Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Kocia dieta w zależności od wieku i stanu fizjologicznego

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Wprowadzenie do zdrowego żywienia kotów ODC. 4/4

W ostatnim z odcinków autorka omawia różnice w sposobie żywienia kota w zależności od jego stanu fizjologicznego i wieku.

Transkrypcja Kocia dieta w zależności od wieku i stanu fizjologicznego 

00:00:17 

W 4 odcinku naszego spotkania poświęconego zdrowemu żywieniu kotów skupimy się na konkretnych przypadkach kocich i na tym, jak powinna wyglądać kocia dieta w różnych okresach życia. 

00:00:32 

W różnych Stanach fizjologicznych i na różnych etapach karmienia. 

00:00:38 

Taco zazwyczaj rozpoczyna naszą przygodę z Kotami. To jest okres kocie mcy. Bardzo wiele osób marzy o małym kocie przyjmuje pod swój dach taką małą puchatą kulkę. 

00:00:51 

No i zastanawia się, jak tego kociaka prawidłowo żywić tym, co jest dla nas najistotniejsze z punktu widzenia żywienia kociąt to tak zwany nielimitowany dostęp do pokarmu. 

00:01:03 

Kocięta mają bardzo duże potrzeby energetyczne i bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe ze względu na to, że ich proces wzrostu również jest intensywny. 

00:01:15 

Ciężko jest nam policzyć dokładne zapotrzebowanie dietetyczne kota na pokarm w tak młodym wieku i zazwyczaj kocięta po prostu chodzą. Są chodzącymi odkurzaczami do karmy, są ciągle głodne, ciągle proszą o jedzenie, ciągle się dopominają. Dlatego też tak zwane karmienie. 

00:01:33 

A libitum, czyli z zasadą pełnej miski, jest ich etapie rozwojowym wręcz wskazane. 

00:01:40 

Jest to też powiązane poniekąd yy etapami kastracji, ponieważ kastracja u kotów młodych zalecana jest mniej więcej pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. 

00:01:50 

W tym czasie kot już zaczyna dojrzewać płciowo, ale jeszcze ten proces nie jest całkowicie zakończony. Najczęściej możemy wtedy zdążyć przed wystąpieniem pierwszej rui u Kotki, czy też znaczenia u KOCURA i pozwala nam to na wprowadzenie zabiegu kasacyjnego w odpowiednim momencie. 

00:02:10 

Jeżeli wykastruje my kota w okresie wzrostu, zwykle nie mamy też problemów z powstaniem tak zwanej otyłości pokaz tradycyjnej otyłość pokaz trakcyjna jest bowiem główną bolączką kotów kastrowanych w wieku starszym już po okresie wzrostu, kiedy to dochodzi do wzmożonego łaknienia, które spowodowane jest czasowym zaburzeniem gospodarki hormonalnej w organizmie. Dochodzi wtedy do pewnych zachwianie i wyregulowanie tego stanu, który następuje po odjęciu. 

00:02:40 

Gonad rozrodczych zajmuje kotu zwykle około 3 do 4 miesięcy. Jeśli mamy do czynienia z kotem dorosłym. 

00:02:48 

Wówczas musimy ograniczać nieco podaż kaloryczną do miski naszego kota, żeby właśnie ta otyłość pokaz stacyjna nie wystąpiła. Jeśli natomiast kastrowane są zwierzęta, młode i zwierzęta w okresie wzrostu, to nawet jeżeli nasz kot przez jakiś czas będzie jadł troszkę więcej, nie będzie to zazwyczaj związane z tym, że zacznie tyć, ponieważ albo ta nadpodaż kaloryczna zostanie przez niego przepalona okresie, kiedy on jest bardzo aktywny, biega skacze i bawi się. 

00:03:17 

Albo zostanie to wykorzystane na szybsze budowanie organizmu, szybszy wzrost i po prostu bardziej przyspieszy ten proces, jeśli chodzi o młode zwierzęta o młode koty. 

00:03:28 

Fajnie jest też zadbać o pewną różnorodność w podawanym pożywieniu, ponieważ kociaki są generalnie z natury mocno ciekawskie i dobrze jest proponować im różne rodzaje pokarmów, żebyśmy później mieli ułatwioną sprawę momencie, kiedy będziemy chcieli wprowadzać ewentualne modyfikacje dietetyk. 

00:03:47 

Można zaproponować takim kociakom surowe mięso można im zaproponować właśnie różne rodzaje karm czy to bytowych czy filet owych. Można je zapoznawać z mięsem, suszami, mięsem. 

00:03:57 

Liofilizowany to Wszystko powinno być przez nie potraktowane z pewną ciekawością, a taka ciekawość powoduje, że właśnie dieta kota będzie bardziej urozmaicona. Można też oczywiście spróbować także elementami diety hol play. Jeżeli ktoś decyduje się na wprowadzenie takiego elementu żywy. 

00:04:15 

Kocięta przestają być kociętami, zwykle mniej więcej po ukończeniu pierwszego roku życia. Jeżeli mówimy tutaj o kwestiach dietetycznych, ponieważ czym innym jest dojrzałość psychiczna, czym innym dojrzałość fizyczna u kota? 

00:04:28 

Ale jeśli chodzi o dojrzałość fizyczną, a co za tym idzie również kwestie żywieniowe, traktujemy kota jako kota dorosłego mniej więcej od pierwszego roku życia. Sn fill no w jakim przedziale kot jest dorosły? Do kiedy kod jest dorosły? 

00:04:44 

A od kiedy zaczyna być go ten starszy? Tutaj różnie się to definiuje i ja zazwyczaj przyjmuje, że kot mniej więcej do 10, 12 roku życia jest to kot doros. 

00:04:55 

Od 10 12 jest to. 

00:04:57 

Yy dojrzały, a później już mówiąc i od 14 15 wzwyż jest tak od geriatrycznym, jeżeli chodzi o żywienie kotów dorosłych, to tutaj przydatne już mogą być takie elementy jak faktyczne obliczenie dawki pokarmowej, obliczenie dawki pokarmowej dla naszego kota powoduje, że faktycznie wiemy, jakie jest jego dobowe zapotrzebowanie kaloryczne i w związku z tym możemy stwierdzić, czy nie podajemy mu zbyt dużo lub zbyt mało karmę, albo czy z jakichś innych powodów nie dochodzi do zakłóceń. 

00:05:27 

W dostarczaniu tej energii do organizmu. 

00:05:30 

Takie obliczenia prowadzone są zazwyczaj przez zao dietetyków. Można się też wspomagać takimi internetowymi kalkulatorami, chociaż nie mogę absolutnie zagwarantować, że obliczenia będą wtedy wykonane prawidłowo. 

00:05:44 

Natomiast ja w swojej praktyce Zero dietetycznej, często właśnie prowadzę takie przeliczenia dawek pokarmowych dla moich pacjentów, żeby opiekun dokładnie wiedział, jakie ilości karmien powinny być go tu podawane. W żywieniu kotów dorosłych powinniśmy pamiętać. 

00:05:59 

O regularnym wytyczaniu pór posiłków. 

00:06:03 

Ewentualnie, jeżeli mamy kota, który sam dozuje sobie jedzenie, bo nie każdy kot potrafi to robić, to możemy po prostu nakładać mu do miski. 

00:06:12 

Co jakiś czas licząc na to, że będzie sobie sam podchodził, zjadał i zostawiał jeszcze porcja na kolejne posiłki. Jeżeli mamy kota z taką umiejętnością, możemy troszeczkę rozbudować nasz arsenał, że tak powiem. Wyposażenia domowego i pokusić się o tak zwaną miskę nad Hipp jest ten miska, która. 

00:06:33 

Ma taką specjalną przezroczystą klapkę zamykającą się w sytuacji, kiedy kot nie jest przy misce gdzieś w pobliżu. 

00:06:41 

Natomiast kiedy kot podchodzi do miski chip, którym nasz układ jest oznaczony w ramach identyfikacji zwierząt i zabezpieczenia na przykład przed zaginięciem, jest odczytywany przez fragment tej miski. 

00:06:53 

Miska się automatycznie otwiera i quot, może sobie zjeść fragment pokarmu, po czym znowu, kiedy się odsuwa, klapka się zamyka. Jest to bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które mieszkają. 

00:07:04 

Na przykład gdzieś poza miastem na wsi, gdzie jest sporo owadów, gdzie pojawiają się w okresie letnim muchy, które mogą próbować żerować czy składać jaja na kociej karmie, zwłaszcza w przypadku pokarmów wysoko mięsnych. 

00:07:17 

Te miski mogą mieć też wkłady chłodzące, co powoduje, że można kotu zostawić jedzenie na dłuższy czas. W momencie, kiedy wychodzimy z domu i jednocześnie jest też opcja na to, że właśnie pożywienie jest świeższe, takim tańszym rozwiązaniem nie tak bardzo zaawansowanym technol. 

00:07:33 

Logicznie, jeśli chodzi o automaty do karmienia są tak zwane miski wielokomorowe, do których też możemy wykładać pożywienie w momencie, kiedy nie ma nas w domu, a chcemy, żeby nasz kot zjadał więcej posiłków w tym okresie, czyli do takiej miski możemy wpakować odpowiednie porcje jedzenia, ustawić ją w takim obrotowym systemie na konkretne pory karmienia i o konkretnych godzinach. Miska będzie się obracać wydając naszemu kotu odpowiedniej odpowiednią wielkość. 

00:08:00 

Posiłku jest to szczególnie istotne u kotów, które mają tendencję do objadania się albo u tych zwierząt, u których walczymy z tak zwanym syndromem głodu syndrom głodu jest to takie zaburzenie behawioralne, które jest powiązane z przeświadczeniem kota. 

00:08:15 

O tym, że posiłek, który w tej chwili zjada, jest jego ostatnim w życiu, więc należy go zjeść jak najszybciej jak najwięcej. 

00:08:21 

A to z kolei niestety może doprowadzać do obciążenia jego przewodu pokarmowego. Dlatego jednym z elementów terapii właśnie w tym ramu głodu jest wprowadzanie bardzo regularnych posiłków. 

00:08:32 

O stałej wielkości i o stałych porach. Stąd, kiedy nie ma nas w domu taka miska automatyczna potrafi bardzo. 

00:08:37 

Pomoc, doprowadzając właśnie do wyregulowania tego systemu spożywania posiłków, przez co ta praca z syndromem głodu niestety zazwyczaj jest takim zagadnieniem. 

00:08:47 

Długotrwale to jest temat, który ja musiałam przepracować w naszym domu ze Stefano i praca nad centralną głodu zajęła nam prawie 2 lata, ale po tym czasie rzeczywiście w tej chwili mam kota, który spokojnie podchodzi do zjadanych posi. 

00:09:01 

Jeśli chodzi o koty dorosłe, to wybieramy dla nich zbilansowane dobre składowo wysoko mięsne karmy. Staramy się, żeby były to karmy różnego rodzaju, ale cały czas bardzo dobrej jakości. 

00:09:15 

Pamiętamy też o odpowiedniej ilości wody, którą kot powinien spożywać i skupiamy się na tym, żeby dieta była po prostu dobrana do kocich potrzeb a jednocześnie stosunkowo urozmaicona na tyle, na ile jesteśmy w stanie. 

00:09:29 

Skole, jeśli chodzi o żywienie kotów starszych, to tutaj bardzo ważne są 2 elementy. Mianowicie kiedyś mówiło się o tym, żeby właśnie dla ochrony kociego zdrowia, co tam starszym zmniejszać podaż białka do organizmu, bo znowu wracamy do tego nieszczęsnego problemu nerek i tego, że białko miało uszkadzać kocie nerki. 

00:09:50 

Tymczasem zarówno białko, jak i tłuszcz są przez kota starszego słabiej przyswajane. Stąd może się okazać, że podaż białka i tłuszczu w żywieniu kota starszego będzie musiała być wręcz wyższa niż u kota dorosłego, a nie niższa obligatoryjne obcinanie kobietom starszym białka czy tłuszczu może niestety prowadzić do ich wychudzenia wyniszczenia organizmu problemów z regeneracją, tkanek i ogólnego osłabienia. Absolutnie tego nie chcemy. 

00:10:20 

O ty starsze potrzebują tak samo zbilansowanego pożywienia jak koty w innych grupach wiekowych, natomiast często musimy też wprowadzać im różnego rodzaju suplementy wspomagające koty starsze od 10 12 roku życia wzwyż bardzo często zmagają się już z problemami zwyrodnieniowymi stawów powinny zatem dostawać suplementy, które wspomagają regenerację stawowe. 

00:10:44 

Może się okazać, że pojawiają się jakieś zmiany o charakterze bólowym, więc suplementacja przeciwbólowa również jest wskazana. Dobrze jest działać na produkcyjnie, czyli odpowiednio dobierać zawartość kwasów Omega 3 i pamiętać od aury. 

00:10:57 

Nie zdarza się, że kot starsze wymagają regularnego poprawiania odporności, więc tutaj chodzi nam przede wszystkim suplementacja beta Glukan Em bądź innymi preparatami poprawiającymi właśnie takie ugu. 

00:11:11 

Odpornościowe funkcjonowania organizmu, bardzo dobrym preparatem dla kotów starszych jest też siarka organiczna, która występuje pod skrótem MSM. Siarka organiczna działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo pomaga właśnie w sytuacjach zwyrodnieniowych. 

00:11:26 

Jest to preparat, który co prawda niestety nie jest smaczny, ponieważ jest ona stosunkowo gorzka w smaku, ale jeżeli uda nam się catana nakłonić do zjadania siarki organicznej, to rzeczywiście zwłaszcza u zwierząt starszych, będziemy mieć tutaj bardzo dobre elementy. 

00:11:41 

Pamiętamy też, że koty starsze zagrożone są również takimi zmianami jak zespół deprywacji poznawczej. 

00:11:49 

I zespół zaburzeń kognitywnych, czyli mamy tutaj przykład zwierząt, które po prostu w wyniku procesów starzenia się mózgu zaczynają gubić się we własnym domu. 

00:11:59 

Mogą mieć problemy ze wzrokiem, słuchem, węchem ich zmysły są przy tępione, mogą mieć kłopoty z pamięcią z normalnym funkcjonowaniem. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzaniu również preparatów stymulujących mózg. 

00:12:13 

Mamy już całkiem już szeroką grupę takich środków dostępnych na rynku. To są preparaty, które powodują, że mózg jest lepiej odżywione, że może się w jakimś stopniu regenerować, że jest też pod taką lepszą opieką, lepszą ochroną i przypomina to trochę taką suplementację, jaką prowadzi się również u starszych ludzi. Tyle tylko, że tutaj jest ona poprostu dobrana pod kocie potrzeby. 

00:12:36 

Także kot starszy. 

00:12:37 

To nie tylko dieta, ale też często właśnie dodatkowe środki wspomagające. Naj pamiętajmy też o tym, żeby koty regularnie poddawać badaniom kontrolnym. 

00:12:47 

Nasze zwierzęta powinny być conajmniej raz do roku w gabinecie weterynaryjnym. Nawet jeśli nic im nie jest, powinny mieć zbadaną krew zbadany mocz, sprawdzony stan zębów i jeżeli przekroczą 8 rok życia, to do tego kompletu badań należy też dołożyć badanie tarczycy i raz do roku ECHO serca, które także należy regularnie wykonywać. 

00:13:07 

Tym, co jest najczęstszym kłopotem i najczęstszą bolączką kocich opiekunów są problemy z drogami moczowymi u kotów, nerki i pęcherz to te najsłabsze kocie ogniwa i koty z tego rodzaju dolegliwościami zdecydowanie potrzebują naszego wsparcia również w formie dietetycznej i jeżeli chodzi o dietę nerkową, to znowu nie idziemy tutaj w kierunku drastycznego obniżania białka, chyba że mamy do czynienia z kotem w tak zaawansowanym stadium choroby, że już obserwujemy u niego. 

00:13:38 

Jeśli kot nie ma białkomoczu, to nie obniżamy zawartości białka w diecie, ale staramy się wprowadzić fill żywienie tak zwaną dietą nisko fosfor ową, czyli musimy sprawdzić wartości wapnia i fosforu w karmie, którą chcemy kotu podawać bądź bilansować w taki sposób mieszanki barw na, żeby tego fosforu rzeczywiście były możliwie mało i w taki sposób działamy ochrony nane. 

00:14:02 

Poza tym możemy wprowadzać też różne suplementy wspomagające procent nerek, głównie właśnie bazujące na tauronie i kwasach Omega 3, które działają nam tutaj odżywczo pomocne mogą być oleje z ryb, łososiowatych czy olej z kryla, które często, o której często uzupełnia się właśnie kocią dietę w tym okresie i w ten sposób. 

00:14:22 

Monitorując jednocześnie stan kota, możemy prowadzić takie postępowanie dietetyczne, które będzie dla nas twon do tego, żeby nasz kot po prostu lepiej funkcjonował i lepiej się czuł to, co jest dużym zagrożeniem w przypadku kotów nerkowych to są tak zwane kryzysy nerkowej i okresy głodówek. 

00:14:41 

Jeśli kot mamy jeść nic, albo ma zjeść coś, co nawet nie jest idealne składowo, ale jednak wzbudza jego zainteresowanie. 

00:14:49 

To lepiej, żeby zjadł taką kiepską karmę, niż żeby głodował u kotów z problemem nerkowym. Nie boimy się również problemu nadwagi. 

00:14:57 

Jeżeli kot jest troszeczkę grubszy niż nawet byśmy zakładali, ale ma już chore nerki, to nie odchudzamy go absolutnie, ponieważ niestety prędzej czy później dopadnie nas jakiś kryzys nerkowy. I wtedy ta masa ciała prawdopodobnie samoczynnie po prostu zleć i koty nerkowe mogą też wymagać podawania kroplówek takiego płukania organizmu czegoś. 

00:15:20 

Na kształt naszych takich. 

00:15:24 

Dializ powiedzmy, ale to już się zawsze odbywa pod kontrolą lekarza weterynarii i w ścisłej współpracy z nim. Jeżeli chodzi z kolei o pęcherz, czyli ten organ, który bardzo często wywołuje takie doraźne kocie dolegliwości, to w pęcherzu mamy najczęściej 2 podstawowe kłopoty albo są to Stany zapalne pęcherza. 

00:15:45 

Albo są to zaburzenia w postaci wytrącania się kryształów, strugi towych, rzadziej kryształów, szczawianu nowych. Przeczytaj, ostrovit owe powstają wtedy, kiedy pecha w kocim pęcherzu jest zbyt wysokie, podobnie jak Stany zapalne, które też zbyt zbyt zasadowym środowisku rozwijają się chętnie. Ponieważ kiedy pęcherz traci swoich swój kwaśny odczyn. 

00:16:06 

To jednocześnie yy gubi się nam bariera, która powstrzymuje rozwój bakteryjnym. Jeżeli zatem mamy kota z problemem pęcherza owym, to powinniśmy przede wszystkim kontrolować ph jego moczu, wykonywać regularne badania moczu z oceną osadu, sprawdzać, czy w pęcherzu są kryształy, czy ich nie ma i przede wszystkim skupiać się na zakwaszeniu, czyli wprowadzaniu takich preparatów, które będą nam obniżały ph moczu. 

00:16:31 

Kota do prawidłowego przedziału prawidłowy przedział ph kociego moczu. To jest między 5,5 a 6 0 i do takich wartości dążymy. 

00:16:39 

Natomiast pamiętajmy również, że zarówno u kotów nerkowych, jak i u kotów pęcherza owych bezwzględnie zabronione jest podawanie karmy suchej, która metabolicznie odwadnia i u jednej, i u 2 grupy kotów potrzebny jest tam przepływ przez nerki. Przepływ przez Pęcherz potrzebna jest odpowiednia ilość wody w organizmie. Bez tej wody w organizmie stan nasze zwierząt będzie się pogarszał. 

00:17:02 

Dlatego zarówno dla kotów nerkowych, jak i pęcherza owych dieta mokra jest najlepszym rozwiązaniem. 

00:17:07 

Mam nadzieję, że w tych 4 częściach, które poświęciliśmy wprowadzeniu do zdrowego żywienia kotów, udało mi się zawrzeć interesujące i przydatne informacje, które wpłyną pozytywnie na wasze wspólne życie z kotami. 

00:17:22 

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany pogłębianiem tego tematu, to serdecznie zapraszam do lektury mojej ostatniej książki. Rozmowa z kotem, w którym również znajdziecie cały rozdział poświęcony zasadom zdrowego żywienia, kociej dietetyce i tam zawsze możecie jeszcze wrócić do treści, o których tutaj w takim skrótowym. 

00:17:39 

Nie mogłam wam opowiedzieć, mam nadzieję, że wasze koty będą zdrowo żywione. Będą się dobrze. 

00:17:47 

A wy będziecie mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że jesteście świadomi i dobrze poinformowanym i kocimi opiekunami. Pamiętajcie, że dieta jest podstawą wszystkiego. 

00:17:58 

Pamiętajcie, żeby dbać o siebie i swoje koty, żeby regularnie prowadzić badania i żeby dzięki temu mieć pod kontrolą stan zdrowia, a co za tym idzie również sposób żywienia. Trzymajcie się zdrowo i ciepło o i smacznego waszym kotom. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały