interesujący, ale czy winny jest naprawdę bardzo ciekawym, bardzo wdzięcznym tematem i cudownie jest oglądać jak opiekunowie psiaków są zachwyceni. 

00:06:43 

Jakie przemiany przechodzą ich zwierzęta tylko dzięki temu, że poprawili ich żywienie, przechodząc do samego już poprawiania tego żywienia. No to przede wszystkim musicie przejrzeć wszystkie karą i jakie macie w domu zapoznać się z ich składami? Powinniście w składzie rozumieć Wszystko, co jest tam zawarte. 

00:07:02 

To karmienie powinno znajde. 

00:07:04 

Bać się nic takiego, co jest cukrem, to będzie barwnikami. Karmelem nie powinni być tej karmie także zbóż. Także powinniście zwrócić na to uwagę, jeżeli zobaczycie, że waszej karmie na pierwszym miejscu są sporze albo produkty pochodzenia roślinnego, nie jest to dobra karma dla waszego psiaka. Tak także to jest pierwsza rzecz, którą po mieście zrobić po wysłuchaniu. 

00:07:26 

Tego tej opcji. 

00:07:28 

Wieści o żywieniu waszego psiaka spiszcie sobie też, ile te karmy kosztują i przystąpcie do poszukiwania produktów o lepszej jakości. 

00:07:36 

To, co powinno znajdować się w karmie na pierwszym miejscu to są produkty pochodzenia zwierzęcego. Powinny być one też dokładnie opisane. 

00:07:44 

Tak, czyli grzywkami. Na przykład mamy mięso ile tego mięsa mamy, że mamy produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak podroby będziemy będą tam zazwyczaj wypisane na przykład i nerki płuca, wątroba, serduszka. 

00:07:59 

Zazwyczaj w karmach psich znajdują się również produkty pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj są opisane, czym są w tych dobrych karmach, czyli że mamy dodatek na przykład marchewki, że będzie znajdowało się tam trochę ziemniaka. 

00:08:12 

To są takie dla was, to absolutnie podstawowe informacje. Od czego powinniście zacząć zainteresowanie się tematem waszego zwierzęcia? Obserwujcie też podczas zmian przekazywania psom, jakby nowych pomysłów na żywienie, czyli na przykład jak chcecie coś nowego wprowadzić i jak ten pies? 

00:08:30 

Się wypróżnia na takim na takiej zmianie, czy nie daje objawów bólowych, czy nie boli go brzuch? Jest też coraz większa rzesza rzesza psów, które mają problemy dotyczące alergii. 

00:08:43 

Także to jest częsty problem, z którym zgłaszają się do mnie opiekunowie. Wtedy możecie rozważyć właśnie karmy oparte o jedno źródło białka. 

00:08:51 

Tak wytypowane najczęściej jest to białko, w którym pies miał jak najmniejszą styczność. Wcześniej albo nie miał jej w ogóle, ale to co Wam polecam to jest dieta barf. 

00:09:01 

Albo je gotowane odpowiednik, ponieważ obserwuję, że wiele psów ma problemy z dodatkami technologicznymi w karm. 

00:09:08 

Że okazuje się potem w toku postępowania, że zwierzę wcale nie miało problemów dotyczących jakiegoś białka, które występowały w karmie. 

00:09:17 

Tylko problem dotyczył właśnie tego, co było dodane do tej karmy. Dodatkowo to jest dla was cenna informacja, której mam nadzieję, że skorzystacie. 

00:09:27 

Jeżeli chodzi o suplementację diety psie i to jest też temat bardzo warty poruszenia z tego powodu, że jest to modne i wielu opiekunów, chce dodawać. 

00:09:38 

Zwierzętom suplementy do diety, aby poprawić ich funkcjonowaniem najbardziej popularne suplementy to są te. 

00:09:44 

EE dotyczące chociażby układu ruchu, problemów ze stawami. Także tutaj też zawsze polecam skonsultować się z lekarzem. Czy ten suplement jest potrzebny? 

00:09:53 

Jest wskazany w diecie waszego zwierzęcia i czy nie ma wpływu negatywnego na wasze zwierzę pod kątem niego stanu zdrowia, bo na przykład zwierzę dostaje już jakiś lek, w którym dana substancja aktywna się znajduje także suplementy. Stosujecie też z rozwagą. 

00:10:09 

Nie róbcie także, ktoś daje i wam poleca suplement nie wy również to robicie. Wasze zwierzę jest indywidualną jednostką, którą musicie bardzo dokładnie poznać. 

00:10:20 

W czym pomagają pan badania oraz wasza obserwacja zwierzęcia, czyli jego zachowania, jego wypróżnień, jego aktywności czy nie ma spadków aktywności? 

00:10:31 

Pamiętajcie też o tym, że żywienie. No to powinny zapewniać odpowiednią dawkę kaloryczną oraz odpowiednią ilość substancji odżywczych w diecie. 

00:10:41 

Czasami zdarza się, że opiekunowie karną na przykład karmami, które są karmami uzupełniającymi 100% mięsa. To jest żadnych suplementów bez niczego więcej, bo chcieli po prostu dawać psu jak najlepszą wysoką mięsną K. 

00:10:54 

To też nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ ta karma nie zawiera wszystkich substancji odżywczych potrzebnych waszemu psu także to, co używacie w żywieniu psa to powinna być karma pełnoporcjowa, mokra lub sucha bądź posiłki przygotowywane samodzielnie w domu. 

00:11:11 

Jeżeli chcecie samodzielnie przygotowywać posiłki dla waszego psa, to musicie pamiętać o tym, że to wymaga sporo wiedzy, więc nie zaczynajcie szybko na. 

00:11:21 

Która to jest temat, który musicie najpierw zgłębić? Zupełnie też wystarczające będzie, jeżeli będziecie żywić dobrymi karmami komercyjnymi, których skład odpowiada Waszemu psu oraz waszemu budżetowi. 

00:11:34 

To nie jest tak, że koniecznie musicie zmieniać dietę na dietę barf, ale bądź na jej gotowany odpowiednich czasami trzeba tak zrobić. 

00:11:42 

Czasami są możliwości, żeby to zrobić, a czasami ich nie ma. Dajcie sobie przestrzeń do tego, żeby dopasować żywienie waszego psa do niego oraz do was i do waszego stylu życia. 

00:11:53 

Bo, jeżeli podwiezie się na coś, co? 

00:11:55 

Nie licz zbyt trudne, zbyt skomplikowane. To po jakimś czasie możecie nie dać Rady tego kontynuować. Wszystko z rozwagą powoli poznajcie zalety i wady danego sposobu żywienia. 

00:12:08 

Tak jeżeli chodzi o karmę suchą i jej zdecydowaną zaletą, jest jej cena. Tak jest to żywienie, które tak naprawdę fill będzie najtańszym żywieniem, szczególnie przy dużych psach przy małych pieskach. 

00:12:21 

Można w pewien sposób poradzić sobie też z puszkami, że to żywienie będzie tak drogie bądź przy diecie barf. Również to żywienie powinno być porównywalne bądź niższe cenowo. 

00:12:31 

Jeżeli chodzi o karmę suchą, także to jest dla was bardzo ważna informacja. To, co musicie zawsze robić do waszego zwierzęcia, to określać jego zapotrzebowanie energetyczne. 

00:12:43 

Tutaj będziecie mieli stawić tymi, jak to zrobić, fill, Witam będzie znajdziecie też bardzo wiele kalkulatorów, które pomogą wam po tych wyliczeniach. To co musicie brać pod uwagę to. 

00:12:54 

Aktywność waszego psa tak, bo jeżeli na przykład okresowo aktywność waszego psa jest większa bądź mniejsza. 

00:13:00 

To powinniście dostosowywać tą dawkę pokarmową. To jest bardzo ważne, bo często zdarza się, że pingu bardzo aktywny latem, ale jesienią zimą ta aktywność zdecydowanie się obniżała, a zwierzę zaczynało przybierać na masie ciała. Ponieważ dawka pokarmowa nie została zmniejszona, chciałabym też was uczulić na przysmaki, że nie powinny one stanowić wyżywieniu waszego zwierzęcia więcej niż 10%. Tak i również musicie sprawdzać skład wszystkich przysmaków. 

00:13:31 

Jakie podajecie psiakowi oraz musicie wyliczać ich kaloryczność to całej diety. 

00:13:37 

Mam często pacjentów, którzy mówią, mój pies prawie nic. 

00:13:40 

Nie je a jest grubym, a jak dokonamy przeliczenia z tego wszystkiego? 

00:13:44 

Copies otrzymuje. Okazuje się, że nawet 50% zapotrzebowania kalorycznego ten pies pokrywa z przysmaków. To jest ogromna ilość. Pamiętajcie, że przysmaki nie są zbilansowane. 

00:13:56 

To nie są posiłki, które są przeznaczone do tego, aby żywić nimi wasze zwierzę jako taką karmą podstawową to nie skończy się dobrze dla jego zdrowia nie mówiąc. 

00:14:07 

O tej otyłości nadwadze, którą jaką pierwszą możecie zauważyć także od róbcie też lekcje pod kątem przysmaków. Ja wiem, że to jest trudne, szczególnie jeżeli w domu są. 

00:14:16 

Inni domownicy, którzy bardzo lubią dokarmiać psa. Macie w takim razie sporo do przemyślenia. Sporo do działania na polu waszych psiaków. 

00:14:27 

Mam nadzieję, że dużo z tych rzeczy, które, o których tutaj mówiłam, jest dla was oczywistych i będziemy te tematy zgłębiać, mówić szerzej o tym, jak wybrać odpowiednią karmę dla waszego psa, na jakie parametry patrzeć na naszych kolejnych filmikach, na które serdecznie was zapraszam. Także bardzo dziękuję, że byliście ze mną. 

00:14:48 

I życzę wam, żeby wasze wyliczenia okazały się trafne i skuteczne do usłyszenia. Niebawem dziękuję. Pozdrawiam. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały