Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Dieta w chorobach nerek u kotów - przyczyny i objawy u pacjenta

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Dieta w chorobach ODC. 7/4

Z artykułu dowiesz się jakie są przyczyny przewlekłej niewydolności nerek, jakie są objawy i jaka jest rola diety w terapii.

Przewlekła choroba nerek (PchN) staje się prawdziwą plagą, szczególnie wśród kotów. Dieta jest nieodłącznym elementem terapii w schorzeniach nerek, dlatego tak ważna jest współpraca pomiędzy nefrologiem a dietetykiem w zakresie wsparcia kota cierpiącego z powodu chorób nerek.

Dobrze dobrany schemat żywienia znacząco wpływa na kondycję i komfort życia kota. Ponadto niezwykle ważne jest wprowadzenie jak najszybciej odpowiedniej diety, która stanowi fundament leczenia oraz pozwala na spowolnienie pogarszania się stanu klinicznego pacjenta. Nie wolno zapominać o roli opiekuna, który powinien ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących żywienia swojego zwierzęcia. Musi mieć świadomość, że brak dyscypliny w realizowaniu zaleceń może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia jego pupila. Należy także regularnie ważyć kociego pacjenta, ponieważ utrata wagi jest częstym problemem u kotów z chorobą nerek. Trzeba jej przeciwdziałać!

Dieta kota nerkowego musi być dokładnie zbilansowana pod kątem stosunku wapnia do fosforu, zawartości białka, sodu i potasu oraz kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Należy też pamiętać o prawidłowym nawodnieniu zwierzęcia i bilansie energetycznym.

Przewlekła choroba nerek

Przewlekła choroba nerek to postępujące i nieodwracalne zaburzenie funkcjonowania nerek, które w konsekwencji prowadzi do śmierci zwierzęcia. W poniższym artykule postaram się przedstawić podstawowe zasady żywienia kotów z tą jednostką chorobową, ponieważ wczesna diagnoza oraz podjęte leczenie z zachowaniem odpowiedniego żywienia mogą istotnie przedłużyć życie zwierzęcia, a także podnieść jego komfort.

Przyczyny

Bardzo często podczas konsultacji dietetycznej w gabinecie słyszę pytanie: Dlaczego? Dlaczego mój kot zachorował? Czy to dlatego, że całe życie jadł suche karmy albo jedynie karmy uzupełniające i przysmaki? Czy to dlatego, że często chorował na pęcherz? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przyczyn przewlekłej choroby nerek jest wiele i są to na przykład nieleczone infekcje dróg moczowych, kamice i zakażenia. Również stres ma znaczenie, ponieważ u kotów może powodować idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Niestety, również niewłaściwe żywienie jest jedną z przyczyn coraz częstszej zapadalności na przewlekłą chorobę nerek i z tym opiekunom zwierząt najtrudniej się pogodzić.

Objawy

Choroba nerek dł...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały