Wizyta adaptacyjna – jak zapoznać psa z wyposażaniem gabinetu weterynaryjnego?

Redakcja

Pierwsze doświadczenia mają zasadniczy wpływ na przyszłe nastawienie zwierząt do różnych bodźców i sytuacji. Aby pies w przyszłości nie wykazywał lęku przed sprzętem weterynaryjnym, powinien zostać z nim odpowiednio zapoznany. Dobrą praktyką, wdrażaną obecnie w wielu gabinetach weterynaryjnych, jest organizowanie wizyt adaptacyjnych dla psów. Dzięki nim zwierzęta mogą w komfortowy i bezstresowy sposób poznać personel i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego.

Jak powinna wyglądać wizyta adaptacyjna w gabinecie weterynaryjnym?

Celem wizyt adaptacyjnych w gabinecie weterynaryjnym jest przygotowanie zwierzęcia do przyszłych badań i procedur lekarskich oraz zredukowanie związanego z nimi stresu. By tak się stało, konieczne jest zbudowanie u zwierzęcia pozytywnych skojarzeń z personelem, pomieszczeniami i wyposażeniem gabinetu weterynaryjnego.

Wizyty adaptacyjne powinny być organizowane w trybie planowym – dzięki temu możliwe będzie ich przeprowadzenie bez zbędnego pośpiechu w sposób komfortowy dla przyszłego pacjenta i jego opiekuna. Najlepiej organizować je w spokojnej porze, kiedy w przychodni jest jak najmniej pacjentów. Warto wygospodarować na nie przynajmniej 30 minut, chociaż ich długość powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierząt.

W trakcie wizyty adaptacyjnej pies powinien mieć możliwość wejścia do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w przychodni: poczekalni, gabinetu przyjęć, gabinetu diagnostycznego. Warto też pozwolić zwierzakowi obwąchać i zbadać wyposażenie gabinetu weterynaryjnego.

Wizyty adaptacyjne służą również zapoznaniu psa z personelem weterynaryjnym. Zarówno lekarz weterynarii, jak i technicy czy recepcjoniści powinni więc spróbować wejść w interakcję ze zwierzęciem. Dobrym sposobem na nawiązanie pierwszego kontaktu z psem może być zaoferowanie mu smakowitych przekąsek. W ten sposób można jednocześnie budować u zwierzęcia pozytywne skojarzenia z personelem weterynaryjnym.

W ramach wizyty adaptacyjnej można również przeprowadzić podstawowy trening medyczny – przećwiczyć ze zwierzęciem najważniejsze czynności weterynaryjne tj. wchodzenie na stół, unieruchomienie, pozostawanie w jednej pozycji, leżenie, dotykanie różnych okolic ciała, podawanie łapy. Wskazane jest jednak, aby zwierzak był już wstępnie zapoznany z tym elementami przez opiekuna. Dzięki temu współpraca z nim będzie dużo łatwiejsza. Dodatkowo wszystkie czynności należy przeprowadzać w wyjątkowo delikatny sposób, by nie wywołać niepokoju u psa. Warto przy tym  bacznie obserwować zachowania zwierzęcia. Jeśli wykazuje jakiekolwiek objawy stresu, należy przerwać badania. Spokojne zachowania warto natomiast wzmacniać za pomocą smakołyków.

Nie można zapominać o roli opiekuna podczas wizyt adaptacyjnych. Emocje właścicieli często udzielają się zwierzętom. Warto więc uczulić opiekuna zwierzęcia, by zachowywał się spokojnie podczas całej wizyty. W przypadku lękliwych psów opiekun czworonoga może sięgnąć też po dodatkowe pomoce behawioralne np. obroże z feromonami DAP, które zmniejszają niepokój związany z nowymi doświadczeniami. Warto doradzić opiekunowi, by w miarę możliwości jak najczęściej spacerował ze zwierzakiem w pobliżu gabinetu lub połączył wizytę adaptacyjną z czymś przyjemnym dla czworonoga (np. wizytą w psim parku).

W indywidualnych przypadkach należy rozważyć zaplanowanie kilku wizyt zapoznawczych, które pozwolą zwierzęciu poznać sprzęt weterynaryjny i personel w optymalnym dla niego tempie. Chociaż wizyty adaptacyjne dedykowane są przede wszystkim szczeniętom, mogą również służyć dorosłym zwierzętom, u których wyposażenie gabinetu weterynaryjnego lub personel wywołują lęk. W takim przypadku niezbędne jest zidentyfikowanie niepokojących dla psa bodźców i dostosowanie planu wizyt do jego indywidualnych potrzeb.

Sprzęt weterynaryjny – z czym warto zapoznać psa?

Podczas wizyt adaptacyjnych pies powinien mieć okazję poznać wyposażenie gabinetu weterynaryjnego. Należy zapoznać go zwłaszcza z narzędziami i akcesoriami, z którymi będzie miał kontakt najczęściej. Sprzęt weterynaryjny, który warto pokazać psu, to m.in.: stetoskop, otoskop, termometr, strzykawki, pęsety. Dodatkowo należy umożliwić zwierzęciu wejście na wagę i stół weterynaryjny.

Co zrobić, by wyposażenie gabinetu weterynaryjnego nie wywoływało u psa lęku?

Nastawienie psa do zabiegów weterynaryjnych w dużej mierze uzależnione jest od jego pierwszych doświadczeń. Zjawisko to związane jest z hamowaniem utajonym. Wcześniejsze asocjacje utrudniają kojarzenie nowych elementów z już utrwalonymi. Jeśli więc poszczególne bodźce zostaną najpierw uwarunkowane w połączeniu z nagrodą w pozytywny sposób, ich późniejsze pojawienie się w awersyjnym kontekście nie powinno spowodować utrwalenia niepożądanych reakcji.

Mechanizm ten warto wykorzystać do zapoznania psa ze sprzętem weterynaryjnym. Należy nagradzać zwierzaka za pozytywne interakcje z wyposażeniem gabinetu weterynaryjnego – podchodzenie do niego, dotykanie czy obwąchiwanie. Można także poprosić psa o wykonanie podstawowych komend – takich jak siad, leżeć, zostań lub podaj łapę i nagrodzić go za ich poprawne zaprezentowanie. Dodatkowo właściciel gabinetu powinien zadbać o zakup wysokiej jakości sprzętu weterynaryjnego, dostępnego np. w sklepie Bestomed, który zapewni zwierzęciu komfort i poczucie bezpieczeństwa w trakcie badań i zabiegów.

Podobne materiały