Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Transkrypcja video Predyspozycje rasowe 

00:00:17 

Dzień dobry, nazywam się Anna Cisło-Pakuluk, Jestem lekarzem weterynarii, okulistą, który zajmuje się leczeniem chorób oczu, psów, kotów oraz koni. Jestem również doktorem nauk biologicznych i zajmuje się pracą naukową na temat regeneracji. 

00:00:32 

Siatkówki u Zwierza. 

00:00:35 

Eee powiem państwu teraz o predyspozycjach EE rasowych psów do chorób okulistycznych L. Innymi słowy, jakie psy, jakich ras najczęściej przychodzą do mojego gabinetu? 

00:00:53 

Nocą grupą pacjentów są psy i koty raz. 

00:00:57 

Brahe cewa licznych. 

00:00:59 

Praca Kena logiczna EE doprowadziła do tego, że jest dużo ras psów, kotów, ras psów oraz quot. 

00:01:10 

Słów, które mają skróconą twarzy czaszkę, czyli mają tak zwaną twarzo, czaszkę blachy cewa liczną, czyli są to psy, ras psy i co teraz brahe cewa licznych. 

00:01:23 

Powoduje to z okolic z okulistycznego punktu widzenia tak zwany zespół przy środkowych kątów oczu. Co to oznacza? Zwierzęta tych ras, mając stosunkowo płytki o Czadu w odniesieniu do gałki ocznej? 

00:01:43 

Dacolka oczna jest więc dość mocno eksponowana, co powoduje, że jest zwiększone parowanie filmu z owego z powierzchni oka i tym samym oko wysycha dość często u tych ras mamy zaburzenia jakościowe i ilościowe filmu łzowego. 

00:02:06 

Psy RAS brahe cewa licznych dodatkowo w porównaniu z pozostałymi rasami rzadziej mrugają. Oprócz tego mają również zmienione unerwienie rogówki. Wszystko to powoduje, że są to rasy predysponowane bardziej do uszkodzeń rogówki. 

00:02:29 

Ten przyśrodkowy kąt oka dodatkowo jest tak zbudowany, że górna i dolna powieka lekko wywijają się do środka i to powoduje, że włosy, które tam rosną, są powodem pewnych problemów. Nie tylko uraz blachy cewa licznych. 

00:02:50 

Do ras brahe cfa licznych należy również mops przemiły piesek. Uwielbiam mopsy. Należy pamiętać, że mopsy mają pewne problemy okulistyczne jeśli chodzi o przyśrodkowy kąt oka. 

00:03:06 

Dodatkowo pewne czynniki genetyczne u mopsów z uwagi na budowę przyśrodkowego kąta oka oraz czynniki genetyczne. 

00:03:16 

Bardzo często dochodzi do odkładania pigmentu na rogówce, czyli mamy do czynienia tak z tak zwanym pigment owym zapaleniem rogówki albo pigment ową kerad empatią. 

00:03:29 

W zależności od obecności naczyń krwionośnych w rogówce niekiedy przychodzą do mnie pacjenci, którzy mają rok i całą rogówkę pokrytą bardzo grubą, grubym filmem pigmentu, co powoduje, że pomimo tego, że wszystkie. 

00:03:48 

W struktury wokół są prawidłowo wykształcą. 

00:03:52 

One i funkcjonują prawidłowo, że pacjenci nie widzą. W takich przypadkach wykonujemy Plastykę przy Środkowych kątów oczu i podajemy leki przeciwzapalne. 

00:04:04 

Oczywiście nie każdy mops ma z tym problem, ale w mojej ocenie w zasadzie co 2 czy co 3 Mops jednak z jakąś formą pigmentacji walczy? 

00:04:19 

Jeśli chodzi o przyśrodkowy kąt oka, to w tej grupie mieszczą się również. 

00:04:25 

Pieski typu Yorkshire terrier, hsu czy maltańczyk są to bardzo popularne pieski, pewnie z uwagi również na to, że mają wspaniały charakter fill. Niemniej jednak bardzo często właściciele przychodzą LZ powodu nadmiernego łzawienia u tych zwierząt. Jeżeli dodatkowo są to białe pieski, nadmierny wypływ łez na zewnątrz. 

00:04:55 

Powoduje tak zwane zacieki, czyli plamy łzowe. 

00:05:00 

EE w zasadzie bardzo dużo konsultacji okulistycznych tak zwanych małych białych piesków, czyli głównie maltańczyków i innych ras. Związana jest właśnie z zespołem plam łzowych. Opiekunowie zwierząt skarżą się, że ich podopieczni. 

00:05:20 

Niech występują brzydkie zacieki. Opiekunowie przechodzą do okulisty przede wszystkim dlatego, żeby dowiedzieć się, czy te zacieki nie są spowodowane jakąś poważną chorobą oczu. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja Okulistyczna w celu wykluczenia poważniejszych problemów. Jednak w większości przypadków przyczyną. 

00:05:46 

Jest nieprawidłowo zbudowane przyśrodkowy kąt oka. Pragnę podkreślić, że nieprawidłowość nie oznacza, że u danego pieska coś jest nie tak, bo wszystkie pieski tych ras mają ten kąt zbudowany na zasadzie zwijania się powiek, czyli N tropią. 

00:06:05 

Niemniej jednak oczywiście nie u każdego skutkuje to zespołem planu z owych. 

00:06:11 

Jeżeli jednak ten zespół plam uu z owych. 

00:06:15 

EE prowadzi do nieestetycznych zacieków albo czasami do przewlekłego zapalenia skóry twarzy. Wtedy wskazana jest interwencja chirurgiczna, która polega na plastyce przy środkowych kątów oczu, czyli innymi słowy na chirurgicznym poprawianiu tych przy środkowych kątów oczu, tak aby nie było fragmentu powieki, który się zwija i w którym włosy działają jak knot ściągając te. 

00:06:45 

Uz na zewnątrz. 

00:06:48 

Nieprawidłowości powiek jest to problem, który występuje u wielu ras psów, zwłaszcza u psów ras dużych, które mają dużo skóry, takie jak mastify czy dogi niemieckie Doki niemieckie. Jest to przykład razy, u której w wyniku pracy kynologicznej pożądany był efekt opadającego o. 

00:07:15 

Niestety, skutkiem tego również może być tak zwany daimon 3 aj co po polsku oznacza kształt oka, w którym część powieki opada, część Powieki wbija się do środka, powodując przewlekłe zapalenie spojówki z przewlekłe zapalenie rogówki, ból oraz dyskomfort. 

00:07:39 

Bo takich psów po zakończeniu okresu wzrostu również wskazana jest plastyka przy środkowych plastyka powiek. 

00:07:51 

Czasem może Państwo widzicie owczarki niemieckie czy pieski w typie owczarka niemieckiego, które chodzą w takich goglach. Takich okularach wywołując uśmiech Zazdrość innych właścicieli. 

00:08:06 

Chcę powiedzieć, że nie jest to oczywiście fanaberia opiekunów zwierząt, tylko konieczność, ponieważ owczarki niemieckie bardzo często cierpią na taką chorobę, która nazywa się. 

00:08:20 

EE łóżka, inaczej pan nus, inaczej przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki. 

00:08:28 

Jest to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do przewlekłego zapalenia rogówki. Leczymy ją odpowiednimi kroplami, ale udowodniono, że jest zależność między promieniowaniem ufał a nasileniem objawów choroby. Stąd też u takich psów, u których zdiagnozujemy różdżkę, konieczne jest noszenie okularów z filtrem. 

00:08:56 

Wspomniałam o tym, że uszka występuje głównie u owczarków niemieckich i jest to prawda, ale objawy takiego przewlekłego zapalenia rogówki mogą również wystąpić u innych ras psów. Niemniej jednak rasa owczarek niemiecki dominuje wśród psów, które cierpią na przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki. 

00:09:19 

Mówiłam wcześniej o rasach, teraz powiem o 2 chorobach, które dość często występują w populacji psów, rzadziej u kotów. Postępujący zanik siatkówki jest to choroba genetyczna, która w tym momencie opisana jest u ponad 100 ras psów. 

00:09:41 

Jest to choroba genetyczna, która jest wynikiem mutacji w czopkach i Pręcik Ach albo w jednej grupie w jednej z grup w jedną grupę komórek prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku i faktycznie stanowi bardzo duży problem w UE populacji tych zwierząt. 

00:10:04 

Odpowiednikiem tej choroby u ludzi jest tak zwane radni Pis Pigmen to za która, które również jest bardzo dużym klinicznym problemem. 

00:10:12 

Wy okulistyce ludzi. 

00:10:15 

Chciałabym na koniec również wspomnieć o jaskrze, czyli chorobie, która nie jest dla mnie bardzo podstępną chorobą u zwierząt, dlatego, że u ludzi w momencie, kiedy mamy do czynienia ze skokami ciśnienia wewnątrzgałkowego iz chorobą siatkówki, to ludzie od razu zgłaszają się do lekarza, ponieważ widzą pewne czarne punkty w swoim polu widzenia. Czy mówiąc krótko, doświadczają tego, że nie widzą dokładnie. 

00:10:47 

Moi pacjenci EE są zgłaszani do mnie. Niestety najczęściej w momencie, kiedy dochodzi do nieodwracalnej utraty wzroku na skutek degeneracji siatkówki, spowodu nie wykrytej wcześniej jaskry są pewne rasy predysponowane, takie jak mdle bucher czy takie jak. 

00:11:12 

Google, która mają skłonności genetyczne do jaskry. Niemniej jednak w takich przypadkach opiekunowie ras psów predysponowanych do jaskry w tak zwanym otwartym kątem przesączania najczęściej są tego świadomi i regularnie przychodzą na kontrolę okulistyczne. Podsumowując wiele problemów w okulistyce weterynaryjnej. 

00:11:44 

Eee, ale w tym momencie mamy też bardzo dużą wiedzę i możliwości terapeutyczne, żeby walczyć tymi chorobami. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały