Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Słowa, a emocje psa

Katarzyna Wawryniuk
Komunikacja psów ODC. 3/7

W tym odcinku odpowiadamy na pytania - jak ludzkie słowa wpływają na emocje psa? Oraz jak mogą doprowadzić do jego przestymulowania?

Transkrypcje video Słowa, a emocje psa 

00:00:17 

Rozpoczynamy 2 część szkolenia. Komunikacja z psem jak mówić, aby pies szło, słyszał, słuchał i nie wariował. Część 2 słowa emocje psa nazywam się Katarzyna Wawryniuk, Jestem etologię, to psychologiem behawiorystą, instruktorem szkolenia zwierząt. 

00:00:36 

O czym porozmawiamy? Przede wszystkim będą to ludzkie słowa, emocje, psa, słowa, a przez stymulowanie psa L wracam do naszej grafiki gdzie mamy. 

00:00:51 

Pies w języku angielskim, czyli dla większości Polaków jest to język obcy. 

00:00:58 

Czyli oprócz tego, że czytając dane słowo, warto pamiętać, że mamy znaczenie zarówno leksykalny, kiedy od szyfrów w ujemy zapis graficzny słowa szukamy jego znaczenia w naszej głowie, w naszym mózgu, ale również te kwiatki, ten to serduszka. 

00:01:17 

Wskazują na to, że każdy z nas ma swoje subiektywne odczucia związane z danym słowem i każdy dane słowo może zrozumieć na swój indywidualny sposób, w zależności od tego, jakie ma emocje związane z. 

00:01:33 

Ze znaczeniem tego słowa wynikającymi ze wcześniejszych doświadczeń. Pamiętajmy, że psy również będą w różny sposób rozumieli rozumiały nasze słowa fill i nie można liczyć na to, że każdy pies będzie wykonywał komendy albo rozumiał dany wyraz w taki sam sposób jak inne psy, albo tak jak my to ludzie rozumiemy, to też jest ll taki mały haczyk w naszej komunikacji psio ludzkiej. 

00:02:04 

Słowa emocje z badań węgierskiego zespołu Badawczego wynika, że ogrom ludzkiej mowy u psów za odbiór tej ludzkiej mowy u psów są odpowiedzialne te same ll struktury mózgu coo ludzi. 

00:02:17 

No i tutaj pozwoliłam sobie zaznaczyć mózg oraz zaznaczyć, że mamy korę słuchową AAA, która odpowiada to znaczenie tych słów za za zaszyfrowanie za kojarzenie znaczenia leksykalne go słów oraz mamy układ nagrody Układ Limbiczny czyli ten. 

00:02:37 

Układ znajdujący się w mózgu, odpowiedzialny za odbiór. 

00:02:42 

I teraz zwróćmy uwagę, że psy mają również. 

00:02:48 

To Jeszcze raz wskaże ll wskaże wskaźnikiem układ limbiczny i kora coram kora mózgowa fpsy potrafią od. 

00:03:01 

Zbierać znaczenie słów zarówno w sposób leksykalny znają znaczenie, wiedzą, co oznacza konkretny wyraz. 

00:03:08 

Natomiast odczytują również ładunek emocjonalny. Wbrew pozorom dla psów ładunek emocjonalny ze względu na ich historię ewolucyjną na ich proces udomowienia ma dużo większe znaczenie niż samo znaczenie słowa. Dlatego często mówimy, że o kurczę, mój pies, jak nie było mnie w domu, Nabałaganił, Wywalił śmietnik a. 

00:03:32 

Al nie wiem, jak moje kapcie jak weszłam, to mój pies czuł się winny, było mu Wstyd, kajał się. Co to oznacza to, czy pies jest zdolny do czegoś takiego, czy pies gryząc kapcie wie, że robi źle i że spotka go niechybna kara? 

00:03:50 

No i że to zwierzę faktycznie będzie w jakiś sposób potępione przez swojego właściciela, no nie do końca w momencie, kiedy wchodzimy do domu, nieświadomie pokazujemy pro swoją mimikę poprzez swoje ruchy poprzez. 

00:04:05 

Cały całą mowę swojego ciała, swoje emocje i zwierzę, widząc to i słysząc nasze słowo, nawet jeżeli próbujemy zamaskować to i powiedzieć, cześć, pies, co już widzi, że już z nami jest coś nie tak? Zwierzę doskonale wyczytuje nasze emocj ELI, to daje mu przetrwanie. 

00:04:28 

Dlaczego w momencie, kiedy wchodzimy do tego mieszkania, widzimy pogryzione kapcie ll już nas tutaj troszkę ruszano, bo nasze nasza 5 para w tym tygodniu pies pogryzł gapcie i pies widząc nasze naszą złość. 

00:04:42 

No, nie oszukujmy się, czy nasze zawiedzenie, czy nasz smutek, że o Jezu znowu mi kapcie zjad ll próbuje się w dostosować. 

00:04:49 

Do tej sytuacji jest jego strategia przetrwania, a poza tym tak niziutko podchodzić, a to zacznie próbować się z nami nawiązać kontakt, że to niby nic. No i wtedy my to odczytujemy o matko mój pies. 

00:05:00 

Się wstydzi, mój pies się kaja, mój pies czuje się winny, no nie do końca tak to działa raczej pies dostosowuje. 

00:05:07 

Swoje zachowanie, swoją informację zwrotną do naszych słów, które są nie tylko nie tylko znaczące leksyka lnie, ale również mają ładunek emocjonalny. 

00:05:18 

W momencie, kiedy pies jeszcze było wilkiem, emo cje ll pozwalały mu przetrwać emocja strachu, emocje, obrzydzenia, ll emocja, radość i tak bo wiedział gdzie jest fajnie, gdzie warto być, gdzie warto zostać, gdzie warto częściej się pojawiać. Ale emocja strachu pozwalała mu uciec. 

00:05:37 

Uniknąć niebezpieczeństw, uniknąć śmierci, uniknąć zagrożenia. Dlatego te emocje mają przeogromne znaczenie. 

00:05:46 

W kwestii przetrwania, dlatego komunikacja to nie tylko samo znaczenie słów, ale przede wszystkim ładunki emocjonalne, które potr pozwalają nam przetrwać w społeczeństwie, społeczeństwie, w siodło wszystkim. 

00:06:04 

Słowa absze stymulowanie psa. 

00:06:07 

W dzisiejszych czasach jesteśmy nastawieni na bardzo dużo słów, dużo mówimy, dużo tych słów do nas trafia. Przyjrzyjmy się naszemu dniu codziennemu. 

00:06:17 

Tak budzimy się większość z nas pierwsze co robi to są social media, gdzie czytamy, gdzie odbieramy bardzo dużą liczbę słów. 

00:06:26 

Niektórzy też prowadzą na przykład insta Story i zaczynają. 

00:06:30 

Dobry cześć, co tam słychać i mówimy cały czas mówimy, bardzo ciężko jest na mnie mówić. Nie mówimy również do naszych psów. 

00:06:39 

Pamiętajmy, że nasze psy chcąc zaadaptować się do naszego społecznego życia, one starają się w jakiś sposób dostosować do tej komunikacji z nami i one są wyczulone na słowa, nawet jeżeli te słowa nie są kierowane bezpośrednio do nich. 

00:06:55 

One, słyszą te słowa, ich układ nerwowy, pracuje ich układ nerwowy próbuje rozszyfrować te słowa, a przynajmniej jest on po prostu tymi słowami stymulowanym i to, że pies leży i nic nie robi, nie oznacza, że efektywnie odpoczywa. 

00:07:13 

Co to znaczy efektywnie odpoczywać? To znaczy, że ma się chwilę spokoju bez wystawienia na różnorodne bodźce na wystawienie na dźwięki, na wystawienie na obrazy, że po prostu jest takie spokojne miejsce. 

00:07:26 

Gdzie można się położyć? Odcinamy się od tych. 

00:07:29 

Głównych rozpraszaczy i możemy po prostu się przespać. Nasz układ nerwowy może przestać być przez chwilę mocno stymulowane, że może się wyciszyć, czyli działamy na poziomie układu nerwowego, nie na poziomie świadomości. 

00:07:47 

Pytanie, czy nasze są w stanie odpoczywać w naszym domu, kiedy one sobie spokojnie leżą, a my w tym czasie. 

00:07:55 

Albo się kłócimy i słychać słowa słychać bardzo silne ładunki emocjonalne, które są wymieniane między osobnikami, między osobnikami ludzkimi i pies jest tylko świadkiem tej kłótni albo w trakcie, kiedy pies sobie odpoczywa, ale właśnie sobie postanawiam. 

00:08:13 

Dobra pies śpi to ja sobie pogadam przez telefon z moim przyjaciółkom. No i tutaj straszne rzeczy się dzieją, bo nie wiadomo czy tamtej kreśli słychać no same rzeczy i się dzieje i się mówić się gada i ty ty ty ty ty i ten. 

00:08:22 

Pies to słyszy, słyszy być może nieświadomie, ale na pewno wtedy jest ten. 

00:08:27 

Układ nerwowy, jego też stymulowany i ten ładunek emocjonalny jest przekazywany bardzo często. 

00:08:33 

Ll to się rozmowy z moimi kursantami. Wychodzi taka informacja, że mój pies jest reaktywny. Mój pies reaguje, mój pies ll jest strasznie pobudzony coe robić i ja mówi no dobrze, ale w jaki sposób funkcjonujecie w domu, jaki jesteś, czy dużo mówisz, to dużo gadasz czy dużo rozmawiać przez telefon, czy jesteś kłótliwy, czy nie kłótliwy, jak to u was jest, a pani kochana, bo u nas to tak taka rodzina fill typu włoskiego głośniej jesteśmy dużo do siebie, mówimy i jest i raz się kochamy, raz się kłócimy mi. 

00:09:05 

Przez telefon rozmawiałam. 

00:09:08 

Ludzie, a co w tym wszystkim robi pies? Pies? Nie ma możliwości odpoczynku i trzeba mieć tą świadomość, że zwierzęta są przez stymulowane takiej rodzinie typu włoskiego bardzo często też się mówi i do psa, i się. 

00:09:21 

Mówiło azorek azorek, ale to jest fajne, ale super. 

00:09:24 

Ale azorek azorek Azorek i ten pies nie ma możliwości odpoczynku co robić? Przede wszystkim przyjrzyj się w środowisku, w jakim pies odpoczywa zarządź odpoczynkiem psa z wyznacz psu miejsce. 

00:09:38 

Gdzie faktycznie przez chwilę ten pies będzie miał spokój, nikt tam do niego nie będzie mówił i pies nie będzie wystawiony na słowa. 

00:09:46 

Eee to znaczy miejsce ogranicz liczbę dochodzących sługi, bo czas bądź przy psie, ale nie mógł do niego chociaż 2 3 godziny. 

00:09:54 

Słuchajcie, zróbcie sobie kiedyś takie doświadczenia i przez 2, 3 godziny z postarajcie się nie mówić do psa będąc z nim w domu. 

00:10:02 

No teraz w dobie koronawirusa, kiedy siedzimy w domach, najczęściej albo pracujemy w trybie zdalnym, bardzo często jesteśmy z tymi naszymi psami, a i to jest właśnie temat na kolejne. 

00:10:13 

Szkolenie, które powodują, które mogłoby być poświęcone, to są po covidowym mamy do czynienia z wieloma aktywnościami. Mamy doczynienia z wieloma lękami separacyjny mi przy niej nie potrafią sobie radzić bez słów, a które cały czas są stosowane względem nich, ale również one są też przez stymulowane i to też powoduje niemożność, nieumiejętność radzenia sobie z pewnymi sytuacjami. Warto na to zwrócić uwagę. Dlatego tutaj państwo też zaznaczyłam. 

00:10:44 

Urlop opiekuna no nazwijmy to urlopem, kiedy opiekun jest przez 3 tygodnie w domu, bo się urlopuje. Nigdzie nie jeździmy bąkowi. 

00:10:52 

I cały czas jesteśmy z tym psem, cały czas go stymulujemy, bo takim urlopie, kiedy właściciel wraca do pracy, jest wreszcie może odpocząć ll w momencie, kiedy właściciel jest czasie urlopu w domu są wysokie emocje. 

00:11:06 

To jest stały kontakt, stała stymulacja ll to jest zmęczenie psa i jeżeli przesadzimy z tą stymulacją również wystąpią ll konsekwencje behawioralne w postaci na przykład rozładowywania się na spacerze, rzucanie się na inne psy, kompulsywne jedzenie śmieci. 

00:11:24 

Jakieś jakieś szczesliwosci, nadmierna w okalizacja, ciągnięcie na smyczy, bo to Wszystko gdzieś w tym się siedzi. Ten balon emocjonalny rośnie w końcu gdzieś pęknie pies powinien się chce się rozładować. 

00:11:39 

Lel słowa Przestymulowania co robić przez stymulowanie występuje, kiedy jest zbyt dużo zbyt często, zbyt intensywnie tych słów nie mów tyle do psa mówi jasno, jeżeli mówisz do psa mów jasno i wspieraj to gest. 

00:11:54 

Mów do przez sensem to jest ważne, o tym się trochę zapomina, żeby mówić do psa sensem ll brak przerw i odpoczynków właśnie na przykład symulowanie wpływa brak możliwości odpoczynku. 

00:12:08 

To, że pies leży i udaje, że śpi, to nie znaczy, że nie jest w ciągłym stanie czuwania. Odpoczynek dla psa jest wtedy, kiedy pies się naprawdę wyłączy i widać, że śpi, że odpoczywa rzezni fill w momencie kiedy kiedy ten pies jest cały czas na takim Steam bajo. 

00:12:23 

To nie jest odpoczynek, ten Pis jest cały czas stymulowanym, mimo że wydaje się, że odpocz. 

00:12:28 

Trzeba zapewnić psu przestrzeń do odpoczynku wolnego od słów, gdy się kłócisz emocjonalnie rozmawiać przez telefon, oglądasz. Mecz zapewni Psu, a słuchajcie oglądanie meczu Duda trzeba to też jest bomba. 

00:12:41 

Słów bomba wyrazów, która jest po prostu rzucona w przej pies, nie wie o co chodzi. No to krzyczymy go, co robić, to robić. Nie tędy gool gool Goło i ten pies szczeka razem z nami. 

00:12:54 

Mi ll cieszy się, że gol. No właśnie on się nie cieszy, że go albo pies nie rozumie, że właśnie nasi trafili. 

00:13:00 

Tylko on reaguje na nasze emocje i teraz po takim meczu ten pies też może przejawiać elementy przewrocil symptomy oprze boksowania, rozładowywania swojej frustracji swoich emocji. 

00:13:14 

To też na to zwróci. Zwróćmy uwagę, czyli jeżeli pies jest w naszym środowisku, pies jest wyczulony na nasze słowa, na znaczenie leksykalne, ale też w dużej mierze ach, jak nie w większej na znaczenie emocjonalne. 

00:13:27 

Pamiętajmy, żeby psa odpowiednio zabezpieczyć przed tym boksowaniu. 

00:13:33 

Odpoczywaj z psem w ciszy właśnie tutaj zaproponowałam państwu taką takie ćwiczenie, żeby przez 2 3 godziny po prostu do psa nie mówić, żeby pies odpoczął, żeby odpoczął w innym pokoju, żeby się wyciszył, uspokoił. 

00:13:48 

Ale też możemy odpoczywać z tym psem. Przecież możemy ll możemy usiąść z tym zwierzaczkiem, puścić sobie jakąś muzykę relaksacyjną. 

00:13:57 

Taką odpowiedniej częstotliwości, jakąś jakie samo często dostępne w Internecie zacząć sobie czytać książkę i po prostu przypisie być, ale nic do siebie nie mówić. To jest też bardzo fajny odpoczynek dla psa. 

00:14:09 

Nauka słów, tworzenie piła ludzkiego słownika. No właśnie ll to już jest wstęp do kolejnej naszej części szkolenia. Ll, przyjmujemy zawsze zasady, nigdy nie wymagaj od psa tego, czego wcześniej tego nie nauczyłeś na uczenie psa fill danego słowa to jest na uczenie wzorca motorycznego bądź znaczenia tego słowa. Ll powiązanie tego wzorca motorycznego lub danego obrazu. 

00:14:38 

Z konkretnym słowem generalizacja, czyli używanie tego słowa. 

00:14:44 

I i znaczenia w różnych sytuacjach w różnych środowiskach, żeby pies nauczył się też z tego korzystać, kiedy jest wystawione na różnorodne bodźce. 

00:14:53 

No i ewentualnie egzekwowanie. Pamiętajmy, żeby na reakcje psa dać mu czas o tym się często zapomina. Mnie jesteśmy bardzo niecierpliwym narodem. Bardzo szybko chcemy mieć efekt. 

00:15:05 

W TF ale dajmy nawet koło 10 sekund lel dlaczego 10 sekund bo emocje emocjami ale jeszcze istnieje coś takiego jak zdolności poznawcze za o czym będziemy mówić na kolejnej części? Zapraszam. 

00:15:26 

L ale, póki kolejna część jeszcze ostatni slub. 

00:15:30 

Znajdź, czym jest komunikacja werbalna z psem t tę grafikę już znamy z poprzedniej z poprzedniej części, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że na po czy komunikat będzie dobrze wysłane i odpowiednio odczytany również tam nie wpływają pewne zakłócenia. Pewne zakłócenia mogą wynikać z emocji zwierzaka. 

00:15:52 

Ale żeby ogral ogarnąć te się emocje i nasze musimy też wziąć pod uwagę właśnie zdolności poznawcze psa, żeby zrozumieć emocje zwierzęcia, musimy zrozumieć procesy uczenia się tego zwierzęcia, procesy uczenia się naszych słów, naszych gestów, naszej komunikacji ll, więc żeby. 

00:16:14 

Eel, że też sobie dobrze radzi z komunikacją, weźmiemy na warsztat również zdolności poznawcze psa w kolejnej części dziękuję za uwagę do zobaczenia w kolejnych odcinkach. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały