Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Leki OTC w internecie – omijanie prawa wciąż możliwe

Marzena Zbierska

W artykule zaprezentowano przepisy prawa odnośnie handlu lekami OTC ich zakupu i transportu.

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez recepty jest niedozwolona. Jednak wiele e-sklepów zoologicznych omija prawo i stosuje opcję, która w praktyce umożliwia wysyłkę zakupionego produktu. Jakie może to mieć konsekwencje dla jakości leków? Czy warto przedkładać niższą cenę w sklepie internetowym nad bezpieczeństwo?

Profilaktyka chorób odpasożytniczych u psów i kotów bazuje na stosowaniu skutecznej ochrony z wykorzystaniem farmaceutyków. Preparaty przeciwko pchłom, kleszczom i owadom latającym to sprawdzony sposób, jednak należy pamiętać o wielu czynnikach, które wpływają na skuteczność i bezpieczeństwo tych produktów. Jednym nich jest właściwe przechowywanie leku oraz warunki transportu. Od kilku lat wydawane bez recepty produkty lecznicze dla zwierząt są dostępne w handlu zoologicznym. Stacjonarne sklepy zoologiczne mogą prowadzić sprzedaż detaliczną produktów leczniczych z kategorii OTC (czyli bez przepisu lekarza) na podstawie zgłoszenia do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii.
Produkty lecznicze weterynaryjne są oferowane do sprzedaży także w sklepach internetowych, choć ich wysyłkowa sprzedaż jest zabroniona. Jak to możliwe, że w praktyce leki mogą trafiać do transportu bez zapewnienia kontroli bezpiecznych warunków przewozu?
Zasady obrotu produktami leczniczymi reguluje Prawo farmaceutyczne, ale dotyczą one wyłącznie leków dla ludzi. Ustawa nie zawiera przepisu zezwalającego na wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych. Wprawdzie dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, ale tylko przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne (leków dla ludzi). Zgodnie z interpretacją Głównego Inspektoratu Weterynarii, nie odnosi się to do produktów leczniczych weterynaryjnych. Obrót nimi może odbywać się wyłącznie w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt lub poza nim, np. w sklepie zoologicznym (po zgłoszeniu wojewódzkiej inspekcji weterynaryjnej).

Wyłącznie odbiór osobisty, ale…

Jak wynika z interpretacji GIW, wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych nie jest możliwa. Sklep internetowy może oferować do sprzedaży lek weterynaryjny z kategorii OTC, ale wyłącznie z odbiorem osobistym, a w dodatku taka informacja musi towarzyszyć ofercie na stronie internetowej. Jeszcze kilka lat temu zoologiczne sklepy internetowe dość powszechnie nie stosowały się do tego zakazu i sprzedaż wysyłkowa była prowadzona mimo łamania prawa. Od dwóch, trzech lat oferty wysyłkowej sprzedaży leków dla zwierząt nie są już spotykane w internecie – ani w e-sklepach, ani w ramach portali aukcyjnych (niektóre serwisy aukcyjne z własnej inicjatywy usuwały takie oferty z uwagi na niezgodność z prawem). Ale branża zoologiczna prowadząca e-handel znalazła sposób na ominięcie prawa. Obecn...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały