Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Kleszcze i choroby odkleszczowe

Mgr inż. Katarzyna Olejnik

W filmie omówione zostały choroby odkleszczowe i ich konsekwencje, jakie mogą dotknąć koty.

Transkrypcja - Kleszcze i choroby odkleszczowe 

 

00:00:17 

Dzień dobry państwu? Witam bardzo. 

00:00:18 

Serdecznie w dzisiejszym materiale chciałabym przedstawić garść informacji na temat. 

00:00:23 

Wakacyjnego utrapienia jakie są kleszcze oraz o chorobach odkleszczowych? Jak Jestem? 

00:00:28 

Z nimi związane. 

00:00:30 

To można początku. Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest. 

00:00:32 

Kleszcz też obstawiam, że większość z Państwa miała już spakowałam chociaż raz w życiu do czynienia. Kleszcze zaliczane są do Gromady Pajęczaków i są czasowymi pasożytami, które żywią się na powierzchni skóry kręgowców. 

00:00:45 

No i w. 

00:00:46 

Tym oczywiście ludzi. 

00:00:47 

Zwierząt są drugimi w kolejności. Zaraz po komarach roznosicielami chorób zakaźnych u ludzi. 

00:00:53 

Oraz pierwszymi w kolejności był zwierząt hodowlanych i wolnożyjących. 

00:00:57 

Najczęściej spotykanym gatunkiem kleszcza w Polsce jest kleszcz pospolity i znaczy jest znane jako leszcza spiskowych. Wyróżnia się 4 stadia w cyklu rozwoju kleszcza. 

00:01:06 

Jest to jajo larwa nimfa oraz osobnik dorosły i gdzie rozwinięty kleszczy jest w stanie przeżyć nawet. 

00:01:12 

Do 4 lat. 

00:01:13 

I nawet rok bez pożywienia maksymalny czas żerowania kleszcza na jednym żywiciel UE wynosi około 15 dni i po tym czasie przechodzi on w stan regeneracji lub przeobrażenia w kolejne stadium rozwoju. 

00:01:25 

Jeśli chodzi o występowanie tych nieproszonych na naszych zwierzakach i zresztą dla nas są ich. 

00:01:30 

Gości kleszcze zamieszkują głównie tereny zalesione, które są utwardzone. Przeważa przeważnie między drzewami liściastymi oraz występują również na łąkach. Wybudzają się już w marcu i pozostają aktywne nawet do listopada, jaja i larwy kleszcza giną w temperaturze około 7 °, natomiast rozwinięta osobniki przechodzą w tak zwany stan dla pauz M, czyli ukrywają się w skroniach oraz spowalniają swoją przemianę materii. 

00:01:58 

I wbrew przekonaniu kleszcze nie spadają z drzew, debiutują w trawach i w krzewach. Jest bardzo trudne zagranie z ich strony, ponieważ fill znajdują się wtedy na wysokości preferowanego żywiciela, która wynosi mniej więcej metra nad powierzchnią ziemi są w stanie wyczuć nadchodzące pożywienie z odległością nawet 30 m. 

00:02:17 

Dzięki wyspecjalizowanym narządom hallera, które są umiejscowione na przedniej parze odnóży kleszcza. 

00:02:23 

I dzięki nim. 

00:02:24 

Są w stanie wyczuć na. 

00:02:25 

Przykład wyższą temperaturę, zapach potu feromonów lub wydychanym tlenek węgla. 

00:02:31 

Zwierzę zazwyczaj nie czuję ukończenia ze względu na zawarte w ślinie kleszcza substancje znieczulające, a jeśli chodzi o choroby odkleszczowe. Dla zobrazowania fill dla zobrazowania tutaj powagi sytuacji chociaż będę poruszać ten temat w kontekście kotów, warto wspomnieć, że wystarczą tylko 24 godziny żerowania kleszcza, aby pies na przykład został zarażony pierwotniakami babesia Canis, czyli babeszjoza. 

00:02:57 

I wszelkie badania pokazują, że 48 godzin to już jest zupełnie wystarczający czas na takie zakażenie borelioza czy ja naples moza? 

00:03:05 

Naj wiemy także, że wystarczą zaledwie 4 godziny tak, aby kleszcz zdołał zarazić naszego czworonoga. Konkretnie tutaj bardziej w odniesieniu do psa wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. 

00:03:17 

Jeśli chodzi o choroby odkleszczowe kleszcze u kota może wyjmować między innymi takie choroby jak an Atlas moze chemu, Bartona i Lozère oraz erlich J ze borelioza u kota jest niezbyt często diagnozowana. 

00:03:29 

Na ogół przebiega ona bezobjawowo. U kotów nie obserwuje się również gwałtownie przebiegającej babeszjozę. Jeśli podejrzewamy, że nasz kot cierpi z powodu choroby spowodowanej przez kleszcza, zawsze możemy u weterynarza wykonać badania serologiczne na obecność specyficznych przeciwciał. 

00:03:47 

Jeśli chodzi o temat bardziej rozwinięty temat, Re Babeszjozę i boreliozy u kotów, to mogę się ona jest zwoływana przez pierwotniaka babesia. 

00:03:57 

Do najczęstszych objawów choroby należą między innymi apatię, anemia, Senność, osłabienie, problemy przewodu pokarmowego, gorączka oraz żółtaczka. Natomiast borelioza jest stosunkowo rzadko diagnozowana ogrodów, niemniej jednak zdarzają się przypadki zarażenia kotów, w tym drobnoustrojom również. 

00:04:15 

Każ przenosi na kota krętka Borelli po około 48 godzinach żerowania przyjmuje się, że koty nie są dla tego rodzaju patogenu naturalnym żywicielem do objawów boreliozy u kotów należą takie cieliste, pluralizm, gorączka, powiększone węzły chłonne, zmiany w stawach, powiększenie śledziony, nawet depresja oraz co oraz co bardziej specyficzne dla dla danego schorzenia zażółcenie błon śluzowych. 

00:04:41 

Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej a nap rozmowę konkretnie na pasmo ze gram mocy palną kotów zazwyczaj przebiega osób klinicznie, czyli bez większych objawów. 

00:04:50 

Wyniki obserwacji i pozwalają przypuszczać, że postać kliniczna występuje najczęściej u kotów młodych. Pierwsze objawy są zazwyczaj nieswoiste, natomiast u chorych osobników, poza tymi klasycznymi objawami towarzyszącymi jakiejkolwiek chorobie, stwierdza się również brak apetytu oraz przyspieszony oddech. Tak samo jak podwyższoną temperaturę ciała. No i wspomnianą wcześniej już generalnie apatię. 

00:05:13 

Jest to snejana P ZMOŻE stwierdza się wysoką gorączkę bolec na obrzęki stan. 

00:05:18 

Bladość błon śluzowych obserwowanych między innymi na nadziac pach, krwawienie z nosa oraz odwodnienie. I ja naprawdę moza jest zoną, to bardzo ważne i. 

00:05:27 

Chorują na nią również ludzie. 

00:05:29 

Jeśli chodzi o hamo bartona groza, jest ona chorobą zakaźną gotów wywoływaną przez bakterie mykoplazma hemofilii. Z tym oplace. Przepraszam, to schorzenie bywa określane mianem an zakaźnej anemii kodów i ona przebiega w 4 fazach i tak faza pierwsza jest zwyczaj bezobjawowa. Jest to czas na inkubacji bakterii. 

00:05:50 

W tym czasie quot unika kontaktu jest osowiały. Takie taki stan rzeczy może utrzymywać się do około 15 dni. Faza 2, czyli to jest faza przedostania się bakterii do naszych do kociego naszego kota krwiobiegu i w zasadzie część właściwa choroby, którą obie. 

00:06:07 

Która objawia się. 

00:06:08 

Anemią i wówczas objawy są związane z niedostateczną ilością czerwonych krwinek i niedotlenieniem kota, a do objawów należą przyspieszony oddech, tętno, Bladość Błon Śluzowych. Generalnie brak energii i apetytu. 

00:06:21 

Oraz można powiedzieć kocia depresja. 

00:06:24 

Wiesz taki objawie gorączka biegunka i wymioty, które prowadzą oczywiście do znacznego osłabienia organizmu i taki stan, że rzeczy przy chemo. Bartona lodzie może utrzymywać się 45 dni, czyli bardzo, bardzo długo, a za 3 jest zazwyczaj fazą obie zrobienia i quot, jest osłabiony, ale jego stan się zaczyna znacznie polepszać. Fill faza 4 nazywana inaczej Wazon nosicielstwa i tutaj nie występują już żadne objawy. 

00:06:49 

Jednak kot cały. 

00:06:50 

Czas może być źródłem zakażenia dla innych, co? 

00:06:53 

W dodatku notuje się, że pod wpływem niektórych czynników na przykład bodźców stresowych lub też chorób współistniejących może dojść nawet do nawrotu chemu Bertone. 

00:07:04 

Nowy leczeniu choroby używa się przeważnie antykod anty po antybiotykoterapii trwającej mijają 3 tygodnie i w przypadku bardzo dużego osłabienia oraz odwodnienia naszego kota i jest to zaleca się podanie kroplówki, natomiast w sytuacji bardzo silnej anemii transfuzji krwi to należy zapewnić godu oczywiście spokój i czas na odpoczynek. 

00:07:26 

Oraz dojście do siebie. 

00:07:28 

Niestety, nieleczone kot ma około. 

00:07:31 

60 70 szans na przeżycie, w związku z czym śmiertelność halabardą na nodze wśród kotów jest niestety dosyć wysoka. 

00:07:39 

Jeżeli chodzi o n nich, wiozę ona jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów fill. Przepraszam najbardziej charakterystycznym objawem lj jest trombocytopenia, której następstwem może być powstawanie wybroczyny na błonach śluzowych. 

00:07:54 

Mechanizmy, które wywołują spadek liczby płytek krwi, nie są do końca nam znane i one mogą polegać na przykład na immunologicznym niszczeniu trombocytów zwiększonej ich fagocytozę przez makrofagi oraz obniżeniu produkcji przez szpik. 

00:08:08 

Wskutek jego o hipoplazja i emitująca jest chorobą rzadką. Objawy kliniczne miesiąc ślub dokładnie opisane. Fill w zasadzie widziałam tylko jedną publikację, która opisuje przypadek emisji ozy. 

00:08:19 

W Polsce. 

00:08:20 

Jeżeli chodzi o usuwanie kleszcza, oczywiście możemy zrobić to sami, natomiast warto mieć kilka podstawowych zasad i tak na przykład nie smarujemy kleszcza absolutnie żadną maścią. Nie próbujemy go wyciąć nożyczkami nie próbują budować na siłę to tylko i wyłącznie w gorszej sytuacji lub utrudni nam samo usunięcie nieproszonego gościa. 

00:08:39 

Jeśli usuwamy kleszcza za pomocą pęsety, należy go chwycić dosyć blisko skóry i wyciągnąć można wyciągać go, wyciągać go ruchem do siebie. Natomiast ja osobiście preferuje wykręcanie kleszcza. 

00:08:53 

Razem razem. 

00:08:56 

Gdy nie znała osobiście preferuję wyciąganie kleszcza zgodnie z duchem wskazówek zegara i on powinien sam wyjść w całości razem z główką i jedno, że amico istotne też ma 8 od noża. 

00:09:06 

W postaci dorosłej i Niemcy natomiast 6 postaci normalnej. 

00:09:09 

W razie, gdybyśmy nie byli pewni? 

00:09:11 

W jakim stanie wyciągnęliśmy kleszcza? Jest to istotna wskazówka na rynku. 

00:09:16 

Oczywiście dostępne są specjalne przyrządy, takie jak szczypczyki, Polsaty, czy też klaszczą łapki, które służą do wyciągania kleszczy i one wszystkie działają na podobnej zasadzie niezależności od tego, w czym jest bardziej przyniosłyśmy bardziej wprawieni lub czym też nam nie stać. Jej wygodnie taką metodę należy zastosować, istnieją także inne specjalistyczne sprzęty i przed ich zastosowaniem się wam. 

00:09:37 

Warto się zapoznać instrukcją obsługi, tak, żeby nie uszkodzić też skóry naszego psa czy kota. 

00:09:43 

Miejsca na skórze po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować odpowiednim preparatem oraz obserwować no i oczywiście z racji tego, że wystąpił nam ogłoszenie, może ono być zaczerwienione i lekko obrzęknięte przez kilka dni. 

00:09:55 

Jeśli natomiast. 

00:09:56 

Pozostał fragment główki lub podróży należy należy postarać. 

00:09:59 

Się o to, żeby usunąć resztki kleszcza. 

00:10:04 

Ze skóry naszego zwierzęcia mogą być one bowiem ponieważ one mogą być przyczyną powstawania miejscowego ropnia. 

00:10:10 

I w takiej sytuacji najlepiej udać się razem z naszą zwierzęciem do gabinetu weterynaryjnego, aby lekarz wydobył resztki francusku, że bądź też sprawdził, czy wydobyte przez nas o Boże, czy też właśnie części główki lub też jakiekolwiek inne części kleszcza zostało zdobyte prawidłowo gotowe. Rumień utrzymywał się przez dłuższy czas, również warto skonsultować to z weterynarzem. 

00:10:33 

Jeśli chodzi o samo zapobiega? 

00:10:35 

W ogóle ugryzienia kleszcza w stosunku do naszego kota. Oczywiście, jak powszechnie wiadomo, najlepiej jest zapobiegać, a nie leczyć, więc najlepsza będzie profilaktyczne i regularne stosowanie środków przeciw deszczowych, takie jak na przykład krople tabletki, preparaty w sprayu lub też stawnych obrożę anty kluczowych fill, zwłaszcza w okresie występowania tych pasożytów ma dużo. 

00:10:59 

Największą popularnością cieszą się chyba krople, które podawane są na kark zwierzęcia i one są dość skuteczne, jednak wymagają szczególnej uwagi przy doborze preparatu oraz szczególnej uwagi. 

00:11:11 

Zaraz po opiekowaniu preparatu, dlatego, że z doświadczenia wiem, że kot bardzo lubi się wtedy ocierać o Wszystko, coins to Wszystko tylko co spotka na drodze ze względu na to, że ten preparat na skórze rozchodzi się pomiędzy pomiędzy Kocią Sierścią i jest to podejrzewam trochę nieprzyjemne dla kota trochę swędzi i oczywiście trzeba do sulla stosować. 

00:11:31 

Dawkę odpowiednim do masy ciała naszego zwierzęcia. 

00:11:36 

Musimy również mieć na uwadze fakt, że problem leży podawać się regularnie. Zazwyczaj tak to maksymalnie 3 miesiące oraz przez kilka dni po aplikacji należy unikać kąpieli. 

00:11:47 

Zarówno umkło to jego psa oraz generalnie przemoczenia naszego pupila, żeby mieć pewność, że preparat, który powinien się wchłonąć przez skóra i został przez nią zaaplikowany, wchłonął się faktycznie w całości. 

00:12:00 

Jeśli chodzi o dodatkowe zabezpieczenia fill, równie istotnym zabezpieczeniem jest też odpowiednio zadbana przestrzeń na zewnątrz. I tak jeżeli mamy dostęp do własnego ogrodu lub fill, zbudowaliśmy naszemu kotu lub kłopot kotom. 

00:12:14 

Oczywiście wolierę, do których zwierzęta mają dostęp nie należy tam utrzymywać gęstych zarośli, takie jak poszedł na przykład, ponieważ takie chłodne, zacienione miejsca są bardzo korzystnym miejscem bytowania dla kleszczy i na przykład obsada w postaci kocimiętki, co jest dodatkowym atutem dla większości naszych. 

00:12:32 

Lub też zwroty, czy również ma podobne działanie i one odstraszają niepożądane uwagę w tym kleszcze? Wiem, że kocimiętka odstrasza też komary, więc mamy tutaj. 

00:12:42 

Popsuj nam wygrałam. 

00:12:44 

Fill tak więc jeśli chodzi o kleszcze, one nie są szczególnie niebezpieczne dla naszych kotów, natomiast fill zdarza się oczywiście, że ukąszenie przez kleszcza może się zdarzyć. 

00:12:54 

Oczywiście należy w tej sytuacji nie wpadać. W panikę należy zachować zimną krew, ponieważ nasz stres udziela się również naszemu. 

00:13:01 

Płotu czy też psu. 

00:13:03 

Je robię, mamy wątpliwości, bądź też nie czujemy się pewnie zawsze możemy zbierze za wiele tego tego noża i powinno ciebie teren, a innym specjalista na pewno pomogą nam usunięciu kleszcza i ewentualnie w doborze odpowiedniego preparatu chroniącego nasze zwierzę przed kolejnymi i korzeniami. 

00:13:18 

Z mojej strony to będzie na. 

00:13:19 

Misia i Wszystko bardzo dziękuję za uwagę. 

00:13:21 

I do zobaczenia. 

00:13:22 

W kolejnych materiałach. 

 

Podobne materiały