Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Informacje zostawiane przez zwierzęta

Ciekawe przedstawienie śladów za pomocą, których komunikują się z nami dzikie zwierzęta.

(fragment artykułu” Informacje zostawiane przez zwierzęta z czasopisma „Biologia w szkole”)

Wilki po sytym posiłku po upolowaniu jelenia pozostawią w lesie jego szkielet. Zimą z niedojedzonych resztek chętnie skorzysta sikora, którą chwyci krogulec, pozostawiając na wykrocie wyskubane z jej tuszy piórka. Krogulec padnie ofiarą puchacza, który niestrawione resztki wydali w postaci wypluwki, gubiąc przy tym pióro. Krótko mówiąc, zwierzęta zostawią po sobie informacje, do jakiego gatunku należą i co się stało w miejscu, w którym były. Informacje te nazywamy śladami.

Często jedynie dzięki śladom możemy dowiedzieć się, jakie zwierzęta przebywają w okolicy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku gatunków najbardziej skrytych, które unikają ludzkiego wzroku. 

Najczęstszymi śladami, na jakie natkniemy się podczas wyprawy na łono otaczającej nas przyrody, są właśnie sposoby żerowania zwierząt, odchody, miejsca odpoczynku. Równie często zobaczymy wykute dziuple, dzięki którym będziemy mogli oznaczyć bytujący w lesie gatunek dzięcioła, znajdziemy zgubione przez ptaki pióra, a przy odrobinie szczęścia także poroże jelenia czy sarny. Musimy jedynie podczas spaceru dobrze się rozglądać i troszkę pobawić w detektywów. Na pewno dostarczy nam to wiele frajdy i pozwoli zdobyć dużo cennych informacji.

W niniejszym artykule skupiłem się na śladach zwierząt, na które najczęściej można się natknąć podczas wyjścia do lasu, parku, na pole czy też łą...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały