Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Modele żywienia kotów i rodzaje dostępnych karm gotowych

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Wprowadzenie do zdrowego żywienia kotów ODC. 3/4

W kolejnym odcinku z serii poruszone zostaje zagadnienie rodzajach dostępnych na rynku karm, diet i modeli żywienia kotów.

 

Transkrypcja Modele żywienia kotów i rodzaje dostępnych karm gotowych 

00:00:17 

W 3 odcinku naszego spotkania poświęconego zdrowemu żywieniu kotów, chciałabym skupić się na rodzajach dostępnych karm i diet na pewnych modelach, które możemy stosować w żywieniu naszych zwierzę. 

00:00:30 

Tak, żebyście mogli z tego wynieść już konkretne wskazówki co do wyboru i rodzaju karmy dla waszego kota. Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałabym jeszcze poruszyć takie zagadnienie związane z właściwym właśnie przyswajaniem przez kota karmy. I tutaj bardzo ważna jest dla nas jakość biologiczna tego, co podajemy naszym kotem oraz tak zwana strawność. 

00:00:57 

Zasada jest bardzo prosta i najlepsza jest strawność danej karmy, czyli im więcej kot może z niej wykorzystać dla siebie tym tak naprawdę mniejsze objętości będą przez niego zjadane karma o wysokiej strawności i Wysokiej Przyswajalności to karma, która praktycznie nie będzie nam zostawiała zbędnych odpadów. 

00:01:19 

Oznacza to, że kot, który zjada taką karmę i nie będzie co chwilę biegał do kuwety i zostawiał w niej wielkich prezentów. 

00:01:28 

Wręcz przeciwnie będzie to kot, którego częstotliwość wypróżnień może się zmniejszyć w stosunku do tego, do czego. 

00:01:36 

W stosunku do sytuacji tutaj o piekno jest przyzwyczajony, że na kiepskiej karmie kot na przykład odwiedza Kuwetę 2 czy 3 razy dziennie. 

00:01:44 

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób sprawdzić, czy Karma jest dobrze przyswajana przez nasze zwierzę i czy rzeczywiście ma wysoką strawność takim elementem, który nam w tym pomaga? Jest ocena jakości kału. Jeżeli ktoś chciałby zgłębić tą wiedzę, to może sięgnąć do Internetu w poszukiwaniu takiego takiego systemu, który. 

00:02:07 

Yy nosi nazwę skali Bostońskiej. 

00:02:10 

Jest to właśnie skala oceny jakości kału zależności od stopnia jego uwodnienia, ale też po części od tego, w jaki jest on stawiany. 

00:02:19 

Skala bostońska pokazuje nam cały przekrój przez urobek w kociej kuwecie od poziomu zatwardzenia aż po poziom takiej całkowitej biegunki i często pomaga w ocenie problemu jelitowego, jeśli już do niego do. 

00:02:33 

Chodzi, jest to przede wszystkim narzędzie dla dietetyków i lekarzy weterynarii, ale jeżeli udajemy się do lecznicy Scott Em, który ma jakieś zatrucie pokarmowe, możemy posiłkować się tą skalą, żeby pokazać lekarzowi mniej więcej, jak wygląda problem naszego zwierzaka. 

00:02:49 

Oczywiście możemy też zrobić zdjęcie zawartości kuwety, co jest bardzo pomocne przy stawianiu takich diagnoz i jakkolwiek może to brzmieć dziwnie, to ja bardzo serdecznie do tego zapraszam i zachęcam do właśnie lekarzowi. Pomaga to później w stawianiu diagnozy. 

00:03:03 

W każdym razie kał, który jest kałem dobrze strawiony i prawidłowo wydalonym przez kota ma kilka takich swoich cech, o których warto pamiętać. 

00:03:13 

Po pierwsze jest ciemny i zwarty i jaśniejsza jest kocia kupa. Tym tak naprawdę jest to dla nas sygnał, że procesy trawienne przebiegają niewłaściwie po 2 jest dosyć suchy, co oznacza, że nie powinno być z na nim żadnego śluzu żadnych jakichś takich dodatkowych. Wydzielin ta kupa powinna być taka. 

00:03:34 

Rzeczywiście może być lekko błyszcząca, ale na pewno nic się wokół niej nie powinno ciągnąć. 

00:03:39 

Po 3 prawidłowo strawiony kał kota jest praktycznie bezwonny. Czyli to nie jest tak, że mój kot idzie do kuwety 2 pomieszczenia dalej, a ja muszę założyć maskę gazową, żeby pójść tam posprzątać. 

00:03:50 

Wręcz przeciwnie, zaglądam do kuwety i dopiero wizualnie stwierdzam, że coś w niej leży, ponieważ zapachowo tego nie odbieram. Jeżeli kał naszego kota jest śmierdzący. Jeżeli jest jakiś taki właśnie pokryty śluzem czy innymi wyg. 

00:04:04 

Malinami jeżeli jest niewielki, właśnie uformowany, to znaczy, że coś jest nie w porządku. Normalnych warunkach koty wydalają kał na diecie wysoko mięsnej. Raz na dzień 1,5. 

00:04:16 

Czasem nawet raz na 2 dni, a są takie koty, które będąc na przykład na diecie barf potrafią wydalać kał nawet raz na 4 5 dni i dla nich jest to normalne. 

00:04:26 

Po prostu jest to dieta z tak małą ilością odpadu, że zanim kocie i okrężnicy nazbiera się ten materiał do wydalenia. 

00:04:35 

To mija naprawdę kilka dni. 

00:04:37 

Warto obserwować częstotliwość wypróżnień naszego kota. Warto obserwować jakość jego kału, bo to jest dla nas od razu sygnał. Jeśli coś dzieje się nie w porządku, dlatego nie może nie jest to może najprzyjemniejsze element opieki nad zwierzęciem. 

00:04:51 

To jest on bardzo istotny i nie powinniśmy go pomijać. Jak więc żywić naszego kota w warunkach domowych warunkach komercyjnych, tak, żeby jednocześnie pamiętać o tych wszystkich zasadach? Przede wszystkim powinniśmy cały czas mieć z tyłu głowy to. 

00:05:09 

Jak wygląda kocia dieta? 

00:05:10 

Naturalna kocia dieta naturalna jest bogata w białka pochodzenia zwierzęcego, ale pozbawiona białek pochodzenia roślinnego. Tak samo jest tłuszczami. Jest bogata w tłuszcze odzwierzęce, ale praktycznie pozbawiona tłuszczy roślinnych, ponieważ żaden kot w naturze nie obgryza rzepaku, a nie wiesiołka, w związku z czym raczej wszystkie składniki tłuszczowe pobiera właśnie z pokarmów pochodzenia zwierzę. 

00:05:35 

Do tego jest to dieta pozbawiona mleka po 4 miesiącu życia. Nawet jeżeli chcemy kupić naszemu kotu jakąś przekąskę, na której jest napisane mleka dla kotów pozbawione laktozy, a nasz kot jest już powyżej 4 miesiąca życia, to jest punktu widzenia biologicznego. Nie ma to absolutnie żadnego sensu. Co więcej, podając kotu regularnie pokarmy mleczne bądź pochodne. 

00:05:58 

Mleka dociążony mu trzustkę, ponieważ mleko to jest bardzo dużo cukrów, a ja już wspominałam w poprzednich częściach cukry w kociej diecie zdecydowanie powinny być ograniczone. 

00:06:08 

Ponadto regularna podaż mleka do kociego organizmu i mniej więcej w ilości 2 łyżek dziennie będziemy przyspieszała problemy z nerkami, a jak wiemy, nerki są tym najsłabszym organizmem czy tym najsłabszym ogniwem kociego organizmu i nie powinniśmy ich absolutnie dociążać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy je chronić, także mamy dietę pozbawioną roślin. 

00:06:29 

Dietę, która nie zawiera tłuszczy roślinnych, tylko białko i tłuszcze, odzwierzęce, dietę pozbawioną mleka, dietę z wysoką zawartością tauryny. 

00:06:38 

Ponieważ jak już mówiłam, tauryna jest dla nas tym aminokwasem kluczowym, poza tym powinna być to dieta możliwie nisko przetworzona na tyle na ile się da i powinna być to dieta bogata w wodę tak żeby kot mógł od razu wraz z posiłkami przyswajać niezbędną ilość wilgoci. Zatem znając te wszystkie elementy i wytyczne, od razu możemy się pożegnać z karmą suchą na wstęp. 

00:07:03 

Karma sucha obciąża kota metabolicznie doprowadza bardzo często do odwodnienia. Powoduje, że trzustka jelita wątroba są zdecydowanie bardziej obciążone karma sucha, żeby została prawidłowo strawiona, wymaga też bardzo dużych ilości wody. 

00:07:19 

A w przypadku kota. 

00:07:20 

Który pije niewiele, może to prowadzić do odwadniania metabolicznego organizmu, ponieważ jak wszyscy wiemy, karma sucha, żeby zmiękła, musi najpierw na puchnąć. 

00:07:30 

Żeby na puchnąć, potrzebuje tej wody, więc trafiając do jelit, po prostu wyciągają z całego otoczenia. Poza tym żywienie kotów karmą suchą prowadzi również do bardzo małego wytwarzania moczu i w porównaniu kot, który jest na diecie mokrej z dostępem do wody wydala w ciągu doby około 200 ml moczu. 

00:07:51 

W przybliżeniu kod, który jest na diecie suchej z dostępem do wody wydala tego moczu około 60 ml, więc mocz dłużej zalega w pęcherzu. 

00:08:00 

Jest bardziej skoncentrowany, jest bardziej śmierdzący. To też jest pewnie fajne siłą rzeczy dla opiekuna, który sprząta taką kuwetę. 

00:08:08 

Jest większe ryzyko wystąpienia problemów o charakterze nadkażenia bakteryjnych. Generalnie jest też większe ryzyko pojawienia się problemów z kamicą 100 bitową także suchą karmę absolutnie odstawiamy, nie stosujemy w żywieniu kotów, jeżeli chcemy być dobrymi i odpowiedzialnymi opiekunami, powinniśmy się zdecydowanie trzymać diet mokrych. 

00:08:29 

Dieta mokra z kolei powinna być prawidłowo i właściwie zbilansowana. Zbilansowanie oznacza, że w obrębie produktu, który kupujemy i podajemy naszemu. 

00:08:41 

Co to zawarte są wszystkie te składniki odżywcze, ale również witaminy mikro i makroelementy i wszystkie dodatki żywieniowe, których nasz kot potrzebuje w codziennym funkcjonowaniu diety. Co to zbilansuje się w układzie dobowym, co oznacza, że w ciągu jednego dnia. 

00:09:00 

Muszą one przyjąć wszystkie te elementy, które są ważne i potrzebne dla funkcjonowania ich organizmu. 

00:09:06 

Jest to związane między innymi z tym, że koty są zwierzętami stosunkowo małymi gabarytowo, więc nie możemy rozciągać tego bilansowania w czasie, bo psów, zwłaszcza większych, możemy sobie pozwolić na to, żeby bilansować dietę na obszarze tygodniach. Tymczasem kot w ciągu 24 godzin musi otrzymać wszystkie niezbędne składniki. Jeżeli chcemy więc prawidłowo karmić kota Karmę mokrą, wysoko mięsną o dobrym składzie. 

00:09:31 

Musimy popatrzeć zarówno na etykietę pod względem składowym, jak i na opis, którego dostarcza nam producent. Wyróżniamy bowiem kilka rodzajów pan, do których mamy dostęp poprzez sieć czy sklepy zoologiczne, ale karmę to mają różne przeznaczenie. 

00:09:50 

To, co możemy uznać za prawidłowe żywienie w znaczeniu podstawowym, to tak zwane karmy bytowe, inaczej nazywane też karmami pełnoporcjowa. 

00:10:00 

Są to karmy właśnie prawidłowo zbilansowane, które poza dobrym składem mięsnym, takim, który powinien być jasno rozpisane, czyli powinniśmy wiedzieć, co podajemy naszemu kotu L. 

00:10:13 

Powinniśmy mieć tę informację o zawartości mięsa mięśniowego, konkretnych podrobów ilościach procentowych i tak dalej. Poza tym wszystkim są tam również niezbędne dodatki, takie jak witamina, a witamina D, prawidłowe zawartości wapnia i fosforu. 

00:10:31 

Elementy, które powinny być uzupełniane w kociej diecie. 

00:10:34 

I wszystkie te. 

00:10:35 

Informacje powinniśmy mieć na etykietkach. Dobrze jest też sprawdzić właśnie zawartość tauryny, o której już wspominałam w poprzednim odcinku, żeby karma była w nią prawidłowo ubogacona karmy bytowe warto wypróbować. 

00:10:51 

Usuwać z różnych, że tak powiem źródeł, żebyśmy się nie przywiązali razem z naszym kotem do jednej Marki, albo nie daj Bóg do jednego smaku, ponieważ zdarza się tak, że na przykład karma przestaje być na jakiś czas dostępna, albo producent zmienia coś w swojej ofercie i jeśli mamy kota stricte przywiązanego tylko do jednego rodzaju pożywienia, mogą być bardzo duże problemy z tym, żeby przekonać go do zjedzenia czegoś innego. 

00:11:17 

Poza karmami bytowymi na rynku dostępne są też tak zwane karmy Filetowe tak zwane Chwilówki bądź inaczej nazywane Karmami uzupełniającymi i są to karmy nie zbilansowane, ale zazwyczaj bardzo lubiane przez koty. 

00:11:32 

Takie karmienie uzupełniające mają zazwyczaj w składzie jakiś jeden rodzaj mięsa, na przykład E piers kurczaka albo jakiś jeden rodzaj wołowiny. Czy na przykład są to też często karmy rybne? Natomiast mamy tam wtedy informacje. 

00:11:47 

Jeden rodzaj mies. 

00:11:48 

Sa do tego jakiś rasy czy inna woda, która stanowi zalewę i właściwie tyle ewentualnie jakiś tam 1% ryżu czy czy innego uzupełniacz, a takiego wypełniacza, ale nie mamy witamin niej mamy prawidłowego zbilansowania białek do tłuszczy. Zazwyczaj są to karmy wysokobiałkowe, zazwyczaj też w tych karmach przez to, że nie ma bilansu wapniowego jest dość wysoki fosfor. Dlatego karmy filetowe absolutnie nie nadają się dla kotów z problemami nerkowymi. 

00:12:18 

Jak również nie powinny stanowić podstawy diety kota na codzień, bo właśnie mogą doprowadzić do niedoboru. 

00:12:26 

Takie elementy jak karmy uzupełniające mogą być podawane, co tu bezpiecznie 3 razy w tygodniu i jako pewne urozmaicenie posiłku albo w bardzo małych ilościach, na przykład w charakterze dos maczania, żeby zachęcić kota do zjedzenia karmy, na którą w danym momencie niekoniecznie ma ochotę. Ale jest to karma, dobra zbilansowana i o prawidłowym składzie. 

00:12:50 

Poza tymi 2 grupami karm mamy jeszcze na rynku szeroką gamę przysmaków dla kotów i naprawdę tutaj często, aż nie wiadomo co wybrać, ponieważ producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach jak urozmaicić życie naszemu pupilowi? Jednak wybierając przysmaki dla kota, również powinniśmy to robić świadomie, pamiętając o kocich potrzebach żywieniowych. 

00:13:12 

Czyli najlepsze dla nas będą przysmaki o jasnym krótkim składzie w 100 procentach składające się z mięsa, które najczęściej jest albo suszone, albo liofilizowane, czyli tak naprawdę są to 2 procesy polegające jedynie na usunięciu wody z tych mięsnych kąsków, a nasz kot otrzymuje czystą przekąskę bez żadnych do. 

00:13:35 

Niestety nie zawsze tak producenci postępują, zdarzają się różne przedziwne produkty, które zawierają właśnie składniki czy to mleczne, czy zbożowe, czy też jakieś tłuszcze, które wcale nie są dla kota dobre zdarzają się pasty zawierające słody, czy też na przykład przekąski Moczone w glicerynie, żeby były miększe, a więc łatwiejsze do zjedzenia przez kota. Wszystkich takich rzeczy raczej radziłabym unikać. 

00:14:04 

I trzymać się tego, co ma jasne, proste, dobre składy, zgodne właśnie z tym chocim. 

00:14:11 

Kocim zapotrzebowaniom żywieniowym i z tymi zasadami kociej diety naturalnej. Zdarza się też, że czasami musimy sięgnąć po nie do końca dobre składowo przekąski, jeśli na przykład ich podanie wiąże się z przewróceniem KOD u jakiegoś leku bądź innego preparatu, który musi przyjmować, a co do którego zupełnie nie jest. 

00:14:32 

Wykonane, jeśli więc jesteśmy postawieni w takiej podbramkowej sytuacji, to warto próbować tych przekąsek podawać jak najmniej tylko tyle, żeby kot rzeczywiście połknął. 

00:14:44 

Czy przyjął to, o co nam chodzi, ale żeby ograniczać ilość tego żywienia niefajnego na rzecz właśnie dobrych składowo przekąsek, to co jeszcze chciałabym poruszyć w tym odcinku to tak pokrótce. 

00:15:00 

Te 2 modele dietetyczne oparte o dietę i i mięso surowe. Pierwszą z nich jest dieta barf dieta barf, która bazuje na mięsie nieprzetworzonym, inaczej niż poprzez mrożenie. 

00:15:14 

Ewentualnie mamy tutaj odmianę barwa gotowanego, ale jest to barwy raczej przeznaczony dla kotów, na przykład zapaleniami trzustki i ewentualnie z przewlekłymi z przewlekłymi Stanami Zapalnymi jelit. Natomiast w normalnych warunkach bardzo. 

00:15:28 

Jest dietą ll mrożoną, surową mięsną. Mamy tutaj do czynienia z niskim stopniem przetworzenia mięsa i suplementacją, którą wprowadzamy oparciu o wyliczenia odpowiednich narzędzi. 

00:15:42 

To my komponujemy mieszanki dla naszych zwierząt, to my je przygotowujemy i to my dbamy o to, żeby nasze zwierzaki otrzymywały to, czego potrzeba. 

00:15:51 

Wolałam barw zawsze jest wyliczany i układanych pod konkretne zwierzę na podstawie wyników badań zdarza się, że mogą być to mieszanki ustalane dla kilku kotów w domu, jeśli ich potrzeby żywieniowe są zbliżone, ale zdarza się też tak, że koty mają tak odmienne potrzeby, że każdy z nich musi jeść indywidualną mieszankę. 

00:16:11 

Dieta barf pozwala nam na pełną kontrolę jakości tego, co podajemy naszym zwierzętom, zwłaszcza, że zalecane jest tutaj korzystanie wyłącznie z mięsa jakości przeznaczonej do spożycia przez człowieka. 

00:16:22 

A mnie z jakichś mięs z dziwnych źródeł miast odpadowych czy czy mięs o jakości nie w klasie właśnie dla ludzi. 

00:16:31 

Także jest to dieta, która wymaga sporej wiedzy ze strony opiekuna dużego zaangażowania, ale jednocześnie daje doskonałe efekty, ponieważ wiele kotów właśnie na barfie czuje się dopiero w pełni dobrze. 

00:16:44 

Są koty, które mają problem z przyswajaniem mięsa przetworzonego temperaturach dodatnich, czyli mięsa gotowanego czy pasteryzowanego. A właśnie wprowadzenie diety surowej powoduje, że ich przewody pokarmowe regulują swoją pracę i Wszystko zaczyna działać. Bardzo, bardzo fajnie. 

00:17:01 

Taką odmianą diety barf już naprawdę dosyć specyficzną i no dla ludzi mocno zaangażowanych w opiekę nad swoimi zwierzakami jest dieta hol play, która polega na podawaniu mrożonych tuszek małych zwierząt zakupionych w legalnie prowadzonych w tym celu hodowlach tak zwanej karm UE. 

00:17:22 

Czyli są to na przykład jednodniowe. Kurczęta jednodniowe przepiórki, kaczki, myszy, szczury w różnych stadiach rozwoju od osesków po dorosłe osobniki, ale też na przykład małe króliki kawie domowe, różnego rodzaju takie zwierzęta, które w odpowiedni sposób są poddawane procesowi uboju, a następnie dostarczane do opiekuna w formie zamrożonej i może być to oczywiście dieta podstawowa dla kota w pewnych określonych warunkach, choć ona również będzie wymagała pewnej suplementacji. 

00:17:54 

Ale takie elementy hol play są często wykorzystywane również jako rodzaj przekąski, zabawki behawioralnej, urozmaicenia diety, dzięki czemu kod otrzymuje bardziej naturalne składniki. 

00:18:08 

To, co absolutnie jest niedopuszczalne, to mieszanie diety hol Price suchą karmą, ponieważ detached oltre jest dietą zawierającą kości. 

00:18:17 

A w sytuacji, kiedy kot nie ma prawidłowego ph żołądka, właściwie działających jelit i odpowiedniego procesu trawiennego, może to doprowadzić do bardzo poważnych problemów z jego trawieniem. 

00:18:29 

Podsumowując dietę, zawsze dobieramy pod potrzeby naszego zwierzęcia pod konkretne przypadki, ale jednocześnie pamiętamy o pewnych ogólnych zasadach, które tą dietą rządzą. 

00:18:43 

Nie staramy się zmienić kota ani w roślinożerca, ani w chrupko jada, którym nie jest. Pamiętamy o tym, że jest to mały drapieżnik z obligatoryjnym zapotrzebowaniem na mięso. 

00:18:54 

Jeżeli będziemy mieć to Wszystko z tyłu głowy, jeżeli będziemy pamiętać o potrzebie odpowiedniego doboru produktów pod nasze zwierzę, powinniśmy mieć zdrowego i szczęśliwego towarzysza. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały