Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Psi kompas

prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

Wiesz, że nawet psia kupa może skłaniać do refleksji nad zmysłem magnetycznym zwierząt?

Podczas podróży na brzeg Pustyni Negew w południowym Izraelu spoglądałem nie tylko na ptaki, ale też na… psy. Konkretnie zainteresowało mnie to, w jaki sposób oddają kał i mocz. Nawet psia kupa może bowiem skłaniać do refleksji nad zmysłem magnetycznym zwierząt.

Zwykle nie obserwuję psów, chyba że chodzi o wałęsające się niebezpiecznie po polu stado. Wtedy bardzo się denerwuję. Tym razem jednak patrzyłem z zainteresowaniem na podstawy psiej fizjologii, a dokładniej na to, w jaki sposób defekują w miejskim parku nadmorskiego kurortu Ejlat. Nie, to nie żadne dziwne naukowe zboczenie, to po prostu próba zrozumienia świata.

Kupy na linii północ – południe

Mój znajomy, bardzo znany i szanowany izraelski naukowiec, prof. Reuven Yosef, pokazał mi wyniki badań, które przeprowadzał z młodzieżą właśnie w izraelskich parkach. Psie kupy układają się jak po sznurku na linii północ – południe. Niestety, zwyczaj sprzątania po swoich pupilach pozostaje tam rzadkością i można znaleźć odchody, takie nieco zasuszone, nawet sprzed kilku tygodni. Dla estety to widok fatalny, ale badania naukowe rządzą się swoimi prawami. Nawet psia kupa skłania do refleksji, i to niekoniecznie nad dietą pupila, psychologią właściciela czy poszanowaniem dobra wspólnego, ale nad zn...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały