Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Skutki rozłąki psa z opiekunem - na co zwrócić uwagę

Beata Leszczyńska
Zaburzenia separacyjne psów ODC. 3/11

Wytłumaczenie definicji rozłąki, najważniejsze skutki dla psa. Zwrócenie uwagi na istotne kwestie z nią związane.

Transkrypcja video Skutki rozłąki psa z opiekunem - na co zwrócić uwagę

00:00:17

Dzień dobry Witam na naszym 3 spotkaniu zatytułowanym Skutki rozłąki psa z opiekunem. Na co zwrócić uwagę?

00:00:24

Rozłąka to już samo to słowo już brzmi przerażająco. Będziemy dzisiaj mówić o tym, jakie są skutki rozłąki, ale z tym, że chciałabym podkreślić, że nie zawsze tak jest, że każdy pies odczuwa dotkliwie skutki rozłąki i nie potrafi tej rozłąki przeżyć.

00:00:41

Więc proszę, żeby państwo pamiętali o tym, że my nie mówimy o wszystkich psach, tylko mówimy o jakiejś problematycznej grupie.

00:00:48

No czym więc jest ta rozłąka? Ja bym chciała może tutaj wprowadzić taki podział fill w zasadzie tylko na na fill potrzeby tego naszego spotkania będziemy mówić o takiej rozłące, dłuższej ll, kiedy na przykład pies trafia do hoteliku albo kiedy trafia do schroniska w zasadzie, to już nawet nie jest rozłąka, tylko to jest rozstanie. No ale możemy też to tutaj potraktować.

00:01:12

I jako pewien rodzaj rozłąki i będziemy też mówili o takiej rozłące, kiedy ll ten opiekun znika. Ten obiekt przywiązania znika na kilka godzin i pies dotkliwie odczuwa taką rozłąkę.

00:01:26

Właśnie więc może zacznijmy od tej sytuacji, kiedy to pies trafia do hotelu, my chcemy wyjechać na urlop albo jakieś inne obowiązki nas wzywają i po prostu musimy zostawić zwierzę pod opieką P Pitera czy personelu hotelu czy.

00:01:43

Czy znajomych albo członków rodziny?

00:01:47

Dlaczego niektóre psy nie radzą sobie z taką sytuacją? Dlaczego oddanie na tydzień albo 2 może przerodzić się w prawdziwy koszmar i może spowodować pojawienie się zaburzeń separacyjny Chu?

00:02:00

Takiego zwierzęcia otóż chciałabym, żebyśmy sobie wyobrazili, jak to wygląda z perspektywy psa, bo my ludzie wiemy, że to jest rozstanie czasowe, że za tydzień, za 5 dni, za 10 dni pojawimy się spowrotem. Będziemy chcieli tego naszego psa odebrać. Natomiast dla.

00:02:18

Psa zaczyna się tragedia. Oczywiście znowu podpowiadam nie dla każdego psa, ale dla takiego problematyczne.

00:02:27

Utrata obiektu przywiązania.

00:02:31

Fakt trafienia do nowego, nieznanego. Bardzo często miejsca oznacza, że pojawiają się takie emocje jak niepokój, jak obawa, jak strach, jak flustracja, bo nagle Wszystko to, co pies znał, czyli otoczenie, środowisko. Ludzie, którzy go otaczali, ale również zapachy.

00:02:52

I ta rutyna, która była jego udziałem, na nagle przestają istnieć. Wyobraźmy sobie, co może przeżywać takie zwierzę, co może przeżywać taki pies, kiedy nagle nie ma jego opiekuna i Wszystko dosłownie jest inne.

00:03:08

Oczywiście tutaj bardzo dużo zależy od tego miejsca, do którego pies trafi, bo hotele są różne, są hotele bardzo dobre, dobre są hotele, kiepskie, są hotele, gdzie psy trafiają do kojców, są hoteliki domowe, gdzie po prostu pies tylko zmienia.

00:03:23

Miejsce zamieszkania a P citer opiekun stara się prowadzić taki tryb życia, do jakiego pies jest przyzwyczajony.

00:03:31

Jeżeli mamy do czynienia z hotelem końcowym, to musimy zdawać sobie sprawę, że ta rozłąka oznacza również stres. Czym ten stres może być spowodowany?

00:03:43

Po pierwsze zmianą rytmu zmianą rytuału fill w hotelach końcowych zwierzęta po prostu są wyprowadzane Fil 2 3 razy dziennie, czasami nawet nie.

00:03:55

Fill i przebywają nie w warunkach domowych, tylko po prostu w kojcach, gdzie narażone są na zupełnie inne zapachy na zupełnie inne bodźce na zupełnie inne środowisko.

00:04:07

Przede wszystkim tracą kontakt społeczny ze swoim opiekunem z ludźmi, bo po prostu nikt z takim psem nie siedzi kilka godzin.

00:04:15

W końcu tylko to zwierzę jest samo lel. Musimy również pamiętać o tym, że hotel końcowy czy schronisko oznacza pojawienie się stresu spowodowanego hałasem.

00:04:28

Niemożnością wypoczynku EE zaburzeniami snu.

00:04:31

Ale w miejscach, gdzie przebywa kilka, kilkanaście psów hałas i niemożność zaśnięcia i Wypoczywania. To jest jeden z poważniejszych czynników powodujących stres u psów.

00:04:46

Fill niedobory snu mogą się przekładać na zaburzenia na zaburzenia emocjonalne. Po prostu pies staje się bardziej drażliwy, jest bardziej nerwowy, sfrustrowany albo po prostu przygnębiony i emocje, z którymi sobie nie może poradzić. Ponieważ.

00:05:02

No jak organizm nie funkcjonuje.

00:05:05

Tak jak normalnie w warunkach domowych, tylko w warunkach stresu, a stres zaburza nam procesy poznawcze, zaburza możliwość uczenia się.

00:05:14

Ja mówię tutaj o takim prostym uczeniu się nowego środowiska, czyli takim wyciąganiu wniosków, że jeżeli faktycznie radzimy sobie z frustracją, to przyjdzie i czas na posiłek przyjdzie czas na spacer i jakoś po prostu te warunki da się przeżyć.

00:05:29

W takich sytuacjach emocje, które przeżywają psy zostawione w w hotelu podczas takiej rozłąki rozłąki fill to bardzo często jest skala od niepokoju przez obawy przez strach przez lęk, który pojawia się, jeżeli faktycznie zwierzę sobie nie radzi ze strachem i nie jest w stanie.

00:05:51

Zmienić tych emo.

00:05:52

SI poprzez frustrację złość fill te psy bardzo często uciekają. Fill nazywamy depresją fill, czyli tracą chęć życia, tracą apetyt, nie chcą się bawić, nie chcą wychodzić na spacery.

00:06:10

Czasami zaszywają się w swoich posłań Ach i po prostu nie chcą w ogóle żadnych kontaktów fill. Jeżeli ten lęk fill się z generalizuje, to wtedy mamy prawdziwy problem, bo zwierze tak naprawdę może zacząć się bać bodźców, których do tej pory się nie bało.

00:06:26

Niestety, nierzadko tak się dzieje, że te emocje są jeszcze bardziej dotkliwe, ponieważ zwierzęta w takiej sytuacji mogą przeżywać przerażenie.

00:06:38

Czy panikę zwierzę, które długo funkcjonuje przez dłuższy czas, funkcjonuje w takim napięciu emocjonalnym? Niestety bardzo często wpada w dystres w długotrwały stres, którego bardzo trudno mu jest wyjść.

00:06:52

Fill, tak jak powiedziałam wcześniej, rozwijają się zaburzenia lękowe i bardzo często zmiana w postaci powrotu do domu nie powoduje ustania fill tych emocji i nie powoduje powrotu, jakby do do stanu sprzed oddaniem do do hotelu ll.

00:07:11

Dlaczego tak się dzieje? No proszę sobie wyobrazić, że nagle fill zwierzę traci kontakt społeczny ze swoim opiekunem, ale także psami, które spotykał na.

00:07:22

Spacerze z psami, z którymi się s mógł na przykład bawić.

00:07:27

Dzieje się tak dlatego, że nagle pies otoczony jest mnogością zapachów. To jest to, co my bardzo często podkreślamy, rozmawiając z naszymi opiekunami.

00:07:36

To jest świat, do którego my ludzie nie mamy dojścia, a który jest bardzo ważnym czynnikiem w odbiorze środowiska fill nagle pies jest pozbawiony zapachów, które zna jest bombardowany nowymi zapachami ll pojawiają się nowe psy i trzeba stworzyć nowe relacje, a w sytuacji stresu czasami trudno po prostu te nowe relacje stworzyć.

00:07:58

Końce to jest zupełnie inne środowisko niż mieszkanie. Posłanie często spanie w łóżku ze swoim opiekunem, no i hałas hałas, którego nie możemy lekceważyć, więc ll skutkiem rozłąki. W tym przypadku będzie pogorszenie nastroju. Obniżenie tego nastroju z wszystkimi konsekwencjami, które obniżenie nastroju niesie.

00:08:23

Jeżeli mówimy o tej krótszej rozłące o takiej sytuacji, kiedy człowiek wychodzi do pracy i zostawia zwierzę na kilka godzin, to chciałabym, żebyśmy przeanalizowali taką taką sytuację typową.

00:08:37

My bardzo często od naszych klientów słyszymy, ale czego on się boi? Przecież ja wracam po tych paru godzin.

00:08:43

Ach policzmy godziny. Otóż najczęściej pracujemy 8 godzin minimum godzinę. Musimy poświęcić na dojazd do pracy i spowrotem. Czasami to jest więcej.

00:08:53

Czasami musimy jeszcze po drodze zrobić jakieś zakupy, więc tych 8 godzin robi nam się 10 godzin poza domem. Jeżeli do tego dodamy 7 8 godzin na sen, to tak naprawdę zostaje nam 6 godzin na aktywny czas, który poświęcamy na zajęcia, które musimy zrobić na.

00:09:13

Nie wiem, sprzątanie, gotowanie, bycie z rodziną, ale też powinniśmy w tym czasie aktywnie zająć się naszym.

00:09:19

Sam 6 godzin, to jest naprawdę niewiele i z perspektywy psa ta.

00:09:26

Część dnia, którą spędza on sam, jest o wiele, wiele dłuższa niż ta część, kiedy faktycznie może brać udział w życiu rodziny, czy czy być ze swoim człowiekiem.

00:09:38

Jak więc możemy to zmienić fill, jakie tutaj mogą się pojawić skutki rozłąki no fil przypadku psów, które nie radzą sobie z tą sytuacją oprócz takich.

00:09:51

E emocjonalnych napięć, które się pojawiają. Pamiętajcie państwo, że zwierzęta, które nie radzą sobie z rozłąką, bardzo często fill szukając możliwości wyjścia, po prostu mogą się skaleczyć.

00:10:05

I tutaj Fill Drapanie ścian, drapanie drzwi, fill próby wydostania się powodują uszkodzenia łap pazurów fill zwierzęta w stresie okaleczają się, gryzą ogon albo wylizują się nadmiernie fill. Czasami źle wprowadzona klatka jest.

00:10:23

Yy tak naprawdę zamiast pomocą to.

00:10:26

EE pogorszeniem sytuacji, bo pies może próbując wydostać się z tej klatki, naprawdę bardzo poważnie się uszkodzić. Myśmy kiedyś mieli takiego psiaka w terapii, który skakał uporczywie on po prostu 8 godzin, jak nie było ludzi skakał.

00:10:40

Wyobraźmy sobie, jakie to jest obciążenie dla stawów dla organizmu? Oczywiście stres powoduje też fizjologiczne zmiany i może doprowadzić do pojawienia się zmian chorobowych.

00:10:52

Więc te skutki rozłąki, nawet jeżeli nam się wydaje, że no nie ma się czym przejmować, bo przecież my za tydzień czy 2 wrócimy z tych wczasów fill i za 8 godzin wrócimy z pracy dla zwierzęcia. Nie jest to sytuacja tak ewidentna.

00:11:12

Jeżeli już faktycznie po odebraniu psa z takiego pobytu w hotelu czy chub ci tera czy u kogoś.

00:11:20

EE znajomego yy zaczyna nas niepokoić zachowanie naszego psa i widzimy, że na przykład zaczynam podążać za nami, że jest wiecznie blisko, że nawet jeżeli idziemy do łazienki pod prysznic, to on drapie w drzwi i i chce koniecznie być bardzo blisko nas.

00:11:36

Jeżeli zaobserwujemy, że pies jakby bardziej nerwowo reaguje na takie proste sytuacje, jak nie wiem, to, że upadnie coś w mieszkaniu, że przewróci się jakiś przedmiot, że to powoduje nawet niewielki.

00:11:49

I hałas, jeżeli widzimy, że pies albo bardziej nerwowo zaczyna się zachowywać w sytuacji kontaktów z innymi psami. Czy reaguje szczekaniem, czy jakimiś sygnałami ago mistycznymi typu nie wiem warczenia na na psy z którymi się spotyka. Czy to są psy, które już zna i traktuje je w inny sposób?

00:12:10

EE czy inaczej zachowuje się, kiedy przychodzą do nas Goście, czy czy inaczej zachowuje się w stosunku do osób znanych czy nieznanych?

00:12:18

To Wszystko powinno nam podsunąć taką myśl, że być może na poziomie emocjonalnym ciągle mamy do czynienia ze stresem. Mamy do czynienia z napięciem albo strachem albo lękiem, albo jakąś lustracyjną z jakimiś w lustracyjny mi napięciami, z którymi to zwierzę sobie nie radzi.

00:12:41

I powinniśmy najlepiej zaczerpnąć porady behawiorysty i zapytać, co możemy zrobić, żeby pies wrócił do dobrego nastroju, żeby spowrotem był szczęśliwy, żeby przestał się bać, żeby nie reagował strachem na każdy najmniejszy dźwięk ll, który się pojawi w domu i żeby wrócić do właściwych relacji i z psami, i z ludźmi.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały