Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Pielęgnacja kocich pazurów

Katarzyna Gruszczyk

W artykule opisano jak prawidłowo dbać o kocie pazury, jak się zabrać do ich obcinania i jak odwrażliwić kota na ten zabieg pielęgnacyjny.

Koty są drapieżnikami w pełnym tego słowa znaczeniu. Sukces w polowaniu przynosi im najważniejsza broń, jaką obdarowała ich matka natura – pazury. Zapewniają przetrwanie i są zapisane w świadomości każdego osobnika jako cenny skarb, który należy chronić. Ważną kwestią dla właścicieli kotów jest więc wiedza na temat pielęgnacji tej niezwykłej części kociego ciała. Czy jednak wiemy, jak je prawidłowo pielęgnować?

Rozstrzygnąć ten dylemat należy, odpowiadając sobie na pytanie, czy nasz kot wychodzi na zewnątrz i wypuszcza się na samodzielne spacery. Jeśli tak, to w żadnym wypadku nie powinno się pozbywać go możliwości obrony i ucieczki. To właśnie dzięki pazurom kot szybko i sprawnie jest w stanie wspiąć się na drzewo w poszukiwaniu bezpiecznej kryjówki. Takie codzienne wspinaczki same w sobie są zabiegiem pielęgnacyjnym pazurów, ponieważ dochodzi do ich naturalnego ścierania. Podobny efekt daje drapanie w konary i pnie drzew. Koty robią tak podczas obchodów swojego terytorium, pozostawiając czytelne dla innych osobników ślady zapachowe i wizualne. Koty, które nie mają możliwości wychodzenia z domu, nie ścierają pazurów. Podczas prób ich samodzielnej pielęgnacji oraz zaspokojenia naturalnych instynktów na zamkniętej przestrzeni często ofiarą padają meble oraz inne elementy wystroju wnętrza mieszkania. W takim przypadku regularne przycinanie pazurków pozwala na jakiś czas uspokoić łowieckie zapędy kota.

Jak się do tego zabrać?

W celu bezpiecznej pielęgnacji pazurów niezbędna jest chociaż powierzchowna wiedza o ich budowie anatomicznej. Koci pazur zbudowany jest z zewnętrznej warstwy rogowej otaczającej rdzeń – unerwioną i unaczynioną część pazura. Jej urażenie powoduje krwawienie. Nie jest to wielka tragedia, ale wywołuje u kota niepotrzebny ból i skute...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały