Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Trzecia powieka u kota - czy jest powodem do niepokoju?

Redakcja

Z tego artykułu dowiecie się czym jest trzecia powieka u kota, jakie pełni funkcje i o jakich zaburzeniach zdrowotnych może świadczyć jej widoczność.

Kocie oko to niesamowity narząd o bardzo złożonej budowie i wyjątkowej funkcjonalności. Trzecia powieka u kota to naturalnie występująca struktura, jednak często zmiany w jej obrębie mogą być objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych u naszego pupila. Co warto wiedzieć o trzeciej powiece u kota?

Czym jest trzecia powieka u kota?

Trzecia powieka, nazywana również migotką, fałdem półksiężycowatym lub błoną migawkową to struktura występująca nie tylko u kota, ale również u większości kręgowców lądowych i ryb. Co ciekawe, występuje również u człowieka, ale w postaci szczątkowej. Jest to element oka zbudowany z substancji chrzęstnej w kształcie litery T i pokryty błoną śluzową. Błona migawkowa znajduje się w wewnętrznym kąciku oka, między rogówką a powieką dolną i u kotów przyjmuje postać nieprzezroczystą. Często bywa niezauważalna – potrafi wysuwać się jedynie podczas snu, w trakcie stresującej sytuacji lub kiedy oko kota wymaga oczyszczenia i nawilżenia. Można ją zobaczyć, kiedy na przykład kot mruży oczy. Migotka bywa ciągle widoczna u kotów o krótkim pyszczku – kotów brytyjskich i perskich oraz u zwierząt po zabiegu sterylizacji. Co ciekawe, koty nie mają nad nimi również żadnej kontroli – nie mogą nią poruszać. ...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały