Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak przygotować się na przybycie szczeniaka?

Anna Dankowska
Jak przygotować się na przybycie szczeniaka? ODC. 1/1

W tym odcinku autorka odpowie na pytanie jak przygotować dom i domowników na przybycie szczeniaka

Transkrypcja video Jak przygotować się na przybycie szczeniaka?

00:00:17

Dzień dobry państwu Anna dankowska, Jestem hodowcą psów rasowych raz cavalier King Charles spaniel spaniel kontynentalny miniaturowy, czyli papilon oraz cień japoński. Wszystko to są miniaturowe spaniele przy bardzo towarzyskie, którymi również mam przyjemność pracować jako dogo terapeuta.

00:00:36

Chciałabym państwu dzisiaj?

00:00:37

Opowiedzieć, jak przygotować się na przybycie szczeniaka w domu jako hodowca każdemu swoją nabywcę tworzę takie kompendium.

00:00:45

Taką taką paczkę informacji, która jest bardzo ważna z punktu widzenia tego, żeby dobrze przyjąć tego szczeniaka, żeby on się czuł dobrze przyjęte, żebyśmy my czuli się dobrze jako gospodarze i żebyśmy zbudowali.

00:00:58

Dobrą więź od samego początku z tym nowym członkiem rodziny.

00:01:04

Opowiem państwu trochę o tym, co należy się wyposażyć, czyli trochę o takim podstawowym wyposażeniu. Powiem troszeczkę o tym, skąd zdobyć wiedzę i jaką ważną.

00:01:15

Ważne by było, żeby zdobyć ICO przygotować się na przyjazd i przybycie nowego członka rodziny tak innego z punktu widzenia potrzeb niż my.

00:01:25

I jakie zasady na sam początek przybycia szczeniaka do domu są ważne. Są to rzeczy, które zwykle mówię swoim nabywcom szczeniąt oraz piszę im również w taki w takiej.

00:01:40

Mailów takiej informacji kompendium. Co warto wiedzieć, kiedy to szczenię do nas przychodzi? Co trzeba wiedzieć, czy o czym nie należy zapominać?

00:01:49

Może pomoże to państwu dobrze się przygotować i i wspaniale przeżyć pierwsze dni z nowym członkiem rodziny, tak by było one bezstresowe i bar.

00:02:00

Są przyjemne przede wszystkim przygotowanie na przybycie szczeniaka w domu musi wiązać się z ustaleniem, gdzie ten pies będzie przebywał, gdzie będzie spał, gdzie będzie, gdzie będzie miał swoje miejsce wypoczynku L.

00:02:16

Zabezpieczenia rzeczy i miejsc niebezpiecznych, ponieważ to sami nasz dom, to jest tak, jak przygotowujemy dom na przybycie małego dziecka.

00:02:22

Tak musimy przygotować dom na przybycie pieska, bo być może leżące kable na wierzchu mogą sprowokować go do pociągnięcia nam.

00:02:30

Sprzętu w sposób niekonwencjonalny i uszkodzenia go albo z stworzenia sytuacji dla siebie nie bez.

00:02:37

Wiecznej zatem przede wszystkim zabezpieczamy rzeczy i miejsca takie, które mogłyby zupełnie niekontrolowany przez nas sposób sprowokować psa do jakichś zachowań, które nie będą dla niego bezpieczne, a dla nas nie będą komfortowe i stworzy nam to sytuacje obustronnej frustracji. Poza tym musimy na pewno przygotować stosowne wyposażenie. To konieczne to niezbędne.

00:03:02

Oraz przygotować się do wychowania i przyjęcia przyjęcia psa do rodziny, czyli tak naprawdę zapoznanie się z takimi podstawowymi ważnymi zasadami, które regulują życie psa jako istoty złożonej ze swojej z licznym ze swoich licznych potrzeb.

00:03:20

Troszeczkę odmiennych od od naszych. Oczywiście podstawowa potrzeba to potrzeba bliskości, bo trzeba, w której pies będzie w sposób traktowany przez nas szacunkiem traktowany.

00:03:34

Sposób, który zaspakaja jego wszystkie potrzeby. Zatem te podstawowe potrzeby oczywiście mamy zbliżone, jednak człowiek to inna istota niż zwierzę.

00:03:42

I tak jak nie u człowiecza my psa, tak musimy poznać jego język, jego potrzeby i wiedzieć, z czym się musimy liczyć i dom przychodzić do naszego domu właśnie ze swoim pakietem doświadczeń, hodowli oraz potrzeb.

00:03:58

Wyposażenie, że musimy mieć, bo oczywiście to też jest ogromny rynek.

00:04:04

Relewantne, który zaspakaja takie potrzeby też bardziej wysublimowane i również można znaleźć pewnie bardzo interesujące, oryginalne.

00:04:14

Przedmioty, które czasami nam się przydają bardziej czasami mniej w w pielęgnacji czy opiece nad naszym czworonogiem.

00:04:21

Jednak takie podstawowe wyposażenie, która jest dla nas niezbędne, gdy gdy pies przychodzi do naszego domu, to oczywiście miski do wody i jedzenia.

00:04:29

Jeżeli ktoś ma takie uszate psy jak ja, to oczywiście miski muszą być stożkowe, żebym nie moczył piesek w tym uszu, bo to jest bardzo niekomfortowe, gdy te uszy rosną legowiska lub i lub buda, ponieważ no czasami tych miejsc do spania musimy stworzyć psu więcej. Jeżeli do mnie zwiększy jeden pies i raz przebywamy dura studies będzie nam gdzieś towarzyszył. To ważne, żeby miał różne miejsca, w których.

00:04:52

Oczekujemy, że będzie sobie odpoczywał, to miejsce też musi być przygotowane z punktu widzenia cieszy i spoko.

00:04:57

Swoją, bo chcemy, żeby to było miejsce wypoczynku dla tego psa i żeby była to jego twierdza, żeby to było miejsce, w którym, do którego jak się uda, to nikt mu nie będzie przeszkadzał.

00:05:07

To jest szczególnie ważne przy edukowaniu dzieci. Jeżeli mamy dzieci, które będą bardzo na początku podekscytowane, to obecnością psa, ale i na każdym jego etapie mogłabym czuć, że teraz sobie podejdą i je go po głaszczą, albo będą go tulić, albo będą będą do niego podchodzić. A rzeczywiście trzeba sprawić, żeby to miejsce odpoczynku było dla psa takim jego azylem.

00:05:28

Który może zawsze się schronić?

00:05:30

Bardzo przydatną formą takiego azylu jest transporter, który pokazywałam t na innym swoim webinarze. To są takie transporter Ki składane nylonowe, która nie dość, że można złożyć i wyprać, to jeszcze tak naprawdę może to służyć jako transporter do samochodu.

00:05:46

A może sobie stać też jako buda w domu? Jest to bardzo sensowna rzecz. Bardzo mi się sprawdza, ponieważ większość psów lubi zadaszenie zmieniać na to ich poczucie bezpieczeństwa, poczucie schronienia i takiego właśnie a.

00:05:59

Żelu, a jeżeli tą budę mamy w domu w tym miejscu, w którym pies wkrótce miejmy nadzieję poczuje się bezpiecznie i dobrze i pies tam sobie będzie spał, zostawi tam swój zapach.

00:06:09

Przyzwyczai się do tego przedmiotu, to z łatwością również zaakceptuje. Obecny w tym transporter w samochodzie w samolocie u weterynarza czy no w miejscu, do którego się udamy i w którym będziemy nocować, żeby przebywać i będziemy chcieli, żeby pies skorzystał teraz ze schronienia, ponieważ mają dużo stymulacji dużo.

00:06:28

Dużo, dużo zajęć i chcielibyśmy, żeby chwilę odpoczął i to w takiej sytuacji ten transporter da mu taki sygnał, taki jasny sygnał, że może tam sobie odpocząć, bo to jest to właśnie jego znane mu miejsce.

00:06:40

Dlatego bardzo polecam takie teraz składane transporter kino nowe, w którym pies może z jednej strony znaleźć schronienie, a z 2 strony ma to też bardzo wiele innych funkcji i tych funkcji, które dają poczucie bezpieczeństwa i tych funkcji tak naprawdę użytkowych.

00:06:54

Karma, Karma to oczywiście bardzo ważna decyzja na sposób żywienia psa na pewno ma znaczenie również ten, który, w którym ten pies wyszedł z hodowli, często zaczynamy od karmy, którą polecił nam hodowca.

00:07:08

Czasami potem w toku życia psa dokonujemy jakiejś zmiany na lepsze na gorsze. Ze względu na ze względów medycznych, ze względów zdrowotnych czy z wielu innych.

00:07:18

Więc to jest ważne, żeby to już mieć przygotowane, żeby to nie było dla psa zaskoczenie w tym nowym Domu ll, że dostanie zupełnie inne jedzenie niż miał dotychczas, bo to w przypadku takiego przejścia do nowego miejsca przejścia do nowych ludzi, do nowego domu może być może być kłopotliwe oprócz tego.

00:07:37

Przysmaki, które nam się na pewno przydadzą przy budowaniu relacji, nagradzaniu i wprowadzaniu różnych zasad. Tak, żeby one było to wprowadzanie było przyjemne dla psa.

00:07:46

Ta zabawki, zabawki. Na pewno to też rzecz, którą tak jak dzieci lubią się bawić dorośli. Niektórzy też się lubią bawić.

00:07:54

Czy grać w piłkę, czy uprawiać sporty? Dlatego zabawki są i dla dużych, i dla małych psów, ale szczególnie dla Szczeniaków, zabawki fajnie, gdy są bardzo różnorodne i są te do szarpania te do gryzienia bardzo polecam zabawki na tak zwane na inteligencje.

00:08:08

To są na przykład różnego rodzaju pudełka, w których przepisy wyciągają różne smaczki albo maty, któryś ukrywamy się smaczki. Pokażę państwu też wiele z tych zabawek możemy zrobić sami.

00:08:23

Poszłam na przykład mata brochowa, którą zrobiłam tutaj też sama czy kula bankowa, w której chowamy smaczki, ukrywamy, to można Wszystko zrobić wg instrukcji, którą łatwo znaleźć w Internecie psu do zabawy i to jest bardzo stymulujące, wyciszając.

00:08:38

Psa za zajęcia, które tak naprawdę wzmaga jego koncentrację, pozwala mu się uspokoić oraz sprawia, że że aktywizuje my go w taki wielo zmysłowy Fill, Wycelowany i ciekawe sposób.

00:08:57

Oprócz tego na pewno smycz obroża lub szelki, czyli coś, co pozwoli nam przykład swobodnie wyprowadzić na spacer. Ja osobiście używam szelek, ponieważ z obrożami różnie bywa jej zarówno nie zawsze sprzyjają nauce chodzenia na luźnej smyczy, ale też często bywają niekomfortowe dla psa.

00:09:16

Oczywiście woreczki na odchody na spacery latem przydaje się mata chłodząca i na pewno jakiś taki duży różne kocyki, które będziemy mogli wyprać, ale którego pies, który też możemy użyć w sposób przenośny, czyli tak, żeby zabrać tam, gdzie piesek ma sobie odpocząć, żeby on wiedział, kto jest jego kocyk i może się na nim bezpiecznie czuć.

00:09:37

Wiedza poradniki książki to oczywiście.

00:09:40

Jest na półkach w księgarniach internetowych i stacjonarnych. Jest ich bardzo, bardzo wiele ważne, żeby wybrać te właściwe.

00:09:49

Czyli te, które mają taki profil nowoczesnego podejścia do psa, czyli szkolenia ma się metodami pozytywnymi.

00:09:56

I oparte na budowaniu relacji relacji, a nie na budowaniu dominacji nad psem. Oczywiście wszelkiego rodzaju kursy, których możemy uczestniczyć razem z psem, które nam mogą pozwolić czy pomóc w UE.

00:10:11

W ukształtowaniu.

00:10:14

Właściwe z nawyku głupsza, czy czy uczeniu go zachowań społecznych? Psie przedszkole bardzo się przydaje też hmm rozwoju społecznym naszego zwierzaka. Takich rzeczy, które używam też dość często, to są clickery, które mają różne. Oczywiście formy są takie.

00:10:35

W różny sposób możemy sobie je używać tak naprawdę clicker to urządzenie, które używamy w szkoleniu zawodowym, podstawowym, jak i zaawansowanym w różnych formach szkolenia i stymulacji psa.

00:10:47

W związku z tym jest to rzecz, którą możemy nabyć szybko i budując już tę podstawową relację z psem i podstawowe szkolenie czy B czy czy barze do możemy używać klikera? Dlatego pozytywnego wzmocnienia.

00:11:03

Zasada ogólna przede wszystkim kierujemy się metodami pozytywnymi wszelkie.

00:11:10

Stymulacje czy wszelkie wszelkie szkolenia czy relacje oparte na dominacji straciły już swoją swoją ważność i stracić zyskały popularność wyłącznie metody pozytywne. No bo to jest tak jak z dziećmi tak, bo tworzymy, dążymy do tworzenia relacji.

00:11:32

Dążymy też do samoregulacji psa, czyli do stworzenia psu. Docelowo w naszym domu warunków do tego, by on się umiał wyregulować emocjonalnie, to znaczy do szczególnie psów, które się lubią nakręcać, bo mają tendencję do nakręcania się, lecz nie tylko, bo tak naprawdę szczenię tak jak małe dziecko, potrzebuje odpowiednio z wyregulowane.

00:11:53

Jak posiłku odpowiedniej regulacji, jeśli chodzi o sen, jeżeli zafundujemy szczeniakowi zbyt długi spacer, chcąc go zmęczyć, to będziemy mieć taki sam efekt jak z małym dzieckiem, którym nam się wydaje, że a nie społu w ciągu dnia, to teraz będzie spał lepiej.

00:12:07

W nocy każdy doświadczony rodzic wie, że tak nie jest. Wtedy w tej nocy właśnie nie będzie dobrze wcale schwał, bo to tak nie działa.

00:12:13

Jak u nas nasze.

00:12:15

Ze szczeniakiem jest dokładnie tak samo. On musi regularnie spać, a jego aktywność fizyczna, jego ilość spaceru, którą mu oferujemy, ilość jego aktywności, którą mu proponujemy, musi być związana, a musi być adekwatna do jego wieku.

00:12:31

Czy to nie jest tak, że zmęczymy szczeniaka bardzo i on będzie nam wtedy świetnie funkcjonował? Nie on wtedy tą regulację on będzie miał tą regulację zaburzoną i tutaj w tle jak widać, różne interakcje mają miejsce między pierwszą.

00:12:44

Sami przede wszystkim musimy skupić się na zasadach u nas, czyli na zwyczajach psa, których my oczekujemy, które chcemy, żeby były respektowane, ale które będą też zgodne z możliwościami psa, ponieważ jeżeli będziemy oczekiwać zachowań od psa, szczególnie w wieku szczenięcym, których on nie jest w stanie zrealizować, to będziemy to znowu dojdziemy do sytuacji, w której będzie obopólna flustracja. My musimy zaakceptować, że jeszcze nie to.

00:13:10

Poszczenie czasem nabrudzi, Czasem coś pogryzie, Czasem coś porwie, Czasem coś zabierze, czasem kogoś ugryzie, czasem kogoś szczytnie. Czasem ucieknie, czasem nie posłucha, a czasem ściągnie coś ze stołu, ale było wykonała szereg innych czynności i my musimy tak samo jak z naszymi dziećmi mieć tego pewien rodzaj wyrozumiałości fz z odpowiednią dozą pozytywnej desce.

00:13:35

Czyli tej dyscypliny, która będzie się opierać na tym na zrozumieniu potrzeb możliwości granic oraz dostosowania do dostosowanej do wieku stymulacji i relacji, która pozwoli nam psu się rozwijać.

00:13:51

Ale w sposób.

00:13:52

Taki, gdzie znajdzie ramy, czyli ramek, które i granice, które dadzą jemu poczucie bezpieczeństwa, a nam poczucie prowadzenia tych zasad, o których my oczekujemy.

00:14:04

W związku z tym pozytywne potrzeby prze wzmacnianie psa.

00:14:08

Samoregulacja jako element.

00:14:11

Te, które są nam niezbędnie potrzebne, to sobie rozglądam. Co się tutaj dzieje w tym moim stadzie obecnie, które na które musimy mieć patrzenie i muszą mieć uważność i odpowiednio do tych możliwości, do tych sytuacji?

00:14:25

Dostosowywać wprowadzanie przez nas zasad.

00:14:30

Oczywiście wszelkiego rodzaju zorganizowane kursy czytałem o dostępne online czy te dostępne, stacjonarnie i aktywności spytam można wykorzystać, gdzie w sposób usystematyzowany?

00:14:43

Prowadzone są przez osobę, która w sposób.

00:14:48

Dedykowany pokieruje naszym naszymi aktywnościami w taki sposób, by pokazać nam trochę, jak pracować z psem. Polecam prze szczególności właśnie wszelkie kursy, które oparte są na clickerze. To jest narzędzie, które jest używane. Tak jak powiedziałam od samego początku, poprzez zaawansowane aktywności i rozwoju.

00:15:01

Dzień dobry.

00:15:08

Oba oprócz tego tak naprawdę to przed nami, to na pewno trening czystości, o którym powiem za chwileczkę. Podstawowe zasady szkolenia i Komendy po takie jak jak siad czekaj waruj łapa, skupianie wzroku, targetowanie, często używanie imienia.

00:15:26

Proszę pamiętać, że im częściej będziemy mówić do psa tak, żeby on wiedział, że to jego imię właśnie w szczególnie, gdy mamy stado, bardzo często robię takie ćwiczenie, że biorę sobie 6 smaczków, bo mam 6 psów i mówię imię i dopiero i tylko temu psu daje, którego imię wypowiedziałam.

00:15:41

W związku z tym oni bardzo one wtedy reagują bardzo wyraźnie i szybko na swoje imię, nawet jak są małymi pieskami.

00:15:48

Nagradzanie pozytywne motywowanie się przedszkole, celem specjalizacji. Jeżeli nie mamy stada w domu stopniowania aktywności, zarządzanie czasem to, o czym już mówiłam, które sprzyjając samo regulacji oczywiście jeszcze nie przychodzić do naszego domu, nie powinien urywać się kontakt hodowcom, jeżeli mamy jakiekolwiek pytania dotyczące żywienia jakiejś kwestii zdrowotnych czy separacyjny w czytelniku czystości, to warto się dowiedzieć u hodowcy odbierając wczenie albo ewentualnie przy wątpliwościach dalej.

00:16:18

Odzywać się do niego?

00:16:20

Ponownie kolejna rzecz, jakże li chcemy przygotować się dobrze na przybycie szczeniaka do do do naszego domu, to pamiętajmy o tym, żeby się nie spieszyć, nawet jeżeli bardzo już się nie możemy doczekać już na przybycie tego psa do naszego domu jest spełnieniem naszych absolutnie wszystkich marzeń i nie możemy się doczekać, aż to nastąpi to.

00:16:42

Pamiętajmy o tym, że najlepszy czas na odbiór Szczeniaka to jest jednak okres około 12 tygodnia jego życia, czyli.

00:16:50

Żebyśmy nie robili tego dużo wcześniej, jeżeli mamy dobre stado stabilne, to ten 10 11 tydzień jest też akceptowalne z punktu widzenia rozwoju szczeniaka, ale naprawdę nie wcześniej.

00:17:00

Ze względu na to, że szczenięta nie są emocjonalnie i społecznie dość dojrzałe i będzie im czegoś brakować, a nadrabianie przez nas czasami tego jednego czy 2 tygodni będzie bardzo czasochłonnej, będzie bardzo skomplikowane i dużo łatwiej jest po prostu wyczekać jeszcze tą chwilę i ten odbył, żeby ten odbiór nastąpił w tym właśnie czasie, który jest najbardziej dogodne.

00:17:23

Fill zapoznanie szczeniak jak już przybędzie do naszego domu, to zapoznajemy. Powinniśmy zapoznać szczenie z naszym domem zależności od historii, ponieważ jeszcze w niektórych hodowlach szczenięta są bardziej zaznajomione z dźwiękami z miejscami z ludźmi i innymi zwierzętami. Niektórych jest to zorganizowane w sposób mniej stymulują.

00:17:45

Psy, dlatego w zależności od historii oczywiście będzie nam łatwiej albo trudniej, ale warto zapoznawać szczenie. Jeżeli nie miało takich doświadczeń z naszym jakimiś szczególnymi urządzeniami w naszym domu z dziećmi.

00:17:57

Jeżeli je mamy młodsze, starsze, z nowymi z członkami rodziny z innymi członkami, innymi gatunkami, na przykład kod em czy innymi zwierzętami, dźwiękami, które są być może nie znał, jeszcze nie zna łuszczenie w swoim domu. Czasami mamy jakieś głośne urządzenie.

00:18:15

Albo inne zdarzenia w naszym domu są atypowe.

00:18:19

Wtedy zaznajamianie z takimi nowymi dźwiękami, nowymi zdarzeniami, nowym miejscami.

00:18:24

Benona winno następować stopniowo i ich zawsze zawsze pozytywnie. Oczywiście częste spacery i zapoznanie z naszym domem, gdzie się wychodzi, gdzie załatwiać ma potrzeby fizjologiczne.

00:18:35

Ludzie mają sygnalizować, gdzie wychodzi, gdzie wchodzi, gdzie może sobie odpocząć. To jest coś, co musimy tam. NATO musimy dać pieskowi.

00:18:43

Oczywiście, jeśli chodzi o dzieci i o innych domowników, o tym mówię szerzej podczas innego webinar webinaru. Natomiast tutaj bardzo ważne jest przygotowanie dzieci.

00:18:55

Powiedzenie dzieciom o granicach, które ma pies o potrzebach, które ma pies odpoczynku, jedzenia nienaruszalności do odpowiedniego dotyku. Tak by ta relacja od początku była budowana na szacunku do prze bo. Wtedy pies będzie miał też cudowną relację w stosunku do dziecka. Jeżeli ona będzie zbudowana prawidło.

00:19:13

Chyba byłem w przypadku, gdy mamy mniejsze dzieci. Czasami wymagana jest korekta tych zachowań i przede wszystkim nadzór nad zachowaniem dziecka wobec psa. Wtedy mamy szansę, że ta relacja będzie trwała będzie dobra dla przejść będzie dobra dla dziecka i właściwie.

00:19:32

Będzie to wyłącznie wyłącznie wyłącznie przyjemność dla obu stron. Dziękuję bardzo.

 

Podobne materiały