Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Aranżacja i przebieg spaceru równoległego – aspekty praktyczne dla szkoleniowców i behawiorystów

Katarzyna Wawryniuk
Spacer równoległy ODC. 2/3

W tym odcinku w sposób praktyczny przedstawiamy aranżacę i przebieg spaceru równoległego.

Transkrypcja video Aranżacja i przebieg spaceru równoległego – aspekty praktyczne dla szkoleniowców i behawiorystów

00:00:17

Spacer równoległy odcinek 2, czyli aranżacja i przebieg Spaceru równoległego aspekty praktyczne dla szkoleniowców behawiorystów, ale będzie mi również miło, jeżeli.

00:00:30

Coś dla siebie, z tego szkolenia wyciągną również opiekunowie i przewodnicy psów. Ja nazywam się Katarzyna wawryniuk, Jestem ekologiem za psychologiem behawiorystą, instruktorem szkolenia zwierząt.

00:00:44

A w mojej szkole niejednokrotnie praktykujemy spacer, równoległy Space Resocjalizacyjne Fill tak aby te spacery były jak najbardziej komfortowe i dla ludzi i dla zwierząt liczy się dobry nastrój.

00:00:59

Zarówno ludzkiej i psiej części L naszych kursantów PL. Poczucie zrozumienia, poczucie akceptacji, wsparcia szacunku.

00:01:10

I na tym bazują nasze Space resocjalizacyjne, ale jak to zrobić od strony praktycznej, więc postaram się z wami z wami podzielić moją prakt.

00:01:19

Taką mam nadzieję, że że przyda się do organizacji waszych zajęć. Ll dobór psów. Dla mnie to podstawa. Nie robię nigdy grupy Fill sociali za cyj nej, przypadkowe.

00:01:34

Zazwyczaj dobieram sobie zwierzęta, znając swoich kursantów, wiedząc, jakie mają predyspozycje i jakie mają możliwości, jakie oczekiwania mają ich ludzie, jakie problemy i tak dalej.

00:01:44

AAA staram się zazwyczaj dobierać zwierzęta, tak żeby mieć jak największe prawdopodobieństwo sukcesu. Oczywiście zajęcia specjalizacyjne. Co ciekawe, są u mnie organizowane głównie dla Kursantów.

00:01:59

Nie organizuje zajęć sociali za cyj nych dla obcych zwierząt. Kursanci są po szkoleniu podstawowym albo szkoleniu indywidua indywidualnym w zależności od potrzeby i dopiero kiedy są odpowiednio przygotowani do do takiego kolejnego etapu dopiero wtedy.

00:02:14

Zapraszam ich do stworzenia grupy społecznej, w której będziemy pracować nad relacjami trenera złacały spektrum zachowań oraz reakcji psa.

00:02:23

Fill i jego przewodnika to jest ważne. Pamiętajmy, że w grę wchodzą nie tylko reakcje zwierzęcia, ale przede wszystkim to jak na stres zwierzaka jak na euforię zwierzaka, jak na jego ekscytację reaguje człowiek, bo to czasami może.

00:02:38

Pomoc ale niekoniecznie, więc trzeba znać reakcje właścicieli naszych zwierząt, żeby w danej sytuacji wiedzieć, jak poprowadzić daną grupę i jak wesprzeć ll wszystkich kursantów Ll.

00:02:55

Bardzo ważne jest, żeby na spacerze zapewnić przewidywalną i komfortową atmosferę. Przewidywalność to jest słowo klucz. Jeżeli mamy grupę początkującą w tych relacyjnych i L zajęciach przewidywalność, to jest coś od czego wychodzimy, bo dzięki przewidywalności jesteśmy w stanie zapewnić poczucie ulgi i spokoju zwierzętom i ludziom.

00:03:16

Przede wszystkim zajęcia odbywają się tylko wtedy, kiedy moi wszyscy kursanci są przygotowani i merytorycznie do do zajęć specjalizacyjnych. Czyli robimy zajęcia teoretyczne, dużo rozmawiamy na kursach, dużo rozmawiamy również między zajęciami, a dostanie oczywiście przygotowanie.

00:03:36

Cały cały cały cały spis i rytuałów, które będziemy robić na na na zajęcia, ale też są przygotować na to psychicznie, bo nie każdy człowiek miło. Czasem pies już byłby gotowy.

00:03:47

Jest gotowy do tego, żeby wejść w grupę społeczną innych ludzi.

00:03:52

Albo ludzi z psami?

00:03:53

To trzeba brać pod uwagę, jak ja to robię.

00:03:57

Na zajęciach mam zazwyczaj 6 psów, nie więcej i elco więcej mam 2 bądź 3 trenerów wspomagających tak, czyli.

00:04:08

Jeżeli to są początkujące grupy, praktycznie każdy ma swojego takiego trenera, które gdzieś tam wesprze. Jeżeli widzimy, że jest całkiem fajnie, TRAN że się wycofują i pozwalamy grupie funkcjonować oczywi.

00:04:19

Ll naszej psów maksymalnie jeden pies reaktywny, tak jak tutaj przedstawiłam w poprzednim odcinku mniej więcej grupę tam takim jednym reaktywnym sam był właśnie negro, który przejawiał zachowania agresywne.

00:04:33

Nagle taki nieumiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami w kontekście relacje z innymi psami względnie stała grupa psu. To jest to, co o czym już dzisiaj wspomniałam, o czym wspominałam wcześniej. A że?

00:04:45

Praca nad spacerami specjalizacyjny odbywa się zawsze w stałej grupie psów, które już weszły sobą w pewne relacje, stały się grupą społeczną, poznały swoje reakcje PL.

00:04:56

Stworzył pewne zasady i tych reguł się. Po prostu pilnujemy wymóg wymóg udziału. To jest przede wszystkim umiejętność praktycznego zastosowania.

00:05:05

Strategia węższe ulga zabawa, czyli moja ukochana strategia polegająca na przestrzeganiu teorii i jaka pank SEPA, gdzie najpierw pojawia się.

00:05:16

System emocjonalny poszukiwania, wyciszenie i system emocjonalny zabawy polegający na wejście w relacje społeczne.

00:05:24

Z innymi psami.

00:05:26

Wybór miejsca to jest bardzo ważna, ponieważ jeżeli mamy grupę, a początkującą postarajmy się, aby to był przestronny teren lub z nich małe lub znikome natężenie ruchu obcych ludzi i zwierząt.

00:05:40

Płaska rzeźba terenu zacienione miejsca do odpoczynku, czyli nigdy nie jedziemy w pełnym słońcu. Zawsze szukamy takich miejsc, gdzie można odpocząć. Można odpocząć fill w cieniu ll górzyste tereny mocno zalesione, gdzie jest duża liczba drzew.

00:05:58

Gdzie są wąskie ścieżki? Może nam troszeczkę może nam ułatwić, utrudnić. Przepraszam nawiązanie tych tych mechanizmów. Dlatego na początku robimy to na polanach, na łąkach na pięknych terenach, które mamy w okolicach naszych miast.

00:06:16

Ll zawsze starajmy się zrobić taką przestrzeń, wybrać taką przestrzeń, która umożliwia zwierzęciu swobodne odejście od grupy.

00:06:25

Bo to jest naturalna potrzeba, jeżeli jest wie, że nie ma tej nie ma tej możliwości odejścia może się frustrować, może się denerwować i nasze zabiegi sociali za cyjne.

00:06:35

Niestety ll nic nie dadzą. Kontrola dystansu, zwłaszcza w początkowym etapie pracy. Ważne jest, aby każde zwierzę jego przewodnik mieli swobodę ruchów w lesie, gdzie mamy dużo drzew, gdzie linki treningowe się plącze gdzie są, jest duża o krzewów zacha te linki zahaczają się te zwierzęta się frustrują, denerwują właściciele się wkurzają.

00:06:56

Nie zróbmy to na pół.

00:06:59

Fajnym terenie i co ważne, żeby pogoda nie była zbyt gorąca, czyli tak maksymalnie do 23°C fill myślę, że to jest taka optymalna temperatura. Pierwsza rzecz to jest przyjazd. To jest największa ekscytacja tak, czyli zaczynamy naszą specjalizacyjny od przyjazdu. Praca zaczyna się od samego początku spotkania, dlatego behawiorysta czy trener prowadzący przyjeżdża wcześniej i jak parkingowy widząc kto nadjeżdża, zarządza szczerbatek.

00:07:28

Negro EE melon też był mimi tołdi.

00:07:35

Ll aza, czyli stawiamy samochody tak, żeby zwierzęta, które już są podekscytowane samym przyjazdem.

00:07:42

Nie wyskoczyły na siebie i ja nie staramy się ustawie tak zarządzać naszymi kursantami, żeby zostawiali swoje samochody z miejscu, gdzie zwierzę spokojnie wyjdzie.

00:07:57

EE ważne jest zadbać o miejsce parkingowe, bo nic tak nie wkurza człowieka jak brak miejsca, gdzie można postawić auto, czyli zadbaj o miejsca, gdzie uczestnicy swobodnie zaparkują zgodnie z prawem, żebyś później jako trener nie miał fill takich aj zaparkowałem w lesie, dostałem mandat, Zbadaj czy teren, który wybierasz pod Space Resocjalizacyjny przewiduje bezpieczny legalny parking bądź przede wszystkim.

00:08:26

Bądź przed wszystkimi, aby wskazać miejsce do parkowania. To już wspomniałam wysiadając, a psy są rozemocjonowany. Warto uniknąć zachowań upustowy, wystarczy rozmieści odpowiednio auta i potem po wyjściu z auta na tych teoretycznych zajęciach przed spacerem zasugerować.

00:08:41

Kochani, jak możecie to po wyjściu z auta zamiast do nas od razu jak najdalej poluzować, smycz dać się psu wysikać, dać psu, obwąchać teren, oswoić się z terenem i dopiero kiedy zwierzę się o swoiste renem.

00:08:56

Odetchnie i nawet Serbie Pomalutku. Podejdźcie do grupy.

00:09:01

To jest taki mój pomysł na to i to się sprawdza. W Il stosuj rytuał wysiadania z auta i właśnie to jest ten rytuał, że zwierzę wysiada stałka idzie od razu nie od razu do grupy, gdzie się dalej nakręca, tylko idzie na wyciszenie.

00:09:15

Potem jeżeli zwierzę ma dalej problemy z wysiadaniem z auta bierzemy te kursanta fill zupełnie innych warunkach szkoleniowych i robimy sobie spokojne wyjście z auta, czyli jako rytuał i to już jest pierwszy rytuał. Spokojne wyjście saud.

00:09:30

Czyli ll podjechanie, zatrzymanie, otworzenie drzwi, wyprowadzenie, a nie wyrzucania, bo wyskoczenie psa.

00:09:39

Wystrzelenie system poszukiwania od wąchania terenu.

00:09:43

I kontakt wzrokowy.

00:09:47

Ok powitanie i odprawa, czyli jak już mamy zwierzęta, które są fajnym fajnym ustawieniu jak ostatnio prowadziłam ten spacer socjalizacji, to ludzie mi się poustawiali dosłownie w odstępach to byli moi kursanci, więc oni wiedzieli co jest grane i wiedzieli, że będzie to nagrywał.

00:10:03

Natomiast przepięknie się poustawiali, jeżeli mamy początkujących kursantów i zawsze przed zajęciami inspirujemy kochani, jak już skończycie rytuał wysiadania z auta zawsze ustawiacie się minimum 5 m od siebie, a im więcej tym lepiej.

00:10:17

Dlatego ten szeroki teren jest tak bardzo potrzebny. Rytuał nowego miejsca, czyli w momencie było oblężenie po wyjściu z samochodu, ale pamiętajmy, że pies podchodząc w nowe miejsce znowu wchodzi w pobudzenie, czyli znowu obwąchuje anię bez kontaktu z innymi psami.

00:10:33

Wyciszenie kontakt wzrokowej. Czekamy to trener dalej po.

00:10:38

A trenera zazwyczaj wtedy się oficjalnie wita i mówi, że jaki jest przewidywane, przewidywany, jaka jest przewidywana marszruta, czyli jaka jest trasa, w których punktach charakterystycznych będziemy dane rzeczy robić się zatrzymywać albo skręcać, albo ustawiać szyk ll i omówienie szyku marszu.

00:10:58

No właśnie nie obrazu wchodzimy w relacje w relacje równoległe, zwłaszcza przy grupach początkujących. Zazwyczaj ustawiamy się tak, aby zwierzęta.

00:11:09

Aby zwierzęta ll mogły się oswoić z grupą i na początku zawsze puszczam psa najbardziej reaktywnego, który wiąże, by ciągnął do innych zwierząt, więc on idzie najbardziej naprzód i tam wypuszczam go z.

00:11:22

Albo ja idę albo idę.

00:11:23

Albo wysyłam tam swojego trenera?

00:11:28

Fill albo fill.

00:11:31

A następnie, a następnie są prowadzeni, są prowadzone kolejne psy. Jeżeli mam jakiegoś lęk owca, który niekoniecznie chce iść z psami i to jest bardziej na bazie lęku, ani ekscytacji na przykład idzie sobie.

00:11:43

Na końcu, bo jest mu łatwiej poznawać zapachy, które.

00:11:48

Podwiewa ją od grupy i to też jest dla niego bardzo cenna informacja. Przejście dla oswojenia się z grupą bez oczekiwań i ten pierwszy marsz, który jest taki w dużych odległościach od siebie ustawienia.

00:12:01

Wedle Fill wedle możliwości potrzeb wedle osobowości danego zwierzaka jest po to, żeby zwierzęta mogły iść na totalnie luźnej lince.

00:12:11

Mogły swobodnie węży, coś się dookoła dzieje i on idzie nam ten marsz bardzo pomalutku. To jest czas dla naszego zwierzaka.

00:12:20

To jest czas dla zwierzaka tu i teraz zwierzę ma prawo węszyć, ma prawo niuchać, ale bez kontaktu z innymi zwierzętami. Dlatego tak duże odległości między sobą dla człowieka to jest chwila odprężenia.

00:12:32

Oddechu pozbycia się oczekiwań, że masz być grzeczny. Masz mi nie robić obciachu. Masz być taki super ll wstydu.

00:12:40

Bo bardzo często się wstydzimy te swoje zwierzęta nie pies natomiast zaspokaja swoje potrzeby eksploracyjne. Oswaja się z sytuacją, zaczyna odczuwać po prostu bezpieczeństwo, przewidywalność i schematyczność danej sytuacji.

00:12:54

I proszę, zwróćcie uwagę tutaj mamy przedstawione.

00:12:58

Jak zwierzęta się ustawiły tutaj akurat mamy ekipę krótko pyski ich braku cewa liczny, czyli mamy moc cała bostona i buldożka fill.

00:13:11

Zobaczcie, jak one są daleko od siebie i tak wygląda ten moment, kiedy zwierzęta już on wąchały. Teren przeszły się.

00:13:17

Zwrócił uwagę, że tam dalej jest taka dość duża polanka ogniskowa. Tam jest tego miejsca trochę może zdjęcie tego nie oddaje.

00:13:23

I te psy są gotowe do rozpoczęcia marszu na luźnej lince. Swobodnie to nie jest na komendę. Musicie mi tu uwierzyć na słowo zwierzęta same zaczynają szukać kontaktu.

00:13:33

My tak szkolimy zwierzęta w naszej szkole dla psów, że pies sam szuka kontaktu z człowiekiem do dalszej do dalszej aktywności.

00:13:43

Jak radzimy sobie z pobudzeniem. No i tutaj mamy szczerbatka, który no jak to samojed lubi sobie czasem poszczekać. Natomiast negro ma to do siebie, że on jak się nakręca on się często przytula do swoich opiekunów i tutaj mamy to jest samodzielne przytulenie się psa mizianko.

00:14:01

Daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i pierwsze wspólne kroki. Zobaczcie, mamy tutaj naszego tow. Diego.

00:14:09

To objeść ma to do siebie, że to też jest adoptowany buldożek. To od niej też miał ciężką ll ciężką historię. Był bity.

00:14:18

Aaale został zaadoptowany przez cudowną kobietę, która nad nim bardzo pracuję i zwróćmy uwagę, jak to wygląda.

00:14:26

To od dziś oczywiście jest celebrytą i bardzo lubi w kamerę patrzeć.

00:14:33

Tutaj nam się troszeczkę linka napięła i zobaczcie, w jakich odstępach są ludzie.

00:14:38

Tutaj, Boston.

00:14:40

Melon postanowił się napić. Podrapać może być zachowanie, które świadczy o jednak stresie mimi.

00:14:49

Dlaczego stresie bo stanie w miejscu w czasie spaceru jest dla psów dla psów trudna, dlatego staramy się jak najszybciej wejść z psami w ruch jak najkrócej stać jak najszybciej jak najszybciej rozpocząć marsz, choćby powolny. Ale jednak ruch ll i tutaj widać, bo zwierzaka, że są trochę podekscytowane.

00:15:11

Jaką być może niektóre przestraszone zwróćcie uwagę tu jest szczerbatek, a tam hen daleko. Przed Szczerba tkiem jest negro, tak?

00:15:20

Bo to było dane grać trudne, ale zobaczymy za chwileczkę. Jak ta sytuacja się nam będzie zmieniała o jeszcze może chwilka o i tam nei gruszko czeka.

00:15:31

Na grupa tutaj celowo zatrzymałam grupę, bo chciałam pokazać ustawienia, żeby móc państwu pokazać, jak to u nas się.

00:15:41

Lll odbywa.

00:15:44

Ok.

00:15:49

No dobrze.

00:15:53

I następne.

00:15:55

Tutaj już idziemy w kierunku polanki, gdzie będziemy układać szyk równoległe, ale zanim to to po oswojeniu z grupą mamy przerwa, czyli idziemy sobie, idziemy, maszerujemy.

00:16:10

I w pewnym momencie się zatrzymamy.

00:16:16

I zrobimy sobie przerwę, bo zaraz będziemy tutaj po prawo wchodzić w tą polanę.

00:16:22

Zwróćcie uwagę, że linki treningowe są luźne. Ludzie idą w dość dużych odległościach od siebie.

00:16:30

Psy mogą swobodnie węszyć po bokach, nie muszą iść idealnie przy nodze nie muszą się idealnie przy.

00:16:41

Ścieżką tutaj mamy fajną i fajną sytuację, kiedy aza pod podeszła zbyt blisko szczerbatka, ale mimo to nie zareagowała lękowo.

00:16:51

Chociaz też miała problem z zachowaniami agresywnymi, wybrała strategię odejścia. To jest fajne zjawisko. Autokontroli mi się to podoba.

00:17:06

Tutaj szczerbatek zobaczcie szczerbatek troszeczkę pociągnął od razu właściciel poluzował linkę tak, żeby poluzowanie linki często fill, często potem fill.

00:17:16

Działa tak, że zwierzę mówiła ojej ok OK, dobra dobra i emocje opadają. Nie ma tej walki tą tą inką.

00:17:25

I teraz, kiedy weszliśmy już w polankę, tam był, może film tego nie pokazuje, ale było zatrzymanie. Psy zostały napoi one przygotowaliśmy się.

00:17:34

Ja też odpowiednio grupę za grupą zarządziłam i mamy ustawienie się szyku równoległego. Zobaczcie, jakie to są odległości tutaj wykorzystaliśmy drona, żeby pokazać całokształt.

00:17:50

Tutaj idę ja z tyłu samotna bez psa.

00:17:57

I ludzie, wykorzystując całą przestrzeń tej polany.

00:18:03

Wędrując sobie.

00:18:05

Pomalutku spokojnie, staram się trzymać luźne linki, które się ciągną po ziemi, żeby psy nie czuł napięcia i żeby spokojnie mogły.

00:18:16

Dążyc sobie kroczyć.

00:18:19

Tutaj widzicie, że nie wszystkie psy idą yy.

00:18:22

Idealnie obok siebie.

00:18:24

Idą tak jak potrzebują.

00:18:27

To ważne.

00:18:30

Raz 234566 psów.

00:18:36

W szyku.

00:18:38

Bardzo szeroko rozstawionym.

00:18:44

Zobaczcie jaka to jest ogromna przestrzeń, czyli od razu nie ściskamy psów bardzo blisko, bo to może być dla psów bardzo niekomfortowe. Im szerzej tym lepiej, zwłaszcza kiedy to jest pierwsze spotkanie grupy.

00:18:57

No i tutaj negro idzie spokojnie rozluźniony.

00:19:01

Na luźne lince.

00:19:04

I 2 filmik.

00:19:06

Z trochę innego ustawienia.

00:19:15

I zwróćcie uwagę, że w pewnym momencie zwierzęta same oferują zmniejszenie dystansu, czyli nastąpiło szukanie w momencie, kiedy zwierzęta miały możliwość ogłoszenia ogłoszenia terenu mogły sobie to Wszystko poogarniać.

00:19:29

Potem nastąpiło takie poczucie, UE jest ok. Idziemy w dość daleko od siebie. Nic nam nie grozi i w pewnym momencie.

00:19:38

Czy szczerbatek za Azją, czy nawet tutaj maluchy mimi i.

00:19:45

Fill i melon już zmniejszają dystans względem siebie i to już jest wchodzenie w ten system emocjonalny zabawy, czyli zmniejszanie dystansu społecznego nawiązywania relacji kontaktu i całkiem fajnych fajnych zachowań społ.

00:20:01

Tutaj dochodzimy do momentu do takiego lekko zacienionego obszaru, gdzie zrobimy sobie relaks. Zobaczcie, jak zwierzęta funkcjonują zupełnie spokojnie. Idą, nie wystąpią, nie występują takie zachowania agresywne. Negro natomiast wybrał sobie trasę ścieżką.

00:20:20

I tak wygląda u nas odpoczynek.

00:20:27

Czyli w pewnym momencie zarządzam, że należy rozłożyć sobie kocyki i na tym kocyku sobie usiąść, bo trawa tam jest bardzo ostra i dobrze jest mieć coś.

00:20:38

Na podkładkę.

00:20:40

Ludzie sobie siedzą.

00:20:43

Tak wygląda trener behawiorysta w terenie spocony brudny ośli Nionych.

00:20:52

Ale szczęśliwy, bo to są najfajniejsze chwile dla behawiorysty. Kiedy widzi rozluźnione.

00:20:58

Zrelaksowane, odprężone psy, które weszły ze sobą.

00:21:03

W jedno miejsce i tam odpoczywają.

00:21:06

Formowanie swobodnego dwuszeregu co prawda to już jest końcówka naszego spaceru. Nie udało nam się z chyba zaangażowania w pracę tzw. Grupę utrwalić tego momentu jak szły psy.

00:21:18

Węższym szyku równoległym, natomiast zwróćcie uwagę, gdzie już jest negro w jakim miejscu, że ten dystans względem innych psów jest dużo mniejszy psy idą na luźnych linkach, na na na luźnych smyczach.

00:21:34

Ludzie są rozluźnieni i przede wszystkim byli bardzo zadowoleni.

00:21:40

I to jest końcówka spaceru. Tak wygląda spacer ll u psa u negro, który w początkowym etapie był bardzo podekscytowany.

00:21:50

Tu nie było znowu przypominam, nie używamy komend nie używamy przymusu, nie używamy presji zwierzęta same sobie wybrały te miejscówki i obok siebie się po prostu położyły. W momencie, kiedy ja podeszłam, żeby zrobić zdjęcie, no podkręciłam troszeczkę szczerbatka tak i szczerbatek został, natomiast oba psy leżały.

00:22:09

I tu zakończenie spaceru, czyli wejście do out. Pamiętajmy, że behawiorysta odprowadza wszystkie psy do auta, żeby spokojnie sobie weszły i spokojnie fajnym nastroju wyjechały, bo zajęcia nie mają sensu. W momencie, kiedy zwierzę na sam koniec się nakręca.

00:22:29

Bo wtedy można robotę robić od nowa. Starajmy się do samiutkiego końca sprowadzić zwierzę, zakończyć spacer na takich bardzo wyciszonych, spokojnych zwierzak ach. No i tutaj zobaczcie mamy kwestie negro, negro i szczerbatka.

00:22:44

Negro sobie tutaj wsiada, może ja wyciszę.

00:22:49

Nagrody wsiada, potem przypina się w swoje pasy i smycz znaczy w swoje szelki ich pasy.

00:22:56

A tutaj kawałeczek dalej szczerbatek te samochody, które tutaj stoję to są samochody, które również parkował tam do ośrodka edukacyjnego, a nasze samochody są porozstawiane dość szeroko. Już wiecie dlaczego?

00:23:13

I podsumowanie, czyli organizacja spacerów. Socjalizacja innego to jest przygotowanie dobry Plan.

00:23:19

To jest wejście w grupę i odprężenie, czyli oswojenie psów z miejscem i z grupą. Są przerwę, przerwy są bardzo ważne.

00:23:26

Ja wam tej zaznaczyłam 3 takie najważniejsze przerwy, ale my tych przerw w czasie spaceru robimy bardzo dużo. Było ich więcej, dużo więcej, ponieważ było dość ciepło, zwłaszcza rasy blachy cewa liczne potrzebowały pić wodę. Wszystkie psy potrzebują pić wodę. Co więcej, zauważyłam, że takie wspólne picie wody jednak mimo Wszystko zbliża te zwierzaki. Zasada jest taka, nie.

00:23:49

Z jednej miski, chociaż jest tak, że w pewnym momencie zwierzaki, jak się zaczynają dogadywać, to i tak piją z tej jednej miski sobie na to pozwalają.

00:23:57

Chociaż, żeby tych początkowych etapach nie, nie nie nie nadwyrężyć tego zaufania staramy się mieć każdy swoją miseczkę i teraz mamy grupę wejście w grupę formowanie szeregu, czyli tego pojedynczego szeregu.

00:24:09

Potem jest forma formułowanie swobodnego dwuszeregu od odprężenie. Spokojne zakończenie zajęć i bazujemy na ustawieniu tych zwierząt. Wszystko w ciszy spokoju i opanowaniu i relaksie.

00:24:24

To jest koniec części 2. W następnej części tej ostatniej opowiem jak przygotować kursantów do spaceru?

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały