Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Czy mówienie do psa wystarczy, aby się z nim komunikować?

Katarzyna Wawryniuk
Komunikacja psów ODC. 7/7

W ostatnim odcinku z serii autorka bierze pod uwagę komplementarność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, określa rolę przewodnika oraz zwraca uwagę na fakt znaczenia słów i gestów w komunikacji z psem.

Transkrypcja video Czy mówienie do psa wystarczy, aby się z nim komunikować 

00:00:17 

Komunikacja z psem część 6 jak mówić, aby pies słyszał, słuchał i nie wariował? Czy mówienie do psa wystarczy, aby się z nim komunikować? Nazywam się Katarzyna Wawryniuk, Jestem teologiem, behawiorystą instruktora szkolenia zwierząt. 

00:00:33 

I postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tej części szkole. 

00:00:38 

Komplementarność komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Pamiętam. Pamiętajmy, że komunikacja to nie tylko słowa, to nie tylko to, co chcemy powiedzieć, ale również to są nasze gesty. 

00:00:52 

To są nasze ruchy, to jest mowa naszego ciała. Nasza mimika jako trenerzy behawioryści powinniśmy uczulać naszych kursantów na to, że to, co dla nich jest, nieświadome, jest bacznie obserwowany przez zwierzęta. 

00:01:09 

Zwierzęta z tych naszych ruchów gestów często po prostu wyciągają wnioski. To z danych dla nich informacje, co zaraz się wydarzy. 

00:01:16 

Że co zaraz będzie i do tego też dostosowują swoje zachowania. Ll taką właśnie aktywnością może być na przykład zakładanie kurtki, zakładanie butów, dźwięk, używanie i dźwięk dezodorantu, który ll dla psa jest zapowiedzią. Zaraz idziemy na spacerek dlatego. 

00:01:39 

Jeżeli mamy problemy z zachowaniem danego zwierzęcia, nie możemy skupiać się tylko i wyłącznie na nim w danym momencie, kiedy faktycznie ono przeszkadza danemu człowiekowi. 

00:01:51 

Przede wszystkim należy się przyjrzeć, w jaki sposób człowiek komunikuje się ze swoim psem oraz jakie nawet te nieświadome sygnały mu wysyła. 

00:02:03 

Rola przewodnika w komunikacji właśnie to jest niezwykle ważna rola właśnie w komunikacji, bo na komunikacji bazuje relacja z psem, a tym samym to, czy zwierzę zachowuje się w opinii przewodnika prawidłowo czy nie. 

00:02:19 

Przewodnik to osoba charyzmatyczna wesoła, zrównoważone, nie agresywna, decyzyjna, za którą warto ll i za którą chce się podążać. Jest to osoba zarządzająca, zarządzająca przestrzenią, czasem aktywnością. 

00:02:33 

Oraz swobodą zwiesz. 

00:02:36 

Rola rytuału i nawyków komunikacji z psem. Pamiętajmy, że zachowanie instynktowne, za którymi rodzi się dany pies one, mają charakter łańcuchowy. 

00:02:47 

To znaczy, że dane zachowanie instynktowne nie fill nie występuje w przyrodzie i samodzielnie samo, bo nie miałoby ono sensu lel nie miałoby ono sensu biologicznego zachowania instynktowne zawsze występują w schematach i w łańcuchach. Jedno zachowanie wynika z 2 i stanowią i łańcuchy te stanowią. 

00:03:07 

Logiczną całość L. 

00:03:10 

Zachowanie instynktowne zazwyczaj prowadzą do osiągnięcia do osiągnięcia przez zwierzę określonej potrzeby zrealizowania tej potrzeby określonego do osiągnięcia określonego celu. 

00:03:22 

Czyli jeżeli uczymy nasze zwierzę, bądź komunikujemy mu pewne rzeczy, starajmy się tą komunikację oraz zachowania kształtować, wplatać określone łańcuchy zachowań mu określone łańcuchy, schematy. 

00:03:40 

Bo dane sygnały, które my wysyłamy zwierzęciu. Dane komunikaty nie mogą być wyrywane z kontekstu one muszą być w określonych kontekstach. 

00:03:49 

Co więcej, on jedne z 2 muszą logicznie logicznie wynikać, dlatego tworząc łańcuchy zachowań, dostosowujemy do ich określone sygnały określone hasła, które jedno po 2 następują tworząc. 

00:04:06 

Łańcuch, następnie rytuał, który regularnie powtarzamy z naszym zwierzęciem w określonych momentach w określonych sytuacjach, a przez tą powtarzanie poprzez są generalizacje. 

00:04:18 

To się staje po prostu nawykiem nawykiem, który staje się na zwierzaka, na tyle wyuczony i dla przewodnika na tyle wyuczone, że nawet przestają. 

00:04:29 

No to fill później zwracać uwagę i to jest właśnie efekt szkolenia, że coś, co na początku było trudne, coś cona czym na czym trzeba było się skupić. 

00:04:39 

Staje się na tyle? 

00:04:40 

Ta na tyle wyuczone, że ludzie przez panią na to zwracać uwagę. Zmiana nawyku. Jest to praca szkoleniowa. Jeden nawyki zamieniamy drugimi. 

00:04:52 

Chciałabym się też przyjrzeć roli ryguła rytuału. Pamiętajmy, że psy są zwierzętami PL społecznymi. To znaczy, że tworzą grupy społeczne zarówno u siebie w swoim gatunku, jak również z nami ludźmi. I jeśli chodzi o grupę społeczną społeczeństwa. 

00:05:11 

Nie ma społeczeństwa, w którym nie funkcjonowałyby rytuały rytuały one regulują pewne relacje między. 

00:05:20 

Pewnymi L. Członkami społeczeństwa i jeżeli te schematy rytuały są fill, są wykonywane, wówczas społeczeństwo funkcjonuje. Jeżeli jest jednostka, która się z tego rytuału w jakiś sposób wyłamuje, tworzy się konflikt i tak to działa. 

00:05:39 

Przy psie, jeżeli idziemy na spacer, mamy swój schemat. Mam swoją stałą ścieżkę i nagle pies zobaczy kota i ciągnie. 

00:05:45 

No i wyłamuje się ze schematu, No i ciągnie na smyczy noise fill pojawia się problem, bo mój pies ciągnie na smyczy PL No tutaj akurat sytuacja jest taka mocno nieprzewidywalna kot nagle wyskoczył trzeba jakoś zareagować. No właśnie pytanie jak? 

00:06:02 

Za chwilę o tym porozmawiamy, natomiast możemy tutaj przyjąć. 

00:06:07 

Jako 2 2 przykład sytuację, kiedy idziemy sobie przez Park, mamy swoją jasną ścieżkę, którą zawsze przechodzimy, którą zawsze robimy. 

00:06:16 

Zawsze jest idealnie, zawsze zatrzymują w określonych miejscach i sobie wacha. No ale pojawia się pewien zapach. Środowisko pies nagle czuje zapach innym miejscu niż zazwyczaj. 

00:06:26 

Przewodnik pozwala mu węszyć, co się wtedy dzieje? Napięcie na smyczy przewodnik nie wie o co chodzi. Zaczyna się denerwować, bo piec jak nigdy nie ciągną tak dzisiaj po ciągną na smyczy i to zgłasza trenerowi bh Gryźcie mam problem. Pojawiły się zachowania niepożądane. 

00:06:41 

EE wtedy warto się zawsze za yy. 

00:06:45 

Zapytać, a co robiłeś w trakcie tego spaceru? Bo być może coś zostało po prostu przegapione w komunikacji między psem l człowiekiem chciałabym państwu tutaj pokazać pewien filmik, na którym jest kluska. Proszę, obejrzyjmy. 

00:07:04 

Ty napinamy smycz i ciągniemy. 

00:07:07 

Pies napina również mięśnie i zaczyna stawiać opór, gdy chcemy. 

00:07:13 

Zawołać psa, postarajmy się poluzować smycz w taki sposób, żeby smycz opadła pies stanu stabilnie. Wówczas wołamy imieniem przyjrzymy się ciału kluski w momencie napinania smyczy ja ciągnę za smycz, pies spina mięśnie do tego stopnia, że aż widać napięcia na udach. 

00:07:35 

Momentami też unosi się ogon. 

00:07:38 

Sledź się luzuje. 

00:07:42 

Rozluźniają się mięśnie w okolicy Zadupie z bardziej stabilnie zaczyna stać. Ja zdaję sobie sprawę, że to są na tyle delikatne ruchy i to jest trudne do zaobserwowania dla przewodnika psa. 

00:07:56 

Ich jest to rola behawiorysty czy trenera, aby na to zwrócić szczególną uwagę w momencie, gdy przewodnik ciągnie za smycz, ciągnie też pies, dlatego budując komunikację na spacerze starajmy się nie tyle. 

00:08:12 

Krzyczeć na psa, Hej zostaw, ale nie wolno idziemy i ciągnąć na smyczy. Nie, właśnie momencie, kiedy mamy psa na smyczy, staramy się najpierw budować komunikację smycz ową, czyli staramy się jak najszybciej dojść do momentu, kiedy smycz nam lekko opada w dół, kiedy nie jest napięta i kiedy pies nie zaczyna nam się spinać mięśniami, kiedy mamy odruch spinania mięśni. 

00:08:41 

Bardzo trudno nam będzie złapać kontakt wzrokowy z psem. Przyjrzyjmy się temu Jeszcze raz. 

00:08:49 

Zobaczmy, ja ciągnę pies, stawia opór, aż widać jak. 

00:08:55 

Chce gdzieś tam patrzeć do przodu, zmienia pozycję tylnych łap. 

00:09:06 

Opada Smycz. 

00:09:08 

Widać lekkie odprężenie, rozprężenie mięśni EE rozluźnienie mięśni za. 

00:09:15 

Tutaj mamy komunikację smieciowym, przesiadywanie smyczy to jest innych moich ulubionych zabiegów, jeśli chodzi o budowanie komunikacji z psem, bo to przeciez rywali jest w mecie, sprawia, że ll przewozić staje się przewidywalny zapowiada ruch przewodnika. 

00:09:32 

Nie jest to metoda inwazyjna ll jak się ciągnięcie odciąganie psa na smyczy momencie, kiedy my odciągamy kto następny cel to tam mechanizm obronny zwierzęcia to za to spinanie mięśni jest jeszcze mocniejsze i pies jeszcze bardziej zaczyna zabiegać. 

00:09:48 

O to, żeby do czegoś dojść, coś powąchać. 

00:09:51 

Pójść w danym kierunku, niekoniecznie zgodnym z przewidywaniami przewodnika. Dlatego ll. Dlatego zazwyczaj zaczynamy od przeczesywania smyczy, bo pies widzi, że nie mamy intencji. 

00:10:07 

O jakiś zasób na przykład? Tak. 

00:10:11 

Przeczesywanie smyczy to sygnał dla psa. Spójrz na mnie na przewodnika mam ci coś do zaoferowania? Pamiętajmy, że jeżeli chcemy psa zabrać z danego miejsca, nie możemy tylko psa zabrać i już pamiętajmy, że zabranie psa to jest dla psa niespełniona potrzeba. 

00:10:30 

Często jakieś zachowanie instynktowne się mogą. W tym momencie pojawiać i to zwierzę będzie próbowało to sobie zrekompensować. Na przykład obszczekują inne i jedząc śmieci. 

00:10:41 

I to też jest forma komunikatu ze strony zwierzaka. Zachowanie i jest komunikatem. Jeżeli pies mi obszczekuje psy Ll byle śmieć, to nie dlatego, że że że coś tutaj nie gra tylko i wyłącznie na linii z nimi socjalizacji. Inny być może, ale niekoniecznie. Czasami jest tak. 

00:11:00 

Że właśnie przewodnik nieświadomie komunikuje psu. Pewne rzeczy blokuje tego zwierzaka. Nie, niezbyt świadomą komunikacją smycz ową, przez co zwierzę szuka rekompensaty. Rozładowuje się tak, zwróćmy uwagę. Obejrzyjmy filmik. 

00:11:22 

Chodzisz sobie raz w jedną raz w 2 pies sobie węszy i teraz pies sobie niucha. Podejdź do psa przecież smycz Podejdź Przeczesuje, przeczę swój kontakt, pochwal psa brawo. 

00:11:35 

Nisko Nóżki idziesz pieskiem, idziesz i jesz poluzuje i trochę smycz Komenda patrz. 

00:11:46 

Jej Komenda zwalniająca. 

00:11:51 

OK, czyli mamy jasny przebieg sytuacji, pies sobie coś węszy, czym się zaniechał? Tam nie było nic rozrzucone. Pies po prostu sobie czymś zajął uwagę, rozpoznając kto tam był. 

00:12:04 

Przewodnik podchodzi do psa, podchodząc przeczesuje smycz, przesuwając dłonią po smycze smycz wygina się w literkę u w momencie kiedy pies. 

00:12:13 

W odpowiedzi na tą na ten komunikat ze strony smyczy podnosi kufer nawiązuje kontakt wzrokowy. Jest to sygnał, że można się z psem skomunikować i z na przykład zaoferować psu wyjścia z danej sytuacji. W tym momencie mamy komendę, idziemy gest, kiedy prowadzi mydło i zachęcamy psa do siebie. 

00:12:35 

Tutaj yy ja krzyczałam nisko nóżki. Chodzi o to, żeby niżej troszeczkę wyprowadzać psa, bo miedź jest zatrzymania. Prostujemy się otwierając klatkę piersiową. 

00:12:46 

To również jest dla psa formą rolnika, to system emocjonalny, bardzo często się o systemach emocjonalnych. Ostatnio mówi się o systemie poszukiwania szukania ulgi i zabawy, zatem szukanie charakteryzuje się tym, że tam nie mamy kontaktu z psem, bo pies jest zajęty szukaniem. Węszenie, wypatrywanie, czasem po prostu rozdrabnianie mroz gry. 

00:13:06 

Zdanie w momencie, kiedy poczuje się komfortowo, zaczyna się stabilizować. Odczuwa ulgę i dopiero wtedy nawiązuje kontakt wzrokowy, co jest charakterystyczne dla emocjonalnego systemu el zabawy, jak również dla samej zabawy pod względem behawioralnym LI. Teraz o tym się często bardzo dużo mówi, a trwa to ułamki sekund. Przyjrzyjmy się temu. 

00:13:31 

Ja sobie spacerkiem. 

00:13:33 

Idziecie spacerek. 

00:13:39 

Spacerujecie? Podejmujesz decyzję, że chcesz odwołać sobie. 

00:13:44 

Tutaj obejrzymy ten film Jeszcze raz. Zwróćcie uwagę na rękę przewodnika, przewodnik tą rękę ma taką zgiętą. Ja nie preferuje takiego zdjęcia na dłoni, ponieważ w mojej ocenie jest to też sygnał dla psa, że człowiek jest spięty, że o coś będzie zabiegał, że nie do końca jest rozluźnione, przez co będzie. 

00:14:03 

Mnie czytelny dla zwierzaka. Tutaj musimy przewodnikowi wybaczyć, ponieważ być może trochę się spinał, bo był nagrywany. Natomiast natomiast jeżeli mamy kursanta, który regularnie rękę za smyczą trzyma w ten sposób, albo wręcz w taki sposób, że jak ktoś chce do psa, to tą rękę wręcz podnosi do góry, napinając w tym momencie zmęczyli nagradzając psa podając mu smaka napina smycz, bo jest mu ta smycz Unii po prostu za długa momencie kiedy mamy takie napięcia dla psa to jest też informacja. Słuchaj coś to w środowisku się tak spinasz się. 

00:14:35 

Napinasz również. 

00:14:36 

Smycz pies po smyczy czuje napięcie przewodnika Ll. W tym momencie było hasło. Podejmij decyzję wyprowadź psa sytuacji fill tutaj przewodnik nie zdążył powiedzieć jej decyzji, ponieważ pies sam bardzo ładnie przeszedł przez wszystkie fill przez te 3 schematy, o których wspominałam fill jeśli chodzi o systemy emocjonalne było węższe, nie było szukanie było ulga i kontakt wzrokowy. Słuchaj co co robimy, to robimy powiedz mi mów do mnie pokaż w każ. 

00:15:07 

Czyli jeżeli mamy system zabawy emocjonalne, mamy kontakt z. 

00:15:12 

Psem wtedy mamy komunikację tak i wtedy możemy się z tym zwierzem komunikować. 

00:15:16 

Jeżeli w ogóle chcemy do psa coś powiedzieć, a mógł coś pokazać, zasygnalizować, wykorzystajmy elementy komunikacji jest meczowej, czyli przeczesywanie smyczy z obniżeniem wzrost. 

00:15:29 

Sponsorowaniem tej smyczy z zapowiedzią, że zaraz do ciebie podejdę i nie mam intencji walki o zasoby. 

00:15:35 

EE albo nauczmy się obserwować przebieg systemów emocjonalnych psa od szukania przez ulgę po zabawę, bo trwa to czasem ułamek sekundy i to jest właśnie klucz do tego, aby w tym sensie skomunikować. 

00:15:50 

Przyjrzyjmy się teraz temu filmikowi. Zobaczcie w jaki sposób przewodnik psa komunikuje się pod względem pod względem gestu pod względem słów, ale również w kontekście mamy w rów. 

00:16:04 

O ile można tak powiedzieć z psem oraz bo wchodzenia do skrzyżowania tutaj tylko napomknę, że skrzyżowanie dla psa jest miejscem trudnym skrzyżowaniem ścieżek. 

00:16:15 

Na przykład w parku, ponieważ tu musi nastąpić wybór fill, czasami trzeba psu w tym wyborze pomóc w zależności od tego, nad czym pracujemy i jakiego mamy psa. 

00:16:25 

Czasami warto dać psu wybrać i wzmocnić go w tym, że super fajnie, że podejmujesz decyzję i tutaj otwieramy zwierzaka i jego poczucie pewności siebie. 

00:16:35 

Ale to sami robią. 

00:16:36 

To wskazać, w którą konkretnie ścieżkę? 

00:16:40 

Idziemy, chciałabym też, żebyście zwrócili uwagę w jakiś sposób jest zrobiona nawrotka. Jest obniżona dłoń, że w momencie, kiedy zawracamy z psem, od obniżamy dłoń, ponieważ jest to wtedy psu łatwiej odczytać Sn i jeszcze jedna rzecz fill tam będzie taki moment, kiedy ja mówię tam, gdzie idziesz, tam patrz. 

00:17:01 

A ponieważ jeżeli chcemy iść na wprost, starajmy się patrzeć w kierunku, gdzie idziemy pies będzie podążał również wzrokiem, tam, gdzie my idziemy, jeżeli idziemy na wprost, starajmy się nie rozglądać na boki, bo Jezus, bo coś tu się dzieje, bo ktoś nam zaraz wyskoczy. Jeżeli mam konkretny cel skupiając swój wzrok na celu, pies odczytuje również kierunek, w którym ja patrzę, popatrzmy. 

00:17:27 

I do przodu. 

00:17:28 

Komenda idziemy wskazanie dłonią pies. 

00:17:46 

Obniżenie dłoni. 

00:17:48 

Obniżycie i czy było lekkie pochylenie, ale szybkie wyprostowanie. 

00:17:51 

To bardzo przodu. 

00:17:54 

Jeżeli cię do przodu, to patrz do przodu, jeżeli patrzy do przodu. Pies też będzie patrzył za przewodnikiem. Znowu lekkie obniżenie ciała przy zawrot C. 

00:18:09 

O ty dziecko. 

00:18:10 

Cóż, mam rękę wyprostowaną, nie mam checkin tej. 

00:18:15 

Obniżenie smyczy, poluzowanie. 

00:18:19 

Tak, aby pies czuł i widział, że przewodnik o nie ściąga do siebie, że pies ma pewną formę decyzyjności, co zapewnia psu po prostu poczucie komfortu l. 

00:18:32 

Jeżeli macie kursantów, z którymi macie problem z ciągnięciem na smyczy w parku fl ze swojej strony mogę podpowiedzieć tyle, że przy skrzyżowaniu al ścieżek warto zachować się jak. 

00:18:44 

Tak na na skrzyżowaniu jadąc autem, czyli przed skrzyżowaniem troszeczkę zwolnić, zredukować bieg, włączyć kierunek i skręcić, zasygnalizować, w którą stronę skręcamy i skręcić. 

00:18:55 

Podobnie działa to przepis, a jeżeli pies przy wyborze ścieżki nie bardzo wie, w którą stronę my chcemy pójść i my tego mu nie zasygnalizuje, my będzie miał problem z tym, żeby wybrać nam ścieżkę. 

00:19:07 

Znaczy, może problemu nie będzie miał, ale on wybierze w prawo, a my pójdziemy w lewo. Znowu pojawi się na pociągnięcie smyczy znowu pojawić ta blokada znowu się gdzieś to fill nie zgra tak jakby przewodnik sobie tego życzył. Dlatego przed skrzyżowaniami ścieżek zwracajmy uwagę naszym kursantom, że warto zawczasu. 

00:19:28 

Zwolnić złapać kontakt z psem, zarządzić kierunkiem i faktycznie pójść. 

00:19:35 

Ważna rzecz zmiana kierunku L równa się też zmianie tempa. Tempo, jakie narzucamy psu też jest informacją też jest formą komunikatu. 

00:19:46 

Zauważa, iż się spojrzenia pies częściej do ciebie gada, niż ci się wydaje. Właściciele psów bardzo często nie zauważają tych spojrzeń. Nie. 

00:19:54 

Zauważają, kiedy pies? 

00:19:55 

Mówi, Słuchaj, pomóż mi i wiem, co mam zrobić, co robimy, a może zobacz tam coś się dzieje? Co robimy ludzie w tym momencie rozmawiamy przez telefon piszą smsa. 

00:20:03 

Rozmawiają ze sobą nawzajem. Jeżeli są w grupie patrzą się gdzieś do około, ale dzina swojego psa 8 swoich ludzi. 

00:20:13 

Takiej uważności, jeżeli jesteś ze swoim psem na spacerze, Obserwuj go i zarządzaj środowiskiem, w którym jesteś razem ze swoim zwierzaczkiem, bo jesteś przewodnikiem bądź uważny na tym, co się dookoła dzieje i również na komunikaty ze strony swojego psa. 

00:20:31 

Ok i tutaj mieliśmy fill taką taki moment, kiedy pies spojrzał właśnie teraz właściciel odchodzi. 

00:20:39 

I Piotr ponowił to spojrzenie na kluska. Akurat tutaj jest dość dobra w te w te klocki, ale tutaj było ewidentnie widać, że przewodnik nie zauważył spojrzenie, kiedy już było dobrze, kiedy już to jest został poinstruowany, zareaguj na spojrzenie psa było wydanie komend. Zwróćcie uwagę, w jaki sposób dał komendę zwalniającą pochylił się nad psem. 

00:20:59 

Dość mechanizm dla psa sposób pamiętajmy, jeżeli mamy kontakt z psem, starajmy się, a nie pochylać nad zwierzęciem fill. Mamy tendencję do pochylania się jako ludzie z waszego do psów niskich małych, ale pochylanie się nad psem powoduje, że pies czuje się osaczony, czuje się człowiek jest zbyt nachalny, to może powodować frustrację zachowania unico WE bądź jakieś inne zachowania, które nie są pożądane. Dlatego w momencie, kiedy komunikujemy się ze zwierzaczkiem. 

00:21:28 

Otwarta klatka piersiowa. 

00:21:32 

L jeżeli Kuca my również wyprostowane plecy jest ła super, a nie łał super. Tak, czyli komunikacja werbalna i niewerbalna muszą iść niestety stety w parze. 

00:21:47 

Słuchaj, nie dam sobie. 

00:21:49 

Nie napinaj smyczy nagrody zawsze w zasięgu psa. To jest jeden z ostatnich filmików. Już. 

00:21:55 

Zwróćmy uwagę, że zbyt szybkie napięcie smyczy jest problematyczne i zaburza komunikację z psem i i zbyt wysokie wydanie nagrody i jest dla psa jest tą informacją. 

00:21:55 

Żeby linka nie napinała niej? 

00:22:09 

Nagroda jest wysoko, muszę po nią wyskoczyć, a przewodnik wtedy się denerwuje, bo mój pies mnie obskakuje po prostu obniż rękę. Daj jasną informację. Chcecie nagrodzić, bo fajnie zrezygnowałaś z węszenia i do mnie podeszłaś. 

00:22:25 

Więc daję ci dostępną ci nagrodę, a nie stawiam kolejne wyzwanie. 

00:22:31 

Na to zwracamy szczególną uwagę, bo jeżeli nagradzając dajemy taką informację psu, ten pies znowu będzie próbował rozładować się w innych sytuacjach, dla których fl, które dla przewodnika mogą być po prostu problematyczne. Obejrzyjmy. 

00:22:48 

Hej, jak tam sobie po węższy? 

00:22:51 

Pies węszy ręka, obniżona ze smyczą. 

00:22:54 

Decyzja przewoźnika za chwilę będzie. 

00:22:57 

Zacznij podchodzić przetrze sój. 

00:23:01 

Tak, żeby linka nie napinała się, bo to ją napina. Ona się nie ma prawo napiąć. Teraz brawo Chwal Psalmów do niej. 

00:23:09 

Świetnie, ale tak dawaj nagle pies mi podchodził do góry. 

00:23:15 

I tutaj przewodnik i kiedy pies zaczął podchodzić do górne odgradzając go po palcach, ll zareagował wydaniem su komendy można tylko po co można było obniżyć rękę i potem spokojnie. 

00:23:30 

Takim gestem zaprosić psa do siebie i delikatnie o podwyższyć resztę, przekierowując na slodszy to powoduje u psa mniejsze pobudzenie jest łatwiejsze, czyli ręka z nagrodą nie za wysoko nisko na wysokości kufy, zwłaszcza kiedy nagradzamy za fill za takie bardzo. 

00:23:50 

Subtelne rzeczy bardzo spokojne, bardzo fill na niskich emocjach tak nie powodujemy nagrodą podniesienie emocji u zwierzaka, bo wtedy komunikacja. 

00:24:02 

Będzie utrudniona na. 

00:24:07 

Podsumowanie mamy komplementarność komunikacji nie werbalnej i niewerbalnej. Pamiętajmy, że Wszystko musi być ze sobą. 

00:24:17 

Komplementarne powiązane musi się po prostu logiczne z tobą zgadzać. Dziękuję ślicznie za uwagę. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały