Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zabawa, habituacja i socjalizacja oraz znaczenie grupy społecznej w pracy behawioralnej z psami reaktywnymi i pobudliwymi

Katarzyna Wawryniuk
Spacer równoległy ODC. 1/3

W pierwszym odcinku z serii autorka omówi rolę poszczególnych technik pracy z psem reaktywnym w pracy behawiorysty.

Transkrypcja video Zabawa, habituacja i socjalizacja oraz znaczenie grupy społecznej w pracy behawioralnej z psami reaktywnymi i pobudliwymi

00:00:17

Spacer równoległy jest to chyba jedna z najbardziej popularnych form oz w ostatnim czasie treningu pracy behawioralnej ze zwierzętami. Polega ona przede wszystkim na tym, że wychodzimy spoza placu szkoleniowego.

00:00:31

Idziemy w przyjazny teren, jeżeli psy są już bardziej zaawansowane, to ten teren czy obszar, w którym pracujemy bardziej urozmaicamy różnymi bodźcami, destr aktorami. Jednak dzisiaj chciałabym państwu przedstawić.

00:00:48

Mój sposób prowadzenia spacer równoległego chętnie podzielę się swoją praktyką zarówno fill z innymi, bychawy resztami, trenerami, za psychologami, jak również.

00:00:59

Z opiekunami zwierząt przewodnikami, którzy chcieliby rozpocząć przygodę ze spacerami równoległymi albo albo zorganizować sobie taki spacer, albo po prostu.

00:01:11

Zobaczyć, że to wcale nie jest takie straszne i że.

00:01:14

Warto ll odcinek pierwszy, czyli zabawa habitu Acia i Socjalizacja oraz znaczenie grupy społecznej w pracy behawioralnej z psami reaktywnym i pobudliwy mi, czyli aspekty praktyczne. Ja nazywam się Katarzyna wawryniuk, Jestem etologię mzo, psychologiem behawiorystą, instruktorem szkolenia zwierząt.

00:01:34

Tutaj na pierwszym planie widzicie, widzicie gosie i a ze to jest taka kwintesencja naszych spacerów specjalizacyjnych. Na tym właśnie to polega u nas, że oczywiście jest to ustawienie ustawienie równoległe w odpowiednim oczywiście schemacie, ale.

00:01:52

To chyba jest najważniejszy moment tych spacerów, kiedy ll po marszu siadamy w dość dużych odległościach od siebie psy w swoim towarzystwie po prostu się odpręża ją.

00:02:04

To są bardzo magiczne chwile dla nich idziemy na spacer. Okazuje się, że po takim spacerze psy są w spanie.

00:02:12

Przy sobie odpocząć prawdziwie odpocząć nie na komendę. Efilmy w ogóle komend w takim momencie nie używamy.

00:02:22

Mimo że na, że na początku spaceru.

00:02:25

No pojawił się jakiś lekki stres, pojawił się lęk strach, czasami tak bywa, ale staramy się z tego jak najszybciej wychodzić.

00:02:33

Sn no właśnie tutaj ll przedstawiam Wam Negro jest to pies po dość dużych przejściach, ponieważ został adoptowany w wieku już dorosłym miał około 1,5 roku, a wiemy, że był na pewno bity.

00:02:50

Nie raz dostał łopatą w głowę, ma problemy neurologiczne polegające na tym, że przy dużym pobudzeniu nie przechyla głowę głowę.

00:03:01

Wielu, wiele, wiele, wiele, wiele o tym świadczy wtedy, że pies jest dość dużym pobudzeniu emocjonalnym, a nie zawsze pokazuje to behawioralnie.

00:03:10

Ale widzicie, że pies jest na początkowych etapach w kagańcu, ponieważ fill groele fill bardzo dużo już wypracował ze swoją wspaniałą właścicielką opiekunką i przewodniczką, natomiast przy nowych psach zdarza mu się ll nie zapanować nad emocjami. I co ciekawe, to nie są emocje związane z tym, że on ma niechęć do tych zwierząt.

00:03:32

Że on chciałby je ugryźć, ale to jest bardzo wysoka ekscytacja i w momencie, kiedy to zwierzę.

00:03:39

Chce się przywitać, wchodzi w jakąś relacje, wpada w panikę, bo nie wie co dalej i z tego robi się reakcja obronna oparta na zachowaniach agresywnych, dystansując ych.

00:03:50

Dlatego to jest jego pierwszy taki spacer resocjalizacyjny i to był jeden z większych sukcesów tamtego dnia, ponieważ sami zobaczycie.

00:04:01

Spacer równoległe.

00:04:04

Dla mnie osobiście jako trenera behawiorysty ETO loga spacer równoległy kojarzy się ze spokojem sprosto tą ll ze zrozumieniem i brakiem presji.

00:04:14

To jest ważne, ponieważ pamiętajmy, że taki spacer to nie jest tylko stres dla zwierząt, w którym które nim biorą udział, to jest przeogromny stres dla opiekunów, dla właścicieli, dla przewodników tych zwierząt. Dlaczego jesteśmy ludźmi, boimy się opinii innych, boimy się oceny.

00:04:26

Tak. O.

00:04:32

Chcemy dobrze wypaść, wstydzimy się czasem, że nasz pies w porównaniu z latami się przynajmniej wydaje w porównaniu z innymi. Jest taki jakiś nieogarnięty, taki nieokrzesane, wszystkie takie grzeczne, a mój pies taki zły.

00:04:47

Wydaje mi się, że to jest po prostu.

00:04:49

Subiektywna opinia każdego z nas, jak idziemy z własnym psem, po prostu chcemy wypaść jak najlepiej, a te spacery, które organizujemy z naszymi kursantami, mają na celu pokazanie, że wszyscy jesteśmy tak takimi samymi pisarzami. Wszyscy Wszystko rozumieją. Fill jesteśmy wśród swoich i jest naprawdę sympatycznie.

00:05:09

L zależy mi zawsze jako prowadzącej takie tego typu zajęcia na tym, aby wprowadzić ludzi.

00:05:15

Fill w dobry nastrój w odprężenie, bo jeżeli mi ludzie odpuszczą, jeżeli ci ludzie się uspokoją, wyciszą, zaczną się cieszyć w sytuacji ich zwierzęta też wtedy lepiej funkcjonują.

00:05:25

Ll to jest grupa pełna zrozumienia i wzajemnego szacunku. Szacunek jest bardzo ważnym pojęciem w kontekście spacerów specjalizacyjnych równoległych, ponieważ to.

00:05:37

Właśnie od tego tej kompetencji, nazwijmy to kompetencją, szacunek do innych ludzi.

00:05:46

Zależy, czy spacer będzie przyjemny dla wszystkich, czyli idąc w grupie patrzymy nie tylko na swoje, potrzebni do tego nas na potrzeby swojego psa, ale przede wszystkim rozglądamy się dookoła.

00:05:57

Kto idzie przed nami, kto idzie za nami, kto idzie obok i czyta czy ta dana osoba i jej pies dobrze się czują czyni, potrzebują wsparcia albo po prostu większej przestrzeni. Ten szacunek jest właśnie po to.

00:06:11

Aby reagować na potrzeby innych. Tak tworzą się relacje społeczne w grupie społecznej. Ll jaki jest cel i jakie są efekty takich spacerów specjalizacyjnych?

00:06:22

To jest przede wszystkim poprawa relacji społecznej na linii oczywiście pies pies, no bo z takim założeniem zazwyczaj kursanci przychodzą do tego typu zajęcia, bo chcą, żeby ich pies zaczął się lepiej zachowywać i lepiej funkcjonować w grupie społecznej innych.

00:06:37

Słów Fill.

00:06:39

Oczywiście jest poprawa relacji na linii człowiek pies no, bo pies częściej prosi o wsparcie, sygnalizuje potrzebę odejścia, sygnalizuje potrzebę większej przestrzeni odpoczynku fill albo nawiązania kontaktu.

00:06:52

Z 2 zespołem psio ludzkim.

00:06:55

Ll ale również na relacji człowiek, człowiek.

00:06:58

I to jest zaskakujące.

00:06:59

Lel jako behawiorysta obserwuję w ostatnich czasach problemy społeczne między nami ludźmi. My już nie umiemy ze sobą tak rozmawiać jak kiedyś.

00:07:07

Nie umiemy się komunikować. Co więcej, każdy ma swoje potrzeby, a nie każdy potrafi je wypowiedzieć i wtedy się denerwuje.

00:07:15

No tak on do mnie podszedł ze swoim psem, a ja tego nie chciałam. No i te posesje tam spie ły.

00:07:21

O Jezu, coś się stało, co się stało o matko, co robić, jaki to jest zły człowiek? No dobra, ale ten człowiek nie jest wróżbitą, nie jest duchem Świętym, nie czyta twoich.

00:07:31

Twoich myśli.

00:07:33

L na spacerach sociali za cyj nych staram się uczyć ludzi również komunikowania swoich potrzeb. Zawsze powtarzam mów innym o swoich potrzebach i każdy cię zrozumie i każdy powie ok, rozumiem cię, bo ja też kiedyś tak ze swoim psem miałam, że potrzebowałam więcej przestrzeni, więcej czasu, więcej ll, więcej miejsca.

00:07:56

I świętego spokoju na przykład tak EL, więc zawsze komunikujemy się my między sobą ludźmi. Wtedy nasze psy będą też spokojniejsze, bo my będziemy spokojniejsi, bo będziemy czuli się akceptowani i zrozumiani.

00:08:12

Spacer równoległy to przede wszystkim fizjologia spełnionych potrzeb.

00:08:18

Kiedy pojawiają się zachowanie agresywne wtedy, kiedy potrzeby nie są zapewnione, czyli u psów? Tak w momencie, kiedy pies ma za mało miejsca za mało przestrzeni, kiedy potrzeba poczucia komfortu została zburzona jak domek z kart. W momencie, kiedy jakiś energiczny pies nagle pojawił się.

00:08:39

W obrębie danego psa.

00:08:42

Przede wszystkim pierwszy etap każdego spaceru to jest spełnienie wszystkich potrzeb a przede wszystkich potrzeb eksploracji obwodu Hania Ll, Poznania, oznaczenia terenu ll.

00:08:55

Poczucia komfortu i ulgi od tego zaczynamy inaczej spacer równoległy nie nie wyjdzie F 2 rzeczą jest auto kontrola ll zawsze staram się aby spacer równoległy sociali za cyj ny opierał się na bardzo fajnych emocji.

00:09:11

E na utrzymaniu dobrego nastroju. Pamiętajmy, że emocje to są krótkotrwałe, Stany fizjologiczne, a nastrój to jest całokształt wszystkich emocji.

00:09:21

Odpowiedz odpowiedni dla danego kontekstu danej sytuacji, więc niemożliwością jest ll, żeby przez cały spacer pies miał zawsze radość na pysku.

00:09:31

Owszem, dobra, no czasami tak się zdarza tak, ale mówimy o zwierzętach reaktywnych i pobudliwy ll. Czasami pojawi się ll spraw, pojawi się frustracja.

00:09:43

Do czegoś na przykład właściciel nie zauważy, ale nie sztuką jest ciągle uciekać od tych emocji. Sztuką jest umieć z nich szybciutko wychodzić i wrócić do tego poziomu.

00:09:54

Ll Zero i to też trenujemy i to u nas nazywa się właśnie auto kontrolą. Staramy się stosować auto kontrolę, czyli z pozycji psa z jego z jego.

00:10:07

Z jego poziomu, a nie z poziomu komendy, jest poziomu człowieka, że na przykład Siad Waruj Zostań.

00:10:14

Utrzymać samokontrolę, a psy dookoła będą ciebie chodzić? Nie, nie przy psach reaktywnych i nie przy psach pobudliwy hon tu zwierzę musi oswoić się z sytuacją. Isamu się przekonać, że dana strategia nie jest wcale taka zła.

00:10:28

A jest lepsza niż na przykład strategia zachowania agresywnego, kształtowanie gotowości do tworzenia się na interakcje społeczne. To jest kolejna rzecz, która jest związana ze spacerem specjalizacyjnym.

00:10:38

Chodzi o to, żeby w trakcie spaceru Socjalizacja cyjne go zwierzęta weszły ze sobą w relacje społeczne. Jako jecie bezpośrednie tak, że od razu już wchodzą taką typową wsią zabawę, jaką kojarzymy z wybiegu, że jeden i 2 pies się gonią nawzajem.

00:10:52

Tylko zaczynają obwąchiwać swoje ślady, obwąchiwać ll.

00:10:57

Sygnały, które zostawia, zostawiły po drodze te sygnały znaczenia moczem na przykład albo albo, albo stolcem. To też jest bardzo ważne i w początkowych etapach budowania grupy społecznej danej danego danych danych psów.

00:11:13

Zaczynamy właśnie od sygnał pull factor yczne fill. Chciałabym zauważyć, że większość spacerów specjalizacyjnych, które ja prowadzę, one się odbywają cyklicznie.

00:11:24

To nie są jakieś tam pojedyncze wypady, ale zawsze w jednej grupie, tak żeby co chwilę nie dokładać kolejnych nowych zwierząt, ponieważ cały czas bylibyśmy w jednym miejscu.

00:11:34

Chodzi o to, żeby grupa społeczna się rozwijała ll, a następnie, żeby zachowania społeczne się generalized o wały i taki jest mój pomysł na te zajęcia.

00:11:46

Tutaj mamy szczerbatka, Zerknijcie Szczerbatek idzie na luźnej Lince.

00:11:50

Szczerbatek węszy.

00:11:55

Szczerbatek sobie podąża szerpa tak jest niespełna rocznym samo jeden tutaj jedyne co bym poprawiła to bym poluzował, a przede wszystkim linkę szczerbatek sobie niuch ani go od tego węszenia nie zabiera to więcej właśnie w takiej sytuacji ja często krzyczę, luzuj linkę, żeby pies nie czuł presji, żeby nie piec nie walczył o to Jezu Jezu, muszę powąchać, muszę poniuchać ojej.

00:12:16

Oj, pamiętajmy, że w momencie, kiedy przerywamy psu, Węszenie, my podnosimy troszeczkę, jego poziom frustracji. No i pytanie co dalej są w rozdartym się dzieje.

00:12:24

Czy pies zdołają sobie rozładować w trakcie marszu w trakcie zabawy? Czy na przykład ona nadal na rośnie i pies przejawi zachowania odpustowe w formie zachowania agresywnego na innym psie, co nie jest wcale problemem fill jakimś takim typowo skierowanym wobec psa, tylko jest to po prostu na zasadzie nosi mnie nosi mnie, nosi mnie, muszę na kim się wyładować.

00:12:47

I mam wrażenie, że w obecnych czasach coraz więcej zachowań agresywnych wobec 2 psa wobec 2 psa właśnie bierze się z tej naszej niecierpliwości, że my zwierzętą nie dajemy możliwości spełnienia wszystkich swoich biologicznych potrzeb tych swoich zachowań zgodnych z gatunkiem, czyli naruszamy dobrostan naszych zwierząt.

00:13:06

To ważna, musimy to zmieniać, żeby zwierzęta czuły się spełniona. Jak się będą czuły spełnione, będzie im łatwiej też wchodzić w relacje społeczne. Nie będziemy mieć problemów z agresją wobec innych zwierząt.

00:13:17

Cel cele zajęć ll w czasie zajęć ja dużą duży nacisk kładę na to, żeby człowiek uczył się obserwowania Fill, ale nie oceniania.

00:13:27

Po prostu zauważam pewne rzeczy odpuszczania, kiedy widzę, że mój pies się denerwuje, to nie idę tam, gdzie wszyscy siedzą i właśnie piją wodę, bo zrobiliśmy sobie, zrobiliśmy sobie przerwę, tylko idzie sobie zupełnie w innym kierunku. Znajduje sobie przyjemną tempkę krzaków z cieniem.

00:13:48

I tam chwileczkę zostaje, czyli takiej odpuszczanie. Jeżeli jesteśmy w grup grupie nie oznacza, że zawsze musimy siedzieć wszyscy.

00:13:55

W jednym skupisku możemy sobie odchodzić, kiedy widzę, że mój pies się denerwuje, po prostu odchodzę i to jest też naturalne odejście od grupy.

00:14:05

Jest czymś absolutnie naturalnym i wcale nie jest niegrzeczne. Ll radość tu i teraz bardzo często o tym zapominamy, żeby cieszyć się z takich małych rzeczy, że słońce świeci, że tak leci, że mój pies.

00:14:18

Idzie na luźnej Lince Treningowej o Wow idzie na luźnej Lince Treningowej. No codzień tak nie chodzi, a miejsce ludzie, nastrój spotkania sprawia, że ta linka jest po prostu luźna magia.

00:14:34

To cudownie nastraja friel ze strony psa to jest przede wszystkim odprężenie. Właśnie o to się bijemy.

00:14:42

Staramy się odprężyć, to zwierzę, żeby ono zobaczyło, że to, że to jest możliwe, czyli uczymy zwierzę przez doświadczyć przez jego doświadczenia ll, żeby zwierzę poczuło ulgę i zaufanie do swojego człowieka do.

00:14:56

Być może psa, z którym poczuje bliższą niż bliższą więź. Bliższy kontakt jakis do samego siebie zwierzę mówi o kurczę, już wiem, jak się w takiej relacji zachować. Mam już to doświadczenia, Jestem mądrzejszy, będę spokojniejszy dzięki temu.

00:15:13

Odkrywanie nowych możliwości. No poniekąd jest to właśnie ze sobą powiązane momencie, kiedy zwierzę odkrywa swoje nowe możliwości.

00:15:20

Robi się spokojniejsze mówi. Mam większy wachlarz EE do wyboru mogę odejść, mogę się zatrzymać, mogę poprosić przewodnika o wsparcie. Mogę się rozluźnić.

00:15:32

Ale niekoniecznie muszą atakować.

00:15:37

I tutaj zobaczcie, jaka różnica pamiętacie zdjęcie z początku, kiedy negro był w kagańcu, tutaj negro miał ściągę, został został mu sciągnięte kaganiec ll pies był oczywiście na lince treningowych, które tutaj widać, bo tej przewodnik trzyma linkę treningową.

00:15:54

Psy były, jak później zobaczycie w kolejnych odcinkach w bardzo dużych odległościach od siebie i to był klucz do tego sukcesu.

00:16:03

Metodyka przez zabawę do nauki. No i właśnie to tutaj naj jest największy problem comy faktycznie rozumiemy przez zabawę.

00:16:11

Ilekroć daje hasło za zabawa albo system emocjonalny zabawy to nie są takie 2 2 i te same rzeczy ludzie pierwszą rzeczą co robią, to wyciągają szarpaka wciskają psów, paszczę, a potem tego szarpaka psów tej paszczy wyszarpuje ją, nie dając się nacieszyć tym szaro pakiem to nie jest zabawa ani z behawioralnego punktu widzenia, ani z emocjonalnego. To są 2 różne rzeczy lel czym jest, czym jest zabawa to przede wszystkim interakcja społeczna dla przyjemności.

00:16:41

Tak definiujemy zabawę ll interakcja to wzajemne zauważanie się.

00:16:47

Idziemy głębiej w definicje szanowanie swoich potrzeb to komunikowanie swoich potrzeb i reguła wzajemności. Jeżeli ja szanuję ciebie, ty szanujesz mnie, jeżeli widzę, że ty odchodzisz, ja też odejdę, jeżeli widzę.

00:17:01

Ll, że potrzebujesz czegoś? Wiem, że ja też będę mogła kiedyś Cię poprosić o wsparcie, więc to jest bardzo ważne i tutaj państwu za zaznaczyłam mój ulubiony schemat.

00:17:13

Oczywiście w oparciu o schemat jakis bank SEPA to jest szukanie ulga ll i zabawa. Szukanie to jest pierwszy etap, kiedy zwierzę wchodzi w nową sytuację w nowe miejsce fill i po prostu węszy wypatruje znaczy teren rozdrabnia pewne rzeczy, bo też w ten sposób.

00:17:31

I z jednej strony się rozładowuje. Według jednych teorii z 2 teoria mówi, że to system szukania no.

00:17:37

To się nie wyklucza wcale.

00:17:39

A 2 kolejna rzecz, kiedy zwierzę poczuje, że w danym momencie w danym miejscu jest spokojnie, jest bezpiecznie, jest ok, emocje opadają.

00:17:50

Do kominka się już troszeczkę wyłącza?

00:17:53

FIL zaczynamy wchodzić w proces ulgi. Tak zwierzę się rozluźnia mięśnie. Zupełnie inaczej wyglądają. Kupa się mięśnie w ilków się rozluźniają. Uszy już nie są takie nastawione. Friel wargi wafle zaczynają też swobodnie sobie tutaj funkcjonować.

00:18:13

Zaczyna być fajnie i w tym momencie zwierzęta zaczynają wchodzić w interakcję system zabawy.

00:18:19

Emocjonalny system zabawy opiera się przede wszystkim na nawiązaniu relacji kontaktu wzrokowego ll zmniejszenia dystansu społecznego względem innych psów, bo względem ludzi, bo system zabawy dotyczy zarówno relacji. Pies człowiek jak ich pies pies?

00:18:37

I o to zabiegamy, czyli mimo że przez zabawę do nauki nas na spacerze resocjalizacyjnym ll to mimo Wszystko nie pojawiają się zabawki, nie pojawia się puszczeni ze smyczy, nie pojawiają się harce i biega nki.

00:18:53

Tylko w systemie zabawy. Chodzi nam o to, żeby zaczęły się relacje społeczne.

00:18:58

O to o to się bijemy tutaj?

00:19:01

Negro uczy się kontaktu z innym psem na odległość i teraz zwróćcie uwagę. To jest cały czas ten sam spacer. Najpierw był był kaganiec, potem był ludzi i to już jest kwestia wracania ze spaceru. Przyjrzyjmy się.

00:19:15

Momencik tutaj sobie narazimy wyciszamy.

00:19:20

O negro sobie idzie zwrócił uwagę, że nagle ma żółtą wstążeczką. Tak na codzień nosi Nesbro, spojrzał.

00:19:27

I to jest sygnał na zasadzie o jej tam jest pies wcześniej negro by od razu zaczął agresywnie szczekać na zasadzie how how tam jest pies tam jest pies tam jest pies on to robi z ekscytacji.

00:19:41

Ich właściciele o tym wiedzą znaczy jednak osoby postronne, które nie znają negro widzą owczarka psa w typie owczarka niemieckiego, który dość agresywnie szczeka zaczyna się ich reakcja obronna i ten pies to już szybciutko wchodzi formę takiego ataku z wyskoku. Tak fill tutaj nam się zmieniła strategia. Zobaczcie.

00:20:04

Pies spojrzał, zobaczył tu nie padła żadna Komenda.

00:20:11

I dalej sobie ruszyli.

00:20:14

Nam później nastąpiło zatrzymanie. Szczerbatek ruszył.

00:20:19

Bo zostali odpowiednio przeze mnie poinstruowani emocjonalny system zabawy dr Banks EPA w procesie uczenia się zwierząt reaktywnych i o podniesionym poziomie emocji.

00:20:29

To przede wszystkim jest to strategie obniżenia pobudzenia, bo zwierzę w systemie szukania bądź w systemie wściekłości ona jest na bardzo wysokich emocjach, a my chcemy z tych emocji troszeczkę zejść.

00:20:40

To jest strategia nieinwazyjnego nawiązywania kontaktu z przewodnikiem, czyli nie używamy Komendy. Patrz nie, używamy imienia, w zasadzie nie używamy komend.

00:20:49

Niewiele mówimy to zwierząt, raczej obserwujemy je i cieszymy się z oferowanych przez nie przez przez nie zachowań i tylko i aż tyle.

00:20:59

To jest otwartość na komunikację z innymi psami. W momencie, kiedy pies jest w systemie zabawy, jest gotow na relacje społeczne, system, zabawę emocjonalnej jest nazwany inaczej gotowością do nawiązywania kontaktów społecznych sn fill to jest strategie generowania neutralnych i przyjemnych doznań.

00:21:18

Ten filmik, na którym negro zauważył szczerbatka, przeszedł obok niego spokojne. Spokojnie to doświadczenie u negro na pewno pozostanie w jego pamięci w jego banku danych.

00:21:30

I być może uda nam się to dalej powtarzać przy innych zwierzętach, ale może przez szczerbatku na kolejnych zajęciach.

00:21:39

Wykorzystanie wiedzy na temat systemów emocjonalnych można utrzymać emocje psa i przewodnika w równowadze fill.

00:21:52

Czyli jeżeli mówimy o emocja, mówimy również o dalszych procesach, jakie mogą zachodzić w trakcie tak do tego takiego spotkania, czyli mamy habitu ację Habitu Acia.

00:22:05

Jest to taki sposób uczenia się bez wykorzystania procesu kojarzenia. To nie jest tu nie stosuje się ani nagród, ani kar nic.

00:22:13

Chodzi o to, żeby układ nerwowy psa przestał reagować na dany bodziec, ponieważ ten bodziec nie ma znaczenia kiedy.

00:22:21

Bodziec nie ma znaczenia, kiedy nie wiąże się z wysokimi emocjami ani z akceptacją. Oni ze strachem i ze wściekłością.

00:22:28

Czyli chodzi o to, żeby utrzymać przy stosunkowo niskich emocjach tej w tym systemie ulgi i wtedy jest ta habitu acia socjalizacja, natomiast to jest całokształt procesu wzajemnych oddziaływań, jednostki i środowiska społeczno kulturowego, trwające przez całe jej życie.

00:22:43

Czyli nie mówimy o socjalizacji jako procesie adekwatnym, tylko dla wieku uszczelniającego, bo to bo to nie tak to działa.

00:22:49

Socjalizacja jest procesem, który trwa przez całe życie. My musimy zarówno my ludzie dbać o relacje społeczne i je podtrzymywać innymi ludźmi. Tak samo psy.

00:22:59

One w Il ih proces socjalizacji trwa przez całe ich życie, czyli proces llll.

00:23:07

Poznawania pewnych wartości i zasad w grupie społecznych, społecznej llll szanowania, ich wchodzenia w relacje wchodzenia, w kontakt w komunikacie.

00:23:17

Pamiętajmy, że zwierzęta nie żyją cały czas w jednej grupie społecznej. Te członkowie tych grup się oczywiście zmieniają i te procesy cały czas trwają.

00:23:26

Grupa społeczna w tej ludzie to jest przede wszystkim zbiorowość. To jest współdziałanie, to jest zaspokajanie potrzeb. To jest jednolity system norm i wartości. To jest świadomość przynależności grupy i wsparcia.

00:23:37

To jest kwintesencja spaceru, czyli i ludzie i psy czują się w grupie. To daje poczucie współ z jakiego współdziałania, daje poczucie bezpieczeństwa, bo wiadomo, że grupa wesprze zrealizuje na przykład prośbę o odejście, gdy dany pies, to potrzeba tego potrzebuję fill i tutaj grupa społeczna, zwróćmy uwagę, mamy relacje, pies, przewodnik, pies inne, psy, pies inni ludzie, nie tylko członkowie rodziny.

00:24:06

I zobaczcie, był relaks, była gotować. Zobaczcie, w którym momencie jest raz negro bez kagańca na luźnej smyczy i zaręczam wam, że skończyło się naprawdę dobrze i prawidłowo tutaj, wbrew pozorom nie jest on aż tak blisko. Tutaj z kolei mamy az idę, dalej idziemy elcom.

00:24:27

W grupie społecznej może dochodzić do sytuacji stresogennych i to jest naturalne. Mam wrażenie, że w ostatnich czasach wiele fill, wiele, wiele podejść, wiele treningu, wielu, wielu trenerów.

00:24:39

Troszeczkę zaczyna iść niefajną stronę, próbując negować możliwość wystąpienia sytuacji stresogennych w środowisku naturalnym. To jest utopia, nie da się i też nie warto ciągle uciekać od tych stresogennych czynników, ponieważ robimy sobie krzywdę, to jest w mojej ocenia jako.

00:24:58

Bloga to loga my musimy i nasze zwierzęta.

00:25:02

Umieć radzić sobie z asteras sam. W przeciwnym razie nasza strategia przetrwania będzie bardzo, bardzo uboga, a dlatego nie uciekajmy od stresogennych sytuacji.

00:25:13

Uczmy się, jak sobie z nimi radzić i teraz zaczynamy friel w momencie, kiedy tworzymy sobie spacer, kiedy tworzyłem sobie metodykę tego spaceru, najpierw przyglądamy się systemu emocjonalnym, czyli szukanie ulga zabawa. Oczywiście tych systemów emocjonalnych jest 7. My na razie bazujemy tych 3 podstawowych po to, aby móc.

00:25:33

Być na stosunkowo niskich emocjach.

00:25:36

Czyli l mamy system emocjonalny mamy szukanie, dążymy do tej ulgi, do bezpieczeństwa i do zabawy, ale w kontekście emocji, a nie behawior unie w kontekście gonienia się na wzajem nego zmiany szarpaka mi i tak dalej.

00:25:50

Chodzi o kontakt wzrokowy. Chodzi o nawiązywania kontaktów społecznych, bo w grupie społecznej dochodzi do zabawy. No jedno bez 2 nie funkcjonuje w momencie, kiedy mamy niskie emocje.

00:26:02

Czyli w procesie ulgi. Na przykład możemy doprowadzić do habitu Łapci, czyli układ nerwowy zaczyna zwierzaka uczyć się poza jego świadomością, że inne psy nie są wcale takie straszne.

00:26:11

Można je zignorować albo socjalizację, czyli uczenia się norm i wartości odpowiednich dla danej grupy społecznej. Która to te normy i wartości sobie po prostu ustaliła.

00:26:21

Bez tego grupa społeczna nie będzie funkcjonowała. Kiedy pojawiają się konflikty w grupie społecznej wtedy, kiedy dany osobnik zaburzy.

00:26:31

Ten ustalony yy porządek te ustalone reguły, wtedy następuje korekta takiego takiego takiego osobnika do tego byśmy nie chcieli dopuszczać. Oczywiście, więc staramy się z poszanowaniem wszystkich prowadzić zajęcia.

00:26:48

To będzie koniec pierwszej części pierwszej i zapraszam na 2 kolejna.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały