Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Odwrotne zoonozy

prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

W artykule omawiamy zjawisko zoonozy, tłumaczymy czym jest odwrotna zoonoza i jak wygląda odwrotny transfer wirusów, w tym wirusa COVID-19.

Zoonoza – przypomnijmy słownikową definicję – to zakaźna lub pasożytnicza choroba zwierząt bądź przez zwierzęta roznoszona. Jednak transfer chorób następuje też w odwrotnym kierunku – z ludzi na zwierzęta. Czym zatem jest odwrócona zoonoza?

Przy zoonozach człowiek choruje najczęściej poprzez to, że miał bezpośredni kontakt ze zwierzęciem bądź zjadł albo w inny sposób wykorzystał surowce pochodzenia zwierzęcego; zdarza się także transfer drogą powietrzną. Czasami trudno sobie to wszystko wyobrazić, przyjrzyjmy się zatem, na potrzeby felietonu rzecz jasna mocno skróconej, liście zoonoz.

Zoonozy są wśród nas

Nie chcąc rangować ich znaczenia, postanowiłem ułożyć je najprościej, alfabetycznie: bruceloza, chlamydofiloza, choroba Chagasa, denga, gorączka Zachodniego Nilu, listerioza, nosacizna, ornitoza, ptasia grypa, toksokaroza, toksoplazmoza, tyfus plamisty, wścieklizna. To wcale nie ma być zestaw strachu, choć trzeba przyznać, że niektór...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały