Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Fizjoterapia stawu ramiennego

Dr n. wet. Aneta Bocheńska
Fizjoterapia psów i kotów ODC. 3/10

W filmie omówiono budowę anatomiczną oraz najczęstsze urazy stawu ramiennego, a także teorię dot. jego rehabilitacji.

Transkrypcja video Fizjoterapia stawu ramiennego

00:00:17

Dzień dobry Aneta bocheńska na dzisiejszym wykładzie omówimy sobie staw ramienny, schorzenia i fizjoterapia stawu ramiennego.

00:00:26

Star łamiemy, jest dużym kulistym stawem. Główna ruchy to zginanie i prostowanie. Niemniej jednak odwodzenie, przywodzenie i rotacja wewnętrzna tak, że tutaj zachodzą głowa kości ramiennej wpasowuje się w panewkę, która jest de facto 3 razy zbyt mała, ale posiada tak zwany obrone dach. Dlatego też jest to spaw dopasowane fill. Jego pewnego rodzaju niedoskonałością jest to, że nie ma zbyt wielu.

00:01:00

Ze mną czterokołowych struktur stabilizujących.

00:01:03

EE natomiast te struktury stabilizująca są to zazwyczaj ścięgna mięśni, które leżą na tym stawie fill i tak na tym slajdzie Państwo widzicie więzadło obrąb kowo ramina zarówno od strony przyśrodkowej jak od strony bocznej oraz dość mocną torebkę stawową. Najczęstszym schorzeniem stawu ramiennego u szczeniąt jest martwica chrzęstno kostna.

00:01:33

Zwana inaczej osteochondroza są takim 2 w kolejności. Trudno tak naprawdę statystycznie uznać.

00:01:41

Sn fill, który która z tych schorzeń jest na pierwszym miejscu? Są to różnego rodzaju. Ten dino partie do niedawna mówiliśmy przede wszystkim on ten dino partii czy też zapaleniu pochewki ścięgna mięśnia dwugłowego, czy też zapaleniu, czy też uszkodzeniach samego ścięgna mięśnia dwugłowego.

00:01:57

Obecnie fill wiemy, że często ten mięsień dwugłowy choruje turnie do problemów czy też schorzeń mięśnia na grzebieniowe go esl. Konsekwencją uszkodzeń więzadeł.

00:02:10

Jej struktur stabilizujących spawu jest tak zwana niestabilność przyśrodkowa sprawną stawu ramiennego do czynienia też mamy często z różnymi rodzajami złamań, dość często ze złamaniem grzebienia łopatki osteochondroza.

00:02:26

Jest to choroba szczeniąt mniej więcej 4 do 10 6 10 miesiąca życia na zależności od rasy, raz mniejsze. Dużo rzadziej jest to przede wszystkim choroba ras dużych.

00:02:41

Ale też dotyczy na przykład takich ras jak psy Border Koli.

00:02:46

Mmm dochodzi do zaburzeń ukrwienia i odżywienia chrząstki dochodzi do śród chrzęstnej, mineralizacji i ubytków w chrząstce stawowej często dochodzi do pęknięcia i oddzielania się tej chrząstki i mamy tak zwany wolny fragment, tak zwany chip, czy też mysz stawową osteochondroza. Jest to choroba nie tylko oczywiście stawu ramiennego. Może też.

00:03:09

Dotyczyć ll stawy stawów skokowych czy też stawów kolanowych, także stawów łokciowych. Jednak w stawie ramiennym pojawia się najczęściej i jest taką chorobą, którą możemy w pewien sposób.

00:03:24

I zaraz powiem, przy jakich warunkach poprowadzić fizjoterapeutyczne i zastosować leczenie. Leczenie zachowawcze. Tak jak powiedziałam, najczęściej rozpoczyna się w wieku 4, czasem nawet do 10 miesięcy. Predysponowane są rasy szybko rosną.

00:03:39

Na szybko rosnące objawy są bardzo mocno zróżnicowane. Fill często są to kulawi.

00:03:46

A często jest to takie lekkie, nie dociąża, nie chorej chorej kończyny, chociaż może się zdarzać, że osteochondroza w stawach ramiennych może być obustronna ll i tutaj za każdym razem, kiedy mamy do czynienia skóra wizną fill na jedną stronę na 1 X 1 Kończynę zawsze warto dokonać, wykonać zdjęcie także 2 strony.

00:04:11

Tak jak mówiłam, objawy są bardzo różne od silnej kula wizny, silnej bolesności. Czasami tylko szczeniak wykazuje niechęć do zabawy.

00:04:20

Czy taką zmniejszoną aktywność lel dość często możemy zauważyć, jak się dobrze przyjrzymy i szczeniak nie jest tutaj rasą, która ma.

00:04:31

Dość długie włosy.

00:04:31

Jest taki bogato owłosiony, już pewnego pewnego rodzaju różnice w obwodach mięśni. Niemniej jednak tutaj takim decydującym badaniem jest badanie.

00:04:43

A tg jest to wykonanie odpowiedniego zdjęcia rtg.

00:04:47

I tak jak powiedziałam, ll jest jest tutaj dość duże pole do popisu, jeśli chodzi o fizjoterapię i leczenie zachowawcze, aby leczenie zachowawcze było skuteczne już na samym wejściu na samym rozpoczęciu zabiegów musimy spełnić kilka warunków takim pierwszym podstawowym warunkiem jest, czy wstawie mamy do czynienia z myszą ustawą, czy tak zwanym wolnym fragmentem czy nie.

00:05:13

Jeżeli mamy oczywiście do czynienia z myszą stawową pierwszym zabiegiem, który musi się odbyć, jest to zabieg chirurgiczny usunięcia tego wolnego.

00:05:22

Natomiast jeżeli jeszcze nie ma tej myszy stawowej, mamy tylko spłaszczenie tylnej krawędzi głowy, kości ramiennej czy też niewielki ubytek ubytek chrząstki możemy podjąć próbę leczenia zachowawczego L. Dobrze byłoby, żeby objawy kula wizny, bolesności stawu ramiennego nie trwały dłużej niż 3 tygodnie.

00:05:45

A jeżeli trwają dłużej niż 3 tygodnie, szansa na powodzenie tego protokołu? Niestety niestety spada. Nie ma niestety jeszcze takich bardzo pewnych i doskonale sprawdzonych protokołów.

00:05:57

EE leczenia zachowawczego. Niemniej jednak są próby, które w wielu przypadkach kończą się powodzeniem. Słowo w wielu tutaj możemy zamienić na procenty. To jest około 50% i już pierwsze efekty poprawy powinny być mniej więcej po 2 tygodniach leczenia i takim bardzo dobrym.

00:06:20

Zamieniam fizykalnym będzie laser wysokoenergetyczny oraz fala uderzeniowa fala uderzeniową. Wykonujemy w takim protokole są 7 dni lel. Ten efekt powinien być już widoczny w zasadzie po pierwszej po pierwszej fali.

00:06:36

Jeśli nie ma, nie mamy go po pierwszej fali i nie ma już go po 2 czyli po jakby po tygodniu leczenia i po 2 zabiegu odczekujemy mniej więcej 3 dni. Jeżeli nie mamy poprawy.

00:06:47

To niestety taki pacjent nie kwalifikuje się do dalszego leczenia zachowawczego należy go skierować na zabieg chirurgiczny. Doskonale sprawdza się laser wysokoenergetyczny.

00:06:58

Jest to zabieg, który poprawia ukrwienie okolicy i powoduje lepsze odżywienie stawu. Tutaj obliczamy dawkę tak jak na Stany os.

00:07:08

Stres i obniżamy o około 30% Il biorąc pod uwagę, że jest to roszczenie i dobrze pamiętać, że zabieg wykonujemy zawsze symetrycznie, czyli na oba stawy, nawet jeżeli ten staw 2 jest stawem stawem fill zdrowym wszy fali uderzeniowej należy mieć świadomość, że zabieg może być niekomfortowe dla pacjenta. Dość bolesny.

00:07:33

Niemniej jednak, jeżeli nie ma takiej bardzo dużej bolesności, to dobrze byłoby nie stosować leków przeciwzapalnych. Ogólnie fill możemy posiłkować się zabiegiem laseroterapii po zabiegu w celu uśmierzenia uśmierzenia bólu takim zabiegiem dodatkowym może być zabieg pola magnetycznego zabieg magnetoterapii, z tym że pierwsze 5 zabiegów najlepiej jest wykonać w takim protokole codziennie.

00:07:59

A następne zabiegi co 2 dzień, chyba że pacjent moe.

00:08:03

Może być yy przywożony, czy może być poddawany terapii przez te 10 zabiegów? Codziennie taki protokół też jest dopuszczalne. Dobrze jest dołączyć do protokołu zabiegi terapii manualnej, ćwiczenie wiernego zakresu ruchu, ale też ćwiczenia w wodzie jako ćwiczenia z dużym odciążeniem fill, które poprawią masę mięśniową, będą wspomagały zarówno zginanie, jak i prostowanie w sprawie, ale też.

00:08:30

Poprawią, jakby odżywienie i cyrkulacje mazi stawowej w stawie po zabiegu artroskopii. Należy pamiętać, że 6 tygodni stosujemy ścisłego ograniczenia ruchu fill.

00:08:44

Oczywiście wiemy, że mamy do czynienia z pacjentami młodymi osobnikami, które mają duży dużą energii i potrzebują dużą, dużą ilość aktywności fizycznej. Nie niemniej jednak takie unieruchomienie jest konieczne.

00:08:59

Wy 3 tygodniu part ros kopii bardzo delikatnie i bardzo powolutku możemy wprowadzać fil, wprowadzać ćwiczenia w wodzie już na 2, 3 dzień po zabiegu artroskopii możemy wprowadzać zabiegi laserowe laseroterapii, pole magnetyczne fl tutaj właściwie nie ma przeciwwskazań i możemy pole magnetyczne stosować właściwie jako zabieg łagodzący ból zaraz po zaraz po zabiegu.

00:09:26

A w przypadku zapalenia pochewki ścięgna mięśnia dwugłowego zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego czy też zapalenia ścięgna nad grzebieniowe go często te objawy są mylone i często objawy tutaj nam się pokrywają, dlatego że sn fill w wielu przypadkach zapalenie czy obrzęk jednego ze ścięgien jest jakby.

00:09:50

Przyczynkiem do uszkodzenia czy obrzęku 2 ścięgna dlatego, że jak sobie państwo przypominacie, te ścięgna leżą ze sobą w bliskim kontakcie.

00:10:01

Ja często mówię, jak opowiadam pacjentom, czy właściwie właścicielom moich pacjentów o tym, jak to wygląda, to opisuje, że to są tacy sąsiedzi.

00:10:10

I ll tam, gdzie jeden ma, gdzie nad grzebieniowy się kończy, tam się dwugłowy zaczyna i oni się po prostu mają takie pole styku dość tutaj kontrowersyjne.

00:10:21

I kiedy jeden jest?

00:10:21

Obrzęknięte to zaczyna się wydzierać na obszar swojego sąsiada i i odwrotnie pierwsze objawy właśnie problemów z zarówno ścięgnem mięśnia dwugłowego, czy też ciągnie mnie mięśnia nad grzebieniowe go.

00:10:34

Nie jesteśmy w stanie dokładnie odróżnić, które ściągnął jest problematyczne dopiero w badaniu ortopedycznym i dopiero w badaniu ultrasonograficznym, który jest już teraz takim złotym standardem.

00:10:46

W ocenie tych ścięgien możemy wywnioskować, któreś cięgno jest albo bardziej obrzęknięte, albo na przykład którymś cięgnie widzimy mineralizację czy też z VAT.

00:11:00

Zmienia fill. Niemniej jednak na samym początku mamy problem z prostowaniem stawu ramiennego. Problem ze zginaniem stawu łokciowego ll pacjent niekoniecznie ma ochotę wyciągnąć, wyciągnąć i wyprostować kończynę u pacjentów, którzy sportowych u pacjentów, ale litowych czy pacjentów, którzy uprawiają sport z dużą ilością skoków, to często jest niechęć do skoku.

00:11:28

Często jest niechęć do przyjmowania tak zwanej pozycji tu on tu ow tutaj ll dziele, któ, którzy zajmują się Angeliki, będą państwo mówić, że nie chce zrobić tak zwanej strefy lub też unika strefy.

00:11:41

Bardzo często przyczyną tych urazów tych cięgiem są tak zwane urazy przeciążeniowe, czyli takie wielokrotne mini urazy, które się pojawiają, ale właścicielem nie pozwala zwierzęciu zwierzęciu odpocząć. Nieprawidłowa technika skoku, ale też pacjenci otyli.

00:11:58

Zbyt duzi zbyt jakby cięż.

00:12:00

Przy Al. Często jest to problem otyłych labradorów, które fill po prostu są pacjentami aktywnymi, radosnej, że zwierzę zwierzętami fill aktywny mnie radosnymi i dość często skaczą dość często, jakby bawią się w taki dość intensywny sposób i to też jakby jest przyczyną problemów z tymi.

00:12:24

Piękna mi zanim dojdzie do takiej manifestacji, ból owej tego problemu philco bardziej uważni. Właściciele notują, że pacjent mamy taką skróconą fazę wykroku.

00:12:37

Jeżeli problem jest ll niesymetryczny, dotyczy tylko jednego stawu ramiennego. To obserwujemy, że nawet nie jest to taka pełna kulawi zna, ale jedno jedna kończyna rusza się w pełnym zakresie. 2 Kończyna ma taki taki lekko skrócony na początku lekko, a później Modlinie skrócone.

00:12:56

Skrócony wykrok.

00:12:58

Czasami też właściciele odnotowują, że jest to tak zwana kulawi zna ll albo roz biegowa, rozruchowa, czy też na zimno, czyli pacjent prześpi się tak odpocznie w stanie i te kilka kroków kuleje lub też pojawia się już w późnej fazie Spaceru, czyli jak już ileś tam przeszli ileś przez spacerowali. Dopiero się wtedy wtedy pojawia prob.

00:13:21

Bardzo często, jeżeli nie mamy jeszcze do czynienia z mineralizację czy zwapnienie, w której myśl tych ścięgien to diagnostyka audiologiczna erpeg nie wykazuje żadnego problemu fill, jakby pokazuje, że ten staw ramienny jest prawidłowy i tutaj jak mówiłam konieczne jest zastosowanie badania ultrasonograficznego, który nam pięknie pokażę. Czy mamy do czynienia z obrzękiem, zapaleniem mine realizacją Fill No Zwapnienia już widać na rtg.

00:13:48

Ale też fl ładnie wykaże Zwapnienia lub też uszkodzenia w samych ścięgnach lub też uszkodzenia. Tak zwane Rdzeniowe Fill w środku ścięgna ścięgna protokół leczenia fill.

00:14:01

Czy to jest cięgno mieście na dwugłowego? Czy to jest grzebieniowe go w pierwszej fazie są bardzo podobne, tylko dobrze jest rzeczywiście fill zlokalizować. Gdzie jest ten problem, żeby aplikować zabiegi fizykalne jakby odpowiednim?

00:14:17

Miejsce, chociaż tutaj, jeżeli nie mamy tej pewności, zawsze dobrze jest zaaplikować zarówno nawet grzebieniowy jak na dwugłowy, dlatego, że są to koledzy, są w podobnej lokalizacji, są sąsiadami, więc jeżeli jeszcze nie ma problemu, jakby jeżeli mamy do czynienia tylko z zapaleniem jednego ścięgna i jeszcze to 2 nie jest w konflikcie, tak nie nie są ze sobą nie, nie ścierają się to za chwilę może.

00:14:46

Się to zdarzyć.

00:14:47

Najłatwiej się tak, jeśli państwu domyślacie, lecz leczy się te zapalenia ostre.

00:14:52

EE nieco gorzej zapalenia przewlekłe, zanim zdecyduje się pacjent na rozwiązanie chirurgiczne. Fizjoterapia tutaj ma duże pole do popisu i naprawdę dobrze się sprawdza. W pierwszej fazie zapalenia ostrego, tak jak zawsze krioterapia tutaj ograniczamy ruch chociaż na chociaż na.

00:15:12

Chwilę fill bardzo dobrze sprawdzają się protokoły z terapią ultradźwiękami, laseroterapii ją magne, magneto terapią, ale w ostatnich czasach niedoceniona, ale też jakby nieoceniona jest fala uderzeniowa, która sprawdza się doskonale. Jeżeli państwo jeszcze nie macie do czynienia z falą uderzeniową, czy nie macie jej w swoich gabinetach?

00:15:36

O takim zabiegiem, który sprawdzał się do niedawna doskonale są ultradźwięki i te ultradźwięki fajnie jest na samym początku. Przede wszystkim przy zapaleniu ostrym, ale nie tylko połączyć i wykorzystać jako sonoforeza, czyli jakby używamy leku takim lekiem, który sprawdza się bardzo dobrze. Jest 2,5 procentowy żel ketonalu, nakładamy na wygoloną okolic.

00:16:02

Chcę i aplikujemy takimi podstawowymi podstawowymi parametrami zabiegu. To jest 3 Mhz od pół do jednego wata na centymetr kwadratowy czas przez 5 minut pulsacyjnie i 2 to jest minimum 3 razy, ale nawet codziennie w tygodniu seria 6 do 10 zabiegów sprawdza się naprawdę bardzo.

00:16:29

Dobrze należy jednak tutaj zwrócić uwagę. Jeżeli państwo macie już do czynienia ze zwapnień m to niestety te fill te ultradźwięki nie będą wystarczające, aczkolwiek na samym początku mogą uśmierzyć ból i zapalenie.

00:16:43

Dodatkowo do ultradźwięków warto jest dołożyć fil. Magnetoterapia bardzo dobrze się sprawdza ćwiczenia biernego zakresu ruchów czy też bieżnię wodną, która fill tutaj także w 2 3 tygodniu terapii będzie miała swoje zastosowanie.

00:17:01

Ale jeżeli mamy do czynienia już ze zwapnienia, mineralizacja mi fill w tym przypadku same ultradźwięki nie są wystarczające i tutaj fala uderzeniowa falę uderzeniową wykonujemy to 5 7 dni. Hmm w takim protokole od 1200 uderzeń na staw ramienny nawet do 2000 w zależności od wielkości pacjent.

00:17:24

Ta i parametry zabiegu, jakby próbujemy dobrać do pacjenta. Niemniej jednak proszę pamiętać, że staramy się jakby iść dość wysoko, szczególnie jak mamy do czynienia z mineralizacja mi ll oczywiście, jeżeli pacjent jest bardzo wrażliwy, zaczynamy od półtorej bara, ale przy pacjentach dużych śmiało dochodzimy do bardzo wysokich parametrów 3 barów 3,5 bara więc.

00:17:50

Tutaj proszę się tego ll nie bać. Zabiegi 10 herców są lepiej tolerowane niż wyższe częstotliwości. Niemniej jednak to też jest kwestia przyzwyczajenia pacjenta do zabiegu, więc śmiało proszę podwyższać te parametry i próbować.

00:18:07

Jeżeli się uda świetnie, jeżeli się nie uda, zostaniemy na tych 10 10 uhercach, niedocenianej jeszcze w terapii fill, w tym dino partiach różnego rodzaju są jest kinezyterapia ćwiczenia.

00:18:20

EE zarówno ćwiczenia biernego zakresu ruchów, jak i ćwiczenia akt.

00:18:24

Główne ćwiczenie aktywnych nie wprowadzamy przynajmniej przez 3 do 6 tygodni w zależności od stanu pacjenta. Tak jak mówiłam bieżnia wodna, tutaj może mocno poprawić jakość terapii.

00:18:38

Nie bardzo korzystnie wpłynąć na terapię, nie wprowadzamy jej wcześniej jednak niż właśnie po 3 tygodniu 2 tygodniu terapii. Ćwiczenia aktywne przede wszystkim mają na celu wzmocnienie mięśni obręczy barkowej stawu.

00:18:55

Bo są to ćwiczenia, które zaczynamy wykonywać. Hmm gabinecie fizjoterapeuty cznym, ale też możemy przeszkolić właściciela do wykonywania ich samodzielnie w domu.

00:19:06

Takim bardzo fajnym ćwiczeniem, które poprawi zakres ruchu w stawie ramiennym będą ćwiczenia na wszelkiego rodzaju deskach, balansujących ćwiczenia im delikatne kołysanie, przód, delikatne kołysanie w tył, doskonałym ćwiczeniem jest orka wallet. Jest to takie ćwiczenie naprawdę uniwersalne.

00:19:25

Ale fill właściwie chyba będę o nim mówiła. W każdym kontekście jest to ćwiczenie proste.

00:19:33

Łatwe do wykonania i naprawdę dobre w wielu aspektach. Spanie na kończynie piersiowej, czyli dociążenie kończyny piersiowej z uniesieniem kończynie dni cznych.

00:19:45

Tak zwane taczki jest to bardzo dobre ćwiczenie, ale proszę, żebyście z tym ćwiczeniem poczekali do zejścia całkowicie objawów dyskomfortu.

00:19:55

Żeby nie było to ćwiczenie takiego tak zwanego pierwszego pierwszego rzutu, tak jak mówiłam przy stawie Ramiennym, dobrze sprawdzają się deski balansujące różnego rodzaju próby kołysania pacjenta, który będzie próbował łapać balans, który będzie próbował łapać równowagę, ale między innymi będzie dzięki temu wzmacniał fill staw Ramienny ćwiczeniem, takim też w prostym i podstawowym są doci renia balansu na 3 kończynach.

00:20:25

Jedna kończyna i E rozstawiamy, jakby ciężar ciała pacjenta na te 3, które zostały na powierzchni. Jest to ćwiczenie takie uniwersalne, ale też się sprawdza.

00:20:36

W przypadku problemów ze ścięgnami ll takim ćwiczeniem, które bardzo fajnie działa na staw ramienny jest stworzenie czołganie się, czołgaj się, no niemniej jednak, jeżeli pacjent wcześniej nie potrafił tego ćwiczenia i wraca po urazie wraca po zapaleniu, może być trudno, żeby się nauczył prawidłowego czołgania.

00:20:57

Ale jest ćwiczenie, które właściwie każdy pies powinien, może nie powinien, ale jest ćwiczenie, które każdy pies potrafi zrobić i nawet jeżeli jeszcze tego nie umie, to nauczy się bardzo szybko.

00:21:08

Jest to tak zwane podaj łapkę czy przybij Piątkę i tutaj możemy ilość wariantów tego ćwiczenia wykorzystać bardzo wiele możemy poprosić psa, żeby przybił czy podał łapkę tak normalnie po prostu jak to robi, ale możemy to kończynę poprowadzić bardziej fill bardziej w lewo.

00:21:28

Wprawa nieco do góry, nieco w dół. Możemy sobie wyobrazić kwadrat i w nim 9 punktów i próbować, żeby to przybli czy podał łapkę.

00:21:41

Było w tych różnych w tych różnych punktach najczęściej pacjenci, którzy nawet wcześniej nie mieli do czynienia fill z ćwiczeniami tego typu za smakołyk czy zabawę, chociaż chwilę zabawy z piłką czy lekkie przeciąganie się będą chętnie wykonywać w przypadku stanu ostrego.

00:21:59

Czekamy z ćwiczeniami.

00:22:01

I powoli wprowadzamy ćwiczenia l, które rozciągają bardzo mocno ścięgna mięśnia dwugłowego czy też ścięgna mięśnia, nawet grzebieniowe go. Natomiast już w przypadku stanu przewlekłego ten stretching jest niezbędny.

00:22:14

Oczywiście stretching czy rozciąganie tych cięgien robimy na psie rozgrzanym już po ćwiczeniach doskonale po bieżni wodnej, ale to rozciąganie tych ścięgien jest niezwykle ważne.

00:22:25

Przy ćwiczeniach EE powrotu po uszkodzeniach ścięgien po problemach ze ścięgnami niezmiernie ważna. Rząd zawsze, ale tutaj szczególnie rozgrzewka i prawidłowe zakończenie treningu. Niestety z takich wiadomości niekoniecznie korzystnych dla opiekunów czy też właścicieli pacjent.

00:22:46

Nie jest to problem nawracające. Możemy to trochę porównać do takiego ogniska, w którym zawsze będzie się tliła jakaś taka iskierka i przy sprzyjających warunkach zawsze może to ognisko z powrotem wybuchnąć i spowrotem się uaktywnić.

00:23:03

Dlatego też dobrze jest pamiętać o tym, żeby ten protokół Terapeutyczny zawsze dokończyć i zawsze to wprowadzenie do ruchu było w miarę bezpieczne i żebyście pamiętali o odpowiednim właśnie.

00:23:15

Strechingu chciałabym powiedzieć, że średni średni czas terapii i leczenia ścięgna obejmuje 6 tygodni.

00:23:24

I bardzo rzadko udaje się go skrócić i bardzo rzadko się udaje to zrobić szybciej niż te 6 tygodni. W przypadku różnego rodzaju urazów kości łopatki czy też kości ramion.

00:23:36

Tutaj te protokoły postępowania po prostu wdrażamy tak jak przy postępowaniu przy złamaniach czy też pęknięciach.

00:23:45

Niemniej jednak należy zawsze pamiętać FZ jaką okolicą mamy do czynienia i o mięśniach tej okolicy, więc tak jak powiedziałam wcześniej bardzo ważny jest tutaj stretching tych mięśni i okolicy ramienia Ll dwugłowy nad Grzebieniowy i nie tylko. Dziękuję za uwagę i zapraszam na część praktyczną.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały