Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Najczęstsze choroby kotów

Mgr inż. Katarzyna Olejnik

Kompleksowy przegląd najczęstszych kocich chorób - objawy, diagnostyka, leczenie i postępowanie.

Transkrypcja - Najczęstsze choroby kotów 

 

00:00:17 

Dzień dobry państwu. Witam bardzo serdecznie. W kolejnym materiale na temat kotów dzisiaj chciałabym poruszyć. 

00:00:23 

Temat najczęściej występujących chorób u naszych kocich czworonogów pierwszą. 

00:00:28 

Chorobą, którą chciałabym? 

00:00:29 

Omówić jest często przewijający się w temacie Kocich chorób Koci Katar, za którego to pojawienie odpowiedzialne są 2 wirusy. 

00:00:39 

Pierwszy to herpes virus kotów typu pierwszego oraz koalicji wirus kotów. Jeśli chodzi o objawy w przypadku her ***** herpes wirusa są to Stany zapalne górnych dróg. 

00:00:50 

Pojawiające są pojawiające się dokładnie w miejscu, gdzie wirus miał kontakt z błoną śluzową, natomiast w przypadku Galicji wirusa dodatkowo dochodzi do owrzodzeń w jamie ustnej kota. 

00:01:00 

Często jest to na przykład język i wargi i oczywiście powoduje to chronic niechęć do jedzenia, jak i picia wody, co oczywiście pogarsza ogólne stan kota przez sen jest zbędne. 

00:01:11 

Może okazać się na przykład podawanie kroplówek. To jednak nie są wszystkie objawy. Objawy, które pojawiają się u naszych kotów, kiedy dochodzi do zakażenia. 

00:01:20 

I podstawowymi takimi charakterystycznymi dla kociego Kataru objawami, które dotyczą obu rodzajów wirus. 

00:01:28 

Są na przykład takie objawy jak kichanie i wypływ nosa, obfite ślinienie się na przykład pianą, bo zrobienie oczu oraz zapalenie rogówek z postępującymi owrzodzeniami. 

00:01:37 

Jeżeli leczenie zostanie zbyt późno rozpoczęte, zazwyczaj jeżeli rozpoczniemy leczenie na czas, nie dochodzi do takich ekstremalnych objawów. Czasem może pojawić się też kaszel, który podobnie jak u ludzi jest efektem spływającej do gardła wydzieliny. 

00:01:51 

To są objawy je szczególnie groźne, bo nie tylko wyniszczają koci organizm oraz świadczą o tym, że toczy się w nim jakaś infekcja, ale mogą również prowadzić do całkowitej utraty wzroku. 

00:02:02 

Na przykład również konieczności usunięcia danych Ocznych bardziej ekstremalnych sytuacjach, o których tutaj już przed sekundą wspominałam przy okazji objawów. Prócz tego oczywiście zauważa się, że inne oznaki tego, że to jest naszym kotem, jest nie tak. 

00:02:17 

Yy i takie objawy to mniej między innymi utrata apetytu, apatia, ogólne osłabienie czy też szybka utrata wagi. Warto też wiedzieć, że koci Katar w przypadku, kiedy jest nieleczone, wykazuje tylko sobie dużą skłonność do powikłań w formie najczęściej wtórnych infekcji bakteryjnych i w takich sytuacjach na przykład atakuje KLA media, która oczywiście utrudnia. 

00:02:39 

I, podobnie jak każda inna infekcja, to iście naszego kota do pełnego zdrowia, jeśli chodzi o inne układy, które inne choroby, które często atakują układy naszego kociego organizmu, to są to na przykład choroby układu Moczowego i jest to zespół zaburzeń, który obejmuje dolne drogi moczowe, w tym pęcherz moczowy oraz cewkę moczową. 

00:03:02 

I bierze w nim udział wiele czynników, w tym także stres i niestety jest to przypadłość, która układów może często nawracać, jeżeli chodzi o objawy, mamy tutaj do czynienia na przykład z krwią moczem, często moczem, również w okolicach 7 przy oddawaniu moczu. 

00:03:17 

Wylizywanie okolic narządów płciowych kot może oddawać mocz w niewłaściwych miejscach. Może też mieć utrudnione oddawanie moczu fill i oddawać go w małych ilościach. Jeżeli chodzi o objawy ogólne, to oczywiście są to podobnie jak w przypadku. 

00:03:32 

Kociego Kataru objawy całkowicie nieswoiste, czyli na przykład brak apetytu, apatia czy też niechęć do zabawy narażone są na to, co ty w wieku od jednego do 10 lat, przy czym najczęściej przyjmuje się, że jest to grupa między 2 a 7 rokiem życia. 

00:03:47 

Najczęściej samce kastrowane kocury czy też właśnie koty, które są kotami lękliwy mi i bodźce otoczenia oddziałują na nie wyjątkowo mocno, czyli na przykład koty nerwowe, płochliwe, agresywne czy też neurotycznej, przywiązane do opieku nam. 

00:04:02 

Koty niewychodzące nie Przepraszam, koty nie wychodzące, które korzystają z kuwety. 

00:04:07 

Koty, które żywione są suchym pokarmem, który może je też odwadniać, przy czym piją zbyt mało wody. Fill koty otyłe mało aktywne koty, które żyją w większych skupiskach, czyli generalnie można można by rzec, że koty, które narażone są na stres, jeżeli chodzi o przyczyny inne przyczyny. Niestety schorzenie uznawane jest za idiopatyczne, czyli takie, którego przyczyny nie są nam w 100 procentach znane. 

00:04:34 

EE należy przyczyny szukać wśród infekcji bakteryjnych oraz wirusowych pęcherza moczowego. Kamicy pęcherza niedoborze byli kozami nobli klanów oraz innych innych przyczyn. 

00:04:45 

Następstwem tego może być powstanie czopu mineralno Śluzowo białkowego, który całkowicie lub też częściowo blokuje drogi, które wyprowadzają mocz i dużej mierze przebieg choroby, jak i jego wyzdrowienie naszego kota jest zależne od behawior zwierzęcia i od tego, jak wspomniane wcześniej bodźce środowiskowe. 

00:05:04 

Natomiast wierzę wpływają oczywiście przychodach mocniej stresujących wcieleń ckliwych odejście do zdrowia będzie po prostu utrudniona. 

00:05:12 

Kolejną chorobą, która częściowo łączy się z chorobami układu moczowego, jest niewydolność nerek, jeśli chodzi o przyczynę l no to niestety ze względu na kocią tendencję do infekcji dróg moczowych koty są bardziej narażone również na infekcje nerek, natomiast niewydolność nerek pokładów może przybierać formę ostrą lub przewlekłą. 

00:05:34 

Yy w przypadku formy ostrej przyczyną może być najczęściej jest najczęściej to trucie organizmu i do upośledzenia pracę narządu może dojść na przykład na skutek infekcji zatrucia taktycznymi dla kotów, roślinami, środkami chemii, której używamy w domu, preparatami owadobójczy mi lub też na przykład lekami zostawiamy mi na wierzchu bez nadzoru szybka interwencja weterynarza może przywrócić normalną funkcję nerek. 

00:05:59 

Natomiast, jeśli pomoc zostanie kupię zbyt późno udzielone, istnieje ogromne ryzyko, że postać ostra przejdzie w postać przewlekłą i gdy niewydolność nerek przyjmuje postać przewlekłą, proces uszkodzenia jest niestety nieodwracalne i mamy w tej chwili do czynienia z chorobą nieuleczalną kotów. W takim przypadku, by dłużej normalnie funkcjonować, zwierzę będzie potrzebować specjalnych leków oraz dobranej diety. 

00:06:24 

Jeżeli chodzi o postać przewlekłą przyczynę i mogą przyczyną mogą być też wrodzone wady nerek czy też choroby wirusowe, zakażenia układu Moczowego, zapalenie nerek nawet nowotwór oraz nadczynność ll tarczycy lub też kamica nerkowa. 

00:06:39 

Jeśli chodzi o znaki przewlekłej niewydolności Nerek fill, niestety ona często bywają podobne do przypadków Stanów ostrych, ale niestety pojawiają się powoli i w pierwszym okresie, w którym teoretycznie zwierzę wymaga już naszej. 

00:06:51 

W akcji pozostają, ale przez nas przeoczone objawy często już występują w momencie, kiedy znaczna część narodowców chodzona i mówimy tutaj na przykład o 70% 75 procentach uszkodzeń. Stąd też ważne jest wykonywanie okresowych badań krwi, zwłaszcza u tych kotów, które już są na bardziej wiekowe. Niejednokrotnie takie badanie może pozwolić wykryć pojawiające się też nieprawidłowości w funkcjonowaniu. 

00:07:15 

Marek no i oznaką problemów jest tutaj podwyższony poziom mocznika i kreatyniny, pierwsze niepokojące objawy, które powinny nam już tutaj obudzić naszą czujność w przypadku chorób nerek jest częste oddawanie moczu oraz zwiększone pragnienie tutaj w przypadku w przypadku chorób nerek jest to dosyć swoisty objaw zdrowy kot. Dla porównania powinien oddawać około 30 do 50 ml moczu na każdy kilogram swojej masy ciała. 

00:07:45 

Frakcja dobry. 

00:07:47 

Do objawów, które wskazują na niewydolność nerek u kota, zalicza się takie objawy ogólne, jak na przykład brak apetytu, częste oddawanie moczu, zmniejszenie aktywności fizycznej, czyli ogólne osłabienie. 

00:07:58 

Apatia często mogą pojawić się wymioty oraz niczym nieuzasadnione, nieuzasadnione, silne osłabienie po wymiotowaniu takie troszkę bardziej nasilone niż pojedynczym wymiotowaniem, jeżeli można do tego. 

00:08:12 

Oznacz fill możemy to zwiększone zapotrzebowanie na płynne, czyli tak jak wspomniałam pobieranie większej ilości wody jest to również nieprzyjemny zapach z pyszczka i to w późniejszej fazie choroby może również towarzyszyć, jeżeli może również towarzyszyć nieprzyjemne mu zapachowi sierści kota, jak również im jej przebarwień UE oraz moto Wości. 

00:08:34 

EE być taki obiadek, zapalenie, jedzenie jamy ustnej w Stany Zapalne Dziąseł. Oczywiście biegunka, zmniejszenie masy ciała i nadmierne wychudzenie, czyli ogólne objawy, które mogą towarzyszyć chorobie kotów. 

00:08:46 

Jeżeli chodzi o zaburzenia neurologiczne, mamy tutaj do czynienia na przykład z takimi objawami jak drżenie ciała drgawki, ogólne kłopoty z poruszaniem się oraz generalne zmiany w zachowaniu naszego zwierzęcia. 

00:08:57 

Jeśli chodzi o specjalistyczne badania, które pomagają tutaj diagnozowaniu chorób nerek, to nasze naszą czujność powinny obudzić takie objawy jak podwyższony poziom mocznika i kreatyniny we krwi i to jest najważniejszy wskaźnik może pojawić się również zapalenie żołądka, krwawienie z błon śluzowych, anemia oraz zaburzenia hormonalne w postaci nadczynności przytarczyc. 

00:09:19 

I tutaj będzie fill to spowodowane zbyt wysokim poziomem fosforu we krwi. Może to być zaburzenie w ciśnieniu krwi. Na przykład nadciśnienie. 

00:09:29 

Oraz kwasica krwi, czyli nerki. Przestajemy kontrolować ph krwi naszego kota. 

00:09:35 

Kolejną chorobą związaną z generalnym stanem naszego kota i objawami, które nie do końca mogą wydać nam się z pozoru. 

00:09:43 

Istotne jest tu krzycza i jeśli kot choruje neksu, krzyczę evil, to jego narządy nie otrzymują dostatecznej ilości glukozy, która jest im potrzebna jako jako źródła energii, natomiast zaczynają pobierać tą energię z tłuszczu i. 

00:09:57 

Białek z tego powodu kot. 

00:09:59 

Traci na wadze a. 

00:10:00 

Co za tym idzie, może również wystąpić zanik jego masy mięśniowej, jeśli chodzi o przyczyny. 

00:10:05 

Do fill podobnie. 

00:10:06 

Jak u ludzi wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Ja konkretnie 2. 

00:10:10 

Jest jeszcze pierwotna. 

00:10:12 

Ty pierwszy jest bardzo rzadką formą cukrzycę polegający na niszczeniu komórek trzustki przez własne komórki układu obronnego. Czyli jest to choroba autoimmunologiczna oraz typ 2, czyli to jest amyloidoza trzustki powiązana ze zmianami starczy nią naszego kota. 

00:10:28 

Jeżeli mówimy tutaj o cukrzycy wtórnej pojawia się typ 3 i przytrzymam. Są zaburzenia hormonalne. Jest to również nadczynność tarczycy. Nadczynność kory nadnercza może być wołogdy woła na przykład stosowaniem sterydów kota lub też. 

00:10:42 

Dla antykoncepcji. 

00:10:44 

Noi lub też w innym wypadku dużym stresem przyczyn zachorowań na cukrzycę i jeszcze dostaje bardzo dużo i poza po wrodzonym niej prezent predyspozycjami czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na cukrzycę jest otyłość kota, czyli oczywiście względem rano, dieta oraz brak ruchu po części i częściej cierpią na cukrzycę, koty starsze oraz samce cukrzyca może być skutkiem ubocznym zażywanie niektórych leków, jak na przykład progestagen UE lub glikokortykosteroidów. 

00:11:14 

I może być na przykład konsekwencją takich schorzeń, a gracz trzustki, nadczynność tarczycy czy głos przys. 

00:11:21 

Jeśli chodzi o objawy cukrzycę, jest to podobnie jak w przypadku nerek czy ciekawe nadmierne pragnienie. Duża ilość oddawanej oddawanego moczu i z tym może wiązać się również odwodnienie organizmu. 

00:11:32 

Kot ma zwiększony apetyt i jednocześnie będąc oso białym postępuje jego chudnięcie. Pomimo zwiększonego apetytu oraz charakterystyczne zaburzenia neurologiczne, pojawiające się w trakcie skrzyczne to są na przykład problemy z wysuwaniem i chowaniem pazurów. 

00:11:46 

Może być to na przykład neuropatia cukrzycowa, czyli stawianie przez kota całej stopy na Ziemi. Obserwujemy tutaj również brzydki zapach. 

00:11:53 

Z pyszczka mogą być to objawy w postaci towarzyszących chorób skóry, ewentualnie powiększenie wątroby oraz nerek fill. Jeśli chodzi o choroby innych narządów. Ll to tutaj u kotów. Niestety często występują też choroby serca. 

00:12:09 

I najczęściej u kociąt spotykamy się z wadami wrodzonymi takimi jak na przykład ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie aorty oraz zwężenie tętnicy płucnej. 

00:12:18 

Natomiast u osobników w średnim wieku oraz tych starszych kotów. Główną przyczyną na wydolności krążenia jest kardiomiopatia przerostowa, która występuje zarówno u tych rasowych kotów. Jakiej europejskich tutaj nie ma zasad? 

00:12:32 

Kardiomiopatia przerostowa, jest to choroba mięśnia sercowego, która polega na nieodwracalnych już zmianach w strukturze serca choroby mięśnia ulegają dość wyludnieniu. 

00:12:43 

Dochodzi tutaj do zmiany ich kształtu. Może być to zmiana wielkości, elastyczności oraz kurczliwości tych komórek, co prowadzi do utraty prawidłowego funkcjonowania całego narządu. 

00:12:54 

Calujemy padilla przyrostowa nie jest chorobą wrodzoną i może wystąpić na każdym etapie życia. Kota i koty przeznaczone do rozrodu i tutaj zarówno samice, jak i samce. 

00:13:03 

Ll powinny być badane? 

00:13:06 

W schemacie po ukończeniu pierwszego roku życia, później raz w roku do ukończenia 3 roku życia w wieku 5 i 8 lat już jednorazowo. 

00:13:16 

Um ani Kunów i u rak doli wykryto nieprawidłowe, wadliwe geny, które mogą powodować chorobę i w takim wypadku warto u tych ras zwrócić uwagę na to, że choroba jest dziedziczona i może być przekazywana dalej i takie koty obciążone są od urodzenia. I tutaj mówimy już o wadzie genetycznej. 

00:13:34 

Jest to dosyć istotne w przypadku układów przeznaczonych do rozrodu i w zasadzie dla ich hodowców należy zrobić u takich zwierząt test na nosicielstwo genu. 

00:13:43 

Jeżeli chcemy mieć pewność, że u począt im naszych starszych kotów również Wszystko jest w porządku, jeśli chodzi o objawy, może to być na przykład gorsze samopoczucie. 

00:13:52 

Osłabienie, szybkie zmęczenie występujące nawet po niewielkim wysiłku. Zbyt długi czas odpoczynku po zabawie, czyli nadmiernie zmęczony quot, szybki i ciężki oddech, często z otwartym pyskiem może pojawić się ospałość. 

00:14:06 

Zmienny apetyt lub jedną kompletny. 

00:14:08 

Wymioty, powiększenie obrysu brzucha, również omdlenia, zasłabnięcia czy też ll bladość, którą obserwujemy głównie na studniówkę. Widziałam skład dlatego, że skóra to ta pokryta jest siecią, a są to obszary odsłonięte. 

00:14:23 

Kolejną chorobą występującą często i jest to główna zmora fill schronisk oraz towarzystwo ochrony. 

00:14:32 

Fill Towarzystwo Ochrony Zwierząt. Jest to pan dał kopalnia panno kopalnie wywołuje Pawłowi rozchodów tak zwany efekt opału chorobom może zarazić się kot przez na przykład drogą przez na przykład wśród magiczną transmisję wirusa poprzez kontakt bezpośredni, jak i pośredni z nosicielem i przenoszenie się bardzo wielu wpadło wirusa może objawiać się na przykład za pomocą insektów na przykład pcheł lub też kontaktem z wydali nami takim jak kał, Mocz, Ślina, wymiociny czy nawet krew. 

00:15:02 

Innych innych, zakażonych zwierząt. 

00:15:05 

Możliwe jest również przeniesienie wirusa na butach do domu conoco, szczególnie fill, szczególnie chciałabym uczulić, że kot wychodzący również może zarazić się panem kopalnią, nawet kiedy jest jedynym kotem żyjącym w naszym domu. 

00:15:18 

Do objawów należy najczęściej l nalałam najczęściej symptomy, które występują gotów młodych i nieszczepionych. Najczęściej zwierzęta te mają około 3 do 5 miesięczne i niestety w tej grupie pan leukopenia ma najwyższą śmiertelność, która sięga nawet około 75%. 

00:15:37 

Młodych kod. 

00:15:38 

Co ty dorosła? Nawet te nieszczepione, zazwyczaj chorują łagodnie lub też nawet na klinicznie i choroba nie jest rozpoznawana w postaci ostrej. 

00:15:47 

Oprócz takich objawów mało specyficznych, czyli wspomniana wcześniej apatia, brak apetytu, brak pragnienia i. 

00:15:54 

Innych tego typu objawów pojawiają się również wodniste pieniste wymioty, która najczęściej mają żółte zab. 

00:16:00 

Robienia pojawia się również biegunka, ale to zwykle rzadziej. W późniejszym okresie choroby, która jest bardzo silny, schnące ta żółta jest dodatkiem krwi i charakterystyczna dla tej postaci jest zwykle podwyższona temperatura ciała kotów sięgająca nawet 40 41°C. 

00:16:19 

Kolejną chorobą jest derma to vidoza, która jest wywoływana przez mikro sporom kamis. Jest to zakażenie grzybiczne, najczęściej występujące zakażenie grzybicze u kotów. Stanowi ona jednocześnie jedną z najważniejszych zakaźnych chorób skóry tego. 

00:16:35 

Gatunku i mikro sporu nka niz wytwarza artro spory, które mogą pozostawać aktywne przez mniej więcej rok, czyli bardzo długo i łatwo przenoszą się przez kontakt bezpośredni lub innego, ktory na inne po tym. 

00:16:48 

Mogłam się. Mogą też przenosić się na pozostałe gatunki zwierząt, a nawet na człowieka i wielu kotów. 

00:16:54 

Występuje zakażenie subkliniczna którego w ogóle nie rozpoznajemy lub stają się one biernymi nosicielami artro spor u. Wielu powodów do zakażenia dochodzi głównie po kontakcie z zakażonymi gryzoniami. 

00:17:08 

Lub chorymi osobnikami i naskórkiem. 

00:17:10 

Typowymi zmianami skórnymi w przebiegu już przewlekłej dermatozy są takie okrągłe obszary. Były się nie łuszczenia się naskórka, którym często towarzyszy peryferyjne, nie położone rumień owy pierścień otaczający ten centralnej gojące się obszar, w którym mamy tutaj do czynienia i wielu osobników. Choroba ma samo ograniczające się charakter przebiega jedynie w postaci utraty włosów i ewentualnie łuszczeniem się naskórka. 

00:17:36 

To u młodych kotów i LI dorosłych. Zresztą też, które znajdują się w stanie immunosupresji fill choroba ta może przyjmować postać wiele ogniskową, mógł uogólnioną i no i tutaj raczej myślę, że każdy opiekun zorientuje się, że to jest kotem. Jest nie tak, kiedy zobaczy takie złe, siejące fill Place z rumieniem dookoła na skórze swojego kota. Jeżeli chodzi o ciężkie przypadki der matowi, tazem wymagane jest stosowanie przez kilka tygodni leków, która działam zarówno ogólnie, jak i miejscowo. 

00:18:07 

I jeżeli chodzi o hodowle i schroniska, czyli miejsca, w którym mamy do czynienia z większym skupiskiem kotów, aby zapobiec cho. 

00:18:13 

Obie należy decyduje zdezynfekować obszar, w którym, w którym nasze zwierzęta przebywające względu na. 

00:18:21 

Zapobieganie nawrotu choroby zarówno u chorych kotów, jak i nie osobników, o których dopiero infekcja mogłaby dotrzeć inną chorobą naszego kota jest na przykład zespół jelita drażliwego, którym częściej słyszy się ostatnio w przypadku ludzi i podłoża tego schorzenia często bywa psychosomatyczne i podobnie jak w przypadku chorób. 

00:18:44 

Czy też infekcji układu moczowego. Dużym wpływ ma tutaj występowanie stresu oraz występują częściej u zwierząt bardziej podatnych na stres. 

00:18:54 

Jednym ze sposobów leczenia objawów kociego zespołu jelita drażliwego może być na przykład zmiana otoczenia kota na bardziej wskazaną dla tego konkretnego osobnika lub zmiany naszego stosunku do zwierzęcia i stworzenia mu takich warunków, aby quot miał więcej spokoju, zespół jelita wrażliwego u kotów charakteryzuje się na przykład nagłą zmianą częstotliwości oddawania przez kota stolca kont załatwia się częściej niż zwykle lub też rzadziej niż zwykle z reguły koty. 

00:19:24 

Załatwiłem ci raz dziennie? 

00:19:25 

Charakterystyczne mogą być na przykład biegunki lub. 

00:19:28 

Wsparcia innym objawem społek drażliwego, podobnie zresztą jak u ludzi jest również czułość w okolicy brzucha i ból brzucha i jeżeli nasze zwierzę ma problem z powodu bólów brzucha, które połączone są z innymi objawami wymienionymi przed chwilą, może to oznaczać pojawienie się u naszego kota zespołu jelita drażliwego. 

00:19:50 

Zespół jelita drażliwego ze względu na podłoże psychosomatyczne może być również pogłębiony przez stres i w związku z tym. 

00:19:58 

Należy zlokalizować źródło stresu naszego kota i możliwie je wyeliminować tak, aby spojrzenie było na ten. 

00:20:05 

Bodziec, dłużej narażona. 

00:20:07 

I jeżeli chodzi o fill, jeżeli chodzi o bodźce, to może być na przykład coś takiego jak nowy dywan, który ma film inne zapachy niż te, do którego nasz kot jest przyzwyczajony. 

00:20:17 

Mogą to być na przykład duże zmiany w życiu układa tak jak przeprowadzka i inne tego typu sytuacje, które bardzo negatywnie wpływają na tymczasowe samopoczucie naszego kota. 

00:20:28 

Jeżeli chodzi o leczenie, to istnieją pewne rodzaje leków, które można układać. Co to, aby zmniejszyć jego niepokój? Natomiast w tym wypadku to lecenie B, konsultację z specjalistą i nie podawanie tego typu specyfików w żadnym wypadku na własną rękę. 

00:20:43 

Innym czynnikiem, który wpływa na występowanie zespołu jelita drażliwego, może być jedzenie i może to być na przykład jedynie suche. 

00:20:51 

Powód nie powodujące odwodnienia, żeby kota lub też jedzenie mokre zbyt mokre, które też zaburza pracę i delid naszego kota. 

00:21:01 

Pozostając w temacie w temacie jelit i często pojawia się też nieswoiste zapalenie kota Nieswojej Przepraszam nieswoiste zapalenie jelit u kota, czyli tak zwane Ibd i Nieswoiste zapalenie jelit jest zaburzeniem wielu czynnikow ym. 

00:21:17 

O cechach przewlekłej entero partii, które znacząco może wpłynąć oczywiście na jakość życia naszego zwierzęcia. Podobnie jak większość chorób może obejmować jelito cienkie i to grube może obejmować obydwa te odcinki. 

00:21:29 

Nie ma tutaj reguły. Uważa się, że przyczyną mogą być na przykład nieprawidłowe relacje, reakcje immunologiczne, które zachodzą w jelitach. 

00:21:37 

Reakcje te zachodzą w odpowiedzi na pojawiające się w przewodzie pokarmowym antygeny pokarmowe lub te, które pochodzą od bakterii. 

00:21:45 

Może choroba ta, czyli nieswoiste zapalenie jelit może objawiać się na przykład zupełnie rozmaitymi objawami ze strony układu pokarmowego przewodu pokarmowego. 

00:21:56 

W zasadzie najczęściej mają to przewlekłe biegunki. Dodatkowo może to być utrata masy ciało pomimo pomimo tego, że kot przyjmuje prawidłową ilość pokarmu i prawidłowo się załatwia i w zależności od zajętego chorobą obszaru jelit można obejmować także wymiar. 

00:22:13 

Pojawiam się tutaj, też patrzę inne. Niezbyt charakterystyczne objawy, takie jak apatia, brak apetytu, utrata, masy ciała, biegunka czy też wymioty i bardzo niepokojącym objawem tutaj powinna być zmiana jakości oddawanego kału i tutaj najczęściej możemy zaobserwować takie objawy, jak pojawienie się śluzu krwi czy też diametralna zmiana zabarwienia. 

00:22:35 

No i rozpoznanie nieswojej tej nic swoistego zapalenia jelit jak objawach można się domyślić? Nie jest rzeczą łatwą i jest to choroba. 

00:22:42 

Również idiopatyczna w tak jak w przypadku w przypadku chorób układu Moczowego. 

00:22:48 

Lekarz najpierw będzie wykluczał kolejne możliwe. Możliwe przyczyny objawów klinicznych i metodą eliminacji określał, czy jest to lub też nie jest zapalanie nieswoiste, zapalenie jelit i w zależności od stopnia nasilenia tej choroby i w zasadzie tego, w jaki sposób ta choroba się przejawia. 

00:23:06 

Leczenie może przebiegać różnie i powinno być dostosowane do naszego konkretnego przypadku. Często rozpoczyna się od diety eliminacyjnej tak, aby wyłączyć z diety najbardziej. 

00:23:18 

Szkodliwe dla naszego kota i jego jaja. 

00:23:21 

Fill składowe i w której wprowadza się na przykład nowe, które nie zostały na tych stosowane do tej pory źródła białka lub zamiast niego można też stosować białko hydrolizowane i to ma na celu zmniejszenie tej reakcji zapalnej, która przebiega w jelicie. 

00:23:37 

Natomiast często sama dieta. Sama zmiana tej diety nie wystarczy i oprócz zmiany żywienia może nastąpić, przy czym może nastąpić potrzeba leczenia farmakologicznego, które obejmuje zarówno użycie antybiotyków jali leki przeciwzapalne. 

00:23:53 

Inną chorobą u naszego kota, o której swojego czasu mówiło się dosyć dużo jest ok. Toksoplazmozy i zadam choroba odpowiedzialny jest niewielkie pierwotniak nazywane to kross toxoplasma gondii i przez zarażenie może dojść nawet już w życiu płodowym zwierząt. 

00:24:11 

W ten sposób zwierzę przychodzi na świat już zakażona, może nawet chore i często bardzo słabe i zakażenia tą drogą dotyczy nie tylko kotów, nie tylko kotów wychodzących, które mają kontakt na przykład z odchodami fill to był wolnożyjących. 

00:24:27 

Jak i również właśnie wspomniane kocięta, już nawet w życiu płodowym i w łonie matki i ostatnią, często ignorowaną przyczyną jest na przykład zwiedzenie form rozwojowych pierwotniaka, która mogła ulokować się w mięśniach i narządach zwierząt. 

00:24:43 

I tak tutaj uczulą przyszła przed diecie barf. Jeżeli podajemy tu do surowe mięso, może ono być na przykład nieprzebadane. Mamy do czynienia. Nie wiem ze swojskim ze swoistym surowcem, tak określanym jako swojski. 

00:24:57 

I tutaj możemy w ten sposób niestety przyczynić się do zachorowania naszego czworonoga noco. Bardzo uczulam, aby stosować produkty ze znanych nam źródeł. 

00:25:06 

W połknięciu Ll Toxoplasma gondii rozpoczyna swoją wędrówkę, która kończy się zniknięciem do mięśni. Narządów może wynikać nawet do obszaru ośrodkowego układu nerwowego i tam pączkuje niszczy komórki i przychodzi na kolejne obszary i generalnie się rozrasta i w przypadku większości zachorowań tak właśnie się dzieje i mamy tutaj do czynienia zarówno ptakami, gadami, jak i na przykład też ptakami i rybami, czyli nie oszczędza to absolutnie żadnej grupy i jedynie w organizmie, kotów i innych podoba tu w kotowatych. 

00:25:37 

Ten pierwotniak potrafi wykształcić formę, które zdolne są do rozmnażania i dlatego tutaj u kota mamy do czynienia. 

00:25:44 

Z dużym problemem, są to o cysty i ma to miejsce w jelicie cienkim. No a tutaj już prosta droga do tego, aby kolejne osobniki, które natknęły się na kał naszego kota w przypadku kotów wychodzących jest to prosta droga do kolejnego zakażenia fill, objawy toksoplazmozy u kota są różne i w zależności od tego, w jakiej fazie postaci, czy też z jaką formą zwyczajnie tej choroby mamy do czynienia. 

00:26:10 

Młode zwierzęta chorują L zwykle w sposób ostrzejszy fill są wyraźnie bardziej apatyczne, tracą apetyt, natomiast chętnie i często piją w większości przypadków do objawów będzie dołączała się też gorączka oraz męcząca byle co ta biegunka fill często istnieje też ryzyko zaatakowania przez pasożyta gałek ocznych. 

00:26:29 

Co tam i kondycja kota z dnia na dzień wydaje nam się być coraz gorsza. Już po kilku dniach kot zaczyna mieć nawet duszności. 

00:26:37 

Odczuwa również silną bolesność brzucha. Zwłaszcza można ją określić przy dotyku nie leczone koty. Niestety nie zawsze są w stanie samodzielnie polecić, poradzić sobie z przebiegiem choroby. No i może niestety okazać się, że. 

00:26:51 

Będzie to dla nich choroba śmiertelna. 

00:26:55 

Jeżeli chodzi o inne, niebezpieczne dla kotów choroby fill, jest to również wirusowa białaczka. 

00:27:01 

I białaczka kotów jest chorobą zakaźną, która mimo stosowania szczepień ochronnych stanowi nadal jedną z najważniejszych przyczyn zgonów wśród kotów. 

00:27:12 

Ona jest bardzo dobry, w ouy wana przez wirus białaczki kotów tak zwany welf swoim zasięgiem obejmuje fill. W tym momencie w zasadzie wszystkie kontynenty, a występowanie białaczki kotów jest bezpośrednio związane z zagęszczeniem populacji tych zwierząt w zasadzie wszędzie. 

00:27:27 

Głównym źródłem choroby są prze trwale zainfekowane koty, które klinicznie są zdrowe, natomiast są nosicielami i wydzielają tego wirusa do środowiska. 

00:27:37 

Nosiciele wydzielają duże ilości wirusa, ale głównie ze śliną oraz w mniejszych ilościach ze łzami, moczem i kałem, czyli wszelkimi wydzielinami kota i wydajna mi najczęściej koty zakażają się przez kontakt błon śluzowych zarówno nosowych jak jej w tej chwi jamy ustnej zainfekowaną Śliną i może to na przykład być ułatwione przez wzajemną pielęgnację kotów. 

00:27:57 

Jeżeli mamy tutaj do czynienia z utrzymywaniem więcej niż jednego jednego, co to naraz? Korzystanie z tych samych misek ze wspólnych kubek, kuwet i klatek transportowych? 

00:28:07 

Fill i inne sytuacje, w których może dojść do zakażenia białaczką. To oczywiście walki między Kotami, Pogryzienia, Podrapania i tego typu historia w lecznicach. 

00:28:18 

Rzadko niestety rozpoznaje się początkową ostrą fazę choroby, ponieważ objawy są bardzo niespecyficzne i mogą przypominać wiele innych schorzeń, o których mówiłam już przed chwilą występuje niewielka gorączka, najczęściej ona nie przekracza 40 °, czyli dla kota. Nie jest to duża różnica temperatury generalny, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych. 

00:28:38 

Oraz tak zwaną czy dopełnię, czyli zmniejszenie liczby. 

00:28:41 

Komórek we krwi. 

00:28:43 

Do krwi obwodowej goba, jeśli chodzi o szczepienia, jest to temat innego materiału na platformie, do którego obejrzenia również zachęca serdecznie zachęcam i one mają na celu ochronę gotów przed samym zakażeniem białaczką. 

00:28:56 

Jeżeli chodzi o szczegółowe, to sobie szczepienia, tak jak wspomniałam, to nie jest do końca temat dzisiejszego materiału. Zachęcam do obej zapoznania się z innym, z innym moim zresztą też materiałem, który dostępny jest aktualnie na platformie. 

00:29:10 

EE, jak możemy zapobiegać powstawaniu choroby? A no oczywiście tutaj pierwszą podstawową zasadą jest oficjalnym utrzymywać koty V dodatni, czyli zakażone oraz PL W ujemne. 

00:29:21 

Nawet jeżeli koty well wojenne zostały zaszczepione przeciwko Białaczce, nie wskazane jest utrzymywanie zakażonego i nie zakażonego osobnika razem. 

00:29:32 

Kolejna dosyć fill nieciekawym schorzeniem, a w zasadzie fill chorobą jest fill zakaźne zapalenie otrzewnej, czyli tak zwany klip. 

00:29:41 

Im zakażenie zagada Zapadania Otrzewnej podów wywoływane jest przez koci koronawirus. 

00:29:47 

Bardzo, bardzo dotkliwy dla wszystkich. W ostatnim czasie wirus grupy koronawirusów zakażenie jest wszechobecne i niestety szczególnie część te przy lotniskach, gdzie jest dużo zagęszczenie kotów. 

00:30:02 

Film rozwija się tylko u części zakażonych kotów. U części przebiegają bezobjawowo. Oczywiście stres, nowe środowisko, stabilizacja, przechowywanie prze dysponuje, co tu do zachorowanie jest to niestety czynnik, który nie przeszkadza w zachorowaniom, tylko pomaga i film jest szczególnie częste u kotów poniżej jednego roku, które przebywają w większych skupiskach zwierząt. 

00:30:25 

Głównym przy nosicielem tego patogenu jest zapraszam tam kotów zakażonych przenoszenie wirusa ze śliną, bądź też tak jak w przypadku innych omówionych chorób wśród maciczne zakażenia natomiast już samo duża, dużo, dużo rzadsze. 

00:30:41 

Wirus może być przenoszony pośrednio tak na przykład przez kuwety, czy też nawet buty i nasze ubrania. 

00:30:47 

Koty zaczynają wydawać wirus w ciągu pierwszego tygodnia po zakażeniu i trwa to tygodniami lub nawet miesiącami. Jest to bardzo, bardzo niekorzystna sytuacja. 

00:30:56 

Jeżeli nie mamy kontroli nad nad tym, czy nasze koty są zakażone. 

00:31:00 

Czy też nie? 

00:31:01 

Fill czasami może to być nawet przez całe życie. 

00:31:04 

Film jest chorobą wywoływaną przez wariantem koronawirusów kotów, czyli zmutowane koronawirusy, które namnażają się dużo szybciej w makro fokach i MONUC yt ah, a na rozwój choroby ma miano na wpływ samo miano wirusa. 

00:31:19 

Jakiej odpowiedź immunologiczna konkretnego osoby? 

00:31:22 

Większość kotów, które zakażone są kocim koronawirusami pozostaje zdrowa lub wykazuje ewentualnie łagodne zapalenie jelit nawracająca gorączka, chudnięcie fill wstręt do jedzenia i generalne apatia są często pierwszymi objawami chipa. 

00:31:38 

Jeżeli dojdzie do zachorowania, może to być jedna z 2 postaci. Jest pierwsza postać określone jako postać wysięk owa, czyli mokra. Charakteryzuje się zapaleniem wielu błąd surowiczy. Tutaj na przykład mamy do czynienia wtedy z wodobrzusze am. 

00:31:53 

Wysiękiem w klatce piersiowej lub towarzyszącym temu. 

00:31:57 

Bo się wysięgu w ośr ciu oraz zapaleniem naczyń, natomiast postać bez wysięk owa, czyli tak zwana sucha, charakteryzuje się ziarniniak owymi zmianami w różnych narządach i może to być na przykład powiększenie nerek. Przewlekła biegunka lub też powiększenie węzłów chłonnych. 

00:32:14 

Inną chorobą skóry. 

00:32:16 

Często tutaj mamy niestety do czynienia u kotów jest zespół niedoboru immunologicznego kotów określanej jako fill. Jest on potocznie nazywany kocim HIV, ponieważ powoduje chorobę, która ma bardzo podobny analogiczny przebieg jak AIDS u ludzi. I to jest jedna niestety z najpoważniejszych chorób zakaźnych, która zagrażała co do domowym. 

00:32:36 

W przebiegu choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia układu odpornościowego kota do zakażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt zdrowego zwierzęcia z wydzielinami chorego. 

00:32:46 

I tutaj, podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, tą drogą jest to ślina krew mocz może to być również fill, również nasienie oraz mleko, matki lub też inne płyny ustrojowe. I taka sytuacja się może zdarzyć na przykład podczas walk o terytorium, kiedy dochodzi do wszelkich uszkodzeń i skóry lub też na przykład w czasie kopulacji. 

00:33:07 

I zarazić się mogą także pocięta L od matki razem z indykiem i to nie tylko w trakcie karmienia, ale i życiu w życiu płodowym. 

00:33:15 

Również fill. Wobec powyższego najczęściej chorują koty wychodzące i wolno żyjącej tutaj. Wobec powyższego oczywiście. 

00:33:22 

Mam na myśli. 

00:33:23 

Kontakt z jakimikolwiek wydzielinami wydali nami lub też samymi innymi zwierzętami we własnej osobie. 

00:33:30 

Sn i zwłaszcza tutaj narażone są te koty w wieku rozrodczym ze względu na drogę zakażenia również nasieniem. W grupie ryzyka znajdują się również zwierzęta domowe, których przeszłość jest nam nieznana. Są na przykład to zwierzęta adoptowane w wieku dorosłym. 

00:33:45 

Kot pozostaje niestety nosicielem HIV do końca życia i może zarażać inne koty na każdym etapie swojej choroby. Nawet jeżeli przebiega ona bezobjawowo. 

00:33:53 

Czy więc zasadzie zakażenia ani choroby wirus nie zagraża pozostałym gatunkom zwierząt, w tym są ani ludziom jest to typowo typowo koci problem. 

00:34:03 

Objawy nabytego na niedoboru immunologicznego kotów są niespecyficzne. Niestety, zwłaszcza we wczesnych fazach choroby. Dlatego five najczęściej wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium. 

00:34:15 

Uwagę opiekuna powinny zwrócić takie symptomy, jak na przykład ogólne osłabienie pupila, przewlekłe, powiększone węzły chłonne, zmiany zapalne, na przykład w obrębie jamy ustnej oraz generalnie nawracające infekcje, z którymi kot często się boryka i jest to choroba nieuleczalna potów, ale dzięki odpowiedniej opiece można powstrzymać jej rozwój, a także. 

00:34:35 

Że zapobiegać jej powikłaniom i przede wszystkim powinniśmy tutaj kota odpowiednio wcześnie zdiagnozować. Jeżeli pojawiają się jakiejkolwiek objawy, budzą nasze wątpliwości. 

00:34:44 

Należy skonsultować ze specjalistą i z naszym weterynarzem warto przeprowadzić przy każdych niepokojących objawach. To jest na HIV. Jest on najczęściej testem bazując na badaniach krwi pojawiają się też alternatywne metody leczenia, które niestety są bardzo kosztowne i długotrwałe, ale na spadania z dojem niezłe. 

00:35:04 

Jak te w związku z czym, jeżeli macie państwo do czynienia z zespołem niedoboru immunologicznego kotów, polecam zorientować się jeszcze w temacie, ponieważ pojawia się coraz to więcej opcji. Jeżeli mamy środki finansowe do przeprowadzenia takiej terapii, to gorąco zachęcam do omówienia tego typu rozwiązania z weterynarzem. 

00:35:24 

Sn kolejną chorobą, a w zasadzie fill następstwem zakażenia tasiemcem jest bąblowica. 

00:35:32 

Kasia, myślę, że to pasożyt, który zagnieżdża się w układzie pokarmowym kota. No i on upośledza funkcjonowanie całego kociego organizmu. Dotyka on zarówno koty wychodzące i jakies takie, które mieszkają, nie będzie w domu. 

00:35:44 

Zdecydowanie bardziej narażone są oczywiście koty wychodzące ze względu na kontakt z wydzielinami innych kotów i przez wiele lat zakażenie może przebiegać bezobjawowo. 

00:35:55 

Natomiast przy zauważeniu takich objawów jak wylizywanie okolic odbytu, spadku wagi, wychudzenia generalnie apatii niepokoju może występować też biegunki lub zaparcia, jak i widoczna 3 powieka. Jest to bardzo niepokojący. 

00:36:09 

Najlepszy udać się do wiary? 

00:36:11 

Zdarza tasiemiec zasiedla jelito cienkie żywiciela i stamtąd pobiera dla siebie istotne składniki odżywcze i on te składniki odżywcze przyjmowane są w postaci pokarmu. 

00:36:23 

Ponadto pasożyt może uszkodzić błonę śluzową jelita cienkiego. No i myślę, że tutaj nie trzeba być specjalistą, żeby zorientować się, że obecność pasożyta jelicie cienkim oczywiście upośledza jego funkcjonowanie. 

00:36:35 

Zazwyczaj E abso za tym idzie, jej to mocno wpływa na cały organizm. Kod generalnie nie przechodzi tego zakażenia. 

00:36:42 

Najlepiej traci odporność, staje się podatne na choroby i praw to dodatkowo w całym tym złym samopoczuciu nie dostaje wskazanej ilości składników odżywczych, które są mu częściowo potwierdzona przez tasiemca zasiedlające go jego jej jelita nosicielami tasiemce są inne zwierzęta. Najczęstsze są to. 

00:37:03 

Pchły i wszy. 

00:37:04 

Hej wszy są nosicielami pośrednimi i oni działają. Można. 

00:37:09 

Dla porównania można je porównać do konia trojańskiego, który przynosi tego tasiemca na naszego kota i wraz z jajami tasiemca podczas lizania Ignacy, Sierść i Quot po prostu połyka i jaja. 

00:37:23 

I nie musi mieć wcale kontaktu bezpośredniego z innym pasożytem czy też żywicielem pośrednim. 

00:37:28 

Fill bo bylo wejsc o tyle groźne, że atakuje różne narządy takie jak wątroba czy. 

00:37:33 

Płuca i tam. 

00:37:34 

Tworzyć wypełnione płynem pęcherze, które się rozrastają i bąblowica w większości przypadków może przebiegać bezobjawowo. 

00:37:42 

Dopiero już w późnym stadium daje o sobie znać, kiedy pęcherze naciskają na przykład na inne organy. Najczęściej bobrowice jest to choroba bardzo rzadko występująca w Polsce i jeżeli chodzi tutaj o występowania u ludzi, ponieważ ludzie również mogą się nim zarazić. 

00:37:57 

Dotyka ona zaledwie garść i osób na skalę całego społeczeństwa, więc nie jest to choroba bardzo groźna, natomiast często występuje u zwierząt, dlatego warto się tematem zainteresować, żeby mieć ewentualnie świadomość tego, jaką drogą możemy iść w definiowaniu zwierzęcia. 

00:38:15 

EE kolejną chorobą wywoływaną przez czynniki zewnętrzne jest grysc nic, a jest to choroba wywoływana przez cris tylko ciom toxo karakalli. 

00:38:25 

Jest to N to pasożyt, który atakuje zarówno zwierzęta, jak i ludzi przypadkowo połknięty jaja z nerwami w środku przemieszczają się już do jelita cienkiego i tam przeobrażają się podobnie jak puzzle. 

00:38:36 

Podobnie jak w przypadku tasiemca forma dojrzałą Narwie przenikają przez ścianki jelita i razem z krwią obiegiem migrują w różne miejsca organizmu. 

00:38:46 

Na przykład do wątroby mogą pojawić się w gałce ocznej rdzeniu kręgowym mózgu czy nawet schlebiania. Jeśli larwy glisty fill trafią do płuc, przedostają się do. 

00:38:56 

Oskrzelików płucnych, a tam swoją aktywnością mogą podrażniać układ oddechowy zwierzęcia i tym samym prowokują kota do K. 

00:39:05 

Poprzez dykas zmywania larwy znowu trafiają do tchawicy i przełyku, a następnie drogą pokarmową wiązaniem do jelita i tam osiągają już dojrzałość płciową i następuje rozmnażanie drogi, zakażenia glistą u kota to na przykład spożycie mleka zarażonej listami matki, czyli tak zwana droga lacto genn. A może to być poprzez upolowanie na zakażonego polowanie w zasadzie i spożycie zakażonego gryzonia. 

00:39:31 

Którą akurat znajdowały się przetrwalnikowe formy glisty, przypadkowe spożycie jedzenia, zanieczyszczenia zanieczyszczonego jajami, wylizywanie futra. Tak jak w przypadku tasiemca, spożycie odchodów chorego osobnika czy też na przykład właśnie zwiedzenie nie do gotowanego bądź też po prostu zarażonego, nieprzebadane go między zębami. Tak turystyczną objawem lesnicy jest kaszel, który występuje razem z biegunką wymiotami, brakiem apetytu. Wychudzenie. 

00:40:00 

No i ogólnym. 

00:40:01 

Pogorszeniem stanu organizmu, któremu towarzyszy również pogorszenie stanu sierści. 

00:40:05 

Kota no i tak. 

00:40:07 

Jeżeli kot wychodzi na zewnątrz, oczywiście należy regularnie takiego kota odrobaczać. Proponuję najpierw badanie kota kociego kału. 

00:40:16 

Ze względu na to, że nie każdy odrobaczenie jest ogólno działające, natomiast działanie kierunkowe jest przeważnie dużo bardziej efektywne, jeżeli chodzi o inne drogi zakażeń, uczulam też. 

00:40:29 

No to, że opiekun kota również może przypadkowo przynieść na błotach jaja glist i tym samym wyrazić swojego kota na inwazję pasożyta, w związku z czym odrobaczania kotów nie wychodzących jest również sprawą bardzo istotną, jeśli chodzi o choroby. 

00:40:46 

Z mojej strony będzie to już Wszystko. Zachęcam oczywiście państwa do regularnego badania naszych kotów. Badania krwi powinno wykonywać się minimum raz do roku. 

00:40:55 

Zachęcam też do badania kału i moczu. Są to badania, do których kot nawet nie musi pojawiać się u weterynarza. Wystarczy, że przyniesiemy ze sobą. 

00:41:02 

Odpowiednio pobraną próbkę i takie działania mogą. 

00:41:06 

Po prostu uchronić naszego kota przed? 

00:41:09 

Niepochlebny działaniem Ll chorób oraz innych patogenów, które na które kot jest narażony, w związku z czym profilaktyka i badania naszego kota, podobnie jak w przypadku ludzi, są rzeczą nadrzędną. 

00:41:21 

Dziękuję panią bardzo państwu bardzo za uwagę fill bardzo fill. Cieszę się, że mogłam przedstawić kolejny materiał i zachęcam Jeszcze raz do patriotycznego badania zarówno naszych kotów, jak i nas samych. Bardzo państwu. Dziękuję za uwagę do zobaczenia w kolejnym materiale. 

 

Podobne materiały