Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Fizjoterapia stawu skokowego i ścięgna Achillesa

Dr n. wet. Aneta Bocheńska
Fizjoterapia psów i kotów ODC. 7/10

W tym odcinku przenalizowane zostały budowa, działanie oraz najczęstsze schorzenia i urazy stawu skokowego i ścięgna Achillesa.

Transkrypcja video Fizjoterapia stawu skokowego i ścięgna Achillesa  

00:00:17 

Zapraszam na zajęcia dotycząca fizjoterapii stawu skokowego. Sam staw skokowo jest dość skomplikowanym stawem i jego urazy, jeśli już występują, są zazwyczaj. 

00:00:29 

Dość problematyczne do samej diagnostyki, ale też do fizjoterapii i prowadzenia leczenia. Jego skomplikowana budowa polega na pewnego rodzaju piętro wości. Fill mamy w stawie skokowym, mamy kość skokową kość pięt ową, której taki najbardziej wyraźny element stanowi głos pięt. Owy jest to miejsce przyczepu Ścięgna Hill SA, czyli czy inaczej ścięgna miętowego, wspólnego kość centralną czy kości kość. 

00:00:59 

Ze środkową i kostki pierwszą 2, 3 i 4 stawu skokowego zaraz poniżej. 

00:01:06 

Eem układają się, układa się piętro kości śródstopia i dalej paliczków i fill. Tutaj ll jest bardzo mocno, bardzo, bardzo skomplikowany system różnego rodzaju więzadeł i troczków, które trzymają ten tą oś kostną ten ten szkielet. 

00:01:30 

A to te kości razem, więc yy czasami jest bardzo trudno zdiagnozować. Bardzo trudno rozpoznać, którego dokładnie elementu dotyczy problem, który element jest problematyczny, uszkodzony, czy jest to sama torebka stawowa, czy może któreś z tych więzadeł na prezentacji macie państwo szczegółowo przedstawiony rysunek pokazujący te wszystkie skomplikowane ll, kropki i więzadła stawu skok. 

00:02:01 

Nowego takim najbardziej feel widocznym, takim najbardziej najczęściej. 

00:02:07 

A ocenianym fizjoterapii ścięgnem jest cięgno Hill SA, czyli ścięgno piętowe, o wspólne, która jest jakby występuje oddzielnie przytoczone, przymocowane do guza, do guza piętowe go i ono tutaj już nie stanowi takiego znaczy nie stanowi problemu w diagnostyce. Jego uszkodzenia są dość proste do rozp. 

00:02:33 

Poznania takie takimi najbardziej podstawowymi schorzeniami stawu skokowego ll, czy też czasami stawu ustęp owego fill to są ocd osteochondroza różnego rodzaju niestabilności pourazowe, stawu skokowego, ll uszkodzenia ścięgna achilles a oraz Stany zapalne i choroba zwyrodnieniowa stawów, która też dość często może właśnie dotyczyć stawu skokowego. 

00:03:02 

W przypadku osteochondroza zyczyli. 

00:03:04 

Lel problemu, który dotyczy szczeniąt. Rozpoznanie nie jest takie oczywiste, jakie proste w pierwszej kolejności. Oczywiście problem manifestuje się kulawi z nami różnego typu. 

00:03:15 

Mogą to być takie bardzo mocne. Ll nawet kula wizny 4 stopnia bez obciążania chorej kończyny, a czasami są to bardzo delikatne znaczenie. Takie nie dociąża nei chorej kończyny. 

00:03:29 

Mamy rasy predysponowane i są to rasy zarówno raz olbrzymie, chociaż tutaj osteochondroza przede wszystkim tak, jakby hillel większej większy odsetek zdiagnozowanej osteochondroza dotyczy stawu ramiennego, ale ten staw skokowy należy także wziąć pod uwagę i tutaj są rasy takie jak Border koli ll rasy, olbrzymie owczarek, niemiecki ll duży, szwajcarski pies pasterski, berneński. 

00:03:59 

Także boks. 

00:04:00 

Stary, więc jeżeli mamy kulawi, znałem na kończynę miednicą w biodrach wyglądają ok. Staw kolanowy też wygląda w porządku. Tutaj musimy wziąć pod uwagę Staw skokowy. 

00:04:12 

Często niestety zdarza się, że wykonanie samego zdjęcia rtg nie odpowiada na ll. Pytanie, czy jest to osteochondroza właśnie stawu skokowego i takim rekomendowanym badaniem jest tutaj tomografia komputerowa właśnie tego fill staw. 

00:04:27 

Co do leczenia fill jak najbardziej. Jeżeli kulawi zna nie trwa dłużej niż 2 do 3 tygodni mamy zdiagnozowane staw. 

00:04:35 

I nie widzimy. 

00:04:36 

Tej tak zwanej wolnej myszy stawowej, czyli wolnego fill Odprysku. 

00:04:41 

W samym stawie możemy się podjąć leczenia zachowawczego, czyli leczenia, które je którym jeszcze nie bierzemy pod uwagę leczenia chirurgicznego czy też artroskopii samego samego stawu. W takim podstawowym programie leczenia. 

00:04:58 

Mamy do dyspozycji laser i magnetoterapia. Magnetoterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym dla szczeniąt o i tutaj. 

00:05:05 

Eee, spokojnie możemy przeprowadzić te 10 zabiegów, 10 nawet 15 zabiegów poprawiające ukrwienie, ponieważ osteochondroza jak pamiętamy jest chorobą, gdzie dochodzi do zaburzenia ukrwienia chrząstki stawowej możemy jeszcze nie fill spokojnie tutaj poddać tej terapii ll nie musimy nawet myśleć o jakiś bardzo fill obniżaniu dawek tej magnezu. 

00:05:29 

Wrapy natomiast 2 2 zabiegiem fizykalnym, które ll, który jest do rozważenia, jest laseroterapia i jak najbardziej jest to zabieg bezpieczny. Pamiętajmy o obniżeniu dawek o około 30/30% i pomimo tego że 2 staw skokowy L będzie zdrowy czy jest zdrowy ll tą laseroterapię fill stosujemy obustronnie takim zabiegiem dość kontrowersyjnym, jednak w mojej praktyce klinicznej sprawdza. 

00:06:00 

Który sprawdza się naprawdę rewelacyjnie i bardzo dobrze w prawdzie. 

00:06:04 

Jest zabiegiem cały czas dość świeżym eee i dość takim. 

00:06:09 

Jeszcze rzadko wybierane jest zabieg fali uderzeniowej fala uderzeniowa ma bardzo korzystne, bardzo korzystny wpływ na chrząstkę na chrząstkę w stawową. W opracowaniach naukowych odnotowano LO tą odnowę ll chrząstki stawowej i uzupełnianie się ubytków chrząstki stawowej, która występuje hmm. 

00:06:33 

Niemniej jednak należy ten zabieg przeprowadzić bardzo ostrożnie i umiejętnie, czyli jakby kluczowe kluczowe znaczenie ma dobór parametrów takimi podstawowymi parametrami, którymi operujemy przy fali uderzeniowej. 

00:06:48 

To jest ilość uderzeń, ciśnienie i częstotliwość, więc tutaj staramy się operować niedużą ilością uderzeń. To jest. 

00:06:57 

Tak od 300. 

00:07:00 

Przy bardzo malutkich pieskach, takich jak szelki czy rasy małe, o której raczej ta osteochondroza bardzo często nie występuje od 400 do 600, czasami nawet 800 u bardzo uraz u szczeniąt ras olbrzymich fill przykładowym pacjentem to jest pies rasy border collie, którego do stylowa waga zazwyczaj nie przekracza 20 Kilo. Więcej takiego czteromiesięcznego szczeniaka średniej wielkości bordera tu jest rekomendowana około 400 500 uderzeń na staw. 

00:07:31 

Nie więcej niż półtorej bara i to jest 10, czasami 8 herców. Częstotliwość nie masz takiego dużego znaczenia w. 

00:07:39 

Tym tej odpowiedzi organizmu fill natomiast jest to pewnego rodzaju komfort zabiegu. Im wyższa częstotliwość tym zabieg przebiega szybciej, sprawniej. 

00:07:48 

Ale jest w. 

00:07:49 

Odbiorze nieco mniej przyjemny dla pacjenta, więc zdarza się, że obniżamy tą fill tą częstotliwość do 8. Czy nawet czasami 7 herców, ale z reguły to 10 jest takie dla pacjenta dość łatwo przyswajalne, przyjmowane. 

00:08:04 

EE zabiegi tutaj są częstotliwością przyjmujemy, że wykonujemy między 5 a 7 dni, przy czym ja rekomenduję co 5 dni. 

00:08:14 

Jeżeli po 2 3 zabiegu nie mamy wyraźnej poprawy, jednak kieruje tego pacjenta na leczenie już chirurgiczne, dlatego że ta poprawa u szczenięcia powinna być w miarę w miarę szybko. Ll nie ma jeszcze pełno ich opracowań. Jak wygląda łączenie fali uderzeniowej z zabiegiem często stosowanym? 

00:08:34 

Medycyny regeneracyjnej, jakim jest prp, czyli ostrzykiwanie czy podawanie dostawa osocza bogato płytkowego. 

00:08:41 

Jeżeli podejmiemy się, że fill pacjent jest jednak prowadzony przy pomocy medycyny regeneracyjnej i tutaj fali uderzeniowej na pewno nie używamy przez pierwsze min Az takie mocne minimum 3 dni po iniekcji do stawowej i tak już powiem na marginesie, że nikt niczego czegokolwiek do stawowo dlatego że po iniekcji do stawowej tu ta. 

00:09:06 

EE musi zostać pewne wyrównanie pewnego rodzaju ciśnienie w stawie i fala uderzeniowa nie jest tutaj w żaden sposób wskazana takim bezpieczną fill bezpiecznym czasem, który ja zazwyczaj stosuję. 

00:09:19 

To jest 7 do 10 dni od odczekuje. Jeśli nie mam takiej możliwości. A czy planujemy też zrobić taki taki szybkie działanie? A to minimum te 3 dni, ale to też niekoniecznie puszczę. 

00:09:34 

EE loco de też się zdarza u kotów należy o tym pamiętać ll i też kocięta. Czy koty traktujemy tak jak małe małe psy. 

00:09:44 

W tym przypadku ja zdaję sobie sprawę, że kot to nie mały pies, nawet nawet mam była dawno temu taka konferencja o tym tytule, ale tutaj w tym przypadku, jeśli chodzi o zabiegi fizykalne, możemy te dawki przeliczać po prostu na masę na masę ciała i ewentualnie korygować pod względem sierści czy też. 

00:10:04 

Pigmentacji pigmentacji. 

00:10:07 

Pamiętajmy, że przy leczeniu osteochondroza yy a czy też przy stosowaniu fali uderzeniowej ll i nie tylko po iniekcji do stawowej po fali uderzeniowej te 3 dni ograniczeń. 

00:10:21 

Pamiętajmy o ograniczeniu ruchu pacjenta. Nie ma doniesień lub też nie są one jednoznaczne do dotyczących unieruchomienia fill spawu ocd u pacjenta Uszczelnień Uczeniem Ia. 

00:10:35 

EE więc ja akurat nie stosuję stabilizacji czy też ortez u szczeniąt. W tym w tym przypadku fill. No chyba że mamy pacjenta po artroskopii tutaj tutaj jak najbardziej. 

00:10:48 

Możemy rozważyć stosowanie stabilizacji. Najczęściej są to tak zwane ortezy fizjologiczne, które jakby utrzymują. 

00:10:56 

I korygują ustawienie stawów prawidłowej w prawidłowym ustawieniu w prawidłowym zdjęciu, tak zwanym zdjęciu fizjologicznym. Jeżeli już będzie konieczność ustawienia ustabilizowania pacjenta, czy też unieruchomienia tego stawu, to to te to tu to tutaj taką bardzo, bardzo ważną rzeczą jest właśnie ustawienie tego stawu w pozycji fizjologicznej, czyli nie, nie, nie prostujemy tego stawu, czy też bardzo mocno niezw. 

00:11:22 

Name Fill staramy się, żeby ta to ustawienie było po prostu fizjologiczne. Jeśli mamy punkt odniesienia do 2 kończyny, to super, jeśli nie to stawiamy tego pacjenta na chwilę ustawiamy taką tak zwaną propozycję prawidłową i zapamiętujemy kąt zgięcia. 

00:11:39 

Często zdarza się, że w przypadku szczeniąt i stawu skokowego ta osteochondroza to ocd jest gdzieś tam przeoczone lub. 

00:11:50 

Też objawy są na tyle krótko, że podawanie. 

00:11:57 

Krótkotrwałe mmm takim ciągu leków niesteroidowych, przeciwzapalnych, gdzieś tam maskuje tą chorobę i uszczelnianie kuleje dorasta i po jakimś czasie najczęściej są to młode zwierzęta. Zaczynają się kula wizny nieznanego pochodzenia, kulawi zmienna kończynę miednicą. 

00:12:17 

EE próbujemy zdiagnozować, zdiagnozować tą kulawi zimę, często szukamy w kolanie. Tak jak już powiedziałam przy fill naszych naszym spotkaniu dotyczącym kolana kolana jest jednym z najczęściej sprawiającym problemów z prawem, więc szukamy tutaj w kolanie szukamy w biodrze i na końcu schodzimy. Nastaw na staw skokowy fill i na prezentacje Odcinacie państwo Staw Skokowy. 

00:12:44 

Nowe właściwie stawy skokowe dokładnie tego samego psa to jest ll poler Nova Scotia da kto link retriver młoda dość młoda munda suka i widzimy już mineralizacji i zwapnienia w ścięgnach prostowników do końca nie wiemy skąd się skąd się bierze, skąd one się wzięły w tym przypadku, więc mamy mocne podstawy, żeby sądzić, że jest to powikłanie, bo właśnie osteochondroza. 

00:13:13 

EE jest już to pies dorosły N nie jest to akurat miejsce takie idealne do opracowania chirurgicznego. Zresztą też niekoniecznie tutaj. Na tym etapie choroby to opracowanie chirurgiczne byłoby. 

00:13:28 

Byłoby wskazane więc na prezentacji państwo widzicie pacjenta, u którego podejrzewamy powikłanie. 

00:13:37 

Nie zdiagnozowanym ocd są to widoczne mineralizację wściek. 

00:13:43 

IV w przypadku tego pacjenta świetnym rozwiązaniem jest i będzie zastosowanie fali uderzeniowej, tak aby rozbić te mineralizacji albo chociaż spróbować rozbić te mineralizację uelastycznić cięgno LI, popracować nad ukrywaniem tego stawu, poprawić ukrwienie tego stawu, tak jakby organizm zregenerował ewentualne ubytki tkanek miękkich rekomendowane jest już w tym przypadku około 6 fal uderzeniowych. 

00:14:13 

Możemy je robić co 7 dni? 

00:14:16 

Fill no dużo wyższych parametrach, cały czas mając na uwadze, że to jest jednak drobny, mały staw, więc nie przekraczamy na pewno ll 2,5 Bara 2 bary. 

00:14:27 

2,5. 

00:14:28 

Powinny być w miarę znośne dla pacjenta około tysiąca uderzeń ll 10 12 herców to jest taki zabieg, który powinien być w miarę przyjemny. Znaczy przyjemny, w miarę którego który pacjent powinien. 

00:14:46 

Owac fl efekty powinny się pojawić w niej więcej po 2 3 zabiegu fali uderzeniowej możemy w tym przypadku dołączyć zarówno laseroterapii, jak i ultradźwięki ultradźwięki z ketonalem, na przykład tak, aby poprawić komfort życia czy też poprawić ukrwienie, ale też takie działanie Przeciwzapalne i mocno przeciwbólowe, żeby pacjent, żeby pacjent nie cierpiał. 

00:15:11 

Kolejną taką może nie bardzo często spotykanym problemem są różnego rodzaju niestabilności l pourazowe i jakby jeżeli mamy pełną niestabilność pourazową tego stawu, to tutaj więcej fizjoterapia sama w sobie nie jest takim głównym nurtem leczenie tutaj stabilizacja chirurgiczna powinna zostać zastosowana. 

00:15:35 

Po zabiegu chirurgicznym bardzo ważna jest działanie przeciwbólowe i działanie przeciwobrzękowe. Stabilizacja po zabiegu w zależności od zabiegu to są 4 6, czasami nawet 12 fl 12 tygodni. 

00:15:50 

W tym czasie fill jakby nie pracujemy na spawie manualnie, czyli go nie, nie staramy się mocno ruszać, jeżeli jest zastosowany. 

00:16:01 

Stelaż zewnętrzny przypadków stelaża wewnętrznego, jeżeli nie jest to art. Rodez, czyli celowy zabieg, który ma usztywnić, usztywnić staw, zupełnie możemy się podjąć delikatnej pracy, manualnej ćwiczeń i biernego zakresu ruchu. 

00:16:17 

Jeżeli to jest zabieg, który ma na celu jakby ustabilizowanie stawu poprzez Artur odezwę, czyli taki pełny zesztywnienie stawu, nie ruszamy tego stawu minimum 6 tygodni, tak jak by ten zrost kostny, pełen zrost, kostny, pełne zesztywnienie. 

00:16:32 

Mogło się zadziać. 

00:16:33 

Możemy dołożyć już w tym czasie. W tym początkowym czasie pole magnetyczne sprawdza się bardzo, bardzo fajnie. Możemy też dołożyć zabiegi fill laseroterapię ją, chociaż bardziej te laseroterapia będzie nastawiona na regenerację tkanek tkanek miękkich fill w przypadku implantów metalowych nie polecamy fill ultradźwięków. 

00:16:57 

EE przy umiejętnym wykorzystaniu Ultradźwięków przy umiejętnym wykorzystaniu Ultradźwięków możemy tu i teraz dźwięki zastosować poza obszar, gdzie jest położony, czy gdzie jest zastosowany implant. Jednak w takim bezpiecznym rozmawiam za rozwiązaniem będą pole magnetyczne i laser o laser o fill terapia. 

00:17:17 

Elt urazy eee i jakby niestabilności pourazowe stawu skokowego mogą być związane z związany z uszkodzeniem bardzo różnych, bardzo różnych struktur i jakby, żeby dokładnie zdiagnozować, która struktura jest ll uszkodzona. 

00:17:38 

Fill najpierw badanie palpacyjne, czyli w którą stronę jest większa ludność tego stawu, gdzie nie ma tej stabilności? Możemy tutaj oszacować, czy bardziej problemem jest strona przyśrodkowa czysto. 

00:17:50 

TFL strona boczna polecam wykonanie badania ultrasonograficznego czy też rezonansu rezonansu, żeby sprecyzować miejsce uszkodzenia takim dość częstym uszkodzeniem, taki, które jest już nawet widocznej na prezent. Na prezentacji możecie państwo zobaczyć wyraźny obrzęk stawu skokowego są różnego rodzaju skręcenia stawu skokowego, które często prezentują charty na przykład po. 

00:18:21 

To jakby po biegu czy? 

00:18:22 

Czy EE zwierzę zwierzęta, które dość szybko biegają widoczny nawet bartg. Widzimy kości, są, są są całe, nie mamy żadnych uszkodzeń WU Wu kościach, natomiast widzimy dość mocny obrzęk stawu stawu skokowego. Ja w takich przypadkach w pierwszym momencie zara zalecam takich właściwie takie postępowanie. 

00:18:44 

Taki algorytm, jakby utartą ścieżkę, czyli najpierw chłodzimy ten spaw, a potem działamy przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. To jest taki pierwszy etap działania, po czym wchodzimy z zabiegami, które poprawią ukrwienie i wspomogą regenerację, regenerację, uszkodzonych, uszkodzonych fill tkanek. Na zdjęciu macie państwo takie ewidentne fill ewidentny stan zapalny stawu skokowego prawego. 

00:19:14 

Jest to erhardt obiegu nie było pełnego uszkodzenia, żadne z więzadeł, żadne żaden z środków i nie został. 

00:19:23 

W pełni przerwany jest tam EE uszkodzenie, ale niecałkowite torebki stawowej. Bardzo dobrze fill przeszedł pacjent, leczenie, laseroterapia, magnetoterapia ją jeszcze z dodatkiem osocza bogato, bogato, płytkowego wszelkich urazach stawu skokowego i niestabilność ach stawu skokowego. Będziecie państwo też mogli za OBS. 

00:19:44 

Serwować ll problem z wyższymi piętrami kończymy i Ll zdarzają się, ponieważ ta kończyna jest wtedy stawia na nieco inaczej. 

00:19:54 

Często jest są różnego rodzaju w zależności od miejsca uszkodzenia rotacji czy też rotacja na zewnątrz czy do wewnątrz fill. I proszę tutaj w tym fill takich przypadkach. Jeżeli za obserwujecie tego te różnego rodzaju rotacje, amator zawsze mięsień mandzio biodrowy, czyli ten, którym. 

00:20:10 

Fill jest przyczepiony wysoko przy kręta żu mniejszym kości udowej idzie przez talerz biodrowy do trzonów kręgów do trzonów odcinka lędźwiowego kręgu. 

00:20:23 

Kupa, ponieważ przez takimi prawidłowe ustawienie kończyny taką tak zwane pozycje ulgowe, ten mięsień i lubi ulegać skracaniu przy kurczeniu i lub znaczy często u pacjentów okazuje wykazuje była bolesność i to jest takie powikłanie po skręceniu stawu skokowego wydaje nam się, że ten staw skokowy już jest zwracana. Jest Wszystko w porządku. 

00:20:44 

Pacjent by dalej nie chodzi tak dobrze, gdzieś tam jest coś nieidealnie, nieidealnie, szukamy dalej i niestety mamy do czynienia z tym mięśniem nerwowo biodrowym jeśli chodzi o ścięgna chiles. Oczywiście mimo piętowe wspólne przypominam, że to nie jest tak bardzo taki jeden sznurek, który. 

00:21:05 

Jest takim jednorodnym strukturalnie ścięgnem. Jest to ll połączenie ścięgien, mięśni, brzuchatych łydki, ścięgna mięśnia, zginacza palców powierzchownego oraz cięgno wspólne mięśnia dwugłowego uda smukłego oraz półcieniste go, więc jest to ll to ścięgno piętowe. Wspólne jest takim dość skomplikowanym, dość skomplikowanym tworem. 

00:21:29 

EE czasami diagnostyka yy uszkodzeń tego ścięgna czy urazów tego ścięgna na nastręcza nam pewnych problemów. Obecnie już na szczęście mamy fill badań i ultrasonografii ultrasonograficzne narządu ruchu. Dość powszechne te sądy liniowe, które są konieczne, aby dobrze ocenić struktury dość powierzchownie leżące. 

00:21:53 

EE w ciele. 

00:21:55 

EE są są w użyciu i możemy to ścięgno zdiagnozować. Ono bardzo ładnie się diagnozuje po prostu badaniem ultrasonograficznym. 

00:22:04 

Jeśli nie macie do dyspozycji państwo badania ultrasonograficznego, to taka zwykła palpatina, zwykłe o macy wanie tego ścięgna już państwu bardzo dużo powie choroby ścięgna Achilles, a przede wszystkim jego uszkodzenia i też zerwanie są dość proste w diagnostyce, zupełnie jakby. 

00:22:23 

Zdiagnozowany czy też rozpoznanie całkowitego zerwania ścięgna achilles a jest bardzo oczywiste. Taka typowa postawa zwana podeszw owa, czy też postawienie kończymy na całej na całej stopie, czyli na Ziemi. 

00:22:37 

Leży ten guz piętowe pokazuje nam na łokieć, ale jakby państwo możecie sobie wyobrazić, że cała stopa kota czy też psalm leży na Ziemi? Wielu przypadkach oznacza, że L jest zerwane ścięgno achilles a. 

00:22:53 

I musimy jedynie rozpoznać, bo czasami taką swo pochodną postawę taką postawę podeszw ową mamy u kotów. Na przykład przy różnego rodzaju problemach czy neuropatia jak metabolicznych, jakim jest neuropatia cukrzycowa. Ale przy takich traumach urazach to zazwyczaj mamy do czynienia z jedną stroną. Jakby nie jest to obustronne. 

00:23:17 

Pozycja Kraba, kiedy mamy pacjenta, który stawia kończone na całej stopie, ale mam podwinięte Paluszki, możemy to określić taką pozycją kraba czy czy jakby z takim zawiniętym pazurem fill mówi nam, że mamy właściwie uszkodzone praktycznie cały wciągnął achilles, a z wyjątkiem ścięgna zginacza powierzchownego pa. 

00:23:39 

No cóż, czasami mamy niepełne uszkodzenie pełne zerwanie, czyli jakby jeszcze fill szczelinach i lepsza stara się pełnić swoją funkcję, ale wtedy widoczna jest kula wizna. 

00:23:49 

Często obrzęk ścięgna achilles, a porównując jest 2 stroną. To jest wyraźnie grubsze FI lub też leży nie po tej stronie, jakby jest. 

00:23:58 

Są pewnego rodzaju zmianę anatomiczne, zanim przejdziemy do fizjoterapii czy też leczenia Ścięgna Hill SA należy rozważyć, czy jest to po prostu uraz. 

00:24:09 

EE rana szarpana uraz tępy silne rozciągnięcie czy też ciągnięcie tego ll ścięgna. 

00:24:16 

Czy możliwe jest, że mamy problem tak zwane, a traumatyczne zerwanie czy też uszkodzenie, ponieważ działy się jakieś przewlekłe Stany zapalne zmiany zwyrodnieniowe w tym ściągnie i fill jakby niewspółmiernie mała siła ll przyłożona doprowadziła do urazu czy też zerwania większości przypadków. Stabilizacja chirurgiczna jest tutaj niezbędnie konieczna i też orteza fill w doniesieniach naukowych mamy. 

00:24:48 

Dość skomplikowaną sytuację dotyczącą ortez, czy też unieruchamiania. 

00:24:55 

Ale takim standardowym procederem jest unieruchomienie E na około 6. 

00:25:02 

Godni po leczeniu promowanie gojenia się ścięgna jest bardzo mile widziane i wręcz konieczne. Ściągnął w ciągu dnia generalnie jako struktury słabo ukrwione, goją się nieidealnie, niekoniecznie dobrze, więc musimy zapromować. 

00:25:20 

Dobrze jest wspomóc to gojenie wszelkiego rodzaju zabiegi laseroterapii pola magnetycznego są tutaj i w najbardziej wskazane i pożąda. 

00:25:29 

Dane, no i też do rozważenia jest dość wczesne uruchamianie. Ja zazwyczaj czekam te 6 tygodni staram się bardzo, jeżeli uruchamiam Ll, ponieważ pamiętacie, że ruch jest konieczny, żeby ta budowa tej blizny kolagenowej ten kolagen układał się w miarę poprawnie, ale staram się jednak te 6 tygodni odczekać. W niektórych przypadkach zajmuje nam to aż 12. 

00:25:52 

Tygodni. Niemniej jednak rozpracowanie później blizny i terapia manualna ścięgna tak, aby przepracować tą bliznę, wciągnie i żeby te ten kolagen i ta struktura była jak najbardziej zbliżona do tej struktury prawidłowej jest konieczne i laseroterapia tutaj sprawdza się bardzo fajnie, a z reguły taki schemat protokołu postępowania jest to laser terapeutyczny najlepiej klasy 4 co 2 dzień chociaż miewam takie przypadki, że zdarza mi się, że stosuję ten. 

00:26:22 

Przez pierwsze 5 zabiegów, nawet nawet codziennie, ale co 2 dzień jest wystarczająco z reguły 10 12 12 zabe. 

00:26:30 

Biegów El praca manualna, czyli jakby przepracowanie fill w palcach waszych dłoniach tej blizny jest tutaj ważnym elementem ważnym elementem terapii. 

00:26:44 

Jeśli nie mamy całkowitego zerwania i nie mamy dużego uszkodzenia, a tylko sam obrzęk ścięgna, albo właściwie w ogóle nie ma uszkodzeń, ale sama stan stan zapalny i obrzęk można rozważyć te ultradźwięki terapeutyczne fill pamiętajcie o tym. 

00:27:03 

EE wygolić miejsce aplikacji do aplikacji ultradźwięków i też nie przedobrzyć przy. 

00:27:10 

Jakby samych ścięgnach z ilością leków przeciwzapalnych. Ja z reguły pierwsze 3 zabiegi wykonuje z no żelu z ketonalem. Na przykład jeśli pacjenta już po pierwszym zabiegu ten ten obrzęk jest mniejszy, ta bolesność jest mniejsza. 

00:27:25 

Staram się jak najszybciej zrezygnować z leku przeciwzapalnego, czyli sam sam zabieg na żelu sprzęgający mnie koniecznie na fill leku. 

00:27:33 

Ale jeśli ten, to zapalenie się toczy, jest bardzo, bardzo bolesne. No to ten fill, ten lek jest tutaj jak najbardziej jak najbardziej wskazany. 

00:27:45 

Jeśli chodzi o ortezy, ortezę EE, zakładam właściwie ll większości przypadków i staram się, żeby pacjent, jeżeli już musi chodzić, to chodził WU ortezie. 

00:27:55 

Jeśli odpoczywa, może odpoczywać bez ortezy. Jednak tutaj pamiętajcie, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować pacjenta cały czas, więc pozostawianie w domu pacjenta bez opieki też zalecam word. 

00:28:08 

W razie wielu przypadkach są to ortezy takie fizjologiczne, miękkie, ale może się zdarzyć, jeżeli mamy niestabilność albo dość duże uszkodzenie, że to będzie jednak taka orteza usztywniająca orteza, odpowiednie jakby trzymająca. 

00:28:25 

Sprawę w jednej, ale w jednej płaszczyźnie, czy też w tak zwanej pozycji ulgowej. Jeśli jest to konieczne, dobrze jest w tych, jeżeli chodzi o te ortezy zamawiać jednak na wymiar, czyli jakby orteza typowo uszyta dla dla pacjenta. 

00:28:44 

Ee, chociaż jest wiele takich ortez, szczególnie stawu skokowego takich komercyjnie wykonanych w różnych rozmiarach, które się całkiem nieźle nieźle sprawdzają. Natomiast. 

00:28:57 

Zawsze jest lepiej tą ortezę dopasować. 

00:29:02 

Film po urazach Yy czy? 

00:29:06 

Stabilizacji ścięgna achilles, a w pierwszym etapie powrotu do ruchu rekomenduje ćwiczenia w bieżni wodnej. Ćwiczenia w wolnym tempie 2 nawet do 3 razy razy w tygodniu około 15 zabiegów w bieżni wodnej z reguły serię najczęściej są po dziesięcioro z ros rozplanowane. Niemniej jednak zauważyłam, że tej tej bieżni wodnej czytej tych ćwiczeń w wodzie. 

00:29:36 

Zazwyczaj przy przy jakby zespala nutka na jak zespawany ścięgien potrzeba nieco nieco więcej. 

00:29:43 

W przypadku syna achilles ani niekoniecznie. W pierwszym etapie, czyli po tych 4 czy po 6 tygodniach od razu pływanie. Pamiętajcie, że. 

00:29:53 

Nie jest to może to nie jest tak, że tego pływania nie można. Nie można wprowadzić, ale na samym początku bieżnia wodna dopiero w dalszym w dalszym etapie samo pływanie. 

00:30:05 

Sobo Steven Achilles a ll zdarza się jeszcze przemieszczenie czy też zwichnięcie powierzchownego ścięgna zginacza palców. Czy czasami jest to ll schorzenie określane, że jest to ll zwichnięcie kaletki ll Piętowej fill taką rasą chyba przede wszystkim, o której możemy zaobserwować. To schorzenie są re, są szelki, owczarki, szetlandzki. 

00:30:34 

Ale nie tylko jakby nikt. 

00:30:36 

Niektóre publikacje podają, że jest to problem tylko i wyłącznie tych pacjentów, ale nie tylko zdarza się. 

00:30:42 

Zdarzało mi się już mieć pod swoją opieką posokowca czy też owczarka niemieckiego są przemieszczeniem powierzchownego ścięgna zginacza palców ll stabilizacja w tym przypadku odciążenie zabiegi przeciwzapalne przeciwbólowe. W pierwszym etapie w 2. Etapie, jeżeli. 

00:31:01 

Eee nie mamy efektów leczenia. Niestety stabilizacja E chirurgiczna tutaj będzie będzie konieczna, ale zachęcam chociaż w pierwszym etapie te 2 tygodnie ll spróbować leczenia zachowawczego po odpowiednim odprowadzeniu ścięgna sprinty, czyli jakby stabilizacja, zabiegi, laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki. Tutaj sprawdzą się jak najbardziej. 

00:31:28 

Bardzo delikatna terapia manualna, ale przede wszystkim stabilizacja. Stabilizacja tego stawu powinny się sprawdzić, jeśli Wu jest już, jeśli zdarza się nawrót, to niestety zabieg chirurgiczny po zabiegu chirurgicznym też jak najbardziej stabilizacja i promowanie gojenia, przede wszystkim jakby poprawa ukrwienia działania przeciwko przeciwbólowe i przeciw obrzęk owe. 

00:31:51 

W stawie skokowym niestety często wydarza się. 

00:31:56 

Choroba zwyrodnieniowa stawów. Jest ona bardzo bolesna i niewdzięczna w leczeniu, ale także mamy często do czynienia erozyjnych zapaleniem stawu. Ma bardzo charakterystyczne fill obraz wart ag, który państwo tutaj zobaczycie na na prezentacji. 

00:32:13 

I zanim podejmiecie państwo zabiegów fizykalnych, to dobrze jest dostać taką informację od lekarza, że nie jest to nie są żadne zmiany zwyrodnieniowe, tylko właśnie właśnie jest to erozyjne zapalenie stawów na prezentacji. 

00:32:31 

Wiecie państwo pokazanego o pacjenta, czy też pacjentka, która jest zdiagnozowana z właśnie Zero z innym zapaleniem stawów, natomiast pierwszym takim. 

00:32:41 

Uważaniu możemy podejrzewać, że jednak mogą to. 

00:32:44 

Być zmiany zmiany. 

00:32:46 

Zmiany ll typu nowotworowego. Pacjentka jest po biopsji. Już jest 2 lata po tej bio. 

00:32:51 

Eleo rozumne zapalenie stawów leczy się niewdzięcznie dość często konieczne będzie połączenie leków niesteroidowych, przeciwzapalnych, a czasami nawet sterydów fizjoterapią L. 

00:33:04 

Chociaż do sterydów staramy się dojść nieco nieco później, chociaż literatura podaje, że że, że leczenie takie schematy protoko. 

00:33:16 

Dość często opierają się na glikokortykosteroidy. Dach w mojej praktyce dość często łączone niesterydowe leki przeciwzapalne. Z bardzo fajnie się sprawdza. 

00:33:24 

Laseroterapia bardzo fajnie sprawdza się magnetoterapia. Pacjenci funkcjonują świetnie pomimo tego, że ten stary jest przebudowany i zazwyczaj nie wraca do takiej takiej pełnej, pełnej sprawności. Ale jakby wyciszamy stan zapalny i utrzymujemy pełną ruchomość ll tego stawu. 

00:33:45 

Przez terapię manualną i ćwiczenia biernego zakresu ruchu. 

00:33:53 

Nie, jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową, czy też ewentualną chorobą, chorobę zwyrodnieniową jako powikłanie po osteochondroza. Na przykład to Plan plany terapeutyczne są bardzo podobne czy wręcz takie same jak przy każdym stawie, które jest dotknięte chorobą zwyrodnieniową przeciwbólowo LI. Jeśli się da, to regeneracyjne, ale taki pierwszy pierwszy rzut są to wszystkie wszystkiego rodzaju wszelkiego rodzaju zabiegi działające przeciw przeciw. 

00:34:22 

Bólowo L co do ćwiczeń nie ma jakichś takich bardzo mocno rekomendowany ćwiczenie po jeśli chodzi o staw skokowy po zabiegach stabilizacyjnych i wszelkiego rodzaju zabiegach na stawie skokowym dobrze jest. 

00:34:39 

Wziąć pod uwagę wodę jako taki pierwszy etap. 

00:34:42 

Wprowadzania pacjenta do ruchu. 

00:34:44 

I dobrze jest pacjenta Yy jakby Pow padnięta popracować na odpowiednim rozłożeniem, rozłożeniem ciężaru ciała. Są to wszelkiego rodzaju balansowanie i balans E. 

00:34:54 

EE, czy też podnoszenie po kolei każdej kończyny, czy też balans po przekątnej tak, aby pies otrzymał czy też kot utrzymał. 

00:35:04 

Ciężar ciała na 2 kończynach po przekątnej, czyli prawa kończyna piersiowa i lewa kończyna miedniczka i odwrotnie lewa kończyna a piersiowa prawa kończyna mieli liczna. 

00:35:14 

To są przede wszystkim takie ćwiczenia, które jakby są konieczne po zabiegach na stawie skokowym, ale oczywiście nie tylko dobrze jest popracować nad wnętrza wzmocnieniem samego mięśnia brzuchatego łydki. 

00:35:29 

EE, jeśli chodzi o sięgnąć ciągną achilles, a chociaż tutaj jakby mocne rozbudowanie ścięgna brzuchatego brzuchatego łydki nie jest tak bezpośrednio jak by nie ma takiego bezpośredniego przełożenia na wzmocnienie się samego ścięgna. Jednak tutaj planując zestawy ćwiczeń i możecie wziąć pod uwagę właśnie ten mięsie. 

00:35:51 

Chodzenie do tyłu, wchodzenie kończynami miedniczki innymi, na jaki jakąś jakąś platformę. Niemniej jednak tutaj rekomendowane przy tym stawie są przede wszystkim praca manualna, praca rękami na stawie, staw skokowy leczy się stosunkowo dobrze, pod warunkiem, że jest stosowany taki, że właściciel L pilnuję pacjenta tak jest w stanie upilnować pacjenta i zastosować się do tego ograniczenia ruchu, czy też takiego kontrolowanego ruchu, bo to nie zawsze. 

00:36:21 

Chodzi o takie totalne wyłączenie pacjenta z ruchu, ale do tego, aby uniknąć potencjalnie groźnych. 

00:36:30 

Skrętów wskakiwania czy też zaskakiwania z różnych wysokości. 

00:36:38 

Co do samego samego, jakby same poddawania się pacjenta co do to trzeba samej terapii bardzo różnie w zależności od tego, jak pacjent reaguje na dotykanie samych tych dystalnych odcinków, czyli łap, dlatego że tutaj pracując na stawie skokowym też dotykamy palców, a nie fill. Nie każdy pacjent lubi taką dechą bliskość z terapeutą, ale myślę, że jest to kwestia do przepracowania. 

00:37:08 

Zapraszam na część praktyczną. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały