Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Charakterystyka zaburzeń lękowych

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Kot lękliwy w domu ODC. 1/6

W filmie omówiono charakterystykę zaburzeń lękowych u kotów, różnice pomiędzy strachem i lękiem oraz zasadę 5F.

Transkrypcja video Charakterystyka zaburzeń lękowych

00:00:16

Witam państwa serdecznie nazywam się Małgorzata Biegańska hendryk Jestem technikiem weterynarii, behawiorystka zwierząt towarzyszących i zoo dietetyczką kotów.

00:00:24

W tym cyklu.

00:00:24

Spotkań będziemy się zajmowali tematyką kota lękowego.

00:00:28

Co tlenkowy nie jest łatwym przeciwnikiem.

00:00:31

I praca z nim jest bardzo specyficzna. Jeżeli chodzi o taki Plan tego naszego spotkania, tym razem to chciałabym się skupić znowu na 4 zagadnieniach.

00:00:42

Będziemy rozmawiać trochę o charakterystyce zaburzeń lękowych o tym, jak wyglądają przyczyny lęku, skąd w ogóle lęk się bierze w kocim świecie?

00:00:51

I jak starać się ewentualnie go uniknąć, porozmawiamy troszeczkę o metodach pracy z kotem lękowym oraz o tym, co się dzieje, jeśli zaburzenia lękowe nie podlegają terapii. Jakie są tego skutki, które? No niestety przede wszystkim odczuwana sprawę?

00:01:08

Także zaczniemy sobie od charakterystyki tych zaburzeń lękowych, ale zanim rzeczywiście do tego przejdę, to chciałabym uświadomić Wam.

00:01:19

Że EE zaburzenia lękowe są tak naprawdę najczęstszą, zdiagnozowaną u kotów, nazwijmy to chorobą psychiczną, to jest takie najczęstsze zaburzenie, które dotyka olbrzymiej grupy kotów domowych i naprawdę statystyki są tutaj, nawet jeśli nie są stricte wyrażone w liczbach. To są ogromne. Jeżeli porozmawia się z bh turystami, którzy prowadzą terapię zwierząt.

00:01:46

EE z różnego rodzaju zaburzeniami to tak naprawdę koty z problemami lękowymi stanowią gigantyczną grupę pacjentów, często zaburzenia lękowe łączą się również innymi kwestiami i niestety właśnie to to inne kwestie.

00:01:59

Najczęściej przykuwają uwagę opiekuna. Jeżeli mamy na przykład kota z zachowaniami lękowymi, które powodują agres je, to opieką najczęściej zgłosi kotasa.

00:02:11

Jeżeli zaburzenia lękowe powodują porzucenie kuwety, to opiekun zgłosi Kostas zaburzoną relacją koło kuwet owe ze względu na to, że zaburzenia lękowe bardzo często rozwijają się w formie trudnej do zaobserwowania, nie przywiązujemy jako opiekunowie wystarczająco dużej wagi do tego prob.

00:02:31

Uważamy, że EE koty się chowają, bo takie są koty unikają towarzystwa, bo po prostu chodzą własnymi drogami. Fill koty nie chcą się w jakiś sposób udzielać społecznie, bo mają takie prawo albo po prostu mają focha, jak to często ludzie mawiają i nie ma się co nad tym zastanawiać, ani zatrzyma.

00:02:54

Tymczasem tak naprawdę co tlenkowy to jest zwierzę, które doświadcza bardzo silnego stresu i to stresu, który towarzyszy mu w jego codziennym życiu w jego własnym domu.

00:03:05

To są zaburzenia, które uniemożliwiają tak naprawdę normalne funkcjonowanie i kot, który znajduje się pod wpływem lęku. Cały czas w swojej głowie przeżywa dramat.

00:03:17

Więc bardzo apeluje o to, żeby świadomie patrzeć na tego typu kwestie, bo jeżeli my nie wyłapiemy jako opiekunowie tych zaburzeń lękowych, to niestety, no nikt inny nie zrobi tego za nas.

00:03:29

A co tlenkowy zdecydowanie zasługuje na to, żebyśmy się pochylili nad jego problemem i po prostu zagwarantowali mu odpowiednią pomoc.

00:03:38

Odpowiednią terapię fill koty domowe te, które mieszkają z nami pod jednym dachem. Dużo częściej cierpią na zaburzenia lękowe.

00:03:47

Niż koty żyjące w przestrzeni zewnętrznej dzieje się tak po części dlatego, że środowisko, w którym te koty przebywają.

00:03:56

Obraz nie być tak naprawdę dla nich dosyć trudne i zdarza się, że ich potrzeby nie są prawidłowo zaspokajane. A jeżeli zwierzę przebywa przez dłuższy czas w warunkach dla siebie ciężkich, no to może to skutkować rozwojem różnego rodzaju traum w pełni między innymi właśnie zaburzeń Lękowych 2 sprawa to to, że w środowisku zewnętrznym zwierzę z zaburzeniami lękowymi tak naprawdę nie ma szans na.

00:04:21

Przeżycie, jeżeli kot funkcjonuje na zewnątrz, jeżeli jest aktywnym drapieżnikiem, jeżeli musi bronić swojego terytorium, jeżeli patroluje jakieś swoje przestrzeni, jeżeli musi sam dbać o swoje zasoby, to nie ma możliwości, żeby siedział pod krzakiem wylęg niony sposób i po prostu nie reagował na to, co dzieje się wokół, bo najzwyczajniej w świecie nie przetrwa.

00:04:44

Dlatego tak naprawdę my zaburzenia lękowe obserwujemy głównie u kotów domowych albo u tych kotów, które zostały zabrane ze środowiska.

00:04:53

Zewnętrznego i umieszczone w domach i na przykład taka zmiana właśnie wywołała u nich pojawienie się tego typu zaburzeń.

00:05:00

Yy, jaka jest w ogóle funkcja longju? Bo to jest też pytanie, które warto sobie zadać. Pocock otom jest lęk, czy on jest tylko zaburzeniem?

00:05:08

Czy jest pewnym fill również działaniem? Powiedzmy Kociej psychiki fill tak naprawdę lęk ma funkcję hamującą ciekawość. Jeżeli koty nie wykazywały by zachowań lękowych, to pakowały by się we wszystkie możliwe problemy świata i to skutkowałoby tak naprawdę ogromnym narażaniem się na różnego rodzaju sytuacje.

00:05:31

Trudne, kryzysowe lub wręcz po prostu zagrażające zdrowiu i życiu.

00:05:35

Jest takie stare angielskie przysłowie, które mówi, że ciekawość zabiła kota i dokładnie po to jest lęk, żeby ciekawość nie zabijała nam kotów na każdym kroku i tak naprawdę chodzi tutaj o funkcje przetrwania, więc lęk sam w sobie jest emocją, która jest normalnie obecna w życiu i funkcjonowaniu zwierząt.

00:05:55

Natomiast lęk w rozumieniu patologicznym. To jest takie duże jego nasilenie, że niemożliwe właśnie tą taką normalną aktywność i codzienne funkcjonowanie.

00:06:07

EE lęk jest też powiązany z tak zwanymi strategiami przetrwania określonymi w literaturze jako 5 F 5 F od 5 słów w języku angielskim zaczynających się właśnie na literę F, natomiast samym lękiem łączą nam się tak naprawdę trzys tych strategii takie 3 główne.

00:06:28

W lajt, czyli ucieczka kot, który znajduje się pod.

00:06:32

Wpływem lęku, nie?

00:06:34

Będzie chciał się konfrontować z daną sytuacją, tylko wybierze opcje jak najszybszego oddalenia się od problemu, czyli właśnie ucieknie po prostu zacznie zacznie uciekać, licząc na to, że uda mu się zwiększyć dystans friz, czyli zamieranie koty lękowe. Bardzo często w momencie, kiedy uważają, że ucieczka jest zbyt ryzykowna po prostu.

00:06:57

Siadają w miejscu, zamykają oczy i udają, że ich nie widać.

00:07:01

EE liczą na to, że pozostaną niezauważone, że w ten sposób rozładują całą tą trudną dla siebie sytuację. Tak też zachowują się koty, które idą do kryjówki.

00:07:12

Jeżeli mają taką sprawdzoną kryjówkę w sytuacji lękowej L, to one tam starają się ten właśnie trudnym dla siebie czas.

00:07:19

Przeczekać tutaj świetnym przykładem są koty, które chowają się do najgłębszej dziury pod łóżkiem albo w szafie, chociażby w sytuacji, kiedy w domu pojawia się ktoś.

00:07:31

I nawet jeżeli to jest ktoś, kto przyszedł tylko na chwile, kto na przykład nie wiem, przyszedł tylko sprawdzić licznik albo na jakąś taką czynność, która zajmuje 2 minuty.

00:07:42

To i tak kot lękowy będzie siedział w tej swojej kryjówce przez na przykład następne 4 godziny, bo a nuż ta osoba jednak wróci i będzie dalej stanowiła zagrożenie.

00:07:54

I 3 strategia przetrwania, która również może się łączyć z lękiem to jest Fight, czyli walka. I to jest tak naprawdę dla nas najgroźniejsza sytuacja, ponieważ agresja, która jest napędzana lękiem agresja na podłożu lękowym, jest jedną z najtrudniejszych agresji do opanowania ze względu na to, że zwierzę, które znajduje się w takiej sytuacji, to jest często zwierzę, któremu jest Wszystko jedno.

00:08:18

W swoim imieniu na nią taki kod dosłownie walczy o życie i taka walka, jakby nie jest przez niego rozpatrywana już w kategoriach czy się opłaca, czy się nie opłaca.

00:08:29

Tylko czy ja zginę, czy jednak wygram, a najlepiej, żeby wygrać, to powinienem zabić swojego przeciwnika. Dlatego agresja na podłożu lękowym bardzo często występuje zupełnie bez hamulca.

00:08:42

Kot po prostu wchodzi całym sobą w tą sytuację używa wszystkich dostępnych sobie metod, czyli zębów, pazurów, krzyków, wrzasków, upychania.

00:08:53

Często strzela nam zgotowało wokoło od bytowych, często też nie kontroluje w ogóle zwieracze w takiej sytuacji, bo nie jest to dla niego istotne. Dla niego najważniejsze na świecie jest przeżyć.

00:09:02

A taka walka o przeżycie to jest naprawdę walka, z której możemy wyjść z bardzo poważnymi obrażeniami. Dlatego w ogóle w pracy z kotami Lękowymi ja zawsze staram się uczulać bardzo opiekunów na to, żeby nie stawiać takiego kota w sytuacji tak mocno stresującej, żeby on musiał wejść w tą strategię przetrwania w postaci walki, dopóki kot ucieka ok. To się może wydarzyć i naprawdę u kotów lękowych nie jest to nic nadzwyczajnego.

00:09:30

Jeśli kot się chowa i zamiera w jednej pozycji ok, to też może mieć miejsce, ale jeżeli dochodzi do sytuacji, w której nasz kot boi się tak bardzo, że zaczyna walczyć, to znaczy, że zdecydowanie gdzieś to Wszystko poszło za daleko i jesteśmy już w bardzo trudnym miejscu.

00:09:48

Żeby tak troszeczkę podsumować te nasze rozważania z tego pierwszego spotkania chciałabym jeszcze zastanowić się razem z wami nad tym, jaka jest różnica pomiędzy lękiem a strachem, ponieważ te 2 emocje często potocznie są.

00:10:01

Określamy wymiennie, a tak naprawdę jeżeli patrzymy na to z punktu widzenia behawioralnego, to mamy tutaj do czynienia z 2 zupełnie osobnymi zagadnieniami.

00:10:11

Strach powstały wtedy, kiedy swoimi reakcjami odpowiadamy na konkretny bodziec, czyli jeśli na przykład ja idę ulicą, a obok mnie wystrzeli ETA.

00:10:24

Prawda, to ja się przestraszy. Tak ja podskoczę zareaguje odruchowo pospinane mięśnie, ale od razu Jestem w stanie zracjonalizować sobie tą sytuację stwierdzić ok.

00:10:37

Dobra, nic się nie stało. W porządku, Jestem w stanie szybko wyjść z tego poziomu takiego stresu, który wtedy odczułam.

00:10:48

Wracam do normy, bo jakby zidentyfikowałam źródło, ustaliłam, co się wydarzyło i idę nad tym dalej do porządku dziennego.

00:10:55

Lęk to jest emocja, która powstaje jak?

00:11:00

Co hipotetyczna możliwość wydarzenia się rzeczy dla mnie przykre, czyli jeżeli jadę do siedziała sobie w domu i zastanawiała się, czy mam wyjść na ulicę, a wtedy sobie przypomnę, że tam kiedyś wybuchła petarda i to było straszne.

00:11:15

I teraz, zanim ja wyjdę na tą ulicę, to muszę się zastanowić, czy ta petarda przypadkiem znowu nie wybuchnie, bo jak wybuchnie, to ja się przestraszę i to będzie okropne. To to jest lęk, ponieważ ja boję się czegoś na wyrost.

00:11:27

Czegoś, czego jeszcze tak naprawdę nie ma, ale ponieważ może się pojawić, to na wszelki wypadek moja głowa to bardzo rozdmucha fill i dokładnie tak to działa.

00:11:38

U zwierząt, które fill również reagują lękowo, czyli wracając do tego przykładu kota, który chowa się przed obcą osobą wchodzącą do mieszkania, ten kot nie chowa się dlatego, że ta osoba teraz będzie za nim biegać.

00:11:51

Będzie na niego polować i będzie próbowała go złapać. On się chowa, ponieważ hipotetycznie zakłada, że ta osoba może stanowić dla niego zagrożenie.

00:12:00

A skoro ta osoba hipotetycznie może stanowić zagrożenie, to lepiej jest się wycofać z tej sytuacji zawczasu, żeby przypadkiem się z tym zagrożeniem nie spotkać, to są naprawdę bardzo trudne dla zwierzaka momenty, bo de facto przez cały czas obecności tej osoby, a także długo po jej wyjściu.

00:12:20

W jej głowie dalej potrafi toczyć się ta hipotetyczna sytuacja związana z.

00:12:27

Zagrożeniem, którego tak naprawdę nie ma i najprawdopodobniej w ogóle go nie było, tylko doszło do pewnego wyolbrzymienie. Właśnie dlatego koty lękowe są takimi ciężkimi pacjentami, bo my tak naprawdę nie walczymy tutaj realnym elementem, tylko walczymy z pewnym wyobrażeniem o zagrożeniu, a przepracowanie wyobrażenia o zagrożeniu potrafi wymagać bardzo dużo czasu i być niesamowicie trudne.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały