Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zabawa czy polowanie?

Katarzyna Wawryniuk
Zabawa w pracy behawioralnej z psem ODC. 3/3

W ostatnim odcinku z serii autorka omawia zagadnienie zabawy w kontekście polowania, podpowiada jak odróżnić oba te zjawiska w praktyce.

Transkrypcja video Zabawa czy polowanie?

00:00:17

Bardzo często zdarza się, że kursant przychodzi do instruktora albo do trenera i mówi, Słuchaj, bo ja się nie bawię z moim synem.

00:00:26

Dlaczego się nie bawisz swoim psem? Albo wiesz, bo mój pies bardzo się nakręca na piłkę i bardzo ciężko mi jest wyjść z tego pobudzenia.

00:00:36

U nas zabawa się nie sprawdza.

00:00:38

Zawsze warto zadać pytanie, bawisz się, czy poluje przez swoje psy PL?

00:00:44

W tej części postaram się wytłumaczyć, czym różni się zabawa od polowania i dlaczego czasami psy się nadmiernie nakręcają. Fixu ją na przedmiot nie zauważając przy tym przewodnik.

00:00:58

K Ll i dlaczego? Czasami niektóre sprawdzone internetowe patenty na naszych psa się nie sprawdzają. Może o czymś nie wiemy właśnie.

00:01:09

Zabawa czy polowanie zabawa w pracy behawioralnej z psem? Nazywam się Katarzyna Wawryniuk, Jestem etologię mzo, psychologiem behawiorystą, instruktorem szkolenia zwierząt.

00:01:18

Rozważmy to zabawa czy polowania?

00:01:22

Zabawa a polowanie, czyli skąd niechęć lub fiksacja względem zabawki? Bardzo wiele ludzi mówi o fiksacja, ale też jest często albo mówi, wiesz co, bo ja daję temu psu i wkładam w tą paszczę i zabieram.

00:01:37

Ten pies nie nie podejmuje się zabawek, w ogóle nie ma ochoty.

00:01:41

Mówię, no dobrze, ok, przyjrzyjmy się temu.

00:01:45

Porównajmy te 2 schematy mamy palowanie fill i zabawa w polowaniu liczy się łup Bóg to przetrwanie wiadomo jeżeli nie upolujesz, nie zjesz zginiesz zachowania łańcucha łowieckiego mają podłoża instynktowne i samo nagradzając y się, czyli i samo nagradzając y się charakter, czyli o co tutaj chodzi.

00:02:06

Cały schemat łowiecki, czyli węszenie, Wypatrywanie, skradanie się, Pogoń, blisko chwyt, szarpanie, rozdrabnianie, jedzenie. To są specyficzne zachowania, które są.

00:02:19

Bardzo fill.

00:02:21

W układzie, nagrody, nagrody Psim.

00:02:25

Wzmacniane i to się dzieje poza świadomością psa poza świadomością, bo są instynktowne, nad którymi pies zachowanie, nad którymi pies nie ma większej kontroli. Po prostu robi tak, bo jest psem.

00:02:37

Ll zachowania są drogą do osiągnięcia łup.

00:02:42

Bo pies jako samotny myśliwy. Pamiętajmy, że polowanie odnosi się do systemu emocjonalnego poszukiwania, czyli w moment, gdzie się pojawia wesza nie wypatrywanie, ogarnianie, gdzie ta, gdzie ta ewentualna l ofiara jest gdzie ją znaleźć, nigdzie upolować. Pies w tym momencie jest sam Al tym.

00:03:06

Fill tym systemem tym schematem w głównie dowodzi dopamina. To ja napisałam hormon w cudzysłowie, ponieważ no do końca to nie jest tak sobie logicznego punktu widzenia.

00:03:17

Hormon jest to substancje biologicznie czynna dopamina jest hormonem hazardzistów dopomina to jest taki hormon, który nakazuje nam powtarzać pewne opłacalne dla organizmu pod kątem ewolucyjny czy przystosowawczych zachowania.

00:03:32

Ale czasami się dzieje tak, że również jest ona. Ona się produkuje u Hazardzistów w momencie, kiedy grają w grę albo grają wykonują jakieś powtarzalne ruchy.

00:03:44

Sprawia, że się od tych ruchów po prostu ludzie uzależniają i teraz system szukania uzależniony jest od dopaminy, żeby poczuć mi więcej.

00:03:53

Co się dzieje, kiedy my zostajemy szukania psa? Dajemy mu komendę, staram się wejść z nim z nim w relacje.

00:04:02

Zadajmy sobie pytanie, jak reaguje na próbę nawiązania kontaktu z innym człowiekiem? Ll hazardzista w trakcie gry gra a my mówimy, Hej, Przepraszam, mógłbyś mi coś tam podać? Weź przestani w sobie są fill, możesz, możesz na chwilę przerwać nie, nie mogę.

00:04:18

Gaśnie prąd nagle wywołał, wyłącza się światło. Jak reaguje hazardzista, który gra w swoją ukochaną grę?

00:04:25

Agresją podobnie działa to z psem. Jeżeli pieszy w systemie poszukiwania węszy niucha poluje w jego głowie, nawet jeżeli to już nie jest takie polowanie jak kiedyś to było.

00:04:37

U Wilków to mimo Wszystko wtedy mogą się pojawić zachowanie w lustracyjne, typowo nawet agresywne.

00:04:44

Lel dlatego tutaj.

00:04:47

Tutaj to jest taka ciekawostka i dlaczego bawić się z psem? Wchodzi z nim w relację. Trzeba też na odpowiednim systemie emocjonalnym.

00:04:56

I teraz, czym jest zabawa? Tutaj liczy się aktywność nie łup tutaj też bazujemy na zachowaniach i aktywnościach instynktownych, wrodzonych samo nagradza jących się, ale zabawka jest narzędziem do aktywności, a nie głównym elementem fill zabawa tylko z kimś fill i tutaj mamy substancję acetylocholiny.

00:05:17

Która głównie stymuluje ten schemat zabawowy.

00:05:21

I ona daje relacje między Osobnicze, poprawia sen, poprawia pamięć, wspomaga uczenie się i też tutaj nie napisałam, ale również rozwija świadomość i to są zasadnicze różnice między polowaniem a zabawą bardzo łatwo wejść zestem polowania jeżeli. No właśnie, kiedy za?

00:05:43

Chwileczkę o tym po.

00:05:46

Zacznijmy od błędów w zabawie z psem tych jest naprawdę sporo. W momencie, kiedy obserwuję, w jaki sposób bawią się na przykład moi kursanci ze swoimi psami.

00:05:57

Albo osoby, które po prostu przychodzą z danym problemem behawioralnym do mnie.

00:06:01

Lll co powodują błędy w zabawie? Przede wszystkim utknięcie na jednym wzorcu motorycznym, czyli na tej nieszczęsnej nie przykładowej piłeczce pies biega ciągle za tą piłką i żadne inne zabawki nie interesują psa.

00:06:16

Dlaczego? Ponieważ pies nie zna, nie zna tych mechanizmów tych innych aktywności, po prostu nie był ich wcześniej nauczy.

00:06:25

Nie poznał ich.

00:06:27

Jego ciało, jego instynkt, jego podświadomość podpowiada mu, biegali za piłką biegać za piłką, biegać za piłką, biegać za piłką, biegać za piłką, biegać za piłką, biegać za piłką, biegać za piłką, biegać. No właśnie.

00:06:40

Ile można biegać ll ale tak podpowiada układ nagrody w mózgu. No i teraz od tego jest mądry przewodnik, żeby powiedział Słuchaj jest op piesku, zakręciłeś się.

00:06:51

To nie tak.

00:06:52

Popracujemy nad tym, że fill, czyli mamy utknięcie na jednym wzorcu motorycznym mamy fiksację na zabawkę, no jeżeli jakiś jakiś wzorzec motorycznie jest taki nakręcający się, no to zaczęła biegać.

00:07:05

To zazwyczaj to jest ta piłka, dlatego jest to takie mocne albo niechęć do zabawy, ale o tym za chwileczkę.

00:07:12

Skąd biorą się te błędy? Zachowanie człowieka będące w odczuciu psa walką a łup, a nie wymianą nie relacją.

00:07:20

Fill i teraz pochylanie się nad psem zaglądanie psu w oczy szturchanie psa. Bardzo często ja widzę niebiesko, ale czego się nie bawisz?

00:07:28

Chodź się pobawimy. No Chodź piesku, no Chodź, Chodź się bawimy, No masz piłeczkę, masz piłeczkę, no Chodź się pobawić. No Chodź, no Chodź, dawaj tą piłkę. Mniej więcej tak to wygląda w kontekście psa w jego odczuciu dla was to też nie było przyjemne jak tak blisko podniosłam rękę w kierunku kamery.

00:07:47

Tak pies to widzi, nie pochylamy się nigdy do psa w momencie, kiedy mamy zabawę, staramy się być tacy grać jak bożeno, jak trochę na randce, tak że niby nie niezdobyta, że można do mnie podejść.

00:08:02

Ale no ja niby nie chce niby niezainteresowane, ale jednak słuchajcie zabawa z psem to jest taka forma właśnie rozmowy, ale rozmowy przez ruch i przez prezentowanie otwartej pozycji ciała, ale nienachalnej może z boku.

00:08:15

Może kucnąć bardzo rzadko. Ludzie do psów kucają, zwłaszcza do tych niskich psów. Re tego potrzebują. Dlaczego niski pies potrzebuje, żeby kucnąć po to, żeby związać, żeby ułatwić sobie kontakt wzrokowy bez kontaktu wzrokowego nie będzie relacji, nie będzie zabawy, dlatego nie pochylamy się nad psem.

00:08:35

Nie zaglądamy psów w oczy, to pies ma chcieć nas dobrowolnie.

00:08:40

Mnie zaszczycić tym kontaktem wzrokowym, żeby móc wyciągnąć z tego jakąś relację, jakiś kontakt bądź komunikację i wtedy to ma sens i wtedy mówimy o zabawie, a nie ona o jakiejś nachalnej aktywności, która przed front pies zacznie się po prostu bronić.

00:08:56

Wpychanie zabawek lub wyszarpie wanix Psiej Paszczy. No właśnie feel my myśląc o zabawie, myślimy jak ludzie. Jeżeli dziecko chce się bawić, to idziemy do sklepu zoologicznego, kupujemy zabawkę i to dziecko tą zabawką się bawi.

00:09:11

W przypadku dzieci prawdopodobnie też liczy się też aktywność. Oczywiście natomiast no jesteśmy ludźmi troszeczkę inaczej funkcjonujemy, natomiast dziecko dostaje zabawkę i jest w stanie tą zabawką się samo.

00:09:23

Zająć i mamy Święty spokój.

00:09:26

Natomiast u psów tak nie do końca to działa. No pies, żeby się zaczął tak faktycznie fajnie bawić.

00:09:32

Tak, żebyśmy mieli Święty spokój, to jest dopiero to jest szczyt góry lodowej, żeby pies chciał rzuć Konga gryzaka albo lizać tego Konga, bo często jest jak twój pies jest niegrzeczny, to kup mu Konga niech sobi się zajmie tym Kongiem.

00:09:46

No ok, jeżeli pies jest nakręcony na lizanie na jedzenie to tak, to to być może zadziała, ale kiedy twój pies jest wzrokowcem i jest takim bardzo wypatrując ym psem, to możemy dać mu gonga i on się w ogóle nie zainteresuje. Jeżeli Twój pies jest węch owcem i ma rozwinięty element węszenia.

00:10:03

To trzeba przejść przez przez wszystkie ogniwa łańcucha łowieckiego po kolei w zabawie, żeby twój pies chciał wziąć.

00:10:10

Się za koń.

00:10:12

Spróbujcie ll.

00:10:14

Więc, jeżeli my sobie idziemy do sklepu zoologicznego i mówimy, co by tu wybrać, żeby mój pies się chciał ze mną bawić i wybieramy nie to zabawki, które będą potrzebne naszemu psu i będą adekwatne do jego możliwości i predyspozycji, tylko wybieramy te zabawki, które nam się akurat spodobały.

00:10:32

No i dajemy temu psu No masz a paczka mazer paczkę nasz pies tym czarkiem pluje dalej jak widzi no to my mówimy No masz tego szarpaka no masz no to.

00:10:40

Jak pies.

00:10:42

Chwyci trzyma, dobra, teraz mi oddaj.

00:10:46

W momencie, kiedy jakimś cudem ten pies się zainteresuje, tym szarpaki mówić nam biegaliśmy ze się ruszaliśmy już chwyci tego szarpaka i zacznie się przeciągać.

00:10:55

To my nie poczekamy, aż on puści tylko mu wyszarpuje my. No to dawaj to teraz jeszcze.

00:10:59

Raz no to dawaj.

00:11:01

Jeżeli to w ten sposób będzie działo.

00:11:04

Pies, pomyślę, to poszlam i dajesz tego szarpaka, skoro mi go zaraz zabierasz. Gdzie tu rozmowa gdzie tu dialog Hej.

00:11:13

No właśnie, więc jeżeli mamy zabawkę i robimy wymianę, czeka nas zwierzę puść i dopiero wtedy oferujemy przy następną zabawkę albo zmiana zabawki, czyli mamy piłkę, był element Pogoni za piłką, była wymiana piłkami, pies puścił piłkę. To oferujemy mu szarpaka puścił, spojrzał oferowanie, puścił, spojrzał oferowanie, puścił, spojrzał oferowanie taki trójkąt puścił, spojrzał.

00:11:43

Na tym polega zabawa i to daje fajne efekty. Oczekiwanie, że pies będzie panu się zawsze i wszędzie będzie bawił się zawsze wtedy, kiedy tego chce człowiek.

00:11:54

No właśnie, my mamy bardzo roszczeniowe podejście do życia. My jesteśmy ludźmi i my chcemy, ja chcę się pobawić z moim psem, no poza mam psa, żeby się nim bawić z nim bawić.

00:12:05

LIW tym momencie, no to Chodź piesku pies, akurat wtedy śpi, aż pies pójdziemy się bawić. W jakim systemie emocjonalnym ten pies jest?

00:12:14

A podejrzewam, że najpierw wejdzie oczywiście w jakąś może wpaść w panikę, bo na tych Boże.

00:12:20

Obudzili o co chodzi?

00:12:22

Nie wiem skąd to się dzieje. Dzieje spanikowany pies nie będzie się chciało bawić, bo będzie raczej chciał uciekać bądź atakować. Ll jak zajdzie z paniki w system szukanie, czyli zacznie się oglądać, ogarniać, węszyć, sprawdzać.

00:12:35

To ok wejdzie w system ulgi zabawę, to może zacznie się bawić, ale zazwyczaj pies nie nadążamy za tym nie zdąży się zacząć, nie zdąży przejść przez te wszystkie schematy emocjonalne, bo ma narzuconą.

00:12:48

Masz się psie bawić tu i teraz, no i teraz powstają milion porad pod tytułem Jak zbudować motywację u psa, którego się nie chce, który nie chce się z nami bawić, bo w sporcie potrzebna jest motywacja.

00:13:03

No i tutaj ja jako behawiorysta staje czasami w opozycji do takich sportowych psich trenerów, bo moim zdaniem to sport ma być dla psa, nie pies dla sportu.

00:13:15

Sport ma być dla realizacji ich potrzeb i realizacji elementów łańcucha łowieckiego, bo to jest podstawa zachowania etogo.

00:13:24

Psiego a nie, że bierzemy psa i wrzucamy go w sport i budujemy motywację i często są porady pod tytułem zbudujemy motywację na zasadzie prób i błędów.

00:13:35

Jak nie szarpak to piłeczka jak nie piłeczka to ciasteczko jak nie ciasteczko do komp jak nie kong to może szarpak wełniany są wełną na końcu albo piłka na sznurku albo frisbee albo puller albo. No i tutaj się zaczyna robić bałagan.

00:13:53

Budowa motywacji u psa, które podlega przede wszystkim na tym, żeby rozpoznać system emocjonalny, w jakim pies momencie jest i po kolei przejść przez systemy emocjonalne, żeby dojść przynajmniej do tej ulgi i do tej zabawy.

00:14:07

Następnie wprowadzić elementy łańcucha łowieckiego i w zależności od tego, jakie predyspozycje ma nasz pies, co ćwiczymy, żeby te predyspozycje na przykład uwypuklić.

00:14:19

Wybieramy sobie taką aktywność i ją sobie trenujemy, żeby pies tą aktywność wykonywał, bo jest nam to potrzebne do sportu naprz.

00:14:28

Skład, czyli jeżeli mówimy o frisbee, to jest spoko i wyskok za frisbee. Jeżeli mówimy o o posłuszeństwie, to bardziej fill bardziej się skupiamy.

00:14:37

No właśnie, na czym? W zależności od ćwiczenia, tak jeżeli chcemy budować motorykę, no t na Pogoni. Jeżeli chcemy utrzymać psa w pozycji raczej na jedzeniu na żuciu na na na gryzieniu tak.

00:14:52

Myślę, że rey to jest warte zastanowienia się, jak faktycznie wygląda proces motywacyjny w oparciu o zabawę u psa.

00:15:00

Zabawa przez człowiekiem pozornie ma wiele wspólnego spowodowaniem, ale nim nie jest powinna być wesołą rozmową przez ruch.

00:15:10

No niby proste no niby niby coś co wszyscy wiedzą, ale wbrew pozorom ten ruch ma często. No nie oszukujmy się, ciężko nam się.

00:15:19

Czasami nie chce się ruszać, bo po to są teraz te takie. Wiecie takie wydłużone rączki na piłeczkę, że nawet się nie trzeba już zginać, tylko bym starczy.

00:15:32

I pies lata za piłką i nam się wydaje, że to jest super zabawa. No to do końca nie jest super zabawa, jest super zabawa, pod warunkiem, że mamy te elementy, o których już wspomniałam, czyli wzajemność, kontakt wzrokowy. A z psem?

00:15:47

I jakąś jakieś zasady, które sobie z psem ustalamy, że piesku ja ci rzucę, ale dla mnie spójrz jak ci rzucał na mnie spóźnię, piątkę mi przywi.

00:15:55

Jeżeli jest tucz co wy rzucimy, ale fajnie jest też razem z tym psem. Po prostu najzwyczajniej w świecie pobiegać, poruszać albo przynajmniej się przejść.

00:16:06

EE nawiązanie kontaktu wzrokowego w trakcie wymiany zabawy. To już było zabawka jest tylko narzędziem do prezentowania aktywności. Cieszmy się z aktywności nie sprzed miotu. Często jest tak, że właściciele biorą piłeczkę i mówią Piesku, popatrz na mnie.

00:16:22

Popatrz na mnie woo na mnie.

00:16:25

A zrobić Piesku dla mnie?

00:16:29

Zobaczcie, jest inna pozycja ciała otwarta przestrzeń tutaj otwarta klatka piersiowa, kontakt wzrokowy, pies na mnie zerka zauważam jej jako przewodnika.

00:16:38

To też jest kwestia wypracowania roli przewodnika, a nie dystrybutora piłek i dopiero jakieś kontakt wzrokowy. Odpowiednie zasady, które sobie sam ustalam na przykład usiądź przede mną jest piłeczka.

00:16:50

Potem możemy razem wspólnie pobiegać, bo to nie może być tak, że cały czas mamy ten stały schemat. Musi to być wymienne, bo to musi być po prostu przyjemne i fajne.

00:16:58

Teraz się przebiegniemy, raz ta zabawa bardziej statyczna, bardziej ruchoma, ale pamiętajmy, że zabawa to jest mimo Wszystko element oparty na schemacie polowania, tylko polowaniu łup, a w zabawie aktywność rozpoczyna się spontanicznie, czyli pies podchodzi mi ty co tam pobawimy się i to jest fajne. Jeżeli pies sam ssij menadzerka.

00:17:20

Dlaczego to takie ważne?

00:17:22

Robiłam Wszystko na komendę. To jest taka musztra.

00:17:26

Komentarze sam blokuje motywacje psa. Owszem, komentarz jest fajną sprawą, ale w odpowiednim momencie i czasie. Ale kiedy mówimy o zabawie tak o czymś takim naturalnym na wybiegu kiedy Jestem sama z psem nawet na wybiegu pies do mnie podchodzi i dla mnie patrzy.

00:17:40

No to to jest właśnie to spontaniczne, że ok. Chodź tu piesku, to Chodź, pobawimy się, pobiegamy, wymienimy się zabawką. Jeżeli nie mam zabawki, to raz raz ja się przebiegnę do bramki, a potem biegniemy w 2 stronę.

00:17:54

Prostota ja uważam, że w pracy ze zwierzętami prostota najlepiej się broni, nie wymyślne zabawki, nie jakieś wymyślne schematy. Myślę, że biologia tutaj się zawsze obroni.

00:18:07

Ilość ma znaczenie. Nigdy nie bawimy się tylko jedną zabawką, kiedy uczymy się bawić z psem. Jeżeli mam tylko jedną zabawkę, to jest najprostsza droga, żeby wejść z psem.

00:18:21

Rywalizację o tą zabawkę?

00:18:23

I pies szybko łapie, że jeżeli oboje biegniemy do tej jednej zabawki, to znaczy ta zabawka jest ważna. Jeżeli człowiek się patrzy na tą zabawkę, to znaczy, że ona ma moc i to zabawka staje się Bogiem zabawka.

00:18:36

Staje się tym?

00:18:38

Źródłem pl zainteresowania główny, a nie samą aktywność. Nie sam bieg no to zabawką i kontakt z przewodnikiem, dlatego zawsze wymiana nigdy fill w paszczę nie wyszarpuje, my nigdy nic nie zabieramy.

00:18:51

Jeżeli pies się bawi jedną zabawkę, to osoba, która chce być przewodnikiem psa. Jest też formą lidera, jest liderem.

00:18:59

I to przewodnik zaoferuje, jest skupiony na tym to to jest najfajniejsze dla psa pies Puszcza, żeby bawić się z tym tym co przewodnik oferuje ll jeżeli będziemy wyszarpywać tą zabawkę, to byś się podda powiem.

00:19:14

W żadna frajda friel, jeżeli będziemy wyszarpywać zabawkę, może być też odwrotnie zależności od charakteru i predyspozycji psa. Pies może zaczęli bronić tej zabawki, może się pojawić zachowanie agres.

00:19:27

Dawaj psu wygrać. Ja zawsze mówię, że z tym to jest tak jak z młodszym rodzeństwem.

00:19:30

To trzeba dać.

00:19:30

Wygrać, bo jeżeli się nie da wygrać. No to to zwierzę się podda.

00:19:34

Nie będzie chciało w zabawie. Chodzi o to, żeby móc poczuć zwycięstwo. Spełnienie ta zabawa jest owszem dla obu stron, ale no, nie możemy ciągle człowiek wybierze.

00:19:44

Zabawka wygrałem.

00:19:48

No nie jest wygrywa ty się człowieku baw bądź na poziomie.

00:19:54

Yy fajna rozumna zabawa jest też.

00:20:00

Tak naprawdę chyba sprawdzianem dla naszej dojrzałości.

00:20:08

Zobacz, wierze ze zwierzęciem jest jak taniec poprzez zabawę i prezentowane w niej ruch oraz gęste psy. Manifestuje ona swoje intencje, potrzeby i uczucia nowa.

00:20:17

Myślę, że chyba to jest najbardziej fill istotny element, czyli w czasie zabawy my bacznie obserwujemy nasze zwierzę, jakie są jego potrzeby, co nam chce powiedzieć, czy wchodzi z nami w relacje, czy nie wchodzi, jak nie wchodzi, to jak zadziałać, żeby no to zwierzę jakoś z nami funkcjonowało. Wtedy mówimy o zabawie.

00:20:37

Nie musisz.

00:20:38

Zapewnić tu codziennie atrakcji. Są dni, kiedy mój pies przez cały dzień potrafi przespać, bo też potrzebuje się zregenerować. To jest bardzo ciężka, ciężki temat dla mnie jako behawiorystę, że ludzie często robią coś takiego.

00:20:52

Codziennie się musimy bawić codziennie, bo inaczej nasz pies będzie inaczej. Pies nasz będzie niegrzeczny, no nie jest jest często niegrzecznie, jak jest przeboski stosowany, gdy tej zabawy jest za dużo, jest na ciągle wysokim poziomie pobudzenia i ciągle tym polowaniu.

00:21:11

A nie na wyciszaniu?

00:21:14

Myślę, że czasami warto po prostu dać psu odpocząć.

00:21:17

A zabawy prowadzić zawsze według schematu emocje system emocjonalny podążanie kontakt wzrokowy.

00:21:27

Aktywność w wykorzystaniem zabawek kul Dan.

00:21:34

Kilpi jest potrzebuje odpoczynku, czasem wystarczy dosłownie kilka minut zabawy. Jeżeli widzimy, że naszego naszego psa roznosi i potrzebuję spuścić parę, no to faktycznie kilka minut zabawy, ale też spacer funkcjonalny spacer funkcjonalny w moim w moim takim prywatnym słowniczku to jest spacer, gdzie pies idzie w relacji z człowiekiem.

00:21:54

To nie jest tak, że człowiek jest telefonem przed nosem z pi s owi człowiek sobie tylko co jakiś czas na siebie spojrzą. Człowiek zarządza przestrzenią mówi dobra piesku. Proszę, masz długość.

00:22:04

Linki po weż sobie obserwuje psa, który węszy, który eksploruje, który sprawdza ten pies po eksploracji. Uwaga, to jest ważna. Zatrzymuje się mu.

00:22:14

Super dzięki i kontakt wzrokowy, spontaniczny, a przewodnik w tym momencie odpowiada do przodu piesku.

00:22:22

To jest piękne i to też jest zabawa.

00:22:26

Nietypowa jak dla nas ludzi rozmowa to też zabawa dla psa.

00:22:32

I ostatni filmik.

00:22:35

To już nasze kursantki tutaj się postanowiły pobawić znasz ze swoimi psami i będą takie 2 przykłady. Będzie to border koli i labrador.

00:22:46

Border koli bawi się szarpaka mi ja tej ścisza i będę opowiadać o mamy lidkę.

00:22:53

Fill mamy oferowanie Sharp aków 4 łapy na ziemi Wszystko w porządku. Mamy 2 sharpa.

00:22:58

Taki, ale właścicielka obserwuje psa skupia się na szarpak u, ale zwróćcie uwagę, że tu cały czas nie ma kontaktu wzrokowego w wymianie między szarpaka mi.

00:23:09

Jakbym to skorygowała, skorygowała bym to w ten sposób, że pies ma chwilę moment tak jak tutaj na szarpaniu na chwileczkę zatrzymam.

00:23:17

Zaczęła, bo nie jest moment tego szarpania.

00:23:22

Piosenka oferowanie 2 szarpaka, przeciąganie się twoje.

00:23:28

Pies zerka oferowanie 2 szarpaka pies Puszcza poprzedniego łapie szarpiemy się, Szarpiemy Twoje.

00:23:36

Czego tu brakuje? Komunikacji, czyli komend na zasadzie twoje moje weź puść.

00:23:43

Albo po prostu sygnalizacji, że łap?

00:23:47

I kontaktu wzrokowego. O ile tutaj rita była w systemie zabawowym, przyjrzyjmy się teraz 2 Psu.

00:23:54

Małej iść.

00:23:58

Pięknie i przed jednym, a 2 poczekaj zwolnij i złotko tak wzrokowe patched kontakt.

00:24:06

No ale mam super.

00:24:08

Ale mam.

00:24:09

Pięknie acz oraz mam.

00:24:13

Kontakt świetnie spróbuj teraz chwilkę, to dziewczyny się ładnie bawią. Wyprostuj się, proszę zabawką. Poczekaj na reakcję psa jak zrobię. Skąd teraz dawaj wyprostuj.

00:24:27

Wyprosty plecki, zabawka za siebie kontakt.

00:24:33

Poczekaj, poczekaj kontakt. Jak masz kontakt?

00:24:33

A jeszcze mam.

00:24:50

Mamy jakiś tam element zabawy, bardziej to już jest łup. Zobaczy, że pies nie jest skory oddać jej zabawki. Raczej ją tam. Dziś już mieście nie jest zainteresowany zabawką zwrócił uwagę też na rolę przewodnika przewodnik chowa zabawkę.

00:25:05

Trochę się jakby droczył z psem, a tego staramy się nie robić i zobaczyć, że pies traci zainteresowanie jedną zabawką i zaraz wchodzi nam system szukania, bo coś tam w lesie.

00:25:14

Tam po prostu była osoba fill, coś tam w lesie się zaczęło dziać tak, no i koniec zabawy, bo właścicielka łapie za smycz i czar pryska czyli zobaczcie, jak ważne jest przestrzeń wybór przestrzeni do tego, żeby bawić się w fajnym miejscu, żeby nie droczyć się z psem na zasadzie, no Chodź, Chodź, Chodź, Chodź koniecznie taki nachalny kontakt.

00:25:35

Tylko o no to fajną zabaweczkę.

00:25:38

A coś byśmy może porobili ona lata, ona skacze, a ona się słucha po ziemi i pies mówi, ooo faktycznie mamy kontakt wzrokowy.

00:25:49

Ja mówię, chcesz, on pewnie ja mówię, no to cho i ja troszeczkę, bo uciekam pies za mną pies chwyta ja mówię hop.

00:25:58

Twoje pies mówiła o. Dzięki?

00:26:03

Na tym to powinno polegać.

00:26:07

Jeśli zabawa to we współpracy z człowiekiem, był w grupie społecznej psów, liczy się aktywność, nie mów, a przede wszystkim kontakt, zaufanie, komunikacja, wymiana, radość, świadomość, odprężenie z poczuciem spełnienia tego życzę wam w trakcie wspólnych zabaw z psem.

00:26:21

Dziękuję za uwagę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały