Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Poznawanie świata

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Socjalizacja kociąt ODC. 3/4

W filmie omówiony został wpływ środowiska, w którym funkcjonuje kociak na jego zachowania społeczne.

Transkrypcja video Poznawanie świata

00:00:16

W 3 odcinku naszego specjalizacyjnego cyklu będziemy rozmawiać o poznawanie świata.

00:00:22

Poznawanie świata to jest bardzo istotny element w życiu małego kota, ponieważ w zależności od tego, jak bogatą przestrzeń mu pokażemy, tak będzie on potem funkcjonował w następnych etapach swojego życia. Jeżeli nasz koci towarzysz w pierwszym okresie, czyli w tym okresie pierwotnej specjalizacji przebywa w bardzo ubogim i.

00:00:45

Niefajnym środowisku jego rozwój będzie występował o wiele wolniej i kociak może mieć później większe problemy adaptacyjne odnalezieniem się i w nowych miejscach i w nowych sytuacjach. To co powinno nas zainteresować w tym pierwszym etapie to jest przede wszystkim kwestia kociego otoczenia.

00:01:06

EE, jeżeli my tylko możemy, to fajnie byłoby stworzyć to otoczenie w taki sposób, żeby ono było z jednej strony bogate w różne elementy, a z 2 strony również bezpieczne jest to o tyle istotne i jednocześnie o tyle trudne, że małe kociaki potrafią być naprawdę nieprzewidywalne w swoich reakcjach i w zasadzie można je czasami porównać do kapiącego mleka u pilnowanie maluchów w warunkach domowych potrafi być naprawdę trudne. Co więcej, ich zdolności do wspinania się.

00:01:37

Wchodzenia w różne miejsca i dostawania się w przestrzenie zdecydowanie dla nich nieprzeznaczone rośnie w tempie niesamowitym, więc przede wszystkim tworząc miejsce do opieki nad kociętami, musimy pamiętać o tym, żeby to miejsce było możliwie bezpieczne. Na co należy zwrócić uwagę? Na pewno na wszelkiego rodzaju dziury, w które maluch mógłby wejść i utknąć.

00:02:01

Przestrzenie typu na przykład yy miejsce pod wanną czy zabudowa na przykład kuchenna, gdzie można się dostać przez jakąś maleńką dziurkę.

00:02:11

Takie elementy jak rośliny, które mamy w domu, ponieważ maluchy na etapie poznawania świata uwielbiają sprawdzać różne rzeczy, w tym między innymi używać zębów i ja.

00:02:21

Wgryzać. Jeżeli więc mamy jakiekolwiek toksyczne rośliny w domu, to powinny one być bezwzględnie usunięte. Powinniśmy zabezpieczyć kable, zwłaszcza kable cienkie, takie, które dotyczą ładowarek telefonicznych.

00:02:34

Jakiś zasilaczy, ale również na przykład kable od słuchawek, które bardzo często padają ofiarą małych kocich ząbków. Dobrze jest też pochować wszelkiego rodzaju drobne elementy plastikowe, ponieważ kociaki w czasie zabaw bardzo mocno potrafią używać za.

00:02:50

I, jeżeli mamy jakieś drobne rzeczy typu, na przykład jakieś pinezki takie do tablic korkowych czy gumki do włosów, albo jakieś małe drobne plastikowe elementy, to musimy się liczyć z tym, że kociak po prostu podczas zabawy może je połknąć.

00:03:05

A to no niestety zazwyczaj kończy się bardzo źle, dlatego wszystkie tego typu rzeczy powinny być usunięte. Dobrze jest też schować wszelkie bibeloty, ponieważ jeśli mamy jakiekolwiek półki, to prędzej czy później mały kociak znajdzie sposób, żeby się na nie dostać.

00:03:21

A jedną z tych czynności, które podcięta uwielbiają, jest bezpośrednia nauka tego, jak działa grawitacja.

00:03:29

I najczęściej robią to w ten sposób, że po prostu zrzucają pozostawione przedmioty, obserwując, co się z nimi dzieje, ale nie ma, więc zwrócą nam na przykład długopis albo spinacz.

00:03:38

To tutaj straty są niewielkie, ale jeżeli zaczną zrzucać na przykład Porcelanowe Figurki, no to nie dość, że narobią nam szkód, to jeszcze mogą się dodatkowo same pokaleczyć.

00:03:49

Dlatego trzeba popatrzeć na takie otoczenie małego kociaka z bardzo świadomy i uważny sposób, żeby wyeliminować te wszystkie elementy.

00:03:59

Które mogą stanowić potencjalne zagrożenia w taki sam sposób trzeba również przeprowadzić przegląd kocich zabawek.

00:04:05

Okazuje się bowiem, że to, że my kupimy coś z tego zoologicznym, chcąc zapewnić naszemu kociakowi rozrywkę i stymulacje, to jeszcze nie oznacza, że taka zabawka na pewno będzie dla naszego malucha odpowiednio bezpieczna. Fill bardzo takim trudnym do wyłapania elementem są na przykład właśnie małe plastikowe dodatki do zabawek, takie jak chociażby oczu wnioski w zabawkach o kształcie myszy. Kociaki uwielbiają takie rzeczy wyjadać.

00:04:33

Zeby uzywać, rozkładać taką zabawkę na części, a to znowu jest niebezpieczeństwo połknięcia. Kolejna kwestia to są wszystkie sznurki, wstążeczki, nitki i inne takie podłużne elementy o kociaki też potrafią to zjadać, a jeżeli zjedzą coś takiego?

00:04:48

No to bardzo często kończy się to poważną interwencją weterynaryjną. Następna rzecz to są wszelkiego rodzaju wędki, które pozostawia się gdzieś po zawieszane Domu albo zabawki właśnie na sznurkach, bo tutaj z kolei maluch może się zaplątać, może się poddusić.

00:05:05

Może sobie ukręcić coś takiego w oku łapy. Jeżeli nie będziemy w tym momencie na miejscu, żeby od razu wiedzieliśmy pomocy, to znowu może się to skończyć bardzo.

00:05:13

Dobrze jest też zwrócić uwagę na ewentualne tkanie. Niektóre małe kociaki potrafią ssać Wygryza ać tu, jakby od razu jest to dla nas sygnał o kolejnym problemie, bo odruch ssania powinien zaniknąć wraz z odstawieniem pokarmu mlecznego.

00:05:29

Jeżeli on się utrzymuje, to może być to sygnał, że zmagamy się tak naprawdę u malucha z problemem choroby sierocej i ten temat też należałoby przepracować najlepiej we współpracy ze specjalistą.

00:05:41

Ale wszelkie takie zachowanie właśnie pod tytułem Podgryzanie czy czy śliny. Nie jakiś materiałów może również prowadzić do rozwinięcia się zaburzenia w postaci zjadania rzeczy niejadalnych, czy czy ssania tkanin już w takim w takiej formie rozumiem tego zachowania uzna to też powinniśmy uważać także zbudowanie kociego otoczenia wcale nie jest proste, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z takim malcem, którego jest wszędzie pełno, który jest i proaktywny i który jednak więcej w swoim życiu biega niż śpi.

00:06:11

EE i tak moim dobrym testem, który można przeprowadzić, żeby sprawdzić czy kot jak się gdzieś zmieści. Jest tak zwany też mandarynki.

00:06:18

Możemy wziąć sobie po prostu małą mandarynkę i spróbować ją zepchnąć we wszystkie miejsca, które budzą naszą wątpliwość. Jeżeli przejdzie mandarynka, to przyjdzie też kocia głowa, a jeżeli przyjdzie kocia głowa, to przejdzie również prawdopodobnie reszta kota. Także wszelkie wszelkie takie dziury, szpary miejsca, w których mandarynka się mieści, są potencjalnymi pułapkami, na które trzeba zwracać uwagę. No i również bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa.

00:06:43

W kontekście i warunków.

00:06:44

Licznych, czyli nawet przy małym kociaku, nawet przy Zwierzaku, który na fill dopiero te 3 4 miesiące i tak powinniśmy od razu zabezpieczyć okna i ewentualnie balkon.

00:06:54

Jeżeli posiadamy takiej element w mieszkaniu, ponieważ to jest naprawdę mały błąd, a kociaki są niesamowicie zwinne i bardzo szybko potrafią wydostać się przez nawet potencjalnie dla nas bezpiecznie uchylone okno.

00:07:07

Zresztą w ogóle uchylne okna również powinny być odpowiednio zabezpieczone, żeby maluch nie utknął w szparze, nie zawiesił się i nie zrobił sobie krzywdy.

00:07:16

Jeżeli mamy już takie stabilne i bezpieczne otoczenie, to powinniśmy w kolejnym etapie skupić się na różnego rodzaju bodźcach, których będziemy temu maluchowi dość dostarczać.

00:07:26

Im więcej elementów zmiennych, im więcej nowości w takim kotłem świecie ty lepszy rozwój i lepsza nauka możemy więc wprowadzić rotację zabawek tak, żeby maluch cały czas miał w swoim otoczeniu coś nowego, żeby pojawiały się nowe elementy.

00:07:40

Żeby miał możliwość wyboru tego, czym chce się bawić. Natomiast w rotacji zabawek ważne jest to, żeby te zabawki, które aktualnie nie są używane, nie leżały na wierzchu, tylko były chowane, ponieważ to, co leży na wierzchu, to jest brudne, to jest po prostu przewidywalne.

00:07:56

To jest coś, co przestaje wzbudzać zainteresowanie, więc jeżeli prowadzimy rotacje zabawek, to jedne elementy wprowadzamy, ale inne elementy od razu usuwamy. Kolejna rzecz to i.

00:08:07

Wystawianie stopniowo kociaka na różnego rodzaju bodźce dźwiękowe i zapachowe. Mnie się wielokrotnie zdarzało, kiedy prowadziłam pierwotną socjalizację kociąt, które trafiały do mnie na przykład z działek bądź z jakichś innych miejsc, gdzie wcześniej nie funkcjonowały w ludzkim domu.

00:08:24

Organizować im przestrzeń do życia początkowo w kuchni. Dlaczego w kuchni? Ponieważ kuchnia jest źródłem ogromnej ilości bodźców, z którymi kod w warunkach domowych będzie musiał mieć to.

00:08:34

Cześć kuchni się gotuje w kuchni obrabia się różne rzeczy, w kuchni działają różnego rodzaju urządzenia fill. Chodzi czajnik, włączam ekspres do kawy, korzystamy z blendera.

00:08:45

Te wszystkie rzeczy będą w jakiś sposób wpływały na naszego kota, dlatego jeżeli może je poznawać wcześnie w miarę bezpieczny sposób, to pomaga mu to w późniejszym funkcjonowaniu w codziennym życiu. Oczywiście takim najtrudniejszym do wprowadzenia i i zawsze problemowym elementem jest odkurzacz.

00:09:04

Który generuje bardzo głośnie dźwięki.

00:09:06

I dla wielu kotów jest po prostu ogromnie nieprzyjemne ze względu chociażby na budowę i chucha. Kot ma tak zbudowaną małżowinę uszną, żeby wzmacniała ona dźwięk, który wpada do kociego ucha.

00:09:17

W momencie, kiedy wzmocnieniu ulegnie dźwięk odkurzacza. No to może być to dla kota bardzo niefajne elementem, który w jakiś sposób pomaga nam w uporządkowaniu tych różnych bodźców i dodatkowych urozmaiceń wprowadzanych do kociego świata. Jest tak zwana zasada złotej 12.

00:09:35

Złota dwunastka powstała jako termin wprowadzony przede wszystkim z bh wyraźnie psów, ale u kotów również bardzo dobrze działa i można z niego korzystać.

00:09:43

Jest to zasada polegająca na tym, by wykorzystać 12 różnych kategorii, w których umieszczamy 12 różnych elementów. Chodzi na przykład o takie kategorie, jak rodzaje pokarmu, rodzaje żwirku, w kuwecie, rodzaje zabawek, rodzaje podłoży, rodzaje dźwięków mier.

00:10:04

Misek najrozmaitsze rzeczy, które tylko chcemy do kociego świata wprowadzić i teraz, jeśli na przykład weźmiemy sobie te pokarmy jako pierwszą Kategoria, to zasada złotej dwunastki mówi, że powinniśmy w tej kategorii zaprezentować, co tu 12 różnych rzeczy do jedzenia. Oczywiście liczba 12 jest tutaj tak naprawdę terminem umownym. Bardziej chodzi o przedstawienie pewnej idei różnorodne.

00:10:31

Dlaczego tak się robi? Ponieważ małe zwierzaki, zarówno koty, jak i zwierzęta innych gatunków są po prostu ciekawskie, chętnie poznają otoczenie, chętnie dowiadują się nowych rzeczy.

00:10:43

Jeżeli uda nam się pokazywać im różne elementy jeszcze przed rozbudowaniem u nich zachowań związanych z potencjalnym lękiem przed nowościami.

00:10:53

To takie rzeczy bardzo ułatwiają im odnalezienie się później w nowych sytuacjach. Jeżeli będziemy trzymali kota tylko na jednym rodzaju karmy, że tak już zostanę przy tym żywieniowym przykładzie fill, to potem może się okazać, że w późniejszym wieku absolutnie nie będzie chciał próbować niczego nowego. Natomiast jeżeli w tym pierwszym etapie życia podamy mu karmy wysoko mięsne, dobre składowo, zbilansowane, ale.

00:11:19

Z różnych mięs, o różnych smakach z różnych firm, w różnych konsystencja ho różnej temperaturze. Jeśli do tego jeszcze włączymy na przykład elementy surowego mięsa, będzie to mięso albo mielone albo krojony, albo w kawałkach, to wszystkie te rzeczy w momencie kiedy zostaną przez kota poznane i pozytywnie zaklasyfikowane, bo tam nie pomagały w radzeniu sobie również w późniejszym czasie innymi nowościami także zasada złotej dwunastki. Nawet jeżeli zostanie potraktowana, trochę umownie jest częścią powinny nam zdecydowanie towarzyszyć proces resocjalizacji.

00:11:51

Kociaka, bo rzeczywiście uodparnia go na nowości i pomaga mu radzić sobie z tym w przyszłym później.

00:11:57

Czym życiu i 4 rzecz, na którą chciałabym dzisiaj zwrócić uwagę to kwestia radzenia sobie kociaka sytuacjami trudnymi i.

00:12:06

Nauka takich czynności, które w późniejszym życiu mogą nam sprawiać.

00:12:10

Problem mam tutaj na myśli przede wszystkim czynności pielęgnacyjne, ponieważ to z nimi opiekunowie mają najwięcej kłopotów, kiedy na przykład w wieku lat 4 czy 5 chcą nagle nauczyć kota albo obcinania pazurów, albo na przykład czyszczenia zębów, albo intensywnego wyczesywania o takich rzeczach. Dobrze jest pamiętać na samym początku.

00:12:30

Yy tak naprawdę zacząć tą naukę od nauki samego.

00:12:33

Bycia, przy czym.

00:12:34

Zwanym kocięta są zazwyczaj bardzo zajętymi zwierzętami. Mają mnóstwo rzeczy na głowie, całą masę spraw do załatwienia i nie mają czasu zatrzymać się nawet na chwilę.

00:12:44

Dlatego dobrym ćwiczeniem jest branie takiego małego kociaka w 2 dłonie i przetrzymywanie przez moment nawet bez podnoszenia, bez odrywania jego łapek od ziemi. Tylko chodzi o samo przytrzymanie ja poszczę.

00:12:58

I wtedy kociak się uczy, że fakt tego, że jest przez chwilę trzymany, nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, że on za chwilę odzyskuje tą swoją wolność i może być dalej.

00:13:08

Może się dalej bawić, może dalej zajmować się swoimi sprawami. Jeżeli przejdziemy już taką naukę przetrzymywania i kociak się nie buntuje, tylko po prostu pozwala się na chwilę zatrzymać. Możemy zacząć pokazywać mu różne inne rzeczy, które docelowo będą służyły do wykonywania czynności pielę.

00:13:23

Stacyjnych, czyli na przykład kupić miękką szczotkę i delikatnie go głaskać. Tą szczotką po futrze, ale nie przez 20 minut tylko 3 4 razy i po tych 3 4 razach kończymy sesję, znowu go wypuszczamy on dole dalej sobie biegnie i fill zajmuje się swoimi sprawami. Podobnie jest z obcinaniem pazurów. Nie zaczynamy obcinania pazurów od efektywnego obcinania ich na wszystkich 4 łapach na.

00:13:48

Nas tylko zaczynamy na przykład od nauki chwytania łapki w ten sposób, żeby delikatnie ją naciskać, powodując wysunięcie pazurków. Jeżeli kociak przyzwyczai się do tego, możemy zacząć od obcinania na przykład jednego pazura, a całą sekwencję kończyć nagrodą, żeby wiedział, że mimo że nie jest to sytuacja super komfortowa, to jednak po pierwsze nic się złego nie dzieje, a po 2 wiąże się to z jakimś pozytywnym elementem na koniec.

00:14:12

EE podobnie na się kwestia, jeżeli chodzi o czyszczenie zębów, dobrze jest przyzwyczajać kota do tego, żeby zaglądać mu do paszczy, żeby odciągać troszeczkę policzek, żeby gdzieś tam tych zębów dotykać. Dlaczego? Dlatego, że według danych, którymi obecnie dysponuje.

00:14:32

Od 50 do 70% kotów powyżej 3 roku życia. Mamy problemy stomatologiczne, a jedną z bardzo istotnych form walki z problemami stomatologicznymi jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeżeli nauczymy kociaka już w młodym wieku, że coś takiego się po prostu dzieje i nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, dużo łatwiej będzie nam w późniejszym wieku dorosłemu kotu, na przykład czyścić zęby, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

00:14:58

A tak naprawdę poznawanie świata.

00:15:01

Yy kocim wydaniu nigdy się nie kończy i jest czymś absolutnie niesamowitym. Natomiast jeżeli tylko zadbamy o kocie bezpieczeństwo, to tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza. I chociaż wyobraźnię także im więcej będziecie mieć pomysłów i więcej urozmaiceń, wprowadzicie im więcej nowości pojawi się w tym kocim świecie, tym tak naprawdę lepiej dla zwierzaka i lepiej dla nas, bo dzięki temu będziecie mieć szczęśliwsze, bardziej spełnione i spokojniejsze zwierzę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały