Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Słowniczek pojęć

Słowniczek pojęć

 1. RER (z ang. Resting Energy Requirements)- energia spoczynkowa zwierzęcia
 2. DER (z ang. Daily Energy Requirement)- dzienne zapotrzebowanie na energię zwierzęcia
 3. Franken prey- dieta oparta na serwowaniu zwierzęciu surowego mięsa, które ma stworzyć „zwierzę” z różnych jego części
 4. Whole prey- serwowanie w diecie zwierząt w całości
 5. BARF - to skrót angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Dieta jest oparta na obserwacji zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i polega na odwzorowaniu ich sposobu odżywiania. Inspiracja pochodzi wprost z natury, a zaraz za nią stoi autor i prekursor tej diety – australijski weterynarz Ian Billinghurst. Już pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia wydał on pierwsze publikacje na temat swoich obserwacji w odniesieniu do diety psów.
 6. Kontrwarunkowanie - polega na zmianie wcześniej uwarunkowanej reakcji za pomocą nowego warunkowania. Celem jest zmiana warunkowej reakcji ze strachu w radość, z niepokoju w rozluźnienie.
  Można wyróżnić dwa rodzaje kontrwarunkowania – klasyczne, gdzie nieprzyjemny bodziec kojarzony jest z przyjemnym, oraz instrumentalne, kiedy wzmacniamy pozytywnie pożądaną reakcję zwierzęcia w obecności nieprzyjemnego bodźca.
 7. Odwrażliwianie- proces prezentacji zwierzęciu bodźca, który wywołuje u niego lęk np. szczotka, obcinacz do paznokci
 8. Przeciwwarunkowanie- zmiana negatywnego nastawienia/ emocji zwierzęcia za pomocą nagrody
 9. Wzmocnienie negatywne- po niechcianej reakcji zwierzęcia następuje działanie bodźca negatywnego by zapobiec jego niepożądanemu zachowaniu
 10. Wzmocnienie pozytywne- nagradzanie zwierzęcia za pożądane zachowanie
 11. 5F strategii przetrwania (tzw. 5F ...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj