Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Psie sporty

Ewa Skarzyńska
Trening i szkolenie ODC. 22/25

Artykuł poświęcony rodzajom psich sportów. Dowiesz się z niego jaki rodzaj sportu dopasować do potrzeb Twojego psa.

Psy są z natury energiczne, skore do zabawy i aktywności fizycznej. Uwielbiają także pracę z ludźmi. Chętnie wykonują dla nas określone zadania: czy to umysłowe, czy sprawnościowe. Nawet gdy przy tym się męczą, czerpią z wykonanych poleceń ogromną radość i satysfakcję. Okazuje się, że w tej współpracy człowiek także znajduje spore zadowolenie. Wspólne trenowanie z psem wymaga dużego zaangażowania obu stron, ale w zamian skutkuje wspaniałą, nieporównywalną z niczym innym, głęboką relacją opartą na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Zapewne dlatego coraz popularniejsze stało się uprawianie psich dyscyplin sportowych.

Sporty kynologiczne, bo o nich mowa, to ogół dyscyplin sportowych, w których biorą udział zespoły złożone z ludzi i psów. Często są to pary człowiek – pies, ale nie tylko. Przykładowo we flyballu bierze udział cała drużyna złożona z kilku psów i ludzi o określonych zadaniach.

Różnorodność i liczba psich dyscyplin sportowych jest olbrzymia i wzrasta z roku na rok. Większość z nich powstaje na Zachodzie i dlatego do Polski trafia pod angielską nazwą. Mamy wśród nich m.in. wyścigi, posłuszeństwo, konkurencje siłowe, węchowe i sprawnościowe. Wspólną cechą wszystkich sportów jest to, że bazują one na naturalnych predyspozycjach psa do określonej aktywności.

Dlaczego warto trenować sporty kynologiczne?

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania zdrowia i dobrej formy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dzięki wspólnym treningom upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – zadbamy o kondycję swoją i swojego pupila. Sporo psich dyscyplin wymaga od człowieka sprawności fizycznej, którą należy cały czas podnosić. Każdy sport wiąże się także z dyscypliną i regularnością treningów – minimum trzy razy w tygodniu. To naprawdę dobra profilaktyka zdrowotna dla wszystkich organizmów. Przyspiesza metabolizm, poprawia wydolność serca, usprawnia pracę wszystkich układów. Dodatkowo pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Podczas ruchu wydzielają się endorfiny odpowiedzialne za stan zadowolenia (u psów i u ludzi!). Ponadto dochodzi tu jeszcze jeden czynnik – relacji. Współpraca człowieka z psem pogłębia więzi. Nie tylko spędzamy z naszym pupilem więcej czasu (który konsumują częste treningi), ale też nadajemy mu lepszą jakość. Pies uwielbia spełniać oczekiwania swojego opiekuna, a tego znów raduje widok zdrowego i sprawnego pupila, doskonale wykonującego polecenia. Nic tak nie cieszy jak osiągnięcie wysoko postawionego celu za pomocą pracy zespołowej.

Poza aktywnością fizyczną i współpracą z człowiekiem sport zaspokaja szereg innych psich potrzeb. Dzięki regularnym treningom dostarczamy naszemu przyjacielowi nowych wrażeń, stawiamy przed nim wyzwania do pokonania, zmuszamy do pracy umysłowej. To bardzo ważne, aby nasz pupil prawidłowo się rozwijał. Pies, który uczy się nowych rzeczy, pokonuje własne słabości i spełnia oczekiwania swojego opiekuna, staje się silny, pewny siebie i spełniony.

Warto nadmienić, że dyscypliny kynologiczne często powstają, by zaspokoić naturalne potrzeby ras psów użytkowych, których pracy człowiek już nie potrzebuje. Przykładowo w konkurencji weight pulling psy niegdyś hodowane do walk mogą wykazać się siłą i wytrzymałością, a w sportowym wypasaniu owiec swoje instynkty zaspokoją psy pasterskie.

Jak wybrać odpowiedni sport?

Psie dyscypliny nie są jednak zarezerwowane tylko dla psów rasowych. Kundelki tak samo dobrze radzą sobie w większości sportowych konkurencji. Istotniejsze jest tu uwzględnienie stanu zdrowia psa i dobranie odpowiednich metod treningowych. Każdy pies może ćwiczyć amatorsko dowolny sport, jeśli tylko zdrowie mu na to pozwala.

Podejmowanie z psem nowych aktywności, zwłaszcza tych zaawansowanych ruchowo, wymaga konsultacji przede wszystkim ze swoim zdrowym rozsądkiem (czy dwunastoletni, niedowidzący labrador z nadwagą powinien skakać przez przeszkody?) i lekarzem weterynarii. Konieczna może okazać się także konsultacja z behawiorystą. Należy sprawdzić czy pies nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania określonych ćwiczeń (np. choroby serca czy stawów...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały